:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,466
Активни 727
Страници 17,031
За един ден 1,302,066
Опасности

Скандалът с млякото показа тоталната липса на контрол в Китай

Производители безнаказано тъпчат храните с евтини и отровни химикали
Снимка: Ройтерс
Скандалът с меламина в млякото ще окаже много сериозни последствия върху икономиката на Китай. Страната е третият световен производител на мляко.
Напоследък Китай е в центъра на медийното внимание заради токсични хранителни продукти, които се оказаха разпространени почти в целия свят. Сухо мляко с меламин (химическо вещество, което се използва при производството на пластмаси, лепила и синтетични смоли) отне живота на поне четири бебета в Китай и разболя хиляди деца. Скандалът гръмна в средата на септември и вече повече от месец продължава с пълна сила, а паника е обхванала целия свят. Освен в сухото мляко наличие на меламин бе установено и в течното. Китай е третият в света производител на мляко, а годишният износ възлиза на над 230 млн. долара.

Масови проверки започнаха навсякъде, а от 26 септември ЕС забрани вноса от Китай на стоки, съдържащи мляко, но внесени дотогава стоки все още са по складовете и щандовете на магазините. В ЕС не се внасят мляко и млечни продукти от Китай, но пък има много продукти, съдържащи сухо мляко, като шоколади, бисквити и др. Забраната ще бъде в сила за неопределен период от време. Съобщения за открити следи от меламин в китайски стоки има от Словакия, Унгария, Австрия, Германия, Франция, Белгия, много азитаски държави. Китай изтегли тонове сухо мляко от магазинната мрежа.

А вчера Ройтерс съобщи, че около един тон контрабандно мляко на прах от Китай е било заловено в италианския град Неапол и има подозрения, че то може да е било заразено с химическото вещество меламин.

"Около един тон мляко с меламин, което идвало от Китай, беше заловено в Неапол", съобщи италианският министър на земеделието Лука Зая в интервю пред държавното радио. Представител на полицията обаче заяви пред Ройтерс, че е необходимо да бъде извършена проверка, за да се установи дали млякото наистина е заразено.

Българките власти в лицето на Националната ветеринарно-медицинска служба поне до края на миналата седмица не бяха установили наличието на мляко и млечни продукти от Китай, бе официално съобщено от Министерството на земеделието и храните. В последните две години изобщо не е регистриран внос на млечни продукти от Китай, твърдят още ветеринарите. Проверките се осъществяват съвместно с органите на РИОКОЗ, поради факта, че повечето опасни продукти подлежат на контрол от страна на Министерството на здравеопазването, съобщиха още от НВМС.



Как и защо меламинът се прибавя към млякото?



Това е евтин химикал, който се добавя незаконно към млякото и към други хранителни продукти, за да повиши съдържанието им на протеини. Скандалът в Китай се разгоря, след като веществото бе открито в сухо мляко, предназначено за бебета. Малките деца, за които млякото е основна храна, са най-уязвими към веществото и консумацията на замърсената храна води до сериозни усложнения, често завършващи със смърт. Установено е, че при възрастните натрупването на меламин в организма е причина за образуването на камъни в бъбреците.

Властите в Китай се опитват да установят как меламинът е попаднал в млякото. Версиите за това са две: фермерите поставят съставката, за да повишат съдържанието на протеините в него, което пък вдига цената при изкупуването му от представителите на големите компании. Според другата пък фирмите добавят меламин в продукцията си с цел да преборят конкуренцията, произвеждаща млека с по-ниско протеиново съдържание. Полицията арестува над 20 души, заподозрени в производството и доставката на меламин.

Лабораторни изследвания показали наличието на значително количество от химикала в бебешко мляко, произведено от китайската компания "Санлу" още през пролетта, но официално за това бе съобщено в средата на септември. Нейните стоки са сред най-евтините в страната с най-голямо население и затова са предпочитани от родителите. След като компанията официално оповести, че продуктите й са замърсени, започна изтеглянето им от пазара. Няколко дни по-късно тя се извини.



Извинението обаче не може да успокои родителите на починалите деца,



както и тези на хилядите китайчета, които са настанени в болниците из страната след консумация на токсичната храна.

Установено е съдържание на химическото вещество в още 69 бебешки храни, произвеждани от 22 китайски компании. Наличие на химикала бе установен и в стоки, произведени в подразделенията в Китай на световни хранителни гиганти. Пекин обяви, че е предприел всички необходими мерки, за да спре разпространението на замърсените хранителни стоки. Шест месеца обаче продуктите необезпокоявано са се продавали не само в Китай, а и в целия свят. Вниманието бе насочено главно към подготовката и провеждането на олимпиадата, докато още в началото на март деца със странни симптоми са постъпвали в болниците в страната. Смъртта на четири бебета май стресна ръководството на "Санлу", които решиха да си признаят. Не се съобщава кога точно е настъпила смъртта на първите две дечица. В началото на септември са починали другите две деца.

Истерията обаче завладя света, а Китай побърза да успокои участниците в олимпийските игри, че са им били доставяни само "качествени" млека. Допреди скандалът да се разгори обаче, "Санлу" бе сред престижните марки...

Скандалът за пореден път доказва недостатъчния контрол върху компаниите и произвежданите от тях стоки на отговорните за това служби. Малко след като бе съобщено за токсичните стоки, китайският министър на земеделието призна, че



млечната индустрия е "извън контрол".



Оставка подаде директорът на Китайската служба за контрол на качеството Ли Чанцзян. От китайското здравно министерство обявиха, че следи от меламин са открити в много от проверяваните продукти, тъй като химикалът се използва при производството на пластмаса и може да проникне в храната от опаковките им. И затова властите обявиха, че поставят граници за допустимото наличие на меламин, защото досега не са били поставени подобни изисквания. Според указанията на здравното министерство за безопасно количество меламин се смята 1 милиграм за бебешките храни и 2.5 милиграма части за течното и сухото мляко, както и за хранителни продукти, съдържащи над 15% мляко. Продуктите с по-високо съдържание на меламин щели да бъдат забранени. Установените лимити били съгласувани със Световната здравна организация и с ООН, заяви официален Пекин. Това обаче едва ли ще е достатъчно, за да върне доверието на света в китайските стоки.

В последната година и половина не стихват скандалите с опасни продукти, носещи етикет "Произведено в Китай". Анализаторите обаче определят меламиновия случай като най-сериозния досега, който ще нанесе сериозни материални щети на китайската икономика. През пролетта на 2007 г. китайска храна за кучета и котки уби стотици домашни любимци в Северна Америка. Оказа се, че е изключително богата на протеини заради голямото съдържание на меламин. През лятото на миналата година се появи и отровна паста за зъби, направена в азитаската държава. В съдържанието й бе установено наличието на съставка, използвана при производството на антифриз. Пастата е открита в САЩ, Великобритания, Испания, Румъния, Домениканската република, Австралия и др. В Панама пък китайски сироп за кашлица, съдържащ същото вещество, но в по-висока концентрация, отне живота на 100 души, повечето от които деца. През декември м.г. милиони детски играчки, боядисани с токсична оловна боя, бяха изтеглени от пазарите. Тогава директор на фабрика за играчки се самоуби, осъзнавайки огромните загуби, които ще понесе заради отказа на вносителите.
Снимка: Ройтерс
Стотици хиляди деца са настанени в китайски болници след консумация на бебешка храна, съдържаща меламин.
 Китай, Индия, Виетнам и Египет ограничиха износа на ориз по-рано тази година, а гладните бунтове бяха честа гледка в различни части на света.
Снимка: Ройтерс
Хиляди тонове замърсено мляко бяха изтеглени от магазините по света.
20
3432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
17 Октомври 2008 01:09
Няма нещо което Китай да не е готов да прозвежда стига да може да го изнесе. Проблемът със суровините ги стяга все по силно за гушата. Наскоро говорих с една китайка която ми каза че вече де що е имало гора за сечене е вече превърната в кибритени клечки. Бракониери ходили нощем да секат дървета от парковете и градинити не богатите за да произведат каквото са произвежадали досега.
Освен това досега Китай не се съобразяваше много със световните стандарти за качество. Но за хранителните стоки ще трябва !
17 Октомври 2008 01:37
/:/ "Скандалът с млякото показа тоталната липса на контрол в Китай Напоследък Китай е в центъра на медийното внимание заради токсични хранителни продукти, които се оказаха разпространени почти в целия свят.
......................................... .....................................
Един мой познат имаше такъв лаф: "Аз много пазя тайни, ама тия, на които ги казвам, не ги пазят!"...
Та, в Китай липсвал контрол, казват- и затова стоките му отровили целия Свят?! Добре, де, ами къде е бил Контролът в /на/ целия Свят?! А?! Защо "световният Контрол" се обади чак след като се натровиха деца в Китай?! А?![/b]
17 Октомври 2008 03:27
"Световният Контрол" все пак не може да контролира качеството на китайските стоки на вътрешния пазар в Китай, а само на износа:

Заразено с меламин контрабандно китайско мляко заловено в Неапол

Натиснете тук
17 Октомври 2008 03:38
Според наш Параграф Световният контрол ( що ли е туй ? ) е виновен че не бил проконтролирал китайците да се не изпонасе ... пърдон - изпонатровят.
17 Октомври 2008 04:42
Де го сега Душето да ни запее песнята за ВЕЛИК Китай.
17 Октомври 2008 05:31
Абе горките хора. Едно дете гледат и държавата да им го отрови.
17 Октомври 2008 07:10
Пичовие,

Сани да се открехнем леко - в БГто от край време има една службица дет се вика ДВСК. Билийв ит ор нот - всяка държава има подобна.
Що сеотнася до ръната - сичко минава (на теория) през контрола на ДВСКто освен ако не е с Евро сертификат (демек минало производствен контрол от некои от нашите братя европейци с който сме дупе и гащи и си вервамена макс).
За световна контрола ни знам - ма китай не е в ежропата или в сащско и би следвало да са минали конторла на страната получател. Пита се - кой са оак### пардон зблудил да ги пущи
17 Октомври 2008 07:33
Е, ние тук си ядем безвредни продукти - сиренье от сухо млеко, кашкавал без холестерол, органичен зехтин и други подобни.
17 Октомври 2008 09:50
"Присмял се хърбел на щърбел"
Помните ли онова месо внесено у нас от една европейска страна... колко тона беше... колко "анализи" беше минало... к'ви сертификати беше получило... ама го изядохме преди да стане ясно що за стока е!
17 Октомври 2008 10:12
Спокойно, момчета,
нещата ще започнат да се оправят от следващата година. Едно по едно ще започнем да си произвеждаме сами и китайците ще нагъват собствените си млека с меламин. А ние нашенските, подправени само с по малко свинска мас за увеличаване на маслеността, с малко вода за количество и със съвсем малко барабонки за цвят. И дори така заготвеното мляко с посочените подобрители и оцветители да бъде леко вкиснало, дори да се пресича на извара, то пак ще е екологично чисто в сравнение с китайската синтетика.
Китайците се налапаха с много производства за кратко време и объркват рецептурите, къде каква съставка да сложат. Вече ги подсещат, че експортно ориентираната им икономика е мнага уязвима и трябва да я ориентират повече към вътрешен пазар.
17 Октомври 2008 10:20
А и какъв контрол можем да изискваме от китайската държава. Контролът е работа на прекупвача, онзи, който го е закупил и ни го е доставил по магазините. Прекупвачите трябва да бъдат разкулачени и изведени от бизнеса, но засега това са монополни мултинационални корпорации, които са придобили извънредна власт и се ползват със статута та недосегаеми.
17 Октомври 2008 12:02
Ако в киселото мляко има меланин, той му придава свежест и стегнат вид
Поразгледайте киселите млека които се продават в България...

17 Октомври 2008 14:53
Бойкот на всички китайски стоки !!!!!!!
17 Октомври 2008 15:05
Да си ядат сами болкуците! Ние ще си ядем нашите!
17 Октомври 2008 16:04
Гозамбо, айде стига ръсил глупости. Прекупвачът не може да знае какво слага производителя в храните без специален химически анализ, които отнема време и струва скъпо. Правят се анализи само на основните съставки на храните - мазнини, протенини, въглехидрати и т.н. Отговорността изяло пада върху производителя, в случая Китай, който е шмекерувал. Меламинът увеличава процентното съдържание на протеини. Затова са го бутали в млякото, за да заблудят прекупвача.
17 Октомври 2008 16:28
Пустите му китайци! Как са го измислили само този меламин!
Ами помните ли че наскоро нашата еврокомисарка Миглена Кунева ни предупреди да не купуваме и ефтините китайски детски играчки, защото китайците боядисвали оловните си войничета (или какво беше там?) с ОЛОВОСЪДЪРЖАЩИ БОИ!
Бойкот на всичко китайско! Още утре си сменям китайския компютър с български! Кой знае с какви оловни пасти са запоявали интегралните му схеми...



Редактирано от - Пламен Пенев на 17/10/2008 г/ 17:42:41

17 Октомври 2008 18:31
Зевзек,
за човекът, който се е натровил, отговорност носи този, който му е дал отровата, а не онзи, който я е произвел.
След като прекупвачът не може да прави анализи на стоките, които купува, да не купува и да излезе от бизнеса! И така би трябвало да бъде при нормални икономики и нормални законодателства, където няма монополни корпорации, които чрез лобизъм и корупция са преправили законите в тяхна полза. Проблемът е, че дори и когато се установят масови замърсявания в стоките, доставяни от Китай, то тези прекупвачи продължават да ги доставят, не спират.
Проблемът е също, че нашите държави не осъществяват контрол върху внасяните стоки. На нашите митници стоките трябва да се проверяват, да им се правят анализи, а там, където се установят отровни или опасни стоки, да се забранява вносът по това направление, да се забранява на вносителя да упражнява повече търговска дейност в страната. Ние не можем да ходим да гоним китайските селяни и да гледаме какво слагат в млякото. Забраните на подобен внос са добре дошли за местния бизнес. Стига сме робували на мултинационалните корпорации! Според най-добрия еврейски търговски морал, те ще ти внесат всякакви лайна и не ги интересува колко хора ще пострадат, само те да печелят.
17 Октомври 2008 19:14
Гозамби , престани че просто се излагаш. Неможе да произвеждаш отровна храна и да си невинен.
Ако е препарат за борба с вредители на опаковките има едни големи черепи с кокали и на неколко езици предупреждения че е отрова.
Ако същото го упаковаш в кутии за мляко си за въртене на шиш.
17 Октомври 2008 23:02
Воси,
ти като пасеш кравата до КЦМ-то, знаеш ли какви отрови поглъща?
Китайският производител едва ли знае, че произвежда отровно мляко, той едва ли го произвежда нарочно отровно. И ако китайският производител трябва да понесе някаква отговорност, то това е повече да не се купува мляко от него. Именно прекупвачът трябва да престане да купува мляко, след като производителят се е оказал доказан негодник. Но прекупвачът продължава ли да купува оттам? Продължава. Продължава, първо, защото не му пука за здравето на хората и второ, защото може да продължи да доставя същите отровни стоки безнаказано.
Зевзекът заявява, че прекупвачът не можел да прави химически анализи на стоките, защото анализите били много скъпи. В прекупвача остават над 90 процента от печалбите от производството и търговията. Китайският производител работи като роб и му оставят цякакви центове печалба. Прекупвачът купува стоката от Китай на безценица и я продава в Щатите с над ДВАДЕСЕТ ПЪТИ надценка. Прекупвачът обира каймака от цялата световна търговия и е смехория, че химическите анализи не му били по джоба. Държавата не трябва да си играе на котка и мишка с прекупвачите. Проверява стоката на митницата, установява отклонения от стандартите, налага първо глоби и предупреждения, при повторен случай забранява на съответния вносител да внася повече. Държавата не може да ходи да гони китаеца, произвел млякото. Прекупвачът да си го гони, да си го съди, да спре да копува от него, каквото иска. Стоката може да е прехвърлена през десет ръце, това няма значение. Отговорност носи който внася стоката и когото го хванат със стоката. Другото е лобизъм и корупция.
18 Октомври 2008 00:09
Изобщо не оневинявам вносителите ( независимо дали са китайци , американци или джагатайци ).
Обаче с туй за кравата малко се изцепи. Китайците не правят млякото доейки крави. В статията се говори за некаква алхимия опакована в кутии за мляко. Това вече си е престъпление по всички човешки закони. Извършено от "производителите" . Ма в Китай изобщо не им е до проверки . Явно имат купища по-сериозни проблеми. Ако всичко си беше останало вътре - никой нямаше да се стресне даже и половин милион китайци да дадат фира. Техната статистика и без туй закръглява до милион при преброяванията.
Обаче стремежът за максимална печалба постепенно превръща останалия свят в потребител на евтините китайски боклуци. Акогато става въпрос за храна буклуците се наричат отрови. И това е причината за патардията - оказа се че стремежът да минеш тънко мое да ти струва живота. За белите страни е неприемливо , поради което четем тази статия и дискутираме у форумо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД