Константин Паликарски е роден през 1971 г. Завършил е право в СУ. Работил е като юрист в програма "Достъп до информация" и Института за конституционна и правна политика. Бил е секретар на Комисията за координация на борбата с корупцията към МС. В началото на юли т.г. той беше назначен за зам. изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие" и отговорник за програма САПАРД.
- Г-н Паликарски, изпълни ли целта си поръчаният одит на немската фирма и наясно ли сте вече кои са свързаните лица, участвали по програма САПАРД?
- Всъщност немската фирма Norr Stiefenhofer Lutz не е одиторска фирма. Те са правни консултанти и в този смисъл ставаше дума не за одитни, а за консултантски услуги. От една страна, те извършиха задълбочен преглед на проекти, които бяха избрани на случаен принцип от всички проекти на държавен фонд "Земеделие", но като се следват все пак определени критерии за избор. Целта беше в извадката да попаднат по-високо рискови проекти. Те задължително са от спрените мерки и са на стойност над 200 000 лв. Това, което те свършиха, беше много ценно, защото освен че анализираха доста проекти, в някои от които идентифицираха определени проблеми, те изготвиха и много детайлен анализ на цялата регламентация, която съществува в националното ни законодателство и в правото на ЕС по отношение на свързаността на лицата. Изготвиха и един много задълбочен анализ на практиката по САПАРД, в който обобщиха най-често срещаните случаи на свързаност на лицата по наши проекти. Така че да вземем мерки подобна свързаност да не доведе до увреждане на финансовите интереси на европейските общности.
- Колко проекти по САПАРД са изследвани от немската фирма?
- 56. От тях в трийсетина са открити свързани лица. Това е висок процент, но от тази извадка не могат да се вадят изводи за цялата програма, защото тук подбрахме високорискови проекти. Проблемът е, че свързаността на лицата твърде дълго време не е била разглеждана като пречка за кандидатстване по САПАРД или като пречка да се сключи договор с определен доставчик. На практика в законодателството ни липсват разпоредби, които биха позволили на служителите на САПАРД да не допускат до сключване на договор свързани бенефициенти. Откакто преди две седмици изпълнителният фонд на ДФ "Земеделие" подписа заповед, с която задължи целия персонал на фонда да следи за различни форми на свързаност на кандидатстващите при нас лица, получаваме ежедневно по няколко докладни за това, че при обработката на заявки и на проекти експерти са се натъкнали на различни форми на свързаност.
- Какви са най-често срещаните форми на свързани лица?
- Най-типичните форми са свързаност между двама бенефициенти. Например две на пръв поглед различни юридически лица кандидатстват с абсолютно еднакъв проект, включително и на еднаква стойност, за изграждане на две практически еднакви инвестиции, които са една до друга. И двата проекта са на максимума на възможната подкрепа по САПАРД, примерно 2 млн. лв. Практически това означава, че някой, който контролира тези две дружества, вместо да получи 2 милиона, на които има право, получава 4 милиона. От това, че проектите са еднотипни, ни светва червената лампичка. И започваме да правим по-задълбочени проверки. И в един момент установяваме, че за двата хотела, построени един до друг, веднъж бенефициентът се представя от лицето Х, но същото лице Х е било представител и при учредяването на правото на строеж за втория хотел.
- Има ли доста нарушения при този тип свързаност?
- Има, но не са чак толкова много. Вторият тип свързаност, който води до проблеми, е свързаност между бенефициент и доставчик. Задължение на бенефициентите, когато кандидатстват пред САПАРД за субсидия, е да включват в пакета за кандидатстване три независими оферти, когато предметът на инвестицията е с цена, по-висока от 10 000 евро. Когато двама или трима от оферентите се окажат свързани лица, тези оферти не могат да бъдат третирани като независими. От друга страна, когато бенефициент и доставчик се окажат свързани лица, влизаме в ситуация на конфликт на интереси. И двете неща са забранени от регламентите на ЕС и политиката по измамите на ДФ "Земеделие".
- Досега имало ли е изрично записана забрана за това?
- Изрично не е било записано в нашата политика, но това не означава, че не е съществувала забрана. В регламента за защита на финансовите интереси на ЕС, във финансовия регламент 1605, такива текстове съществуват и България като член на ЕС от 1 януари 2007 г. е длъжна да ги прилага пряко.
- Това означава, че предишното ръководство на агенцията не е спазвало европейските регламенти?
- Това е възможен извод. Юристите са водили и още водят спорове доколко е трябвало да прилагаме тези регламенти. Аз мисля, че окончателният отговор на този спор беше даден на 26 юни 2008 г. с писмото от генерална дирекция "Земеделие", с което бяха спрени плащанията.
- Немската фирма дава ли ясно обяснение свързани лица ли са съпруг и съпруга, баща и син, братовчеди?
- Краткият отговор е да. Но отново, когато говорим за свързаност на лицата, трябва да внимаваме. Не би представлявало проблем, ако говорим за двама братовчеди в едно село да кандидатстват по проекти по САПАРД, когато изграждат отделни земеделски стопанства. Такива проблеми имаме малко. