Да бъдат въведени санкции за пациенти, които не ходят на профилактични прегледи и сами увреждат здравето си, поискаха вчера от здравната каса. В декларация до здравното министерство, Министерския съвет и Народното събрание общото събрание на касата предложи законодателни промени, засягащи профилактиката, регистрацията на болниците и реда, по който касата сключва договори с болници и лекари.
Засега не е ясно какви ще са санкциите за немарливите пациенти и как ще се определя кой и как съзнателно уврежда здравето си. Вчера от касата обясниха, че в тази категория могат да попаднат и пушачите. "За нас не е важно какви ще са глобите, може да са символични, важното е да се обърне някакво внимание на този проблем", обясни директорът на дирекция "Бюджет и финансови параметри" в НЗОК Жени Начева. Глоби за неявяване на профилактичен преглед и в момента има, но те не се събират от касата, а от районните центрове по здравеопазване. Според закона глобата за неявяване на преглед е от 50 до 100 лв., а при повторно нарушение се удвоява. Системата обаче е много тромава и на практика глобен досега няма. НЗОК наказва само джипитата, ако установи, че те са отчели преглед, но не са го извършили. Начева обясни още, че парите от тези санкции могат да отиват в някакъв обществен фонд или във Фонда за лечение на деца. За тези, които ходят редовно на преглед пък, биха могли да се предвидят някакви бонуси.
Прецизиране на критериите за сключване на договор с болниците е друга искана промяна. Тя се налага заради големия брой нови болници, които се появяват на пазара, казаха от касата. Според закона НЗОК няма право да отказва договор на болница. От касата обаче твърдят, че това води до разпиляване на ресурса и не подобрява качеството на лечение. Затова от осигурителния фонд поискаха по-строги критерии и право на евентуален отказ, ако дадена лечебница не ги изпълни. "Няма нищо лошо да има нови партньори и конкуренция, но трябват и строги критерии за апаратурата и персонала", коментира Начева. Според нея касата би могла да сключва договори само с няколко отделения в една болница, ако те отговарят на критериите.
Това означава, че касата ще може да лимитира договорите си. НЗОК ще ползва данните на МЗ за това колко легла са нужни на всяка област и град и ще сключва договори само до бройката, определена като нужна.
Общото събрание на касата одобри вчера предложения от управата на НЗОК проектобюджет за 2009 г. За пръв път той не е съобразен с проекта, спуснат на касата от Министерството на финансите и предвижда догодина НЗОК да харчи очакваното увеличение на здравната вноска от 6% на 8%. Според проекта на касата за догодина бюджетът й скача с 500 млн. лв. до общо 2.2 млрд. лв. МФ обаче дава 200 млн. лв. по-малко, като се предвиджа увеличението на вноската да отиде в резерва на касата в БНБ и да не се ползва за плащане на лечение.
ПРОФИЛАКТИКА
Над 4.5 милиона българи не са минали през задължителен профилактичен преглед през миналата година. Според изискванията здравно осигурените трябва да минават задължителни профилактични прегледи ежегодно. За 2006 г. пък личните лекари са отчели пред касата 4 035 205 такива изследвания. Понякога обаче става дума за фиктивни прегледи.
Има логика, но от гледна точка на голямото, държавното. А от гледна точка на нормалния човек - най-напред трябва не дасе глоби, а да се уволни и даде под съд целия персонал на ЗК. За липса на хуманизъм, наглост, кражби, опити върху живи хора и така нататък.
Как си представят тия умници баба Пена от Горно Нанадолно как дава пет лева за автобуса и отива в областния град, за да мине по всичките процедури? Още повече, че на жената вече не й пука ще живее ли, ще мре ли. А второто даже е по-желан изход от батака.
Чиста проба опит за прехвърляне на вината и отговорността за некадърността и несвършената работа.