:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,203
Активни 255
Страници 12,670
За един ден 1,302,066
Акценти

Как ще ни спаси капитализмът

Световната икономика би трябвало да започне да се надига не по-късно от идната пролет
Кризата удари американската икономика, но тя ще се съживи напролет, прогнозира "Форбс".
В момента понасяме опустошителните последствия от поредица големи грешки в икономическата политика, създадени от перфектната буря - ако трябва да използваме популярното клише. Тези досадни грешки на правителството временно парализираха глобалната кредитна система и сега запращат ЕС и САЩ в рецесия и рязко смъкват азиатските темпове на растеж.

Оставена да се справя сама, със собствените си сили, кредитната криза, която започна през август 2007 г., би могла да съкруши икономиките така, както го стори Голямата депресия.

За радост, макар и със закъснение, правителствата си признаха, че единственият начин



кредитите отново да потекат,



са бързи и директни мащабни инжекции от свежи капитали в засегнатите банки, както и да се предприемат извънредни мерки, смятани досега за немислими.

Ако чувствителните спасителни действия продължат, а това ще стане, настоящата криза бързо ще отмине. Поразените предприятия и потребители няма да се възстановят много бързо от травмата от последните месеци, още повече че сега трябва да се справим и с рецесията. Но движението надолу няма да продължи дълго: американската и другите икономики би трябвало да започнат да се надигат не по-късно от идната пролет.

Толкова скоро? Въпреки кризата, глобалната икономика все още притежава огромни ресурси и сила. Между началото на 80-те г. и 2007 г.



живяхме в икономически Златен век



Никога досега толкова много хора не са напредвали толкова много икономически за толкова кратко време, както през последните 25 г. До началото на кредитната криза 70 млн. души годишно се вливаха в средната класа. САЩ дадоха старт на този дълготраен бум с икономическите реформи на Роналд Рейгън, особено със значителното намаляване на данъците върху доходите. От икономическата стагнация на 70-те г., ние се гмурнахме в динамична, иновационна икономика, ориентирана към високите технологии. Дори през последните години САЩ се справяха добре. Между края на 2002 и края на 2007 г. американският икономически ръст надхвърляше целия обем на китайската икономика. Очевидно темповете на растеж на Китай бяха по-високи, но страната тръгна от по-ниска база.

Светът е тъпкан с пари. Те са замръзнали от страх, но ги има.

И така - ще продължи ли икономическият бум догодина, първоначално по-бавно, а сетне с ускоряващи се темпове? Така би трябвало. Каквото и да се случи, то ще зависи от следващата, доста опасна фаза - политическите последствия.

Дали САЩ и другите страни ще следват политика, която да задържи развитието и да забави, или спре пълноценно възстановяване, т.е. регулаторни механизми, които потискат иновациите и данъци, които вредят на създаването и инвестирането на капитали?

Вашингтонските политици питат - щом федералното правителство може да подкрепи банките,



защо не го стори и за другите засегнати бизнеси?



Неотдавна Конгресът одобри 25 млрд. долара за гарантиране на заеми в полза на автопроизводителите от Детройт. (Тези пари са предназначени не само за подпомагане на Детройт, но и за предотвратяване на нов залп на кредитната криза.)

Някои либерални политически активисти пледират Вашингтон да използва новите си правомощия за други цели, като затягане на емисиите вредни газове или промяна в скъпите вноски за здравно осигуряване. Новите опити за ограничаване на заплатите на корпоративните лъвове, поне в някои сектори, вече са извървян път, като се имат предвид непредвидените странични ефекти от опита на Клинтън да ограничи заплатите на изпълнителните директори през 1993 г. Протекционистите подновяват призивите за търговски ограничения в името на сигурността на потребителите и насърчаване на по-добри трудови и екологични стандарти.

Възраждащите се политически профсъюзи и други активисти ще натискат за правила по въпроса кой има право да заема място в корпоративните директорски бордове, за да бъдат представени "по-добре потребителите и инвеститорите". Те искат право на вето над политиката на публичните компании. Освен това те са готови да премахват бариери - като тайното гласуване например, за да попречат на трудещите се да се присъединят към профсъюзите.

Финансовият сектор със сигурност ще бъде изправен пред



нови правила и регулации



Дали ще бъдат чувствителни - като рационализиране на безбройните финансови регулаторни структури, и ще има натиск за създаване на борси и клирингови къщи за екзотични инструменти като суапови сделки с кредити, за да постигнем прозрачност и стандартизация? Или ще бъдат наказателни и скъпи като закона от 2002 г. за реформа на счетоводството в публичните финанси и за защита на инвеститорите? Новата власт на Вашингтон над банките може да направи нашите капиталови пазари по-враждебни спрямо предприемачите - спестовните книжа няма да носят големи приходи, но ще защитават от политически срив. Или както се случи с Фани Мей и Фреди Мак, дали властта няма да кара банките да действат по политически и икономически причини?

Смразяващ резултат от кризата би било задълбочаването на убийствения процес на криминализиране на фалитите. Навремето, когато един бизнес пропадаше, собствениците му често стигаха до затвора за длъжници. Едно от значимите движения напред на цивилизацията и икономическия прогрес бе идеята за ограничената отговорност, която се наложи през XIX век - инвеститорите отговорят само за средствата, които реално са вложили в компанията, останалите им авоари остават защитени. Ако бизнесът фалира, те губят само това, което са инвестирали. Ограничената отговорност даде старта на положителната експлозия в рисковото предприемачество. Стандартът ни на живот днес би бил като през 1850 г., ако не се бе наложила широко практиката на ограничената отговорност.

През последните години обаче, особено след корпоративните скандали от ранга на Enron/WorldCom, федералните и местните прокурори започнаха активно да издирват



доказателства за измама при фалит на голяма компания



Да, има корпоративни измами, нарушителите отиват на съд и след това - в затвора. Но следствени са и доста непрестъпници.

Такъв знаков случай е опитът на данъчните да разследват KPMG и доста техни партньори и служители за данъчни измами. Подобен данъчен спор нормално би трябвало да се реши от граждански съд. Вместо това прокурорите заплашиха KPMG с унищожение - приемете условията ни или ще ви ударим с обвинение, което ще убие бизнеса ви. Артур Андерсен неотдавна бе унищожен от подобно обвинение, въпреки че впоследствие съдът отхвърли обвиненията.

Федералните дори натискаха KPMG да не плащат съдебните разходи на обвинените служители, което би принудило тези хора да търсят споразумение, защото не биха могли да си позволят да платят сами. За щастие, един храбър федерален съдия спря това нарушение.

Но заплахата от обвинение остава. Веднага след фалитите на Беър Стърнс и Лемън Брадърс, започнаха работа криминалните следователи. Те ще намерят доказателства за измама. Защо не свалихте по-решително цената на съмнителните книжа, дори и ако за тях няма пазар? Защо изразявате увереност в стабилността на бизнеса си, когато на бял свят излизат слухове за проблеми? Сред всичко това ще потъне фактът, че Лемън и Ей Ай Джи не са знаели до последния момент, че са в смъртна опасност. Ще има обвинения.

Смарзяващата поука - неуспешното поемане на риск или фалитът може да ви изпратят в затвора.
 Компанията "Фреди Мак" бе сред първите жертви на кризата.
Снимка РОЙТЕРС
Главният прокурор на САЩ Алберто Гонсалес обявява през август 2005 г. за постигнатото споразумение с KPMG - компанията да плати 456 млн. долара глоба за данъчни измами.
 Стив Форбс
150
4764
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
150
 Видими 
24 Октомври 2008 00:24
Като не го превръщаме в социализъм.
24 Октомври 2008 00:52
Щом си поел риск, който може да те позлати, трябва да си готов да понесеш и загуба, която да те погуби. А това за ограничената отговорност е една от големите крачки НАЗАД в развитието на корпоративното правораздаване.
За още коментари нямам сили - сладкото ми е противопоказно, а тук е полят толкова мед, че може и диабет да се хване.
24 Октомври 2008 01:00
ами как - никак! Спасение дебне "отвсякъде". Като се плашиш от мечки не ходи в гората

http://imigrant08.blog.bg/
24 Октомври 2008 01:30
"САЩ дадоха старт на този дълготраен бум с икономическите реформи на Роналд Рейгън, особено със значителното намаляване на данъците върху доходите" - това всъщност даде началото на ускореното разслояване на доходите и западането на средната класа.

