:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,040
Активни 762
Страници 21,943
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Русия и САЩ се надпреварват да ухажват Виетнам

Ханой не подкрепи руската операция в Грузия и се сближава с Вашингтон заради големите американски инвестиции. В същото време виетнамски фирми ще добиват петрол в Русия и ще купуват негово оръжие
Чуждите инвестиции във Виетнам предизвикаха бум в строителството, след като икономиката отбеляза икономически ръст от 8%.
Когато човек заговори за Виетнам, първото нещо, което се сеща, е войната със САЩ (1964-1973) и победата на малкия Давид срещу американския Голиат. Вашингтон дава над 50 000 жертви и получава стотици хиляди ветерани с "ампутирани души". Загубите на Виетнам са още по-катастрофални - над 1 млн. убити. Преди това виетнамските комунисти водят война с колониална Франция и я побеждават. През 1975 г. комунистическият Северен Виетнам разбива капиталистическия Южен Виетнам и обединява страната. Това бе възможно не само поради традиционната черта за съпротива на виетнамците срещу всеки нашественик и налагането на чужда воля, но и с мощната финансова и техническа помощ от тогавашния СССР и други социалистически страни, включително и от България.

Днес традиционният съюзник на Ханой - Москва, изпитва затруднения да запази влиянието си във Виетнам, който бе стратегически партньор първо на Съветския съюз, а след това и на Русия. Дълго време страната бе основна опора на руските интереси в Югоизточна Азия. Свидетелство за изгубването му е пълното отсъствие на виетнамска подкрепа за Русия по време на конфликта с Грузия в Южна Осетия. Причината за това е засилването на влиянието на САЩ в страната през последните 10 години. Ако в горещите дни на 1999 г., когато между НАТО и Русия едва не започна война заради разполагането на руски войници в летището на косовска Прищина, Виетнам горещо подкрепи Москва, то сега положението бе коренно различно. По време на събитията в Цхинвали виетнамските медии, намиращи се под "похлупака" на комунистическата партия, водеха кампания, която предизвика най-малкото удивление у гражданите на Русия.

Причината за рязката промяна, произтекла в съзнанието на виетнамците, е една - пари. В беден Виетнам, където средната заплата е около 520 евро на година, дойдоха американците. Но този път не с оръжие, хеликоптери и танкове, а с големи финансови потоци. И работата не се ограничава само до добива на петрол, каучук и инвестициите в туризма. Американците усилено "ухажват" Виетнам, опитвайки се да вземат под аренда стратегическото летище Камран.

Свободната пазарна инициатива, частната собственост, конкуренцията са взели връх над идеите, заради които са се борили комунистите. В Ханой вече навсякъде могат да се видят големи реклами и фабриките на западни фирми. Пълно е със западни туристи, които се разплащат с щатски долари и евро вместо във виетнамски донги, което би трябвало да засяга националната чест на народ, който е воювал почти две десетилетия срещу американците.

Мнозина, в това число и уважаваният генерал Во Нгуен Зиап, под чието командване виетнамците разгромиха първо французите, а после и американците, изпратиха своите деца да учат и живеят в САЩ и Европа. Някои от тях останаха там и изпращат солидни финансови суми в родината си. Преди две години дори американският президент Джордж Буш участва във форума на организацията Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) във Виетнам. През 2006 г. стокообменът между двете страни възлизаше на 9.7 милиарда долара, което е с 23% увеличение спрямо предишната година. За м.г. тази цифра прехвърли $10 млрд., а с американска помощ Виетнам стана 150-ият член на Световната търговска организация. В страната има сериозни инвестиции на гиганти като самолетната компания "Боинг", петролните "Шеврон", "Ексон Мобайл", автомобилните "Форд", "Дженеръл моторс" и компютърната Ай Би Ем. Инвестициите им във Виетнам досега възлизат на 1.86 млрд. долара и включват 276 проекта.

В захлаждането на руско-виетнамските отношения няма нищо страшно, защото "любовта" на виетнамците към руснаците по време на СССР е била обоснована от руската безвъзмездна и всестранна помощ за страната, успокояват експерти. След като тя бе прекратена, свърши и самата "любов". Въпреки това "захлаждането" не трябва да бъде драматизирано, защото Ханой е заинтересован от руските туристи, които носят големи приходи във виетнамската хазна. От догодина дори ще бъдат отменени визите за руснаци. Годишно Виетнам се посещава от над 3.5 милиона туристи, като голяма част от тях идват от Русия. Така в бюджета влизат допълнително почти $2.1 млрд.

През септември пък стана известно, че виетнамската държавна компания за добив на петрол и газ Petrovietnam възнамерява да вложи 614 млн. долара в съвместно предприятие с руската "Задграничен нефт" за добив на петрол в Русия. Предвижда се това да става на територията на Ямало-Ненецкия автономен окръг в Русия. Делът в съвместното предприятие на Petrovietnam ще бъде 49% и се очаква добивът на петрол да започне през 2011 г., а до 2021 г. Русия също така ще продаде оръжие за $650 млн. на Виетнам. Това включва няколко военни кораба, 24 военни изтребителя "СУ-30", съвременни системи на ПВО и бронирана техника.

84-милионен Виетнам обаче е изправен пред редица сериозни проблеми като безработицата, ниския стандарт на живота на населението в планинските и отдалечените райони. Напрежение поражда тенденцията за увеличаване на разслоението в доходите между отделни райони и провинции, както и със зараждащата се средна класа. Нараства корупцията, включително и сред част от висшата държавна администрация. Увеличават се наркоманията и проституцията, расте броят на извършените криминални престъпления. По неофициални данни безработицата достига 20-25% от трудоспособното население (т.е. около 11 млн. души). Със съдействието на фондовете за подпомагане на безработните и развитие на малкия бизнес са създадени около 1 млн. работни места. Над 2 млн. души бяха преселени от градовете и северните райони в централните и южните селскостопански области, обезлюдени по време на войните.

Затова властите в Ханой залагат на чуждестранните инвестиции. Действащият закон е един от най-либералните сред икономиките в преход. Той разрешава 100% чуждо участие, което е защитено и с текст в конституцията на страната. Основните области, в които се изпълняват инвестиционни проекти, са тежка промишленост, производство на нефт и газ, туризъм, строителство и лека (хранителна) промишленост. Компанията "Интел" отвори наскоро фабрика за производство на микрочипове на стойност 1 милиард долара близо до столицата Ханой.

Голям брой хора във Виетнам се надяват, че западните пари ще променят живота им. Те обаче знаят, че икономическото развитие на страната не гарантира свободата на изразяване, политическите свободи и свободата на изповядване на религия. Това явно няма да стане скоро, особено след като преди дни виетнамският журналист Нгуен Виет Чиен получи присъда от две години затвор по обвинение, че "неправилно" е отразил корупционен скандал. Причината била, че обвиняемият е включил в публикациите си сведения, които "вредят на престижа на някои високопоставени лица, и е създал негативно обществено мнение". Неговият колега Нгуен Ван Хай получи по същите обвинения присъда от две години поправителен труд без задържане под стража. Двамата журналисти работят за два от най-популярните във Виетнам вестници - "Тои Че" и "Тхан Ниен", и са известни със своите безпощадни репортажи за корупцията. Те бяха арестувани на 12 май след свои репортажи за скандал в Министерството на транспорта през 2005 г., довел до оставката на тогавашния министър на транспорта Дао Дин Бин и до арестуването на други 9 души. Предполага се, че те са похарчили за хазарт милиони долари, отпуснати от Световната банка и Япония за инфраструктурни проекти. Процесът обезкуражи много журналисти в страната и показа, че Виетнам може да се е променил икономически, но е далеч от политическите свободи.
 Преди две години президентът на Виетнам Нгуен Мин Чиет (в центъра долу) събра американския президент Джордж Буш и тогавашния му руски колега Владимир Путин, който в момента е премиер на Русия, на среща на АПЕК в Ханой.
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Виетнамците се отнасят традиционно добре към Русия и руските туристи, тъй като са прагматици и не са забравили помощта по време на войната.
21
4730
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
22 Октомври 2008 01:23
Принуждаваш народът си да бачка за моята ламя за пийнатс, и готово - тя ти праща инвестиции.
22 Октомври 2008 01:29
Нормално е КОМУНИСТИЧЕСКИ Виетнам да обръща гръб на НЕкомунистическата вече Русия и да поглежда към вървящите към Комунизъм/чрез Национализация и Електрификсация/ САЩ!
22 Октомври 2008 02:00
Въобще изобщо прогрес ...
... Напрежение поражда тенденцията за увеличаване на разслоението в доходите между отделни райони и провинции, както и със зараждащата се средна класа. Нараства корупцията, включително и сред част от висшата държавна администрация. Увеличават се наркоманията и проституцията, расте броят на извършените криминални престъпления. По неофициални данни безработицата достига 20-25% от трудоспособното население (т.е. около 11 млн. души).

Затова властите в Ханой залагат на чуждестранните инвестиции. Действащият закон е един от най-либералните сред икономиките в преход. Той разрешава 100% чуждо участие, което е защитено и с текст в конституцията на страната.
...
Голям брой хора във Виетнам се надяват, че западните пари ще променят живота им
Мнозина, в това число и уважаваният генерал Во Нгуен Зиап, под чието командване виетнамците разгромиха първо французите, а после и американците, изпратиха своите деца да учат и живеят в САЩ и Европа. Някои от тях останаха там и изпращат солидни финансови суми в родината си.

Защо ли като чета горните редове получавам дежавю?!?
22 Октомври 2008 02:16
Отново абсурдно сравнение на примитивна Русия с САЩ, Япония
и Западната цивилизация циркулиращо в комунистическите медии.
Русия няма културно влияние в света!Економиката и е економика на страна от третият свят.
Виетнам е привлечен от свободният пазар на САЩ, Япония и други западни страни.
С инвазията си на малка Грузия Русия за сетен път отблъсна всички свободолюбиви страни.
Русия е варварска и примитивна страна.Даже и комунистически Виетнам я презира.
22 Октомври 2008 02:51
paragraph39
А пропос, параграфе, точно защото станахме по-внимателни, не искаме да правим същите грешки два пъти. Ама викаш ти не си си взел хаса още.

Редактирано от - Николай Скаличански на 22/10/2008 г/ 04:48:23

22 Октомври 2008 04:46
Икономическия ръст на Китай се дължи на чуждите инвестиции, особено на американските, тъй че и Виетнам се ориентира в правилната посока.
22 Октомври 2008 07:28
"Мнозина, в това число и уважаваният генерал Во Нгуен Зиап, под чието командване виетнамците разгромиха първо французите, а после и американците, изпратиха своите деца да учат и живеят в САЩ и Европа."
Истински правоверен камуняк.
Само да ги питам оти ручаха жабетата "напалм фламбе" ?
22 Октомври 2008 08:21
Статията само забравя да спомене че министър-председателя на Виетнам пристига на посещение в Русия от 26 до 29 октомври. Виетнам е в сферата на влияние на Русия и Китай и Щатите тука не предат. То Катар им избяга.
Утре предполагам ще има важна новина за Газовия Опек, който Русия, Иран и Катар създадоха в Техеран вчера
22 Октомври 2008 08:36
Че Техеранската газова борса в НЕдолари требваше вече да ни е заляла с газ отдавна. Що се мотаха досега ?
22 Октомври 2008 09:15
Малките жълти зли хора са "ручали жабета" не само срещу французи и американци, но също така и срещу китайци. Ако изключим конфликтната зона за островите Спратли където виетнамци и китайци се постреляха за последно през 1998, виетнамците воюваха с Китай (при това доста успешно) през 1979. Така че виетнамците за това ручат жабетата - за да не им казва никой от "големите" какво да правят. От друга страна такива уммници като нас българите които не ручат жабета, обикновено ручат нещо друго (салам, ама не в добрия смисъл).
П.П. Въпреки че са най-добрите партизани в световната история, виетнамците спечелиха войната със САЩ (всъщност постигнаха техническо реми) чрез класическа война, поради което ако ги нямаше руснаци да им харизват Т-55, МиГ - 17; МиГ - 21; С-75 и С-125 и т.н. сега щяха да са цъфтяща демокрация по примера на Ирак. калашниците и РПГ-тата нарочно не ги споменавам, защото според мен те не са ключов фактор за успеха на виетнамците. Виж МиГ-овете и "Волхов" са друга манджа
22 Октомври 2008 09:20
Въглища майка, въглища.
Е това е ключът от палатката.
Във Виетнам се намират едни от най-чистите залежи на черни и антрацитни въглища.
Това е!!!!

----------------------------------------- ---

Ако изборите можеха да променят нещо - отдавна да са ги забранили
22 Октомври 2008 10:09
Платина тоже есть, бля!!
А руские платину, ах как любят!!
22 Октомври 2008 12:38
Тва с въглищата беше най-доброто.
Другите са от трето место нататък.
Един пък се усъмнил нещо за платината. Каква платина във Виетнам, бе другари?
Не четете ли Дусята - платината е в Санкт Петербург, златото в Москва, а блондинките - насекъде.
22 Октомври 2008 13:07
Какъв ти салам, какви жеби, БАХУРА, БАХУРА ядохме ние, мазен и голем.
22 Октомври 2008 13:44
..Икономическия ръст на Китай се дължи на чуждите инвестиции, особено на американските..



Северанс, в грешка си бре, момче - американците са някъде отзад в редицата на инвеститорите. По-напред са на другата опашка - тази на чакащите за маслини.
22 Октомври 2008 17:38
Воци, във Виетнам им е през оная работа за комунизма, и винаги е било така - малко известен факт е че Хо Ши Мин и бил монах преди да стане комунист. Религиозните символи са доста тачени там и никога не е бил насаждам така атеизма както из "братските" комунистически страни. Още по-малко известен е че Хо Ши Мин е отишъл ПЪРВО при САЩ за да ги помоли да им помогнат да изгонят французите от Виетнам. Само че от САЩ му казали, че идеите за свобода и равенство не се отнасят за държави управлявани от съюзници на САЩ, та на Хо Ши Мин се наложило да стане комунист и да иска помощ от Раша за да си освободи и обедини държавата. КОлко му е пукало за комунизма и интернационализма показва факта че, както споменава бегло товариша, разкатават фамилията на китайците (и на камбоджанците междувременно) малко след войната със САЩ.
И са много весели идеите че инвестициите във Виетнам са заради въглища...дет се вика нерде ямбол, нерде стамбул.
22 Октомври 2008 21:20
господин маузер, сащ спечелиха военно войната във виетнам, но я загубиха политически. почети малко история
22 Октомври 2008 21:47
rossenf , разбира се че комунизма на виетнамците е ( беше , де ) като и комунизма на африканците - колкото да цоцат от руснаците оръжие и гориво.
Понеже не ми се задълбочава в материята като как били били китайците ще акцентирам на самата война с американците.
Всъщност това си беше гражданска война между Севера и Юга . Като Севера беше подкрепян всячески ( включително и с военни съветници , специалисти , пилоти , мед.персонал - тайно.ссссст!) от целио соцблок. Американците се ангажираха открито с пряко участие в конфликта. Но заложиха на куц кон в политически смисъл - просто режимът на Нгуен мням блям койси беше гнил и опротивял на всички. Самите виетнамци се поведоха по комунистическите лозунги на северняците и стана също като Гражданската в Русия . Селяните застанаха зад комунистическата идеология ( пък то се оказва че била мишура за пред простаците както сами констатирате от висотата на историческио поглед ) и поставиха американците пред избор : Да избият целио Виетнам или да отстъпят. Е , пожалиха ги. И сега се връщат с пари вместо с бомби. Мисля че работата тоя път ще се опече.
Апропо , Хо най-напред е отишъл все пак при французите след победата им в Първата световна да иска самоопределение на правата на участник с принос за победата. Чак след като ония тиквеници го изритали се хванал за оръжието против тях.
22 Октомври 2008 22:13
...Русия и САЩ се надпреварват да ухажват Виетнам...

Тия пък, къде се бутат у нашата паничка?


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
22 Октомври 2008 23:55
" Въглища майка, въглища.
Е това е ключът от палатката." - златни ти уста бе bakalin , епа у Полско въглища пуно - чекам с нетърпение дено кога че се събудим като гражданин на европейскийо Кувейт . Душко, и престани вече да ми се ежиш със скъпотията и блондинките у Москва - скъпотия и блондинки си имаме и у Краков , а аку ни нервирате и колите че си караме не с вашийо бензин а с кюмурo от Катовице
23 Октомври 2008 11:37
Не знам дали темата ще е активна, ама все пак да си кажа:
1. Такъво нещо като "спечелихме войната, ама загубихме политически" няма. Всяка една война се води с някакви конкретни цели. Конкретната цел на САЩ беше да запазят режима на Нгуем Незнамкойси. Е не стана. Но пассаран. Да не ти припомням как точно се евакуираха "победителите". От чисто техническа гледна точка американците успяха да постигнат реми, поради несравнимо по-големите загуби които причиниха на виетнамците, но в никакъв случай не може да се говори за победа.
2. Аргумента "Да избият целио Виетнам или да отстъпят." също издиша по един много съществен параграф: Дори да се абстрахираме от моралната страна на въпроса, колко време, ресурси и политическа воля би отнел геноцида над виетнамците? Да не забравяме няколко фактора:
2.1. ЮЕс арми не е Вермахта, нито като морална устойчивост, нито като организационни възможности, нито като боен дух.
2.2. Геноцида като операция ще трябва да се провежда на вражеска територия, при пречещи фактори като джунгли, тропически климат, насекоми, пиявици, мусони и т.н. Това не ти е добрата стара Европа, където "обекта на операцията" живее в гета, пък и местното население услужливо съдейства на айнзац-командите.
2.3. Използването на авиация за извършване на геноцид е кауза пердута, особено при наличното у виетнамците ПВО - като се почне от архивните ДШК и се стигне до ЗСУ-57-2, "Шилка" и С-75. Авиацията състояща се от МиГ-17 и МиГ-21 също не трябва да се подценява, особено като се вземат предвид едни пилоти които карат самальотите с крака, щото с ръцете си държат очите дръпнати. Да не се забравя и характера на целите - основната част от населението живее в малки селца в джунглата, това не е Дрезден или Хамбург, отнюд не е и Токио.
2.4. Използването на ОМП (химическо или ядрено) не е възможно, мисля че това не подлежи на обсъждане.
В крайна сметка "великодушието" на САЩ е продиктувано от факта че Виетнам води срещу тях тотална война, докато те сюрмасите отиват там с идеята за "литъл суит уор". Да ама не. Затова Чичо Хо сега е национален герой, пък "победилите военно, но загубили политически" още си спомнят неприятния казус с покрива на посолството.
П.П. История съм чел достатъчно. Никъде не видях твърдението че САЩ са спечелили войната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД