:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,341
Активни 645
Страници 21,244
За един ден 1,302,066
Позиция

Ще се превърнат ли луксозните квартали в гета

Големият риск от световната финансова криза е деградацията на престижни зони в големите градове да доведе до рязко спадане на цените на жилищата
Въпросът дали световната стопанска криза ще отмине България вече не стои. Кризата е тук и се проявява първоначално в строителния бранш и спекулата с недвижими имоти. Същественият въпрос е дали ще премине през страната ни, или ще й стане интересно и ще реши да се позадържи. За съжаление развитието на пазара на недвижими имоти и строителството у нас създават множество локални рискове.

През последните години секторът на строителството се превърна в основен източник на стопански растеж и увеличаване на благосъстоянието. Възможностите за печалби от свързани дейности - от чиста спекула с поземлени имоти, през строителство до обзавеждане и управление на сгради - бяха несравними с приходите от всеки друг бизнес. Постоянното покачване на цените както на парцелите, така и на готовите сгради доведе, от една страна, до значителни чуждестранни инвестиции, а от друга - до насочване на огромна част от разполагаемия доход на българските предприятия и семейства във вложения в строителство.

Три (взаимносвързани) явления насърчаваха този процес и



залагаха големи опасности



в него:

На първо място, почти всеки предприемач в България се превърна мигновено в строител и започна да гради "комплекс от затворен тип" или "бизнес център" без достатъчен ресурс, разчитайки на продажби "на зелено", краткосрочни и скъпи кредити и т.нар. "обезщетение" като възнаграждение на собствениците на парцела. На второ място, много от покупките на недвижимости бяха със спекулативна инвестиционна цел, мотивирани от очакване за значително повишаване на цените. На трето място, много от потребителите извършваха покупка чрез кредит, който не отговаря на финансовите им възможности, на свой ред притеснени от бъдещо поскъпване на имотите и обнадеждени от повишаването на месечните семейни доходи.

Подобно развитие е винаги рисково, защото цените на недвижимостите в крайна сметка зависят от стандарта и доходите на населението и a priori не могат да растат вечно. В България обаче рисковете са многократно увеличени от изключително некомпетентното и често



недобросъвестно съучастие на публичната власт в стопанския процес



Сериозните пропуски в нормативната уредба допуснаха огромна част от строителството да бъде извършвано в режими на законови изключения. Курортите са практически изцяло застроени чрез т.нар. "устройствен план извън населено място" - градоустройствен режим, предназначен за хижи и мотели. Резултатът е шест- и седеметажни хотели, построени върху имоти със земеделско предназначение, без сносен достъп по пътна настилка, с временни решения за канализация, водоснабдяване и отопление. В големите населени места, и особено в София, цели квартали бяха застроени без общо планиране, чрез друг режим на законово изключение - т.нар. "частично изменение на ПУП" - представляващо по съществото си градоустройство парцел по парцел, "на парче". Резултатът са големи жилищни квартали без улична мрежа, без канализация, без обща енергийна концепция за отопление. Излишно е да споменавам, че "частичните изменения" винаги предвиждат жилищни сгради, хотели и бизнес центрове, но никога - училища, детски градини, спортни площадки и зелени площи. Не са предвидени трасета за газоснабдяване, за съответна канализация, за маршрути на градския транспорт.

Системата от изключения не само обезсмисля опитите за градоустройствено планиране, но и



представлява благоприятна среда за корупция



Върху планирането на парче се наслагва втори, още по-тежък проблем - строителни разрешения, заобикалящи закона или дори постановени в пряко противоречие с неговите норми. Огромен брой сгради са построени с отклонение от допустимите градоустройствени норми - при намалени отстояния и в нарушение на изискванията за осветеност на съседни постройки, с недопустима височина или плътност, с озеленяване под нормата за района. Благодарение на повсеместната корупция в бранша множество строежи се въвеждат в експлоатация, без да са изобщо завършени или след изключително некачествено строителство, което показва дефекти още в първите месеци.

Същевременно не се спазват общоприети принципи на градското строителство, изискващи дадени квартали да се застрояват относително едновременно, въз основа на устройствен план за целия квартал. Общинските власти очакват от строителите да ремонтират или изградят улиците след завършване на конкретен обект. Липсата на координация между различните обекти превръща "завършването" в безкраен процес, в хода на който множество готови сгради нямат улица с трайна настилка, а обитателите им живеят години наред на строителна площадка. Този проблем доскоро се свързваше изключително с курортните зони, но вече е видим и в южните райони на София, в които забелязваме все повече джипове (защото семействата просто не могат да стигнат до дома си с нормален автомобил) и оранжеви камиони с надпис "Отводнявам с фекалка".

Общият резултат от неефикасната регулация и корупцията е



прогресивната деградация на привлекателни квартали



и зони. Безразборното презастрояване намалява достойнствата и предимствата на сградите (местоположение, спокойствие, гледка), затруднява достъпа до тях и елиминира перспективите за облагородяване на района - създаване на зелени площи, асфалтиране на улици, изграждане на канал или строеж на детски градини. Качеството на живот в "луксозните" квартали е влошено, преди експлоатацията им да е започнала, а надеждите за повишаване на стойността на купените имоти се превръщат в илюзии. Естествено, в тези условия търсенето намалява, а цените падат. Ако този процес продължи да се развива, банките се оттеглят от безперспективните зони, строителите остават без средства за завършване на сградите си, общината се прощава с надеждите за асфалтиране. Деградацията на района навлиза в порочен цикъл и някогашните "луксозни комплекси" се превръщат в обезлюдени кални гета.

Този черен сценарий вече е факт в множество курортни зони или по-точно в части от тях. Деградацията на цели курорти тепърва предстои благодарение на оттеглянето на банките, свръхпредлагането на легла за почивка, разочарованието на чуждестранните частни инвеститори. Можем да предвидим, че световната финансова криза (за разлика от европейския потребител) харесва българските курорти и смята да прекара доста време в тях. Ако тенденциите се запазят, грешната политика на държавно и местно ниво ще доведе до обедняване на местните общности в курортните зони и серийни фалити на хотели и вилни селища. Тези процеси не са достатъчен аргумент да заключим, че кризата ще засегне всички български домакинства, а още по-малко - българските банки, които предвидливо и навреме изоставиха курортните строители в блатото на хаоса. Големият риск е деградацията на престижни зони в големите градове и особено в София да доведе до рязко спадане на цените на жилищата и особено до смъкването им под стойността на ипотечното финансиране.

Подобен процес би имал катастрофален ефект върху икономиката и финансовата система, но той може лесно да бъде предотвратен с разумна политика на публичната власт. Политическото решение е логично и очевидно - налагане на общовалидни абстрактни норми, допускащи застрояване единствено въз основа на предварително общо градоустройство и след планиране на съответната пътна, енергийна и санитарна инфраструктура. Необходими са и сериозни инвестиции в инфраструктурата на новозастроените райони, в нови детски градини, училищни сгради и линии на градски транспорт, за да се предотврати деградацията им и да се съхрани стойността на качествените сгради и жилища. Ако най-сериозният риск от задълбочаване на кризата е срив в качеството на жизнената среда и стойността на недвижимостите, решението е връщане на публичната власт като активен участник в градоустройствения процес. Това обаче изисква пълна промяна на практиката властта да бъде източник на изключения от правилата, хаос и привилегии за конкретни инвеститори. Напротив - необходимо е насърчаване на конкуренцията в рамките на строго предварително планиране на градската среда.
33
6530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
22 Октомври 2008 02:35
Кънев, "абстрактни норми "-няма.Има Норми и Абстрактни пожелания.Създаването на нормите и ПУП не трябва да бъде съобразено с никакъв инвеститор какъвто и да е той.Нормите и ПУП трябва да имат единствената цел: Осигуряване на нормална среда за обитаване.
А за съдбата на "луксозните" комплекси, май никой не е изненадан...то луксозни комплекси в бедна страна изглежда комично някак.
22 Октомври 2008 03:19
А кога тесни канализации,
не поемат води отпадъчни
и лайна тръгнат по улици,
лайна още помия...
О, тогаз родна демокрацио,
о, нашенска пазарна икономике,
о, свободна инициативо българска!
О, родни политици свободомислещи,
о, родни бизнесмени инициативни!
Късайте цветя и зравец,
кичете глави и джипове!
22 Октомври 2008 05:35
Що бе, кво им е на кварталите. То като заселиш лозенец със селяни, нормално е да замяза на село, със или без асфалт. Освен това, на дебеловратите калта им харесва - кое себеуважаващо се прасе ще бяга от калта? Щели да станат гета, че сега не са ли? Поразходете се по Т.Каблешков - там като деца крадяхме ягоди от дворовете на къщите. Сега е един монолите бетон, чак до околовръстното. Е, вярно няма улици, детски гради и училища, ама и обитатели няма, или ако има са разни дюлгери под наем, ама карай. Свинките си гуцат доволно, нема лошо. Като си идат до село, разправят "в Лозенец мамо, да в Лозенец" - ами нормално - те селяците други квартали не знаят, ако каже друг квартал, селските ще ми се смеят. Няма за резил да става, я!
Започвам да и се радвам на кризата, то било хубаво, пък аз се притеснявах...
22 Октомври 2008 06:50
Късно е чадо - мандалото хлопна.
Инфраструктурата трябваше да е изградена ПРЕДИ да се зададе кризата. Нормативната база трябваше да е прецизирана като условие за изграждане на инфраструктурата.
Политическата воля е главният фактор за конфигурирането на работеща нормативна база .
Гражданското общество първо трябва да е узряло за да излъчи отговорни политически сили ....
Отиваме в началото на прехода за да видим какви п.тки заспали са българските гъбари и как пропуснахме цяло поколение докато другите посткомунистически страни дръпнаха напред.
Рязко спадане на цените на жилищата и особено до смъкването им под стойността на ипотечното финансиране Е НЕИЗБЕЖНО. Въпросът вече стои дали цените ще се сринат под себестойността на сградите.
22 Октомври 2008 08:01
"Политическата воля е главният фактор за конфигурирането на работеща нормативна база ."

Да VOCI така е !
Тя (политическата воля) е главен факор за всички промени.
А дали все пак нямаше едно кратко време от тези 20 години преход, когато тази воля я имаше ?

22 Октомври 2008 08:10
Да.
22 Октомври 2008 08:25
Тая статия трябваше да излезе през 2004-2005та година... То вече всичко е презастроено, аа не май само някои части на Люлин са добре... (така, че дерзайте предприемачи )
22 Октомври 2008 08:52
Радан Кънев - точен и ясен!
Но това, с нашенските "предприемачи" стана известно още миналата година и нямаше нищо общо с американската ипотечна криза. Брокери , предприемачи, банкери се надпреварваха да послъгват за пазара на жилища и офиси по медии. Последните се правеха , че им вярват.Проектанти и строители си мълчаха и подхилкваха-нали и те трябва да олизват. И сега някой замисля ли се какво ще стане, например с Пампорово когато строителите си заминат? Щото те правят оборота на хотели и ресторанти. Ами на хилядите построени и строящи се апартаменти? И все повече се чуват гласове на големи предприемачески фирми , че държавата трябва да ги подпомогне в този момент! С мойте /твой/ пари. Да подпомогне тези които правеха печалба 200% , а не плащаха съответния данък? Майната им! Сега да го духат!
22 Октомври 2008 08:53
Има хора които го казвахме и преди 2004 г. - специално за курортите и градовете със строителен бум - като София, В.Търново... Ама ОБЩИНСКАТА И СТРОИТЕЛНАТА МАФИЯ чува ли! Който успя да "лапне" каймака, лапна го. (Според градския фолклор великотърновския кмет бил най-богатия човек в града чрез строителните далавери) Останалите - ще духат супата.
Навремето Тодор Живков бе по-хитър. Той уреди строителите ни да отидат в Либия, Ирак, Кувейт... където има кой да плаща, има и достатъчно пЕсък за строене

Редактирано от - integer2 на 22/10/2008 г/ 08:54:23

22 Октомври 2008 08:57
В страни като България 30 до 50 процента под себестойността!!
Да точно така!!
Деурбанинизиране на псевдоградовете!!
22 Октомври 2008 09:13
Безнадеждно закъсняла статия , но все пак браво на автора . Предлагам да я препрати на г-н Савин Ковачев и компания от МРРБ
22 Октомври 2008 10:05
Кризата въобще не е лошо нещо за разумните разбира се за глупаците алчните у корумпираните всичко е лошо и мъка.Дано тази криза продължи по дълго дано се повишат лихвите по кредитите още дано и цените на хранита газта бензина и тока се вдигнат за да се разтоваят градовете от тази мръсотия и движение.Сульо и Пульо дошъл в града купил две коли и реве ли реве.Дано цялото строителство фалира и нови 2 милиона заминат в САЩ за да има място за тези дето оставаме тук.Дано най простите алчните и глупавите заминат навън.Да не забравят да вземат със себе си и всички цигани
22 Октомври 2008 10:06
Един авер миналата година се върна от Испания, по точно от т.нар. Иберийска България и ми вика "А бе, вие тука уплашихте дори испанците с това строителство. Имаше извънреден конгрес на хотелиерите и една от основните точки бе, как бумът на хотелски комплекси в България заплашва бизнеса?" Е, сега им предстои да се уплашат още веднъж, като видят каква сме я свършили!
22 Октомври 2008 10:52
Необходими са и сериозни инвестиции в инфраструктурата на новозастроените райони, в нови детски градини, училищни сгради и линии на градски транспорт, за да се предотврати деградацията им и да се съхрани стойността на качествените сгради и жилища.
Сиреч, заебаване на подръжката на отдавна построените квартали и общите общински пари се наливат за изглаждане на безразсъдството на "инвеститори" с цел задоволяване на алчността им.
А пък данъчните щели да вдигат оценката на имотите, чиято стойност пада, бидейки "качествено" построени!
22 Октомври 2008 11:08
Аполитичен,

Така, лекичко, между критиката се пробутва и хитрата идея.
22 Октомври 2008 11:34
Прав си Аполитичен - редът си е ред, който плаща /каквото плаща!/, той поръчва музиката!
22 Октомври 2008 11:41
сред многото отрицателни страни, задаващата се криза ще помете и загроби сумати нелепи създания, вживяващи се като инвеститори, бизнесмени, предприемачи и прочие. крахът им ще е зашеметяващ, атрактивен и бляскав като заря на откриване на олимпиада някой ще каже, ама ти драги си типичен българин, гледаш на вуте да му е зле. ами да след като вуте му беше транс пенис за сънародниците му, за хигиената, за спокойствието, за природата, за външния вид на изграденото, за антисеизмични норми, за средата, за елементарни градоустройствени и строителни правила толкоз време, от какъв зор сега да го жаля за първи път в България ще има прочистване, предизвикано от нормални и общоприети икономически закономерности
22 Октомври 2008 12:31
за аполитичен, според мен който е инвестирал в "затоворени градове" да бъде така да инвестира и в инфраструктура. Пари за простоти има - за мръсен канал и ток няма.
22 Октомври 2008 14:13
ppetrov66! лошото е че най-алчните и тъпите имат някаква селска животинска хитрост и добре си знаят че ако отидят някъде тия смешни номерца с "мой човек в общината", "братовчед еди къде си" и т.н. НЯМА да минат! и съответно никакъв бизнес и никаква далаверка няма за такива хора. аз затова на вески мрънкач-"бизнесмен" бих казал: "Мълчи, а като постигнеш това което тук си направил примерно в една Германия - е тогава давай акъл!".
22 Октомври 2008 14:20
Каруцар, сигурен съм, че така ще стане с псевдо-бизнесмени, инвеститори и пр.Но да си призная, като почнат да се самозастрелват, обесват и скачат от високите етажи няма да им ходя на погребенията, нито свещ ще им паля.Заклевам се!!!
22 Октомври 2008 14:48
suhar:
" о, нашенска пазарна икономике,"

по вярно е: о, нашенска пОзОрна икономике,"
22 Октомври 2008 15:09
О-о-о, я по-ведро!Каква криза, какво презастрояване в София?Просто трябва и останалото българско население да дойде в София и изкупи на безценица свободните апартаменти..И ще си станеме град-държава, при което бат Бойко автоматично става премиер.Тогава и трафика ще намалее, щото просто с кола ще е невъзможно придвижването..., но пък отпада нужда от довършването на Тракия и пр. благини...
22 Октомври 2008 15:11
Много добре написано, задълбочено, балансирано, с умерен оптимизъм
22 Октомври 2008 16:59
Тоя па щял да връща публичната власт и да планира. Тръгни с планьори на баня да ти откраднат сапуня.
22 Октомври 2008 18:17
Тази статия е колкот вярна, толкова и безсмислена.
Вярна, защото авторът правилно изрежда какви са проблемите на строителството и планирането у нас.
А е безсмислена, защото всичко изредено по-горе е ясно на всички ни. Излишна е и препоръката за "създаване на абстрактни норми". Норми така или иначе си има, които - както е написано малко по-нагоре - не се спазват.
Освен това авторът говори едновременно за курорти и за луксозни жилищни квартали в некурортни градове. Двата типа си имат различна логика на създаване и развитие.
Не бива да забравяме и че българските пазарни субекти имат особен процес на икономическия теч на мисълта, особено що се отнася до недвижимите имоти. Докато за нормалния човек имотът е преди всичко инвестиция, то у нас той най-често е смисъл на живота на повече от 90 процента от хората.
22 Октомври 2008 18:50
Че статията е безмислена е така, но не е вярна
" На първо място, почти всеки предприемач в България се превърна мигновено в строител и започна да гради "комплекс от затворен тип" или "бизнес център" без достатъчен ресурс, разчитайки на продажби "на зелено", краткосрочни и скъпи кредити и т.нар. "обезщетение" като възнаграждение на собствениците на парцела."
Няма такова нещо. Напротив. Строителството е супер удобен начен за пране на мръсни пари. Естествено, че се теглят и кредити, но това е колкото зо оборотни средства, оправдание за пред данъчните относно произхода на средствата и т.н. Къде е казано, че трябва да са на печалба ?. Те ако изперът и узаконят 20 - 30 % от парите си придобити в сивата и черната икономика все са на печалба. Никаква криза не може ги събори. Да сте чули някой да е фалирал, въпреки че продажбите на апартаменти спадат. ?

22 Октомври 2008 19:47
абе, тоа много умен
22 Октомври 2008 20:19
Не им бери кахъра на хората със собственост! Даже при бат Тошо собствеността много значеше! Авторе, намери си друга тема на гъбаркане, тази не ти е позната!! например строеж на метро!
22 Октомври 2008 21:15
Я туканка малко по Ч.Ф -вото - ляв крак - десен крак :
Нема да се косите...

Я да ви постна нещо писано преди година...Не е добре, че ще излеза прав, ама ми "гали" егото...

Сметките на мишките...

Най - смешното в цялата тази глупотия и лакомия - безумното застрояване - има особена вътрешна логика и справедливост. Ще се опитам да обясня това със следния пример:

Буцата - стар рекетьор и мошеник, по съвместителство продаващ и дрога, виждайки как Ряпата, Караконджула и т.н. като луди влагат парите си в строителство на хотели, кръчми и др. по морето, решава и той да се включи. С част от откраднатите пари купува част от общинските съветници в приморското градче и те гласуват заменка. След това с друга част от откраднатите пари поръчва проектиране.След като проектите станат готови, с трета част от парите купува материалите необходими за строежа по проектни сметки. Идват от общината, набиват колчетата на парцела, плаща им и започва да копае. и т.н. и т.н.След година израства хотел- близнак на съседния - Буцата наема персонал и чака чичко паричко. И тук "пържолата" се обръща.Хотелите много, чичковците малко. Печалба - нула. А данъци трябва да се плащат.Прави опити нашия човек да го продаде-хотела- но цената на полвина. Изчаква още но тя продължава да пада.След още малко идват собстениците на друг хотел - купуват го на безценица и го събарят. Отварят зелени площи .Това е в кратце съдбата на 2/3 от хотелите по морето.Строени с крадени, откраднати и преточени пари.Сигурно се питате къде е справедливоста? Ами в това, че Буцата 90% от откраднатите пари е върнал на ограбените като заплати на производители на строителни матерали, на строители и обслужващия хотела персонал.Като към това добавим и 20% от стойноста на хотела платени на работниците да го разрушат нещата стават още по смешни.Колкото и странно да звучи Буцата, Ряпата и Караконджула са намалили безработицата за един определен момент, имат принос в повишаване на БВП и накрая остават без нищо.Не оправдавам и не приемам мутрите и дупедатите ( пазил ме Бог) но с този макар и съвсем повърхностен пример исках да покажа, че върешната логика на справедливоста все пак съществува.

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
22 Октомври 2008 21:43
София е едно голямо гето. Лошото е - гетовизацията е глобална тенденция.
22 Октомври 2008 22:09
статията - да, констатациите верни, само малко позакъснели, примерно с 15 години. Днес всеки от нас вече е позагубил интерес, а ако заговориш таксиджия или бръснар в софия по темата, при всичкото им търпение виждаш че им е писнала отдааавна.
Предложенията - и те закъснели, чак превтасали, те биха били актуални през 1991 г., когато на практика беше спряно действието на Правилника за капиталното строителство и наредбите към него.
Форумът е по-читав, и поражда въпроси - например, тия дето праха строейки, дали ще продължат да перат и разрушавайки, или ще има смяна на актьорите? Защото видяхме как строиха, та ако така и разрушават и озеленяват.... ще ни остане едно ни застроено, ни благоустроено, ни инфраструктурирано, нито пък разрушено, озеленено, рекултивирано и как беше още там... а бе ще ни остане едно нищо, боклук, и спомени къде сме брали ягоди и от къде сме късали чужди цветя за съученичката...
22 Октомври 2008 22:55
Когато навремето кацнах тука, това което ме удиви беше огромното поле от нископостроени къщички, и най вече, от учудващо правите и дълги улици!!! Тука човек няма нужда да помни даже и улици, единственото упътване което би чул е само някоя доста основна улица, минаваща като стрела през целия град, и 4-те посоки, изток-запад, север-юг. Удивително просто, удивително лесно, удивително планово строене За София няма да говоря кое му е удивителното, или неудивителното, всички вие много добре знаете какво е положението.
Също така, тука градският транспорт се движи само в две посоки: Изток-Запад и Север-Юг. Така задачката за намирането на транспорт между точка А и точка Б става прозаична.....и даже има няколко решения.

Редактирано от - morehappyman на 22/10/2008 г/ 22:58:04

23 Октомври 2008 06:27
Ей, човек като ви чете и си мисли, че при Тато строителството беше цветя и рози.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД