:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,487
Активни 605
Страници 2,052
За един ден 1,302,066
Мнение

Новата световна беда - падащи цени

Призракът на дефлацията стряска все повече икономисти
Със срива в цените на акциите, рязкото поевтиняване на суровините и затегнатите условия, по които банките отпускат кредити, се задава следващата голяма заплаха за световната икономика - дефлацията.

Налице са всички компоненти, които могат да доведат до продължителен спад на цените, коментира Bloomberg. Главният икономист на Комерцбанк в Лондон говори за излизане на призрака на дефлацията от килера, а фондът Government of Singapore Investment Corp. предупреждава за "порочен дефлационен цикъл".

За много политици все още притеснителна е инфлацията, тъй като само преди месеци цените на храните и петрола поставяха исторически рекорди. Но съществува риск цялата черга от икономически стимули и пакети да не постигне целите си и в този случай цените ще продължат да се понижават във всички сектори на икономиката.

В дефлационния сценарий банките ще продължат да се въздържат да отпускат кредити и така ще възпрепятстват икономическата активност, следователно растежа. В следствие на това цените на имотите ще паднат още повече (само за изминалата година във Великобритания и САЩ имотите са поевтинели средно с 10%) .

Заради поевтиняването на имотите загубите за финансовия сектор ще станат още по-съществени и банките ще продължат да затягат кредитните стандарти. В разгара на кредитната криза за бизнеса ще е практически невъзможно да повишава цените на продуктите си, за да се сдобие с ресурс да инвестира.

Глобалната рецесия става все по-реална и в спомените на икономистите изплува десетилетието на 1990-те, когато Япония не можеше да се измъкне от дефлацията. Макар да не е задължителен атрибут, дефлацията често съпътства рецесиите и продължителните икономически депресии.

Главният икономист на Dresdner Kleinwort в Лондон изтъква: в момента сме повече притеснени от дефлацията, отколкото от инфлацията. Затова централните банки следва да понижат чувствително лихвените си нива и да ги държат ниски доста време.

В края на миналата седмица петролът, медта и царевицата поведоха индекса на търговските стоки към най-резкия му спад от поне 1956 г., а индексът на 19 суровини падна с 10.4%. Миналия месец се видя, че цените, които промишлените предприятия в САЩ са платили за суровини, са най-ниските от поне 1948 г.

Анализът на Блумбърг припомня, че през 2003 г. при 1% инфлация Алън Грийнспан реагира срещу дефлационната заплаха с намаляване на федералната фондова лихва до 1%, което бе 45-годишно дъно, и държа лихвите толкова ниски цяла година, което помогна за напомпване на просперитета и за кредитния бум, чийто последици сега носим. Изплашени от големия банков фалит в САЩ и случващото се с останалите кредитни институции, днес банките ограничават достъпа на дебиторите до кредит.

Този път кризата е в дисфункцията на банковата система, която вече не е способна да отпуска кредити и да генерира икономическа активност. Това в съчетание със забавянето на икономическия растеж и понижаващите се цени на активите и суровините, превръща дефлацията в реална заплаха.

Бен Бернанке, председателят на Федералния резерв, е изучавал още от студентските си години дефлацията на Голямата депресия, а напоследък и "загубеното десетилетие" на Япония. В реч от 2002 г. Бернанке заявява, че правителството и централните банки трябва да реагират незабавно, ако има опасност от дефлационен шок. Това става с инжектиране на пари в банковата система. От началото на кредитната криза през август 2007 г. Бернанке е налял $1.4 трилиона в извънредно кредитиране на финансовите компании.

От 1997 до 2007 г. цените в Япония са се понижили с 2.2%. За същия период цените в САЩ са нараснали с 29%. Проблемът на Япония е, според привържениците на агресивните антидефлационни мерки, че изчака до 1999 г., преди да използва парите на данъкоплатците за подкрепа на закъсалите финансови институции.

Други специалисти не споделят тези опасения. Бившият председател на ФЕД Лайл Грамли твърди, че дефлацията може да стане проблем само ако има "много, много продължителна рецесия" и никой не направи нищо, за да я предотврати.
147
6540
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
147
 Видими 
16 Октомври 2008 02:52
Беда ли? Дайте я насам!
16 Октомври 2008 02:59
Бен Бернанке, председателят на Федералния резерв, е изучавал още от студентските си години дефлацията на Голямата депресия, а напоследък и "загубеното десетилетие" на Япония.


Сега, като професор, ще има рядкото щастие да ги усети на живо. Мечтата на всеки историк, сигурно се чувства като египтолог на аудиенция при възкръсналия Рамзес Втори.

Бернанке е налял $1.4 трилиона в извънредно кредитиране на финансовите компании.


Да каже поне от коя чешма ги налива, че и ние да... таковата...

Но съществува риск цялата черга от икономически стимули и пакети


Туй без коментар

Last but not least, ТУК го произнасяме Бърнанки, другари.

Редактирано от - Salieri на 16/10/2008 г/ 03:03:02

16 Октомври 2008 03:03
И както пишат знаещите, когато някой губи мащабно, друг печели с невероятна леснота. А знае се, че това са печалби за спекулата, за тези високо специализирани мошенници, пред които нашите политици са безпомощни като пеленачета. Тяхната инфантилна задача е единствено да ни приспиват с успокоителни прогнози, че на нас тази криза щяла да ни се размине, за да не би някой да вземе мерки и да си спаси кожата.
16 Октомври 2008 03:42
К'ва станя тя - докато цената на черното злато обикаляше 140$/барел, вайкахме се, сега като падна под 70$, вием. И уточнете се инфлация или дефлация. Или инфлация на PC-тата и дефлация на кеш-а. Ами така ще е като всички спестяват в Буркан Банк. Да му мислят краставичарите.

16 Октомври 2008 04:35
При нас в Хамериката сме все на далавера. Кога Доу Гьонса плънджва, the good news is, че цената на ойля пада ли, пада. Когато пък ойля поскъпва, the good nesws is, чебДоу Гьонса сорва ли, сорва.
16 Октомври 2008 04:42
Аз предпочитам старите цени и заплати.По лесно и сигорно се живее.
16 Октомври 2008 04:57
Дека е sister olo да ни каже пак Дау скочил 11%?‌ Нема го, нема....
16 Октомври 2008 04:58
Е, па нема да стане, ашлак.
Твоят/и на таквиз кат тебе коне с капаци/любимец иба мамката на сичкото икономика и сичкото респект на света към назе.
16 Октомври 2008 05:45
Bay Hassane,
Он се бъзика, ако се не лъжа баш с кака оЛка и подобни. Така че не се люти.
16 Октомври 2008 06:04
Он се не бъзика, уважаемий К.
На оно акъла му е толкоз.
Кат на olo и оня шемет Зевзи.
16 Октомври 2008 06:57
за какви политици става въпрос в статия за икономисти и бизнесмени и производители
16 Октомври 2008 08:47
Дефлацията е естествена последица от поредицата "наливане пари в банките - бюджетен дефицит - увеличаване на данъци, акцизи и такси - намаляване на потреблението".
Ниските основни лихви не са сами по себе си причина за бума на имотния пазар. Банките разхлабиха доста изискванията към кандидатите, вдигнаха неимоверно нивото на кредитите и това беше основната причина за имотния балон.
Българските банки пък в момента с прекалено рестриктивни мерки и високи лихви разчитат да стрижат малко, но платежоспособни клиенти. От което ще изпищят първи строителните фирми, разбира се.
16 Октомври 2008 08:56
Дефлацията всъщност не е ли проблем най-вече за живеещите на кредит?
16 Октомври 2008 09:01
Е - те това се вика "беда"...По две за лев...по две за лев...Некой да има левове?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Октомври 2008 09:05
Боже, плаши куче със салам. Като тръбят, че има икономически растеж, цените се повишават, заплатите остават същите. Та като спре растежа кво ще се промени, при положение че такъв в България няма - всичко е стъкмистика.
16 Октомври 2008 09:14
Блумберг, Фолкер, Грийнспан, Бернански, Гайтнер, Голдман, Зилберщайн ...
... и после Полсените и реднековете плащат...
... и после пак...

Редактирано от - Hugin на 16/10/2008 г/ 09:23:13

16 Октомври 2008 09:29
ами, Полсените са си Голдмани.
16 Октомври 2008 09:29
Сега ми стана ясно всичко. Значи инфлация може, а дефлация не може и няма да бъде допусната. Ако цените се повишат напечатваме си парички, пускаме ги в обращение и инфлацията е готова. Инфлацията осигурява печалбата на всички банки, строители, производители и продавачи. Дефлацията е в полза само на потребителите, обикновените хора и във вреда на големите компании и алчни търговци и банкери. Това обаче явно никога няма да бъде допуснато, чрез държавна намеса в така наречената " свободна пазарна икономика". Явно целта е стабилна инфлация, добри печалби, а обикновените хора да живят на кредит, да си плащат заемите и да слушкат политическо-икономическата олигархия, която да твърди, че е "демократична" и "пазарна".
16 Октомври 2008 09:44
London Brent Nov08 68.51
16 Октомври 2008 09:49
Не съм икономист, но не виждам нищо нелогично. Цените на петрола/основният фактор за разтежът им/ паднаха почти наполовина, естествено е и цените на другите продукти да падат.
16 Октомври 2008 10:08
Как сте строители на социализъма?
Само Бай Асан защитава фронта. Нема ги Хонзи, Фичо, Гарамел...


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 10:15
Льоша работа - "труженичките" па ще опънат табели "Една фирка-1леф".
16 Октомври 2008 10:16
И аз без да съм икономист така го разбирам: от инфлацията печелят банките и корпорациите щото растежът на заплатите закъснява и никога не достига нивото на инфлация. Обратно, от дефлацията очевидно печелят обикновените хора, а това е недопустимо!
16 Октомври 2008 10:17
Аа-а, те тия табели само по време на "примоциите".

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 10:19
Октомври е. Иде време за ВОСР.
16 Октомври 2008 10:19
от инфлацията печелят банките и корпорациите щото растежът на заплатите закъснява и никога не достига нивото на инфлация. Обратно, от дефлацията очевидно печелят обикновените хора, а това е недопустимо!

За да има дефлация, обикновените хора требе ноо да загубят. Процесът стартира преди една година.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 10:23
Първи том на "Капиталът" изчерпан, а пазара незадоволен.
Натиснете тук

Редактирано от - OLDMAD на 16/10/2008 г/ 10:29:13

16 Октомври 2008 10:36
И какво толкова страшно има в дефлацията? Щял да се забави растежът? Олеее, значи няма непрекъснато да се строят хотели и да се изсичат гори; няма да ни продават по пет все по-нови мобилни телефона на година; няма всеки тъпанар да кара колаи няма щастливо да пуфкат и пафкат комини наляво и надясно...
Време е за малко регрес и успокоение; в тази неолибарална истерия на растежа светът щеше да се побърка окончателно...
16 Октомври 2008 10:45
Олди,
Предлагам да спретнем едно ООД за написване на неизвестен том на "Капиталът". Ще речем, че ръкописът е намерен закопан в лозето на Никола Габровски.
Голяма далавера може да стане.
16 Октомври 2008 10:46
Ше тряба си пуснем бради..
16 Октомври 2008 10:57
Аз брада имам...и съм близичко до лозето...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Октомври 2008 11:24
И това с неизвестният том нама да мине...По-добре е да "откупите" от букинерите тетрадките с хайделбергските му записки...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Октомври 2008 11:27
Не се хабете, граждани. Докат се натуткате с "Капитала" Фичо ще построи цело АОНСУ в Манхатън и ще осигури дъ бест суппорт и хай профъшънъл подготовка за новите строители на социализЪма.
16 Октомври 2008 12:00
Ако паднат тарифите на адвокатите и консултантите, тогава ще приема, че има дефлация. Ама няма да паднат, срещу 800 долара на час ще ти обясняват аргументирано защо твоите активи са се стопили и какво е трябвало да (не) правиш това да не се случи.
16 Октомври 2008 12:00
Бъзикайте се вие с Капиталът, бъзикайте. Но идва времето когато ще го четем и събеседваме както "На малката земя" от др. Брежнев.
16 Октомври 2008 12:22
Най-лошото е че дефлация у нас скоро няма да има , като се изключи строителния сектор.
16 Октомври 2008 12:26
Маркс - "държавата се превръща в комитет по управление на делата на капиталистите" .
16 Октомври 2008 12:31
Йори,
16 Октомври 2008 13:03
Кой Маркс, Бай Драгане? Маркс - хуманистът и публицистът и сега е четен. Маркс - теоретикът? Да повторим прочита на Троцки или превода на кхмерски?
16 Октомври 2008 13:21
Нещо фундаментално, базирано на здрави основи - Натиснете тук
16 Октомври 2008 13:43
Валентин Хаджийски (авторът на статията в медиапул) не е ли Чичо ви Фичо?
16 Октомври 2008 13:47
В.Лянча Кой Маркс, Бай Драгане? Маркс - хуманистът и публицистът и сега е четен. Маркс - теоретикът? Да повторим прочита на Троцки или превода на кхмерски?

Изкажи се за кхмерския превод по-подробно, щот ми е интересно!!! Може и за троцкия!!!
16 Октомври 2008 13:47
Е.
16 Октомври 2008 13:53
ъхъ... така и си мислех защото статията е сеедно чета чичо фичо тука у форумо... само че всичко казано наведнъж...
благодарско че ми потвърди
16 Октомври 2008 14:00
Слабо представяне на Чичo в mediapool. Хем тука си тества тезисите и видя, че не минават. Барем да беше попреписал от форумо, ма он не е читател, а писател..
16 Октомври 2008 14:21
FLIP - FLOP

Обама - на правилната страна на историята


Нито Обама, нито Едуардс са "хора на промяната".

16 Октомври 2008 14:30
Мда, типично за ЧФ писание. От толкова захар не сещаш курабийката от ланската царевица или тазгодишното просо. То бива оптимизъм ама чак такъв. Никога няма да го бъде богатите лека ръка да тръскат чувала над бедняшката длан.

16 Октомври 2008 14:31
Чуждите държавни ръководители ще продължават да идват първо в Ню Йорк да вечерят с президента на "Голдман Сакс", после във Вашингтон да се срещнат с президента на САЩ.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 14:32
Изчерпването на изкопаемите горива, недостига на други ресурси, глобалното затопляне – какви по-добри предизвикателства за американската изобретателност и предприемчивост? Ще видим нови инвестиционни бумове като доткомовския в 1990-те години – в новите енергии, генното инженерство, нанотехнологиите...

Те ще са по-конструктивни от имотната пирамида на 2000-те, която ще остане като срамен епизод в историята


P.S. Извинете, но не успях да се сдържа.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 14:37
Абе, хора!
Какво толкова са се уплашили световните икономисти от една дефлорация (обезчестяване, сиреч)?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД