:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,058
Активни 575
Страници 2,623
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Тееn spirit



В понеделник, когато индексът "Дау Джонс" се изплесна в нова конвулсия, този път с рекордните 936 пункта нагоре, разбрах защо ми се струва, че поколението на 20-годишните днес мисли по начин, различен от моя, т.е. два пъти по-възрастните. Дотогава го отдавах на онзи ужасен процес на мозъчно закърняване, който заплашва рано или късно да превърне повечето от нас в консервативни старци, мърморещи по градинките срещу младежката арогантност.

Науката, обаче, е на друго мнение, както научих от лекцията на Гери Смол, професор в университета на Калифорния, Лос Анжелис (http://www.aging.ucla.edu/staff.html#gsmall). Той е автор на книгата "Ай-мозък" (iBrain: Surviving the Technological Alteration of the Modern Mind - не давам пълен превод, защото книгата засега е издадена само на английски).

Смол твърди, че хората, които от съвсем млада възраст употребяват активно интернет, мобилни телефони и други модерни средства за търсене на информация и комуникация (т.е. през последните десетина години), вече са получили съвсем определени мозъчни изменения. Те са станали, например,



много по-чевръсти във филтрирането на информацията



- изолирането на онова, което ти трябва от огромен масив данни - и се чувстват съвсем комфортно с вършенето на няколко дейности едновременно (multitasking). И най-вече са склонни към взимането на моментни решения, т.е. действат без особено протакане, импулсивно. Те обаче грешат по-често при интерпретацията на изражения на лицето на другите хора и са откровено нескопосани в опитите да изтълкуват дребни жестове, като докосване на носа, почесване, пристъпване от крак на крак и т.н., които издават, например, притеснение или неискреност. Противно на тях, онези, които са изкарали детските си години преди благата на съвременната комуникационна революция да станат общодостъпни, са запазили уменията за по-традиционно общуване, включително и на най-фино, несловесно ниво. Затова пък изпращането на есемес им коства сериозни умствени усилия, а търсенето на нещо с "Гугъл" почти ги докарва до сълзи.

Може би Смол преувеличи малко тези различия между поколенията по време на лекцията си, за да засили драматичния ефект. Хора има всякакви все пак. Познавам 20-годишни пенсионери (по манталитет) и 50-годишни тийнейджъри (което всъщност не е комплимент). Но изследванията, които той цитира, са недвусмислени - мозъкът ни се адаптира доста бързо към новите предизвикателства и възможности, създадени от техническия прогрес, и това не винаги е за добро.

По време на лекцията, Смол спомена едно известно изследване от университета в Съсекс за нагласите на британците спрямо американските им братовчеди, започнало през 1941 г. Там янките са квалифицирани като "незрели, невежи, вулгарни, материалистични и наивни". Тези нагласи не се променят кой знае колко и през следващите години, чак до 1947 г., когато е направено последното проучване от серията. Смол каза, че единственото донякъде положително нещо, което жителите на Великобритания са имали да кажат по време на войната за съюзниците (и спасителите) си, било, че американците взимат решения бързо и много-много не се замислят за последствията. Т.е. държат се като типични тийнейджъри, смели и безразсъдни.

Е,



ако ще гледаме на американците като на вечните деца



(както мислят доста хора по света), трябва да отбележа, че те получават редовно доза смъмряне от двама 55-годишни автори във в. "Ню Йорк таймс" - Томас Фрийдман и Пол Кругман. Искам да ги предложа на вниманието ви.

Вторият в понеделник бе обявен за носител на Нобеловата награда за икономика. Макар че е по-известен с медийните си изяви, Кругман е професор по икономика и международни отношения в университета "Принстън". Може да погледнете блога му тук (http://krugman.blogs.nytimes.com/), както и да намерите препратки към негови материали.

Аз не винаги съм съгласен с него, защото Кругман може да бъде доста краен в съжденията си, но го чета редовно. Той е един от най-яростните противници на президента Буш и неговата политика. Кругман обвини например Белия дом в протакане на частичната национализация на американските банки (чието обявяване предизвика и положителния скок на "Дау Джонс" в понеделник), докато Великобритания, а след нея и 15-те държави от еврозоната според него са действали оправдано по-агресивно по въпроса.

В същото време Кругман е върл противник на всякакъв вид държавен протекционизъм и проповядва свободната търговия в световен мащаб като едно от основните средства за постигане на общ просперитет. Принципно съм съгласен с него, но неговият търговски либерализъм не се връзва съвсем добре с политическото му левичарство. Не знам как активната роля на държавата в икономиката може да бъде примирена с принципите на laissez-faire. А може би може, и сега всъщност наблюдаваме как това ще се прави на практика в световен мащаб? Ще разберем скоро.

