:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,871
Активни 595
Страници 3,436
За един ден 1,302,066
Предателство

Братята от Подгорица вече са предатели за Сърбия

Белград е бесен от решението на Черна гора и Македония да признаят независимо Косово
Снимка: Ройтерс
Външният министър на Сърбия Вук Йеремич обяви в края на миналата седмица посланиците на Черна Гора и Македония в Белград за персона нон грата.
"Црна Горо, црн ти образ" - ядовито и невъздържано, но без злоба, а само с чувство на дълбоко огорчение, обида и разочарование ругаят сърбите по адрес на братята си по кръв, вероизповедание и манталитет - храбрите и люти черногорци. Внезапният обрат, настъпил във взаимоотношенията между двата съседни балкански народа, които буквално до вчера заедно търпяха и споделяха добро и зло, дойде за мнозина като гръм от ясно небе. Причината за мощната вълна от гняв, бушуваща на приливи и отливи от миналата седмица в Сърбия, се явява едно по-скоро нежелано, отколкото неочаквано за Белград решение. То беше взето без излишен шум на 9 октомври в Подгорица, а главните действащи лица бяха депутатите от парламента и членовете на правителството, оглавявано от премиера Мило Джуканович. Чрез тяхното волеизлияние Черна гора съобщи на света, че става 49-та страна, официално признала независимостта на най-младата република в Европа - Косово. За виделите и преживели доста несгоди сърби



дяволът стана още по-черен,



след като и от Скопие пристигна злокобната новина, че и македонците, покрай черногорците, най-сетне са набрали куража да направят същото. Несъмнено всеки подобен акт по отношение на бившата сръбска област, населена основно с албанци, която бе протекторат на ООН в периода от 10 юни 1999 до 17 февруари т.г. (денят когато Прищина обяви едностранно, че къса с Белград), е изключително болезнен за последната от бившите югославски републики. И ако тя можа да преглътне подобни нелицеприятни новини, долетели от островната държава Самоа или от африканската Буркина Фасо, реакцията предизвикана от действията на Черна гора и Македония по отношение на братята славяни е меко казано изключително негативна в Сърбия. Първите, които изпитаха гнева на Белград и усетиха, че отношението към тях се е променило коренно, бяха посланиците на двете балкански държави, акредитирани в сръбската столица. Анка Войводич и Александар Василевски спешно бяха извикани във външното ведомство на ул. "Кнез Милош" в Белград. Там без излишни формалности им връчиха протестните ноти и официално ги уведомиха, че тяхното по-нататъшно присъствие в страната е нежелано. В тази връзка е особено показателен фактът, че обикновено сдържаният и тактичен сръбски външен министър Вук Йеремич в разрез с дипломатическия протокол изпусна нервите си и



публично заклейми бившите си съюзници



от Подгорица, като квалифицира поведението им като непростим акт на предателство. Нещо повече. Първият дипломат на Белград съвсем открито обвини Черна гора, че с признаването на Косово тя забива нож в гърба на Сърбия, а в дискусионно предаване, посветено на проблема по държавната телевизия РТС , той отново даде воля на гнева си, като преименува черногорското правителство на "режима в Подгорица". Аналогична беше реакцията на министъра по въпросите за Косово Горан Богданович, а шефът на вътрешното ведомство Ивица Дацич искрено се учуди как е възможно страни като Египет или Панама да разбират по-добре значението на Косово за Сърбия, отколкото държавното ръководство в Черна гора. Президентът Борис Тадич също открито изрази съжалението си от решението на Подгорица и Скопие като ги предупреди, че неговата страна си запазва правото да предприема всички адекватни мерки в защита на националните си интереси и териториалната цялост.

Острата реакция на официален Белград и отправените обвинения към двете бивши югославски републики за



"предателство" и "нож в гърба"



е логична и напълно обяснима. Поне що се отнася до Черна гора. С нея Сърбия беше в общо държавно обединение до произведения от Подгорица през май 2006 референдум за отделяне от Белград, който вгорчи двустранните отношения. Амбициите на малката планинска република да поеме самостоятелно към Европа окуражи етническите албанци в Косово по пътя им към обявяване на независимостта две години по-късно. Черногорският плебисцит действително улесни процесът, тъй като в една от клаузите, залегнали в резолюция 1244 на ООН, документът разглеждаше Косово като съставна част от федерация, а не от територията на Сърбия. С разпадането на Държавната общност между Сърбия и Черна гора (ДОСЧГ), областта излезе "де юре" от формалните граници, към които се числеше по волята на ООН. Така Косово получи най-силния си международно правен аргумент за едностранно обявената на 17 февруари независимост, която постави Белград пред свършен факт. И до ден днешен обаче някои радикални среди в Сърбия са убедени, че черногорците са партньори, на които, образно казано, не може и не трябва да се разчита. В подкрепа на това твърдение те привеждат факти, от които е видно, че признаването на Косово от Подгорица става непосредствено, след като Белград направи важен и желан пробив в международен план. На 8 октомври, ден преди Черна гора и Македония да признаят най-младата балканска държава, Общото събрание на ООН поиска Международният съд в Хага да се произнесе по въпроса дали едностранното провъзгласяване на независимостта на Косово от Сърбия е в съответствие с международното право. Решението на Черна гора и Македония едва ли ще окаже някакво влияние върху решенията на магистратите, но в никакъв случай



не помага на сръбската кауза



При това Белград, който вероятно по свои канали е имал предварителна информация за намеренията на двете бивши югославски републики, неколкократно още през август и септември предупреди Подгорица и Скопие да се въздържат от подобни действия, за да не пострадат двустранните отношения. Което вече е факт. По отношение на Македония нещата са повече от ясни. Спрямо подопечните им от доста време, не само в рамките на бившата федерация, Сърбия ще върне жеста безмилостно, като разиграе "гръцката карта". Предвид тесните връзки между Белград и Атина и на фона на упоритото и последователно мълчание на Гърция по въпроса за признаването на Косово, на Скопие вероятно ще се наложи доста дълго да чака добри новини от Брюксел за ЕС и НАТО.

С Черна гора нещата обаче са далеч по-комплицирани. Не само защото от векове сърбите и черногорците са кръвно свързани, а повечето от тях, включително и един министър от кабинета в Белград, имат двойно гражданство. Ясно като бял ден е, че двете съседни държави не могат да си позволят взаимната омраза и нетърпимост да се превърне в траен конфликт, просто защото има повече неща и проблеми, които ги свързват, отколкото разделят. Това бе потвърдено и на спонтанните масови протести, които избухнаха в Подгорица веднага след решението на кабинета за признаването на Косово. Сърбия може да се оплаква, че черногорците са им забили нож в гърба и да ги плаши с дългосрочни последици, но при всички случаи трябва да се съобразява със съществуващите реалности в регионален и международен аспект. Освен това Белград е наясно, че в Черна гора има над 200 хиляди сърби, а икономиките на двете страни все още са силно зависими една от друга, което определено е възпиращ фактор за предприемането на по-радикални действия към предателите на каузата.
Снимка: Beta
Черногорски полицейски части за борба с безредиците използваха сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите в Подгорица.
Снимка: Beta
Повече от 30 души бяха сериозно ранени в ожесточените сблъсъци, избухнали в понеделник вечерта между полицията и демонстрантите в столицата на Черна гора.
23
4309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
16 Октомври 2008 02:57
Народите на Сърбия и Черна гора са братски, ми кой ги пита народите, щом правителствата трябва да изпълняват диктат " от горе" И нашите правителства им забиха ножа на сърбите два пъти, какво да се прави
нали това са все плодове на евроатлантическите ни "ценности"
За професионално мнение по въпроса вижте интервюто на дипломат от кариерата- Еню Димитров: "Днешната ни външна политика е абсолютно неадекватна"
16 Октомври 2008 06:22
Спартакич,
От коя кариера е тоя Еню, викаш?
16 Октомври 2008 06:30
дрънци, балканите са кръст - по вертикала Сърбия и Гърция, по хоризонтала - България и Албания. България и Албания заявиха амбициите си за пръв път от 50 години. просто в Белград требе да свикнат с новата реалност. а за Македония като поумнее (спре да се сърбее) ще се намери място и в ЕС и в НАТО - преко или покрай гърците.
16 Октомври 2008 08:39
Поредната комично-мегаломанска сръбска риторика. Тъпото е, че още изпитват някакви имперски чувства към Македония и Черна Гора. Докога ли ще живеят в миналото?
Смешни са...
16 Октомври 2008 08:54
Сърбите трудно свикват, че са една държавица, от която нищо не зависи. С което влошават положението си, като се самоизолират.
16 Октомври 2008 10:22
Братският сомалийски народ призна независимостта на ЮО и Абхазия. Да живей!
16 Октомври 2008 10:28
Без да съм сърбофил, да попитам "знаещите": какво печели България от отслабването на Сърбия и засилването на Албания?
16 Октомври 2008 10:33
София е на един "марш на скок " от сръбската граница. По-добре Сърбия да си е Београдскио санджак та да са мирни.
16 Октомври 2008 10:43
VOCI,
Вярно, че
София е на един "марш на скок " от сръбската граница

но мен повече ме е страх от "ислямската дъга", която минава през Родопите.

Редактирано от - HiFly на 16/10/2008 г/ 10:45:22

16 Октомври 2008 11:14
София е на един "марш на скок " от сръбската граница


Альоууу, ако не си разбрал, крал Милан вече не е на трона в Сърбия и годината е 2008 г., а не 1885 г.! Какво като е на един "марш на скок", какво има да търсят сърбите тук? Ти по-добре гледай Кърджали на колко марша е, че Ердоган си точи зъбите за нова Османска империя от Адриатика до Китай и има и потенциала да го направи
16 Октомври 2008 11:24
Откога погазването на международното право от УСА и ЕС е +?

Косово по всички международнит закони е незаконна държава.
И почти всички, които признаха Косово го признаха затова, че чичо Сам им изви ръцете само мюсюлмански държави щяха да го признаят и УСА с малоумника Буш.

Американците иската точки на напрежения да създават от които само ние губим. С това ембарго върху Югославия за толкова години кой компенсира загубите на България?
А Иракския дълг защо трябваше да се намали на 400млн$ при условие, че Ирак има рекордни печалби от високата цена?

Продажните наши политици никога не са водили политика по съвест и морал.




16 Октомври 2008 11:46
Много шум за нищо.
Властите в Белград са длъжни да се изокат. Направиха го, отчетоха се, толкоз.
Останалото са статии, анализи, братства, йединства и прочие.
16 Октомври 2008 11:47
Интересни са ми македонците - как бодро пикаят срещу вятъра.
Изобщо не ги притеснява, че Косово може и да се разшири на юг...
16 Октомври 2008 12:15
VOCI,
Сърбия , винаги е била по- малка и по- незначителна държава от България. Е, има 2 изключения при Стефан Душан/единственият им цар/ за 20 години, и Югославия, когато беше галеното дете на Франция и Англия. Многократно Сърбия е била българска провинция - при хан Пресиян, цар Симеон, цар Самуил. България не е била никога. Пада под турско 50 години след България, защото техните крале за били покорни васали на султана и са му пращари помощни войски, дори в Мала Азия. Цар Иван Шишман никога не е давал българска войска да се бие за султана, макар да е бил васал. Много се хвалят със спечелената битка при Кюстендил, когато подло са измамили цар Михаил Шишман и са го убили. За 1885 година, когато са искали да осуетят Съединението и заграбят българкси територии знаеш. Както каза неотдавна един наш изтъкнат историк, Сърбия никога не е приставала с клеветенето и оплюването на България. Дори мното повече от Гърция. Написах това, защото много ме учудва сърбоманията на доста хора у нас... Профани.
16 Октомври 2008 12:35
Стефан Душан/единственият им цар/


16 Октомври 2008 13:06
"Косово по всички международни закони е незаконна държава" както и съединена а още повече независима България. Или греша?
16 Октомври 2008 13:07
Стефан Душан е първороден син на Стефан Дечански и Теодора Смилец, дъщеря на българския цар Смилец. По бащина линия е внук на Анна Българска, дъщеря на Георги I Тертер, и съпруга на Стефан Милутин. Произхода му е повече български, отколкото сръбски, предвид сродяването на последните четирима Неманичи (крале и царе) с всички царски династии (Тертеровци, Смилецовци и Шишмановци, а чрез тях и Асеневци) управлявали Търновското царство.
/Уикипедия/
16 Октомври 2008 13:36




ВОЦИ,
ако Сърбия си остане до размера на Београдския санджак - какво ще е наоколо му? Велика Албания? Велика България? Велика Македония?
Природата празно не оставя. И там, откъдето се маха един народ - веднага идва друг. Комшиите не се избират, но и понякога се отваря подобна възможност.
16 Октомври 2008 13:51
...етническите реалности са такива: 90% албанци в Косово.Освен това, като никога и сърбежите не се ориентираха правилно в 'международното положение'! Те това не им се бе случвало в последните 150 год.
Имали са винаги много далноовидни и лоялни политици/за разлика от нас!/
Все пак и техния разум явно се е размътил през годините на СФРЮ, щото верно си поверваха дека са велики!
А они са просто още една балканска държавица..
16 Октомври 2008 14:00
VOCI, няма как Сомалия да не признае ЮО и Абхазия, нали "Неустрашими" отиде там на мисия.
16 Октомври 2008 17:19
Каквото и да ви е отношението към Сърбия, и през ум да не ви минава глупостта, че България/тук включвам и БЮРМ/ може да бъде "велика". Величието идва от хората , а не от територията.
16 Октомври 2008 19:34
Съгласен , че величието е дело на хората , а не следствие на територията. Ма до Ниш включително си е България. Без грам претенции за величие. Само да напомня ролята на Сърбия в хилядолетната ни история - курвенска политика и нож в гърба. И омраза и презрение даже на битово ниво.
От Турция и Гърция да го очакваш , ма от кръвни братя си е много гадно.
16 Октомври 2008 22:49
Воци , точката на виждане зависи от точката на сядане . Искрено казано и сърбите и ние сме от един дол дренки , без съмнение сме роднини но проблема е там че никога не сме били приятели .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД