:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,005
Активни 705
Страници 17,570
За един ден 1,302,066
Интервю

Държавата трябва да озапти безумните лихви по депозитите

Не може банките да правят каквото си искат, а правителството да им гарантира спокойствието, твърди шефът на надзора на DBank Стоян Александров
Стоян Александров
Стоян Александров е бивш финансов министър в правителството "Беров", а преди това - данъчен № 1 на републиката. Завършил е Висшия финансово-стопански институт в Свищов. Работил е на ръководни позиции в няколко банки. Сега е председател на надзорния съвет на DBank, бившата Демирбанк.





- Г-н Александров, адекватно ли реагират банките на трудностите на финансовите пазари? Не е ли прекалено голямо увеличението на лихвите по кредитите? Някои банки само през октомври качиха лихвите по част от продуктите си с 1.5%. Няма ли това да затрудни гражданите да си обслужват заемите и така да се увеличи процентът на лошите кредити?

- Логично е да се очаква, че може да има такъв елемент. Но когато се отпуска един кредит, винаги има условие, че при промяна на пазара може да се промени и цената на кредита. Това означава, че всеки, когато е вземал кредит, е трябвало да си направи и такава сметка. Освен това банките никога не дават кредит, когато виждат, че това е на ръба на възможностите на кредитополучателя. Така че не би трябвало да има масов ефект, при който голяма част от кредитополучателите да не могат да си обслужват кредитите.

Опасността е от ниското развитие на икономиката, а някои предвиждат и рецесия. Няма да го има необходимия ръст на заплатите, докато цените на някои стоки и услуги продължават да растат. Това действително ще затрудни някои от кредитополучателите.

- Какво според Вас трябва да е нивото на минималните задължителни резерви на банките, за които премиерът каза, че може да бъдат намалени?

- Сега е направо безпредметно да има минимални резерви. Преди време целта им беше да се озапти кредитирането. Сега има точно обратното - стъписване на пазара. Тези резерви са една санкция за депозантите и за потребителите на кредити. Защото банката си калкулира минималните резерви - или не може да вдигне достатъчно доходността по депозитите, или ще вдигне цената на кредитите. Резервите играят роля, ако все пак стане нещо. Вдигайки минималните резерви, БНБ на практика оскъпява с около 1% ресурса. Това означава, че ако привличам един ресурс на цена 5%, той на мен ми струва 6% с минималните резерви, което означава, че аз не мога да го продам под 7.5 - 8%. Ако привличам ресурса на 8%, минималният резерв ще е към 1.2-1.3%, още 2% разходи по кредита, рисковете, които се поемат, и печалбата на банката, което прави цена на кредита за преференциални клиенти на ниво над 10%.

Независимо че моите колеги говорят, че банките не са ограничили кредитирането, това не е истина. Разбира се, ние като дипломатите никога не казваме "не" и не си признаваме. Но вече процедурата за отпускане на кредит става по-сложна, повишават се изискванията за обезпеченост, за доказване на перспектива за развитие на фирми в тези тежки условия, вдига се цената на ресурса и така подтикваме някои кредитополучатели доброволно да се откажат. Ние не казваме директно "спираме кредитирането", защото ще загубим клиенти, но казваме: "променят се пазарните условия".

Най-проблемни могат да се окажат потребителските кредити, а не ипотечните. В портфейлите на някои банки въпросните заеми за потребление не са никак малко. Именно едно намаляване на минималните резерви може да се яви амортисьорът, с който банките да поемат леко поскъпналия ресурс. Ако банките не "плащат" минимални резерви, те ще имат възможност да не прехвърлят цената на поскъпналия ресурс върху крайния потребител. Премиерът е казал, че резервите ще се намалят, "ако дойде момент". Не е нужно да се чака.

Кризата не е само финансова, а ще даде отражение и върху реалната икономика. А едно забавяне на икономиката променя нещата. Много хора се бяха успокоили, че пред нас има само розово бъдеще. Но това е криза, която засяга целия свят.

Има още един проблем, на който не се обръща внимание. За мен не е нормално държавата да поема голяма гаранция по влоговете, да се кани да гарантира и междубанковите депозити и никой да не събере банките и да ги попита какво е това безумно наддаване на лихвите по депозитите. Вчера видях, че една банка е сложила 7-8% лихва. Това е безумие. Къде е централната банка, къде е правителството? Може ли то да дава държавна гаранция и да не изисква нищо от този, на когото дава гаранцията?

- Как според Вас трябва да постъпи държавата по отношение на гарантирането на влоговете?

- Разумното е България да приеме това, което приема Европа. Европа отива на 100 000 евро, а някои държави вървят дори към 100% гарантиране на влоговете. Ако другите държави приемат 100%, и ние трябва да го направим. Всички казват, че 99% от влоговете у нас и в момента са гарантирани. Но тук не става въпрос как да се гарантира оставащият 1%, а за психологическия ефект. Така че от тази гледна точка не можем да излизаме с тезата, че нашите банки са по-стабилни и затова при нас гаранцията е 50 000 евро или пък че нашите депозанти са с малки по размер влогове. Това не може да е критерий. Няма смисъл да се стискаме. Иначе се получава "евтини на просото, скъпи на триците". Какво ще загубим от това, ако направим гаранцията 100%?

Но след като държавата бъде така добра да го направи, след това трябва да извика търговските банки и да им каже, че за периода, за който държавата се ангажира, тя ще има по-друг поглед върху банките. Не може те да правят каквото си искат, а държавата да им гарантира спокойствието и безумието.

- Доколкото разбирам, според Вас държавата трябва да спре това вдигане на лихвите по депозитите. Какъв е проблемът?

- Започва наддаване за по-високи лихви. А след това този скъп привлечен паричен ресурс банката го пренася върху кредитите и прави кредитния си портфейл неработещ. Вие питате защо лихвите скочиха с 1.5%. Ако това, което се случва с депозитите, не спре, лихвата по кредитите може да скочи и с 3%. На депозанта му е абсолютно безразлично къде ще си вложи парите, след като държавата ги гарантира. Така всички, които са депозирали при мен на 5%, сега ще отидат при тази банка, която обяви 8%. Е, какво правим? Депозитният туризъм си продължава и така някои банки стават уязвими. Ако една голяма банка не последва тази политика на вдигане на лихвите по депозитите, тя е уязвима. А ако една голяма банка е уязвима, тя ще повлече след себе си и другите банки.

- Е защо тогава някои банки предлагат 8% лихва?

- Това е безотговорно поведение според мен. Възможно е тази банка да има проблем. Но ние пред обществеността казваме: "Банковата система е стабилна, здрава". На всички мои студенти им казвам: "Видите ли някоя банка да вдига по-сериозно лихвите по депозитите, значи нещо не е както трябва. Най-малкото има температура". Иначе за какво банката вдига лихвите? Логиката е такава - след като вдигаш лихвите, си оскъпяваш ресурса. При положение че имаш скъп ресурс, не можеш да го пласираш на всеки. Започваш да даваш заеми на рискови играчи, които са склонни да платят по-скъпо. Но тогава ти подлагаш на риск не само твоята банка, а и банковата система.

- Т. е. смятате, че мярката на държавата трябва да има адекватен отговор?

- Естествено. Защо иначе държавата трябва да се ангажира в полза на чужди собственици? Не може собствениците и мениджмънтът да си правят каквото си искат, а държавата да гарантира. В Западна Европа вече се заговори за това как мениджърите и бордовете управляват банките, какви възнаграждения получават, какви разходи имат банките. Тук никой нищо не е казал. Доколкото знам, нито с Асоциацията на банките в България са водени разговори, нито са викани някои банки, за да се обсъди какво да се прави в тази ситуация. Може да постигнем едно джентълменско споразумение, че няма да вдигаме лихвите по депозитите, че няма да си крадем клиентите по този начин.

- Днес (вчера, б. р.) стана ясно, че държавата ще гарантира междубанковите депозити. Какво означава това?

- Това не е написано в никой учебник, но страхът от голяма криза, а тя действително може да стане една от най-големите кризи в цялата история на човечеството, ако не се предприемат мерки, води и до нестандартни подходи. Една банка може да открие депозит в друга банка. Ето, ние сме депозирали пари в една от нашите банки и ако се вземе такова решение, държавата ще ни гарантира тези пари, които сме вложили. Когато една банка има излишни пари за момента и по някаква причина не иска да ги раздава като кредити, тя ги дава на друга банка например за няколко часа, за ден, два, седмица.

- Това, че банките ограничават кредитирането, няма ли да се отрази на обикновения бизнес?

- Който си има добър бизнес, с добро обезпечение, добри перспективи, не би трябвало да има проблеми. Когато в света има такава сериозна криза, как искате в България да няма отражение? Нормално е банките да гледат с друго око от днес нататък. Има една поговорка - страх лозе пази. Още повече че годините 1995-1996 не бяха толкова отдавна. Половината от банкерите, които сме сега, сме се пържили на този огън тогава. Тези кошмари, които сме изживели тогава, не ги пожелавам на никого. Нормално е сега да сме си извадили поука.
37
6075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
16 Октомври 2008 23:03
бивш финансов министър в правителството "Беров"
Завършил е Висшия финансово-стопански институт в Свищов.
Сега е председател на надзорния съвет на DBank, бившата Демирбанк.

Е биваше ли само отрицателните черти от биографията му да посочвате?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
17 Октомври 2008 00:18
Манрико, ето ти една положителна - бивш кандидат на БСП за кмет на София!
17 Октомври 2008 01:53
Най-добре е Държавата да фиксира със закон ГОРЕН Праг на процента на лихвите по Депозити и Кредити! А банките да се борят за клиенти чрез КАЧЕСТВО на услугите си, чрез подобрен мениджмънт, икономии на "производствени разходи" или, дори, чрез НАМАЛЯНЕ на процента на лихвата по Кредити- което намаляне, пък, банките да компенсират с увеличаване на броя на Кредитополучателите! Сиреч, Печалбата на банката, при фиксиран горен праг на лихвите по Кредити, вместо от по-високи "Цени"/лихви/ да е от по-голям Оборот!
17 Октомври 2008 02:06
Г-н Малка Секира, получавате "Среден" за интервюто. Дайте си книжката!
17 Октомври 2008 03:35
Тройка. Минава.
17 Октомври 2008 05:51
Абе то и Иван Вазов беше получил двойка на темата за "Под игото", която написал от името на племенника си.
17 Октомври 2008 06:08
Планиране и баланс и Финанси и кредит бяха кошмара на студентите в Карл Маркс, да не забравяме и първия братовчед на Тодор Живков по аналитична геометрия-пълен кошмар, голямо четене, голямо учене!!!В нячалото на семестъра правеха изказвания от рода-"Така колеги , като ви гледам пълноводния поток, след моя изпит ще потече едно бистро ручейче!!!"И от сорта....
А иначе купона беше на ниво-гл.асистент Александров писа двойка и на човека с който живееше в една стая в Стидентски град!Малката секирка му беше партизанското име!!Асиситент Хърсев даже нямаше и прякор!!
А Малката секирка беше и натегач комсомолски секретар-заеби-цели 12 години!!!
17 Октомври 2008 06:48
Както винаги, Стоян Александров говори просто, ясно и логично.
17 Октомври 2008 07:30
8% лихва??? Че това май го прадлага само една банка и то за депозит в лева, с договор за 18 месеца, при това лихвата 8% е само за последните три (май така беше). Това си е поредният блъф за привличане на клиенти.
17 Октомври 2008 08:01
Завършил е Висшия финансово-стопански институт в Свищов
Тоя даже не е успял в УНСС да влезне, и бас държа че е завършил задочно...
17 Октомври 2008 08:11
Хане, учебното заведение с абревиатурата УНСС/утре носете съответната сума/не може въобще да се сравнява със Стопанска академия-Свищов, чиито дипломи се признават в цяла Европа.Друг е въпросът как калпав финансист като тоя е бил приет, че и завършил.
17 Октомври 2008 08:19
Toзи е прав.Банката е ПИБ.Даже имат и едногодишен супер депозит с нарастване на лихвата от 5%за първия месец до 11 за последния.Като сметнах излизат 8.65 годишно и можеш да теглиш когато си поискаш а да внасяш до края на 6 месец.Това е най доброто на пазара но крие и огромен риск за банката.Ако хората тръгнат да теглят откъде ще им платят незнам.Да не говорим с каква лихва ще са кредитите и кой ще вземе такъв кредит.Всеки има глава да мисли.Тук обаче идва държавата и казва аз плащам.Цеко Минев вместо към панделата се отпрявя с новия си самолет към ХАВАИТЕ.Тук отново има купони ДОД 50% и осигуровки 40%.Разбира се Цеко е дал на власт имащите солиден рушвет.Е те на това му викат капитализъм.Но този капитализъм е само за наши хора.Останалите духаме супата ако има такава.
17 Октомври 2008 08:20
Всички нещо много подозрително гракнаха да се намалят минималните резерви на банките... Но нали тези резерви са и гаранция за стабилността на самите банки? Иначе банките ще ги раздадат и тях като кредити най-вече за недвимими имоти и телевизори и после иди си търси депозитите. Вярно, че държавата гарантира влоговете, но не мислите ли, че това е работа най-вече на банките? Особено в момента когато се задава криза? АА досещам се къде е проблемът - ако няма нови кредити, нашата супер икономика ще тръгне по нанадолнището. Просто така е организирана - като пирамида, новите кредити изплащат старите. И тъй като от вън няма вече достатъчно ресурс. Трябва да се набави отвътре в страната.
17 Октомври 2008 08:46
Тези една - две години не бих държал пари в ПИБ и Пощенска.
Каква файда от високата лихва и че съм 100% гарантиран, като ще си чакам парите от синдика толкова дълго, че и лихви и главница ще са изядени.
17 Октомври 2008 09:22
Интересно защо ли имало депозити с 8% лихва. Ами едногодишният Софибор отива на около 9% тези дни при тенденция за непрекъснато нарастване. Съвсем логично изглежда да потърсиш по-евтина алтернатива на тия 9%. Отделни приказки са какъв дял от портфейла на някоя банка са такива депозити и в кои банки не си струва да стъпваш, просто за да си пазиш нервите. Имеаше една банка дето предлагаше и 10% за тримесечни депозити, но от години съм се зарекъл без крайна необходимост кракът ми да не стъпва там, поради евтини номерца спрямо клиентите и грубо некомпетентен персонал. (не е от банките където е управлявал С. Александров)
17 Октомври 2008 09:26
"Добри пари - в добри ръце" - с тази разлика, че парите са нашите, а ръцете не! А краят на хубавата приказка с високите лихви я знае "всяко хлапе"
17 Октомври 2008 09:28
Това с гарантиране на влоговете сме го играли през 1995/1996г.
Гарантираните депозите се изплащаха след време, когато левовете бяха силно, много силно обезценени. А тези във валута се връщаха през 6 месеца по 25% от сумата...
Така че трябва внимателно да се избира банката. И не само по големината на лихвения процент, който предлага.
17 Октомври 2008 09:29
"На депозанта му е абсолютно безразлично къде ще си вложи парите, след като държавата ги гарантира."

Не съм съгласен!
17 Октомври 2008 09:40
Може да постигнем едно джентълменско споразумение, че няма да вдигаме лихвите по депозитите, че няма да си крадем клиентите по този начин.

Те и производителите на олио имаха едно такова джентълменско споразумение.
17 Октомври 2008 10:28
Проверено от европейската практика озаптяване - ЕЙ ТУКА
17 Октомври 2008 10:38
Той е роден в затънтено кюстендилско село.
Каквото е постигнал, направил го е сам. Не е от категорията "деца на активни борци", и не е ползвал някаква друга роднинска протекция. Можеше лесно да направи кариера, ако се беше лепнал към някоя политическа партия и се кланя на шефа и. Не е удобен за политическите сили, защото от него не става марионетка. Пък и не краде, което в техните среди е много подозрително.
17 Октомври 2008 10:43
Не съм икономист, нито финансист и ще задам няколко прости въпроса:
Колко трябва да бъде лихвата при инфлация 10%?
Каква е разликата между картела /забрарен със закон/ и предлаганото "джентълменско споразумение"?
Кой ще плаща на вложителите ако се намалят резервите на банките?
Надявам се Малката Секира да има отговори.
17 Октомври 2008 10:51
Вчера видях, че една банка е сложила 7-8% лихва. Това е безумие.

На сайта на DBank
Нашият депозит Ви предлага:

Висока доходност за парите Ви още от първия месец с ежемесечно нарастваща лихва, която достига гарантирано 12% за една година.

E?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
17 Октомври 2008 10:55
Във Партията е ключето и в Кооперативната Банка!!!
17 Октомври 2008 11:36
О-о-о , хош гялдин , ба, Стоян Искендер Ефенди ! Не олду, не вар ? Пардон, то това е езика в ДБанк, банката на Суди Озкан приютила големия финансист. Много добре си е платил за интервюто, как само са го казали , работил в няколко банки, а можеше по-директно, изгонен от няколко банки. Всъщност то това си е правило, като се поразровиш в София, по върховете на всички банки се въртят все едни и същи пръдльовци, наритвани по няколко пъти. Ама да им се чудиш на западните мениджъри на въпросните банки, защо все на номенклатурчици попадат - 18 години минаха от преврата, вече толкова млади и не дотам млади експерти има, които не са от списъка на БКП.
17 Октомври 2008 11:38
8-те процента са за ипотечните кредити.
Вземала банката "ресурс" (разбирай междубанков кредит от щатите) за 5%, тези 5% ставали на 6% заради минималните резерви и после ги дава на 7.5-8%.
Та, значи от 6 на 8 %.
Голяма лакомия, ей.
17 Октомври 2008 11:47
"Алчни банкери изпълзяха на припек"!
Да ви напомня нещо?
17 Октомври 2008 12:08
Не ти трябва депозит в банка, купуваш си долари и до края на годината си много на плюс!!! Така ще е през следващите, барем две години!
17 Октомври 2008 12:13
Не знам защо смята по този начин - вземам пари от депозита който ми струва 8% и го давам на кредитополучателя за минимум еди колко си процента и ай, колко льошо да има големи лихви по депозитите.
Сръчните дилъри на банката от тоя депозит за седмица операции ще направят много повече от това, което банката ще плати на депозитора. А полученото от кредотополучателя - башка.
Ама погледнете в балансите на банДите - тия са социални работници бе - печелят по 1-2 млн годишно, живи да ги оплаче човек...

Редактирано от - Han на 17/10/2008 г/ 14:38:32

17 Октомври 2008 12:28
"Купуваш долари и до края на годината си много на плюс". То Миленчо превъртя по тоя начин НАШИТЕ дългове та още го псуваме. Пък ти опитай, със СВОИ пари.
17 Октомври 2008 12:38
Той, Миленчо купи евро! А аз вече съм на плюс!!!
17 Октомври 2008 15:02
Ама да им се чудиш на западните мениджъри на въпросните банки, защо все на номенклатурчици попадат - 18 години минаха от преврата, вече толкова млади и не дотам млади експерти има, които не са от списъка на БКП.



Щот на споменатите мениджъри парите на Пикачу, Линатика и прочие форумна паплач ( в смисъл обикновени българи. ) им са през оная работа, ако могат да гушнат бюджетните трансфери.


Та те затова се въртят едни и същи муцуни. С надеждата новоназанчената муцуна да отвори райските врати на бюджетните трансфери за банката.
17 Октомври 2008 15:14
чета, чета и се учудвам, че такава неграмотност може да е била министър...
17 Октомври 2008 15:38
А бе този не трябваше ли да е в затвора за развала на финансите в страната, наред с разни професори, Гечевци, директори на БНБ или бъркам нещо?
17 Октомври 2008 16:01
интересно как некадърници като този, дето всичките му стъпки се оказаха погрешни имат наглостта да се изказват така менторски
17 Октомври 2008 23:29
bm1914ls, абревиатурата има идруго тълкуване - Ум Няма Студент Станал.
17 Октомври 2008 23:35
Top Gun
То и рекламата тогава (1994-95 г. ако не се лъжа) беше с ухилените мексикански бандити и текст "ВАШИТЕ добри пари в НАШИТЕ добри ръце".
А иначе (със или без световна криза), ако някой си спомни тези катили като дойдат на власт да са пропуснали да ни докарат до "на кучето в ... оная работа", моля, да се обади.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД