В новия закон за управление на етажната собственост се предвижда задължително сдружаване на собствениците на жилища в една сграда в асоциация. "Това ще натовари разходите за поддръжка на имотите, ще направи хората още по-зависими от монополистите, които доставят комунални услуги, и заплашва гражданите да изгубят собствеността си", предупреди вчера Стоил Сотиров, председател на сдружението срещу корупцията и незаконното строителство.
Проектът ще се гласува на второ четене в парламента тази седмица. В първоначалния му вариант, написан от Министерския съвет, сдружаването беше пожелателно. От правната комисия обаче предлагат собствениците на жилища задължително да се сдружават, ако искат да използват за саниране на сградата финансиране от държавата или от Европейския съюз. Ако пък вече има сключен договор с фирма, която да се заеме с ремонта, никой от собствениците не може да се откаже от сдружението, гласи друга от поправките. "Всичко това нарушава човешките права, тъй като участието в сдружения е доброволно", припомни Сотиров, който е бивш съдия във Върховния касационен съд.
Юристи от сдружението срещу корупцията посочват, че в закона не е регламентиран начинът, по който ще се регистрират сдруженията. Не е ясно дали сдруженията ще се регистрират в обществена или частна полза, ще имат ли БУЛСТАТ, ще плащат ли данъци и т.н. Ако плащат данъци например, ще излезе, че поддръжката на общите части на сградата ще поскъпне, защото сдружението ще трябва да плаща корпоративен данък. Дори разходите за чистачка ще се увеличат, защото ще трябва да й се плащат осигуровки, посочиха от сдружението.
В законопроекта освен това се предвижда асоциациите да са страна по договорите с компаниите за комунални услуги. Миналата седмица шефът на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай се опита да прокара в енергийния закон поправка, според която в сграда, в която 2/3 от обитателите не плащат парното, това се счита за отказ от услугата и абонатната станция се спира. За повторното й пускане вече се иска собствениците да са регистрирали асоциация, което означава, че сметката за парно ще е обща. Същият режим се предвижда и за новите жилищни сгради, които искат да се присъединят към топлофикационната мрежа.
"Всичко това засилва икономическата зависимост от монополистите, защото според промените асоциацията е и собственик на общите части на сградата. Така може да се стигне до ипотекирането им, за да се погасяват дълговете към "Топлофикация", даде за пример Сотиров. Следващата крачка според него е дори загубата на собственост.
ПРЕДИСТОРИЯ
Асоциации на собствениците на жилища бяха предвидени за първи път в нашето законодателство още през 2002 г. с поредния енергиен закон. Те обаче бяха доброволни и вероятно затова до днес в столицата например е регистрирано само едно такова сдружение. Според енергийния закон членовете на такава асоциация имат право да плащат парното с отстъпка 5% от цената. В Пловдив отстъпката е дори 8%, но въпреки това там не е регистрирано нито едно сдружение.
Несдружилите се - в Белене...
А на хората с повече градски имоти ги отнемали по закона за едрата градска собственост...
Боже, колко мъка с нашите управници, Боже...
Бре, не дойде време за избори, та белким следващите правят по-малко... недомислия...
Редактирано от - редник на 13/10/2008 г/ 23:42:41