Бестселърът на Фрийдман от 2005 г. "Светът е плосък" (World is Flat) бързо беше преведен в България(http://topics.nytimes.com/top/opinion/editorialsandoped/oped/columnists/thomaslfriedman/index.html).

И с него не съм винаги съгласен (а доколкото знам, двамата с Кругман не се обичат особено), но също го чета редовно, защото задава интересни въпроси на интересни хора. Една от любимите тези на Фрийдман е



"чрез наука и техника към сполука",



т.е. онези индивиди и държави, които полагат достатъчно усилия, за да се ограмотят и напреднат технологически, неизменно ще спечелят. Бих искал това да е така винаги, но освен технологическия детерминизъм има твърде много други фактори - политически, социално-психологически, географски, исторически, че дори и чист късмет - които разбъркват тестето по най-интересен начин, така че пасиансът не винаги излиза.

Тези двама автори определено полагат усилия да разчитат жестовете и гримасите на американското общество и на света и да ги тълкуват. Заради искрената им загриженост дори не ме дразни патерналистичният им патос, който често избива в публикациите им. Затова ги препоръчвам за редовно четене, ако се интересувате от темите "САЩ" и "глобализация" (а щом четете тази колонка, допускам, че това е факт).

Иначе, като гледам какво става по световните борси, си мисля, че не само американците, а всички търгуващи на тях са в плен на хормонално-импулсивни решения. Миналата седмица донесе 2 400 000 000 000 долара загуби на акционерите в САЩ. Понеделник им върна 1 200 000 000 000. Този лудешки танц изглежда ще продължава. Малко хора са склонни да броят до сто или да прочетат нещо по-дълго от есемес, преди да натиснат някое копче на компютъра или мобилния си телефон.

Светът се управлява от тийнейджъри, докато ние всички потриваме ръце притеснено, пристъпваме от крак на крак и нервно покашляме.



________________________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
99
3771
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
16 Октомври 2008 02:39
А, Караджов, да си имаме уважението! И ‌ ние ги четем редовно тези двамцата лауреати тук във форума, само че в лош, резоньорски превод и представени като собственото мнение на един плашлив като яребица Плагиат. Ежедневно ги четем, дет' се вика ежеминутно, по няколко пъти на ден... А бе вий с Него да не сте нещо... А? Ааа...
16 Октомври 2008 04:42
Пич, ако знаеш какви програмки изпълняват търговийката по борсите ум ще ти зайде. Нищо хормонално, брато, освен ако не си мислиш, че импотентни статистици са спретнали стратегиите... Грубо казано всички си намаляват риска...де що има къси позиции си събираха печалбите...това е характерно за беар маркет - скокове нагоре от подобен мащаб...Сигурен признак, че още има да падат индексите... Вчера и днес изтирха печалбите, нали? Пред нас е утре...Очакванията са, че дъното още не се види

16 Октомври 2008 06:30
Фанта, виж в новия Ню Йоркър има интересна статия за трейдера от Сосиете женерал, дето им загроби 5.5 млрд евро тази година. Не е техническа, но доста подробна.
16 Октомври 2008 07:06
аз на кругман също му чета статиите в nytimes поне, значителна част ми харесват. 1-ствения път, когато писах коментар, кругман ми отговори на лични, чак не повярвах
16 Октомври 2008 09:23
Някои смятат, че iBrain-ът сигурно е хванал менингит и борсата играе танца на св. Вит. Други мислят, че причината е в лудешкия рок на 50-годишните тийнейджъри - Бен на барабаните, Хари - на кийборда, а фронтменът Джордж само си отваря устата на вокал, изпълняван от Карл.
Който вярва, че борсата "smells like teen spirit", има проблем с обонянието - тя винаги си е мирисала на едно голямо кошер-л...о.
16 Октомври 2008 10:29
Грубо казано всички си намаляват риска...де що има къси позиции си събираха печалбите...това е характерно за беар маркет - скокове нагоре от подобен мащаб...Сигурен признак, че още има да падат индексите...


Не мислех да пиша пост, но понеже професионално се занимавам с риск мениджмънт, чам ми стана интересно...

А щом е толкова сигурно, готов ли си да заложиш $ 1, 000, 000, 000 на късо???...

Прочее, постинга на Фантата илюстрира доста добре не поведението на фондовите борси, а... тезата на Караджов за тинейджърския манталитет

Такива като него, които "със сигурност" знаеха накъде ще тръгнат индексите през 1929 скачаха през ден от прозореца, та чак беше опасно да се ходи по тротоара на Уол стрийт... току виж някой такъв ти падне на главата.
16 Октомври 2008 14:27
Ъхъ...от един признак ли мениджваш риска...професионалист.

И все пак аз бих сложил на късо някъде през март, когато се изпари еуфоричното рали...дотогава има време
16 Октомври 2008 15:02
Мда статията е писана понеделника по обедно - че днес данните са луеко по различни.

Dow Jones Industrial Average(DJI: ^DJI)
Index Value: 8, 577.91
Trade Time: Oct 15
Change: -733.08 (-7.87%)
Prev Close: 9, 310.99
Open: 9, 301.91
Day's Range: 8530.12 - 9308.76
52wk Range: 7, 773.71 - 14, 075.80

Ааа колегите риск мениджъри - споко рулетка е това . Добрата новина е че сичкото инвестиционен фонд и играч си удвоява риск екипите

16 Октомври 2008 15:19
Обама - на правилната страна на историята
Медиапул, 16 октомври
тук

Икономистът Робърт Райх ("Суперкапитализмът", 2007) обясни може би по-ясно от и Пол Кругман как икономическият и политическият либерализъм (свободата на търговията и грижата за равенството) могат да вървят заедно.

Просто като за тях се грижат различни субекти. Бизнесът има нужда от свобода, държавата се грижи за равенството (на доходите, възможностите, достъпа до ресурси, вкл. природни). Корпорациите съществуват с цел печалба за акционерите си - от тях не може да се иска да бъдат и добри корпоративни граждани просто по добря воля. Но може и трябва със закон (всички на равна нога и във всички страни) да се задължат да действат сякаш са такива. Райх е за премахването на корпоративните данъци и за облагането само на физическите лица, и за държането не физическите лица отговорни за нарушенията. Корпорациите са правни фикции, смята той.

Двете книги от миналата година, "Суперкапитализмът" на Райх и "Съвестта на либерала" на Кругман очертаха с взаимно допълване проблемите на сегашните избори и в близкото бъдеще.

Райх в последните дни (в НЙТаймс и на СНН) разяснява защо не е истина, че Обама щял да бъде с вързани от кризата ръце и нямало да може да харчи за програмите, които иска да развива - като Клинтън в 1993 г. Според Райх в 90-те години започваше бурен растеж и главната задача беше да се балансира бюджета, оставен с голям дефицит от Буш старши, за де не прегрее икономиката. Клинтън се спорави добре, като остави голам бюджетен дефицит. Но се отказа от повечето от плановете си, вкл. здравната реформа.

Сега обаче сме в ресеция и балансирания бюджет е последна грижа, нужно е дефицитно финансиране на големи национални проекти като в 30-те години. Колкото повече от тях започне Обама, толкова по-добре. Освен това в 90-те години републиканците доминираха конгреса (освен за две години при Клинтън) и бяха в идеологически възход - "революцията" на Гингрич. (Това е вече в "полето" на Кругман.) Сега демократите ще имат голямо мнозинство в конгреса, може би 60 места в сената, и даже най-голямите фридманисти са за държавна намеса. И самия Милтън Фридман, вчера писа един негов чикагски последовател, нямало да е против.

Трета eye-opening книга от миналата година e "Дълбоката икономика" на Бил Маккибън (журналист) за устойчивото (sustainable) рразвитие и как сегашното понятие за растеж не е съвместимо с него.

Paul Krugman, The Consciousness of a Liberal, 2007
Robert Reich, Supercapitalism, 2007
Bill McKibben, Deep Economy, 2007

Редактирано от - Чичо Фичо на 16/10/2008 г/ 15:21:07

16 Октомври 2008 15:48
Драги фичка - имаш ли идея какво въобще означава този бисер:
дефицитно финансиране на големи национални проекти

за държава с външен дълг който не може да бъде изплатен без рекордна девалвация на националната валута ??
Питам само - не разчитам на отговор.

Сладка е вярата в светлото бъдеще но по добре ни освети почему МВФ не се намеси да изземе привилегийте и правомощията на ФЕД В най добрия дух на феър трийтмент полисито де
16 Октомври 2008 16:57

За Чичо Фичо няма значение дали финансирането е дефицитно или друго, а то да минава през банките и в частност през Голдман, където (евентуално) ще работи сина му. Щото мине ли от там, все нещо ще остане и вътре. От там нататък, дали кредитирането ще е хищническо и ще заробва редовите американци или държавата е без значение. Освен това отговорността на банкерите трябва да е само морална за да се поощравя риска (макар и на чужд гръб) . С една дума, не търсете съвест в банкер. Той е там за да печели. Предимно за себе си, а ако остане и за вложителите. Не търсете съвест и в бащата на банкер. Той е там за да направи всичко възможно сина му да е добре...

16 Октомври 2008 17:45
...Банкерската душа звучи
с единствената своя струна от злато.

Сирена, а ти да не се грижиш за злото на сина си бе?
16 Октомври 2008 17:47
Статията на Караджов е интересна и буди размисъл.
Информацията, която човек може да получи от интеренета днес променя цялата структура на борсите и определянето на цените на свободния пазар. Човек се ориентира много по-бързо за цената на дадена стока или акция и може да реагира много по-адекватно отколкото това беше възможно преди 15 години. Пазарите се люшкат защото банките стискат кредита и това души икономиката. Това става и в Европа, и в Америка и в Азия. Интернетът определно помага на глобалната икономика, но помага също и за по-бързото разпространение на кризата. Компютърните модели за калкулиране на финасовия риск стават все по-съвършенни и това ще намали вероятността от нови кризи. Данните може да се вкарват в компъръра от бързопръсти тинейджъри, но алгоритмите се правят от занчително по възрастни и умни хора.
16 Октомври 2008 18:00
Пазарите се люшкат защото банките стискат кредита и това души икономиката.

Още един дойде да разправя вицове.
Компютърните модели за калкулиране на финасовия риск стават все по-съвършенни и това ще намали вероятността от нови кризи. Данните може да се вкарват в компъръра от бързопръсти тинейджъри, но алгоритмите се правят от занчително по възрастни и умни хора.

Шоу маст гоу он.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 18:06
Алйо колегите - вие сериозно ли ?? банкерската душа и всичката останла глупост - върнахте ни в 18/19 век век брех - романите на зола, ролята на семейството и так дале.

Фичката, само като съвет - не го знам колко годишен е синът ти ма предполагам че го мешаш в постингите си без да е наясно - иначе или щеше да потъне в земята или да те скърши.
Нищо лично ма форумът на татко му да се занимава с това къде работи ????
WTF ???
.....
Аз бтл питах за бюджета, финансирането на кредит + роилята на МВФ - луд ю плийз комент ?
16 Октомври 2008 18:13
Финансовата криза в САЩ не беше предизвикана от тинейджъри, а от либерални политици, които натискаха финасовите структури да раздават кредити на сулю и пулю противно на моделите, калкулиращи риска. И днес всички политици се дерат в един глас срещу Уол Стрийт какви били лакоми банкерите. Банкерите трябва да бъдат лакоми, това им е работата. Който не го знае да си го набие в главата. Техните клиенти, които си влагат парите в банките искат банкерите да бъдат лакоми и да им дават по-висока лихва, но искат и сигурност. Банкерът пресмята къде е оптималната точка между риска и сигурността на инвестицията. Ако не бяха тия два държавни динозавъра Фани и Фреди, които под натиска на конгресните либерали в Америка, раздаваха ипотеки на всеки срещнат поплювко-гласопдодавател, днес нямаше да има никаква криза никъде.
Аз казвам, че не банкерите, а политиците са виновни за кризата!
16 Октомври 2008 18:31
ezryder кефиш и Караджов кефи.
16 Октомври 2008 18:33
В НЙ Таймс има голяма силно критична статия за България, мафията и мутрите, Първанов и Станишев. Атанас Атанасов е главен събеседник, негова мисъл е и цитат на деня.
16 Октомври 2008 18:35

Чичо Фичо, аз се грижа да правя на другите само това, което бих искала да очаквам от тях и да не правя онова, което не бих искала да очаквам от тях...
Така се опитвам да си поддържам съвестта чиста.

16 Октомври 2008 18:38

Освен това, ако доброто на сина ми е зло за други... хмм... труден избор. Надявам се да не ми се наложи никога да се изправя пред него.

16 Октомври 2008 18:50
Е, какво зло са причинили на други? Може ли малко специфика.
16 Октомври 2008 19:03
Не разбрах как доброто на нечий син може да зло за другите.

Много мъгливо се изразявате, другарко Сирена. Другарко е казано дружелюбно, не скачайте. Ако това което пишете е наистина това което мислите, може би трябва да помислите за присъединяването си към някоя маоистка група, знам ли.

Истината е, че не мога да разчета добре многопластовите ви бурни емоции. Я да започнем да изясняваме нещата подред. Вие лично какво против имате фирма като Голдман Сакс, например? Мислите, че тя ви ощетява с нещо, ощетява България, вас, смейството ви, сина ви/щерка ви? Краде, погубва, разрушава природата? Или смятате, че хората в тази фирма живееят в разкош, за сметка на другите? Какво точно ви вълнува? Ако смятате, че е намесена в бизнеса с лошите моргиджи (заеми за къщи) - не, не е. Мисля, че вчера на вас обяснявах дружелюбно за тези кредити.

Човек е балансиран, Сирена, и в мир със света и околните, когато конкретно изясни какво точно го тревожи или дразни в битието му. Вие знаете ли какво точно ви тревожи и дразни? Обяснете с думи прости.

Със здраве.
16 Октомври 2008 19:14
Нелче,
Казват че Lloyd Blankfein, СЕО на Goldman Sachs, бил цункал миналата година заплатка и бонуси от общо 64 милиона долара. Талант е човекът и заслужава казвам аз. Обама обаче бил имал силни възражения срещу това положение и искал да му ограничата възнагражението и да го обложи чко с данъци. Ти не мислиш ли, че като гласуваш за Обама, гласуваш срещу Mr. Blankfein и бъдещето на синчето ти, което може би има амбиции да бъде един ден СЕО като Lloyd Blankfein? Или слушаш либералните глупости на професор Фичо?
16 Октомври 2008 19:32
Фичо,
Както виждаш "мръсните седесари" са единствената реална опозиция в БГ. Отчасти и Атака.
Единствено те имат ресурса и знаят какво става в държавата. Само те имат ресурса да я управляват. Те са уважавани на запад. Не плужъка Станишев, дето се среща с руският вицепремиер и треторазрядни дипломати във Вашингтон. Егати честа...
16 Октомври 2008 19:34
Мсиля, че е крайно време е статиите на Караджов да бъдат публикувани единствено в раздела "Теми на форумците", може и подраздела "Малка България в голяма..." и.т.н, ако още има такава, където американката диаспора да се събира на раздумка.
16 Октомври 2008 19:38
Аз това съм го пропуснал. Верно ли е това, че Фичо ни е нарекъл "мръсани седесари"?
16 Октомври 2008 19:43

Не разбрах как доброто на нечий син може да зло за другите.


Човек трябва да си е сложил очила от черен бакелит за да не разбира как може да стане горното. Ами например, Нели, всеки който краде от обществото (викат му корупция) има майка и баща. За които това не е толкова неприемливо, колкото за другите... Мога да измисля и по-краен пример, но мисля, че няма нужда. Самия факт, че в съда показания от роднини не се приемат говори достатъчно красноречиво.

Какво имам против Голдман и с какво Голдман ощетява мен, семейството ми и т.н.? Значи! Нищо лично против него. Но против банкерите по принцип - много и от сърце. Защото досега нищо хубаво от банкери не съм видяла. А лоши неща, напротив - доста. Справка 1 - кризата преди 10 години в БГ. Справка 2 - сегашната криза. Справка 3 - за пет години, цените на всичко в БГ се е удвоило, т.е. парите (в частност спестяванията ми) са се обезценили наполовина. И това е станало с най-дейното участие на банкери със заплати от по няколкостотин милиона долара годишно. Е, няма как да съм доволна от такова положение! Но ви разбирам вас, хората от другата страна - вие няма как да сте недоволни, защото каквото съм изгубила аз, сте го спечелили вие.



16 Октомври 2008 19:55
Сирена, защо се чудиш? От гледна точка на паразитите овощното дръвче е само източник на зелени листа за гризкане. Единственото им въжделение и мечта е напролет дръвчето пак да пусне листа - ако преживее паразитите.
16 Октомври 2008 20:28
Знаех си, че тук има някакви некоординирани женски емоции, Сирена. Крадци от обществото, престъпници, с майки и бащи, гадни капиталисти бла-бла.


Оставям го това настрана. Останалите ти емоции:


1. Няма банкери със заплати от по няколко-стотин-милиона долара годишно. Или поне няма със стотици. Дори с десетки няма. Това са приказаки от Женския пазар. Децата от хубави бизнес училища (на около 22 години) в Америка биват взимани със заплати повече от $50 000, но по-малко от $100 000 годишно. Е да, имат и бонуси. Но те не надхвърлят годишната заплата поне в началото.

2. Имаш нещо лично срещу банкерите? Те били виновни за кризата в България след 1989? За цените на продуктите? Я помисли още веднъж дали би повторила подобни сурови мисли и как би ги защитила?


3. Ако наистина желаеш да живееш природно и без цивилизация, планини с пещери в България колкото щеш. Или наистина мислиш, че можеш да купиш жилище в у нас само със спестявания и без помощта на банка? Или би могла да пазаруваш на пазара без банките да дадат кредите на селските стопани? Или можеш да пазаруваш в Била или в което и да е дребно магазинче без те да прибегнат до помощта на банки в България?

Предпочиташ сама да си тъчеш пътеките, шиеш дрехите, предеш вълната, месиш хляба, обработваш нивата, за да нямаш нужда от парите накуп в банката? Препопочиташ буркана от лютеница да си пазиш спестените стотинки?

Виж, аз дори не се учудвам от постингите ти, бре. Край мен в Ню Йорк е пълно с недоволни източноевропейски евреи, които като САЩ ги посрещне, настани, даде им здравна застраховка, изпрати ги да учат, те все пак са недоволни и я псуват. И са готови като теб да ненавиждат банкерите, които са единствената причина май за житейските им беди. И те като теб са чартистите на 21 век, и искат да унищожат компютрите/банките/ колите/ самолетите. Щото интернет им развалял търговийката, свободата на словото ги прави нещастни, а банкерите са ужасно лоши като им дават кредити. Питам, някой да ги е (те е) насилил да им взимат (ш) парите? И защо те да са виновни, а ти да си божата и нещастна овчичка, нищо, че ядеш парите им на заем?

Помисли върху това, Сирена. И ако наистина не ти харесва божия свят на 21 век имаш избор - пещера за усамотение, присъединяване към ордата на Осама Бил Ладен, потъване в нирвана на будиските сдужения. Пътища много, нещастни са само онези дето не могат да си намерят своя.





Редактирано от - Нели на 16/10/2008 г/ 20:38:21

16 Октомври 2008 20:34
а банкерите са ужасно лоши като им дават кредити. Питам, някой да ги е (те е) насилил да им взимат (ш) парите? И защо те да са виновни, а ти да си божата и нещастна овчичка, нищо, че ядеш парите им на заем?

Чичо Нели се доближава до истината за сегашната криза!


_________________________________________ _ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.

Редактирано от - rki на 16/10/2008 г/ 20:35:02

16 Октомври 2008 20:45

Нели,
всичко щеше да бъде точно както си го написала, ако банкерите даваха назаем собствените си пари. Уви, това далеч, ама далеч не е така. Те не само, че дават назаем парите на другите, ами дават и такива, които не са взели от другите. И получават лихва за това. Ма много е удобно това - държавата да излива парите в икономиката през банките и не само това, ами и да прибира лихва (от която поне половината остава за банките). И това били техни пари и трябвало да съм благодарна, че са ги напечатали и са ми ги дали на заем. Аве, ей, дебелокожи, нагли, паразити! Вие трябва да сте благодарни, че ви търпим и паразитирате на наш гръб. Че потребявате реална лютеница срещу виртуални активи!



16 Октомври 2008 20:53
Виждали ли сте усмивката на банкер когато ти дава заем? Е, акулата ряпа да яде
16 Октомври 2008 20:57
Когато манго ти продава железа за скрап, като задкрилки на ракети, това е измама. Когато банкер ти дава заем за имот, чийто реална цена е наполовина, това е бизнес
16 Октомври 2008 21:03
Аз съм малко по-ляв от жената - вярвам, че овчичките са били подмaмени, но не от Голдман, а от кварталните си банки. Аз лично не съм бил подмамен. Но за овчичките вината е най-вече на законодателството на републиканците.
16 Октомври 2008 21:06
Всъщност най-основният проблем е че въпросните измамени камилчета са имали доверие на банките и политиците. А още по големият проблем е че продължават да им имат доверие Те и затова политиците си развяват коня де, заради разни офцици.
16 Октомври 2008 21:06
Гарамел,
Силно казано, но да видим. Всеки българин, който се ползва с доверие в САЩ, може да помогне с нещо на България.

Днес-утре Ф.Д. щял да държи реч в Ню скуул, жената иска да ходи, а на мене ми е досаден Все пак не ти, а аз съм седял (куфял) на една маса с него и с Валяка (Е. Бакърджиев), а и с останалите. Бил съм и на негова лекция в ООН.
16 Октомври 2008 21:23

Чичо Фичо,
кажи моля, като по-информиран човек, вярна ли е цифрата, която Фантата каза преди десетина дена, за размера на деривативите. Аз погледнах един линк и наистина и там ставаше въпрос за сума от такъв порядък. А именно 450 - 600 трилиона долара! Което е световното БВП за десетина години. Е, аз не разбирам много от банкиране, но ако знам нещо, то е, че за всяка сума в банка тече лихва. Независимо под какво име и съкращение се подвизава там (екюити, CDS и пр. и пр.). Та, въпросът е: вярно ли е числото - 450 - 600 трилиона долара в деривативи??? Не питам за анализ колко и как ще повлияе това на икономиката, питам само вярно ли е числото?



16 Октомври 2008 21:34
Пичовие, господа офицери, мед сестри дами и так дале.

дайте да уточним едно нещо:
1) деривативи - НЕмА НЕТ Ниенте ДУ ‌ НОТ ‌ ЕКЗИСТ‌ подобно понятие - има деривати - кат спорите за нещо поне научете се как се казва
2) Я ми обяснете що е тожа животно банкер че аз кат прозд човек не го познавам
3) Избийте с от главата този мит че якой кат ходи с костюмче на работа е много цъфнал и вързал . Казано под секрет познавам бая повече от един силно успешни предприемачи дека с костюм не съм ги виждал пък специялно последните върлиха на масата сто и кусур млн Еуро да ни купят фирмето в което бачках лична пара.
4) Голдмън са огромна организация ама не са банкери - инвеститори и финансови анаизатори да ама банкери тц.
5) 100 хилки в зелено наши дни не са свръх заплата - среден мениджър в европа прави тези и малко от горе
6) средният банкер като цяло е безправна пешка - нещата се решават от къмплайън или финаншъл или бизнес дивелъпър
7) абе фичка кажи за кредитите и дефицитното финансиране че ми се изчака чакалото - ако просто правиш препечатка - приема се верно че човек не мож зная всичко ма поне мож да си трае ако не разбира.
16 Октомври 2008 21:45
А така, кажи си го на гадните капиталистически акули . Цитирам :


Аве, ей, дебелокожи, нагли, паразити! Вие трябва да сте благодарни, че ви търпим и паразитирате на наш гръб. Че потребявате реална лютеница срещу виртуални активи!


Чакай сега да ти охладя малко комунистическия устрем. Интересно как точно аз паразитирам на твоя гърб - като работя, получавам си заплатаиа и си плащам сметките? Ти какво вещество произвеждаш в този свят и как точно реши, че аз или някой друг паразитира върху теб? Що на мен никога не ми е дошло на ум да обвинявам теб за житейските си проблеми, а на теб само това ти е в главата? Да си направила нещо в полза на обществото, ей така, безплатно? Да си помагала на хора безкористно? Не ми се струваш от този тип хора, не се обиждай.

Като начало се погледни от страни - как ходиш, как изглеждаш, как те приемат хората, колко разчитат на теб, колко те обичат, вярват, търсят. Какво си направиал с децата си, как си ги образовала, какво си вложила в тях. Вторачването в нещата извън теб и намирането на решения на провалите ти в света извън теб е сериозен мисловен недъг, Сирена.
16 Октомври 2008 21:45
Фантата по ги знае тия, той е математик и малко финансист.
"Деривативи" са и фючърсите за нефт и жито, и опшъните... вече насъщни неща. Не само базирани на имоти.
Сорос на вярва на деривативи и не ги търгува - не ги разбирал добре по негово признание.
Аз мога да кажа само, че тука се работи доста повече от България, хората са доста способни и винаги много заети (образованите, искам да кажа). С по-непокварена душевност от България.
16 Октомври 2008 21:48

Я ми обяснете що е тожа животно банкер че аз кат прозд човек не го познавам


Банкер е всеко животно което работи и си получава заплатата от банка. Нема хич значение на какво ниво - може и портиер да е и от него никога нищо да не зависи, но щом работи за банката (и получава от това дето тя "заработва", значи е в този отбор. Не може да седиш на масата на пируващите и да се правиш на ни лук ял ни лук мирисАл.

Деривативи или деривати (според Фичо са деривативи) - няма значение. Кажи обаче нещо за числото (обема им), моля?



16 Октомври 2008 21:50
Сорос на вярва на деривативи и не ги търгува - не ги разбирал добре по негово признание.


Фиче стига пляка глупости из форума.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Октомври 2008 21:58
Чичо Фичо
[Златен]
от USA

Общо мнения: 12234
Скрий: Име, IP

Гарамел,
Силно казано, но да видим. Всеки българин, който се ползва с доверие в САЩ, може да помогне с нещо на България.

Днес-утре Ф.Д. щял да държи реч в Ню скуул, жената иска да ходи, а на мене ми е досаден Все пак не ти, а аз съм седял (куфял) на една маса с него и с Валяка (Е. Бакърджиев), а и с останалите. Бил съм и на негова лекция в ООН.


Значи разбрахме неколко неща за чичото:
1. Той е другар от стара рода, с корени
2. Седесар от 3 коляно. Пил си е ракията с единствения чиляк, получил вот на недоверие
3. Най-сладката работа за него е......финансово прасе, опс, гений
4. Еееееех, комунизмът си оотиде...нищо, ша го построиме в хамериката
16 Октомври 2008 22:02
Сега ако некой обясни аджеба що е то фютчъри Сиреч, бъдеще....и каква му цената най-вече...
16 Октомври 2008 22:06
Мда.
Деривати са и г-н фичев ша ме прощавате ма никога ама никога не са били вързани към ипотеките. Кат цяло става въпроз за едни такива обещания за бъдещи сделки без реализация и си е чисто и просто узаконен хазарт - аз казвам че на дата Х през 2012 барела ойл ще е Х пари. По тоз въпрос толкова.

Сирена - мойте уважения към вас но банковото съсловие далеч не е това което показват по филмите мейд ин холивуд.
Кат цяло т.нар банкер - в най честио случай си е проЗД чиновник а и обикновенно не свръх добре заплатен. Само като пример - в БГ средна заплата за среден банков мениджър е до към то 2 /2.5 бона нет. Лично сред мойте колеги от юни, по банките plc и голямата четворка отидоха само хора който ценят спокйствието и търсят кроткото. Pо мой лични наблюдения и в сащ и в ЮКей положението не е по различно.
Относно бонусите - тоша е една нормална практика която се прилага към горе долу всяка нормална менидвърска позиция и размерът зависи основно от мащаба на фирмето.

16 Октомври 2008 22:08
Сори за спелинга по горе но вистата е ужасна като клавиатура
16 Октомври 2008 22:09
Сирена,

Натиснете тук
16 Октомври 2008 22:11

Нели, ако нещо разбрах за последните 2 седмици то е следното (да ме поправи някой ако греша):
Темата е: от къде и как идват парите? Значи! Лесният отговор "от държавата" казва само от къде, но не и как. Първо, ако някой не знае защо трябва да се "печатат" пари: Защото при непрекъснато повишаващият се обем блага (ние постоянно произвеждаме), трябва да има и повишен обем парична маса, с която той да се обслужва. Естествено, не е проблем да се "напечатат" пари. Проблема е как да се вкарат в обращение. И това, което ми се струва че разбрах е следното (съкратена версия): Държавата пуска парите на пазара като ги дава назаем (с лихва) на банките. А те пък ги дават на нас (овчиците) с още по-голяма лихва (верно трябва да получават заплати за таз работа, спор няма). Т.е. банките печелят от това, че раздават парите, които държавата им дава (които пари реално са нашите пари щото "държавата, това сме ние". И наистина, банките не са виновни, че системата е такава - виновна е на първо място държавата, която е избрала този начин за вкарване на пари в системата. А банките ""само"" я обслужват. Защо обаче държавата е избрала този начин?! Тук ще да е заровено кучето! Има два отговора - първо, защото така е икономически по-изгодно за всички и второ, защото така е икономически по-изгодно за някои (вижда се веднага за кои). Има ли алтернативи?! Да, казват някои казват, държавата може да вкара тези пари в обращение като плаща за изграждане на инфраструктура, образование и пр. и пр. Но това не става. Държавата дава заем на банките, а те ""финансират"" гореспоменатото. Това е!

Освен това, Нели, нямам нищо против капитализма. Всичко, което имам против е гореописаната схема, която няма нищо общо с капитализъм, социализъм или нещо друго. Тази схема има общо само с едно и мисля, че то е ясно за всеки.



16 Октомври 2008 22:21
Сирена - в правилна посока сте но не съвсем.Кучето е на малко по различно място - парите ще се напечатат и ще се разпределят от баките по една единствена причина - банките са яко закъсали и за да им се ликвидират гредите се пускат пари.
Приеми следният пример - сутрин правиш кафе и заливаш стената на кухнята---> резултат леке.
Имаш точно 3 опции - не правиш нищо (абсурд защото дразни) боядисваш стената с нов латекс (дефакто оставяш загазилите банки да фалират) или олижаш цялата стена с кафе такаче да не си личи първоначалното леке.
хамериканските друзя подготвят последният вариянт - девалвация с оглед спасяването на играчи от типа - кучи синове но наши кучи синове.
16 Октомври 2008 22:27

Митког,
Ако държавата отпуска на банките пари само сега, когато са закъсали, по какъв начин смяната на основните лихвени проценти, което се случва постоянно, влияе на икономиката?! Ако нещо помня от последните 5 години, то е как вдигането или свалянето на основната лихва щяло да доведе до това или онова. Т.е. щом тази лихва влияе, значи някой взема заеми от държавата. И това не сме ние, овчиците, а банките?!?



... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД