Скандалът с меламина в млякото ще окаже много сериозни последствия върху икономиката на Китай. Страната е третият световен производител на мляко. |
Масови проверки започнаха навсякъде, а от 26 септември ЕС забрани вноса от Китай на стоки, съдържащи мляко, но внесени дотогава стоки все още са по складовете и щандовете на магазините. В ЕС не се внасят мляко и млечни продукти от Китай, но пък има много продукти, съдържащи сухо мляко, като шоколади, бисквити и др. Забраната ще бъде в сила за неопределен период от време. Съобщения за открити следи от меламин в китайски стоки има от Словакия, Унгария, Австрия, Германия, Франция, Белгия, много азитаски държави. Китай изтегли тонове сухо мляко от магазинната мрежа.
А вчера Ройтерс съобщи, че около един тон контрабандно мляко на прах от Китай е било заловено в италианския град Неапол и има подозрения, че то може да е било заразено с химическото вещество меламин.
"Около един тон мляко с меламин, което идвало от Китай, беше заловено в Неапол", съобщи италианският министър на земеделието Лука Зая в интервю пред държавното радио. Представител на полицията обаче заяви пред Ройтерс, че е необходимо да бъде извършена проверка, за да се установи дали млякото наистина е заразено.
Българките власти в лицето на Националната ветеринарно-медицинска служба поне до края на миналата седмица не бяха установили наличието на мляко и млечни продукти от Китай, бе официално съобщено от Министерството на земеделието и храните. В последните две години изобщо не е регистриран внос на млечни продукти от Китай, твърдят още ветеринарите. Проверките се осъществяват съвместно с органите на РИОКОЗ, поради факта, че повечето опасни продукти подлежат на контрол от страна на Министерството на здравеопазването, съобщиха още от НВМС.
Как и защо меламинът се прибавя към млякото?
Това е евтин химикал, който се добавя незаконно към млякото и към други хранителни продукти, за да повиши съдържанието им на протеини. Скандалът в Китай се разгоря, след като веществото бе открито в сухо мляко, предназначено за бебета. Малките деца, за които млякото е основна храна, са най-уязвими към веществото и консумацията на замърсената храна води до сериозни усложнения, често завършващи със смърт. Установено е, че при възрастните натрупването на меламин в организма е причина за образуването на камъни в бъбреците.
Властите в Китай се опитват да установят как меламинът е попаднал в млякото. Версиите за това са две: фермерите поставят съставката, за да повишат съдържанието на протеините в него, което пък вдига цената при изкупуването му от представителите на големите компании. Според другата пък фирмите добавят меламин в продукцията си с цел да преборят конкуренцията, произвеждаща млека с по-ниско протеиново съдържание. Полицията арестува над 20 души, заподозрени в производството и доставката на меламин.
Лабораторни изследвания показали наличието на значително количество от химикала в бебешко мляко, произведено от китайската компания "Санлу" още през пролетта, но официално за това бе съобщено в средата на септември. Нейните стоки са сред най-евтините в страната с най-голямо население и затова са предпочитани от родителите. След като компанията официално оповести, че продуктите й са замърсени, започна изтеглянето им от пазара. Няколко дни по-късно тя се извини.
Извинението обаче не може да успокои родителите на починалите деца,
както и тези на хилядите китайчета, които са настанени в болниците из страната след консумация на токсичната храна.
Установено е съдържание на химическото вещество в още 69 бебешки храни, произвеждани от 22 китайски компании. Наличие на химикала бе установен и в стоки, произведени в подразделенията в Китай на световни хранителни гиганти. Пекин обяви, че е предприел всички необходими мерки, за да спре разпространението на замърсените хранителни стоки. Шест месеца обаче продуктите необезпокоявано са се продавали не само в Китай, а и в целия свят. Вниманието бе насочено главно към подготовката и провеждането на олимпиадата, докато още в началото на март деца със странни симптоми са постъпвали в болниците в страната. Смъртта на четири бебета май стресна ръководството на "Санлу", които решиха да си признаят. Не се съобщава кога точно е настъпила смъртта на първите две дечица. В началото на септември са починали другите две деца.
Истерията обаче завладя света, а Китай побърза да успокои участниците в олимпийските игри, че са им били доставяни само "качествени" млека. Допреди скандалът да се разгори обаче, "Санлу" бе сред престижните марки...
Скандалът за пореден път доказва недостатъчния контрол върху компаниите и произвежданите от тях стоки на отговорните за това служби. Малко след като бе съобщено за токсичните стоки, китайският министър на земеделието призна, че
млечната индустрия е "извън контрол".
Оставка подаде директорът на Китайската служба за контрол на качеството Ли Чанцзян. От китайското здравно министерство обявиха, че следи от меламин са открити в много от проверяваните продукти, тъй като химикалът се използва при производството на пластмаса и може да проникне в храната от опаковките им. И затова властите обявиха, че поставят граници за допустимото наличие на меламин, защото досега не са били поставени подобни изисквания. Според указанията на здравното министерство за безопасно количество меламин се смята 1 милиграм за бебешките храни и 2.5 милиграма части за течното и сухото мляко, както и за хранителни продукти, съдържащи над 15% мляко. Продуктите с по-високо съдържание на меламин щели да бъдат забранени. Установените лимити били съгласувани със Световната здравна организация и с ООН, заяви официален Пекин. Това обаче едва ли ще е достатъчно, за да върне доверието на света в китайските стоки.
В последната година и половина не стихват скандалите с опасни продукти, носещи етикет "Произведено в Китай". Анализаторите обаче определят меламиновия случай като най-сериозния досега, който ще нанесе сериозни материални щети на китайската икономика. През пролетта на 2007 г. китайска храна за кучета и котки уби стотици домашни любимци в Северна Америка. Оказа се, че е изключително богата на протеини заради голямото съдържание на меламин. През лятото на миналата година се появи и отровна паста за зъби, направена в азитаската държава. В съдържанието й бе установено наличието на съставка, използвана при производството на антифриз. Пастата е открита в САЩ, Великобритания, Испания, Румъния, Домениканската република, Австралия и др. В Панама пък китайски сироп за кашлица, съдържащ същото вещество, но в по-висока концентрация, отне живота на 100 души, повечето от които деца. През декември м.г. милиони детски играчки, боядисани с токсична оловна боя, бяха изтеглени от пазарите. Тогава директор на фабрика за играчки се самоуби, осъзнавайки огромните загуби, които ще понесе заради отказа на вносителите.