Последният отчет, връчен завчера на генералния секретар на ЕК Катрин Дей от министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова и главния прокурор Борис Велчев, прелива от хвалби |
Последният отчет, връчен завчера на генералния секретар на ЕК Катрин Дей от министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова и главния прокурор Борис Велчев,
прелива от хвалби
За три месеца - от юни до септември, България е издала 50 присъди срещу организирани престъпници и 38 срещу високопоставени корумпирани лица. Или близо 30 на месец, т.е. по една на ден (включително и в почивните). Такава успеваемост не се помни още от времето на бившия вътрешен министър и вече клиент на съда Румен Петков, който пращаше в Брюксел такива статистики, че другите държави в ЕС трябваше да се срамуват от своята престъпност.
Както обикновено, проблемите на държавата започват, когато се наложи да превърне числата в имена. Р. Петков успя да се сети само за едно - Митьо Очите, а сега главният прокурор се хвали със сърбина Будимир Куйович. За да не изглежда, че с чужда пита прави помен, той добавя и едно българско име - на Ерджан Рашид-Роко. Той не само бе осъден преди доста години, но и успя след това два пъти да осъди България в Страсбург. Подправката към тази претоплена манджа е, че съдът напоследък е отнел имоти на Роко.
За да не се мръщят в Брюксел на това бедно меню, България минава с класическия сервитьорски номер:
"Пече се!"
Отчетът съобщава, че "прокуратурата, МВР и ДАНС вече са уточнили основните организирани престъпни групи", следят членовете им и събират данни срещу тях. Което означава, че властите тъкмо са приключили етапа на запознаване с бандитите. С други думи - не сме ги хванали, но поне ги знаем.
Сигурно вече няма брюкселски експерт, идвал на инспекция у нас, който също да не ги знае - нали се въртят със скъпите си коли с характерни регистрационни номера все около представителните хотели, където отсядат важните гости от чужбина. За тях периодично пишат и най-авторитетните вестници в Европа и Америка. Защо обаче отдалеч се виждат добре, а отблизо - не? Може би защото проблемът е станал прекалено голям, както твърдят докладите на ЕК. И италианците не виждат, че страната им прилича на ботуш, но от космоса си личи. Така и българските власти не виждат, че държавата е заприличала на мафиотско свърталище, както твърдят чужденците.
Липсата на сериозен напредък по механизма за сътрудничество и контрол в сферата на правосъдието и вътрешния ред означава само едно: междинният доклад на ЕК в края на януари или началото на февруари ще бъде поне с една степен по-мрачен от последния годишен доклад през юли. Докато Брюксел анализира оскъдния отчет, България ще има последен шанс най-много до края на декември да вкара двама-трима именити бандити зад решетките, за да предотврати бурята. Закъснее ли до януари, ще се повтори случката с Митьо Очите, който се покая и влезе в затвора в последния момент, но доблестната му постъпка не бе отчетена миналия февруари, защото черновата на предишния междинен доклад вече бе готова и нямаше време за големи поправки.
Откакто в средата на годината държавата си изпроси да бъде обект на отделен доклад и за
злоупотребите с еврофондове,
сега трепери също как ще й бъде отчетен напредък във втория финансов анализ на ЕК, който вероятно ще излезе на 23 ноември. През юни тя се опита да омилостиви еврочиновниците, като обяви, че е сменила шефовете на проблемните разплащателни агенции, допуснали нарушения с пари от ЕС. Това не бе достатъчно, защото Брюксел искаше да види, че новите началници не са като предишните, т.е., че не насочват европейските финансови потоци към роднини и съпартийци. Парите не бяха разблокирани нито по програма ФАР, за която главна вина носят агенциите в регионалното и финансовото министерство, нито по програма ИСПА, за която отговаря пътният фонд, нито по САПАРД, която е към фонд "Земеделие".
За да се отпушат фондовете за пътища, бе сменено не само ръководството, но и цялата пътна агенция. Назначени бяха 2000 души, дали клетва да не се поддават на конфликт на интереси. Въпреки това скептицизмът в Брюксел остана и генералният директор на Национална агенция "Пътна инфраструктура" Димитър Иванов тази седмица напусна поста си "по здравословни причини". Най-изненадващо, също по лично-здравословни причини, вчера подаде оставка и новият изпълнителен директор на ДФ "Земеделие" Атанас Кънчев. Неговата агенция пък напоследък бе засипана от похвали как почти осигурила подновяване на плащанията за България. Така излиза, че и добре да си вършиш работата, и зле да се справяш - все си отиваш по здравословни причини. Не е ясно обаче кое разболява - контактите с Брюксел или с факторите в България, чакащи с нетърпение кьорави пари от ЕС.