"От икономическата стагнация на 70-те г. се гмурнахме в динамична, иновационна икономика, ориентирана към високите технологии" - благодарение на изтеклите от военния към частния сектор технологии - микроелектроника, компютри и интернет, мобилни телефони... Десетина години след краха на СССР и края на студената война процесът се прекъсна и вместо високи технологии си направихме имотна пирамида.

"Някои либерални политически активисти пледират Вашингтон да използва новите си правомощия за други цели, като затягане на емисиите вредни газове или промяна в скъпите вноски за здравно осигуряване" - с пълно основание, и населението ги подкрепя.

"Новите опити за ограничаване на заплатите на корпоративните лъвове, поне в някои сектори, вече са извървян път" - във фирмите, които получават държавна помощ, ще има естествено държавен контрол в/у излишествата; дългосрочно нещата ще се регулират с прогресивни данъци - най-богатите ще плащат пак данъци, средната класа ще получи облекчения.

"Възраждащите се... профсъюзи ще натискат за правила кой има право да заема място в директорски бордове, те са готови да премахват бариерите пред трудещите се да се присъединяват към профсъюзи" - това трябва да се реши законодателно, няма друг начин да се запази жива средната класа (и покупателната й способност).

"Финансовият сектор със сигурност ще бъде изправен пред нови правила и регулации" - които да не допуснат повторение на сегашния провал.
24 Октомври 2008 01:38
Чичо Фичо, това ти ли си, или някой ти е откраднал айдентито и пише с него?
24 Октомври 2008 02:06
Статията е типична глупотевина в стил казионна американска журналистика - син каскет, розови кюлоти, и така добре и така бива... Глупости , глупости! Но накрая поради хилядократното повтаряне на такива глупотевини оценката на времето за днешните събития след 2 -3 години ще бъде точно като тая глупотевина. И ‌ нито заплатите на СЕО -та ще са намалени , нито ще има регулации, ни ню дийл, ни ... И‌ след 5 години се стягайте за надуването на Балона, истинския Балон, поради премахването на страха от загуба на пазара и насърчаванен на алчноста - мерките на днешните политикос за спрявяне със кризата. Страха и алчноста като Ин и Ян на финасовата вселена.
Освен това статийката със тоя ъпбийт тон напомня народната песен от времето на рания Храст "few bad apples, only few bad apples" а също и "subrpime contained!" от по-късния Храст.
Ха-ха-ха!

Редактирано от - bearman на 24/10/2008 г/ 02:09:13

24 Октомври 2008 02:38
Кризата удари американската икономика, но тя ще се съживи напролет, прогнозира "Форбс".
Ако става дума за кризата - съгласен съм.
24 Октомври 2008 04:11
Чичо Фичо, това ти ли си, или някой ти е откраднал айдентито и пише с него?


Отраднал си го е сам, за заблуда на десетките никове, които са на един и същ човек, който пък го преследва от 10 години насам, и краде мислите от главата му по телепатия.
24 Октомври 2008 04:28
Форбс е налупил три чифта розови очила , чини ми се.
Не че здравият разум няма да вземе връх накрая и капитализмът пак да дръпне в поредния си цикъл на развитие.
НО няма да е толкова лесно и скоро.
Както казваше Чърчил - американците винаги вземат най-правилното решение. След като са изпробвали всички грешни.
24 Октомври 2008 04:40
Много бодряшка статийка. Кой ли ще я приеме насериозно?
24 Октомври 2008 04:47
И евреинът Грийнспан се изказъл. Най-великия гуру на гурутата бил рекъл нещо от сорта: Ний-каква я мислехме, а тя ква стана.
Ама акаунтабилити нема да има и за него и за Бернански.
24 Октомври 2008 05:52
Чаках оЛо да се появи и да се похвали как Дау се надигнал днес 172.04 точки. А он се крие.
Тея от Форбс са като Бушмена и МакКейн- икономиката е силна.
24 Октомври 2008 05:57
Коя нещастна душа е трябвало да я превежда тази помия? Но сигурно има някаква полза за разни лумпени да повтарят тези глупости. Някой да прати СМС на читателката от Ирландия, за да не изпусне да си напълни главицата с тъпотии. Какво сте го заяли чича ви- прогледна човека.
24 Октомври 2008 05:59
Стефане, ей га и инфото бе:
Further indication of the rising worries came Thursday, when ratings agency Standard & Poor's warned of potential downgrades for Bulgaria and Russia. Bulgaria depends on foreign capital to close the sizable gap between what it imports and what it exports. Now it faces "the risk of an abrupt decline in external financing," wrote S&P. Russia, meanwhile, could face rising costs to rescue its banking system, it said.

Many of these countries have avoided the mistakes they made in the late 1990s, when large government borrowing in foreign currencies helped provoke outright currency crises or debt defaults. That makes them better prepared to face today's storm than they once were.ВСД
24 Октомври 2008 06:02
Ето и нещо за ЗИП-а дека копа капитализмо и держи денгите у рублями.
Ruble's Fall Puts Russia on Defense Amid Crisis
MOSCOW -- Russia's currency fell to a new two-year low despite billions being spent by Moscow to prop it up, and the country's fast-shrinking mountains of reserves and oil revenues threatened to reduce its credit rating, a key marker of its recent resurgence.
The new wave of problems -- coming on top of a stock market fall of 70% from its May peak -- highlights how quickly the global financial crisis has reversed Russia's fortunes. Worried about the turmoil, Russians have hurriedly taken to converting their ruble savings into dollars and euros, driving street exchange rates even lower than the official one.

Редактирано от - garamel на 24/10/2008 г/ 06:06:41

24 Октомври 2008 06:03
Още малко инфо за любителите на рубли:
Russia's gold and foreign exchange reserves fell by $15 billion last week alone, its central bank said Thursday, to $515.7 billion from a total that had neared $600 billion in early August. This week's rate of decline would drain it by an additional $150 billion if not slowed by the end of the year, and an official from one major Western bank predicted the central bank will spend even more this week. Another $70 billion is promised from the reserves to a bailout for Russia's financial sector.
24 Октомври 2008 06:26
Интересно защо в "СЕГА" са побликували тази боза или искат да проверят коефициент-интелигентност на публиката си или да запълнят малка дупка в броя?
24 Октомври 2008 06:29
garamel, какво си се превъзбудил като пернишки абитуриент? Ще се изпотиш и ще настинеш така. И на малките деца им е ясно, че Русия истинско стопанство няма и че петрола, газта и съответните индустрии са 40% от руския БВП. А петрола малко падна- има, няма 50%. Ако искаш да ни ошашавиш, обясни защо се покачва американския долар.
24 Октомври 2008 07:00
Щото всичко друго пада.
24 Октомври 2008 07:22
Или за кого бие The Margin Call. А, таварисчи?


Майтапа на страна, дано скоро тръгне нагоре, щото като гледам колко много уелтспредъри са на опашката за блага, ще бъде нужен значителен "ресурс".


Фичо, забравил си само affordable healthcare.
24 Октомври 2008 08:10
Смарзяващата поука

24 Октомври 2008 08:13
Светът е тъпкан с пари.Типично монетаристично мислене. Тъпкан с пари, ама зад тях няма стоки. И тогава тези пари са книжки. Те не са овеществен труд. А хората искат стоки. И ги вземат на кредит.
Поредната статия възхваляваща капитализма. на времето маркс го обявиха за последния схоластик, защото издигна тезта на ьтома от ьаквино, че зад парите трябва да има стоки, т.е., овеществен труд. Ама май си е бил прав. Аз писах преди известно време, че при капитализма се забогатява или чрез ЕКЙСПЛОАТАЦИЯ или чрез СПЕКУЛА. При социализма не може да се забогатее много, защото и двете неща са ограничени. При социализма консумираш това, което произведеш.
24 Октомври 2008 08:14
Не знам дали статията е "глупотевина", както категорично (‌ по чикагски ) се е изхвърлило елмохадото, във всеки случай е доста по-смислена и полезна за четене от фантазмите на вчерашното интервю с Митко Раздувката ( както го наричат некои). Така че по-добре такива преводни статии, отколкото загубено място във вестника за безсмислени интервюта.
24 Октомври 2008 08:32
""Ние плащаме за чужди гафове - най-вече американски", заявил Медведев, давайки оценка за състоянието на нещата в глобалната икономика. "За това, че глобалната финансова криза нанесе толкова силен удар", посочва още материалът, "той обвини САЩ, понеже американският пазар играел твърде голяма роля и оказвал прекомерно голямо влияние в глобалната икономика". Ето защо: "Онова, което трябва да предприеме всяко национално правителство", казал Медведев, "е да направи опит да се измъкне с минимални загуби". В коментар анализаторът Александър Яковлев от руска агенция за бизнес консултации посочва, че "стратегиите на САЩ от изминалите 8 години раздухаха пламъците на последната криза;"
Натиснете тук
24 Октомври 2008 08:32
Всеки момент се очаква да се гътне някой от голямата тройка-GM.Ford или Chrysler.Тогава ще станат ясни перспективите пред най, хай, не знам каква си икономика в света...Дето единственото дето произвежда на ниво се прави в Холивуд и Сан Фернандо...
24 Октомври 2008 11:08
Най се умилих на момента дето "смел федерален съдия" спасил добрата червена шапчица KPMG от лошия данъчен вълк...
24 Октомври 2008 11:32
Мда, наистина доста повърхностна статия, бих казал даже безинтересна.
как става, ами много просто-прави се тъп анализ, и на база тъпотията му, се правят още по-тъпи изводи.
чак да ти се отще от скудоумие.
наистина е фрапиращо манипулационно да говориш в защита на къпъмъгъ и другите от четворката, които видите ли били тотални професионали и изобщо не участвали в далаверационните (сори за израза, тъй ми текна в момента) схеми на големи и малки компании.
от това по-естествено няма-те са хората които поне отчасти могат да видят какво става зад скучните и сухи финансови отчети и баланси, и които трябва да прокарат замаскираната далавера за пред регулаторните органи (то пък като се замисля те едни органи у нас-сори за отклонението). викат му заверка. но и както да го кръстят нещата са от ясни по-ясни.
а историята с това как се повдигат и как падат обвинения в съда? - ами ние не сме никак по-назад в този икспириънс. от калпаво обвинение, мастити адвокати и корумпирани съдии нали знаете какви "интересни" съдебни дела се спрятат .........
24 Октомври 2008 11:39
аз на мястото на форумците бих се вгледал в българското канче където нещата приличат на изстинала войнишка яхния. икономиките на САЩ и Западна Европа ще намерят финансови резерви и човешки потенциал да се измъкнат и пак да тръгнат напред, но тука един срив ще бъде всепомитащ. именно поради липса на адекватни резерви, еле па хора. сривът на имотния пазар в България ще означава засягане на много по-голям процент активи от общата им маса, щото тукашните представи за инвестиция горе-долу започват и приключват със строителство и недвижими имоти. липсва гъвкавост и корпоративна култура, липсва инвестиционна култура, липсват "буржоазни" рефлекси, липсва потомствен бизнес и политически елит (истински елит), липсва добър мениджмънт, хората са кът, представите за успех са доста по-извратени от западните. хубавото, потретвам, е че множество мутри и мушмороци, вживяли се като предприемачи и бизнесмени ще бъдат пометени и тяхното пагубно влияние върху ежедневието и мирогледа на българите ще бъде редуцирано.
24 Октомври 2008 11:49
При социализма не може да се забогатее много, защото и двете неща са ограничени. При социализма консумираш това, което произведеш.

Интересно е да видиш, как Маркса от една страна и ЧичоНели-Хонзи от друга милеят за времето на развития социализъм.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Октомври 2008 11:50
Каруцар,
Ако се сбъднат Фичовите светли прогнози за един честен, умерено регулиран и социално ориентиран пазар, ти ще излезеш прав.
Но ако все пак им трябват перачници, както досега, България няма да остане без "инвестиции".
24 Октомври 2008 11:52
всъщност тя кризата вече е факт, но засега дупките се запушват с чували с песък и от омерта в медиите. на практика немалка част от новопостроени последните 5 години обекти са вече собственост на банки (обикновено чрез техни дъщерни дружества). много хора навзимаха кредити за да строят. възвращаемостта често е мираж поради лош мениджмънт и аджамийски бизнес планове. това е най-осезаемо в курортите, но вече има индикации за криза и в София, както и за спрени строителни дейсности тук-там поради липса на средства. но парадоксите рано или късно ще си върнат тъпкано. не може кв.м. в манастирски ливади (Боже това го имат за елитен квартал извратените български мозъци) да струва 2 2 и нещо повече от жилищните райони в Берлин или Дрезден. не може населението да намалява с по 40-70 000 на година, а апартаментите с по 90 000. не може хотелските легла да растат на брой по 20-30 000, а туристическия продукт да не предполага запълването им... и т.н.
24 Октомври 2008 11:53
За България много по-опасна е демографската и моралната криза в обществото от тази финансова криза. Като последната криза -на морала донякъде е привнесена от САЩ и ЕС, които доста преди нас са обожествили и превърнали в идол парите и материалните придобивки и посвещават живота си на тяхното трупане и потребление. Този нов морал много ясно започва да се изявява в младото поколение.
24 Октомври 2008 12:08
При социализма консумираш това, което произведеш.

----------------------------------------- --------------------------------------


Понякога е много е весело да се четат форумите, големи смешки има

Интересно какво точно произвеждаше цялата пасмина партийни, ОФ- , профсъюзни и комсомолски секретари, която консумираше най-много блага /най-вече "вражески", разбира се, от КОРЕКОМ/
24 Октомври 2008 12:15
Интересно какво точно произвеждаше цялата пасмина партийни, ОФ- , профсъюзни и комсомолски секретари, която консумираше най-много блага

Е как какво?!
Произвеждаше тезиси и директиви за светлото бъдеще.
Междувпрочем, тук във форума, това е основното занимание на Чичо Нели и Маркса.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Октомври 2008 12:15
най-слабата и бедна на логика статия, която съм чел тази седмица из световната преса. Оценка слаб 2. Няма и какво да се коментира по нея. Е освен Фичо де, него дълга го зове.
24 Октомври 2008 12:19
..всъщност тя кризата вече е факт..



Кризата ще стане факт, когато фалира я GM, я HP. Дотогава ще гледаме само цирк.
24 Октомври 2008 12:32
Вокил Дулов - титан на мисълта и баща на руската демокрация!
"и на малките деца е ясно, че в Русия няма истинско стопанство"
Ами няма, след като хората там си правят истински къщи и то за да живеят в тях. Силно изостават от виртуалното строителство на имотни пирамиди и свързания с него ръст на БВП.
После, защо се сети за Русия? Виж какво ти казва човекът в статията - "Само годишният ни ръст на БВП е по-висок от цялата китайска икономика". Пропуска да добави, че става въпрос за различни неща - пусти фантазии vs. реални стоки, но му е простено. Все пак пише за американска публика, да има смисъл не е задължително.
"петрола, газта и съответните индустрии са 40% от БВП"
Оставяме настрана изказа. Все пак човек не може да знае всичко, ама като "го напиня оно си сака". Вокиле! Дулов! Колко се получава като разделим 2, 2 на 36?
А като умножим полученото (нарича се частно) по 100?

[/u][/b]
24 Октомври 2008 12:41
Смарзяващата поука - неуспешното поемане на риск или фалитът може да ви изпратят в затвора.

Ами рискувай своите си пари и никой няма да ти търси отговорност, като фалираш. Но щом рискуваш чужди ...
Ако аз взема кредит от банката, започна рисков бизнес и фалирам, съм длъжен да продължа да си изплащам кредита и ако спра, банката ще ме осъди. Тогава защо ако банката (или друга финансова компания) е взела моите (и на много други хора) пари и фалира, тя да не отговаря за тях или пък държавата да я спасява от фалит? И то пак с моите (от данъците ми) пари.
24 Октомври 2008 12:43
Абе странно наистина, как са я опуснали тая статия. Все пак "Форбс" е това, а не "Реднек инкуайърър".
24 Октомври 2008 12:52
Нацията има нужда от здрав ентусиазъм и неоправдан оптимизъм. В противен случай, ТНТМ-то закъсва

Редактирано от - Caravaggio на 24/10/2008 г/ 12:53:27

24 Октомври 2008 12:59
Споко, планът тече по график:
-синхронен глобален срив на сички борси;
-глобален дефицит на пари;
-акции и активи за -този път-ДЕСЕТКИ трилиони сменят собственика;
-оживление, ръст и подем!!
П.П. Йосиф висарионович можеше само да мечтае за национализация и централизация в такива мащаби
24 Октомври 2008 13:05
Маузер, сайтът на истинския реднек е - Натиснете тук
Ако СЕГА започне да препечатва оттам, ферманите на Чичето ще станат дваж по-дълги.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Октомври 2008 13:07
Маузер,
Та казваш, че статията не е точно за "Реднек ескуайър"?
24 Октомври 2008 13:16
Как ще си спасим задниците

____________________
There are two sides of the American investment banks' balance sheets - a left side and a right side. On the left side there is nothing right and on the right side there is nothing left.
24 Октомври 2008 13:20
статията е жалка, поръчкова и обслужва висшият мениджмънт, който е най-виновен за кризата. най-ми хареса глупостта за жизнения стандарт от 1850г. освен това не виждам причини за еуфория относно нашенския мутренски бизнес, щото веднага кабинета ще се изкара "национално отговорен в името на българския бизнес" и най-много да налеят от нашите пари, за да спасят тарикатите дето почват бизнес с кредити, разчитат да ги покрият продавайки "на зелено", че и си калкулират печалби в трицифрени проценти. е затва мойте парички си стоят в мен си - на никой няма да ги дам да си прави далаверата на мой гръб и никога(дано да е никога) няма да взимам нито кредити нито лизинги (освен по здравословни причини).
24 Октомври 2008 13:27
Димитри вчера писа една статия в , която пита как изчезват парите.Въпросът е удачен, къде са парите, тези, които са спечелили от тази патаклама къде ги държат, кеш, под дюшека, или в трезори.Нали тези пари не са анхилирани-дали ги задържат под щанда, като дефицитна стока по време на социализЪмЪт
24 Октомври 2008 13:30
И за да разредим малко захаросаният сироп на статията:
In the midst of highly unpopular bailouts of Wall Street, many justifications have been given about why Washington feels the need to act. Some claim that capitalism and the free market are to blame, but we have not had capitalism. If you compare our financial capital to our aggregate debt, this would be obvious. In the same way, we have not had a truly free market. The monetary manipulations of the Federal Reserve, a complex tax code, the many "oversight" agencies and their mountains of regulations show that we are far removed from a free market economy.


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Октомври 2008 13:37
Crude Oil TOKYO ($) 10/24 57.59
24 Октомври 2008 13:40
Премаркет:
Dow Jones -546.00 8228.00 10/24 6:17am


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
24 Октомври 2008 13:40
При социализма не може да се забогатее защото експлоатацията е била много по-голяма. Например в селското стопанство и заплатите и пенсиите са били ужасяващо малки /тук се дадоха доста примери/, но трудът е би тежък, както винаги е бил този вид труд. При социализма работата, поставена като задача или норма трябва да се изработи, а заплащането е колкото решат управниците, т.е. няма никаква обвързаност между труд и заплащане. Затова на морето са идвали да почиват пенсионерите и безработните от Запада , а туземците са ги гледали като че ли са баровци.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД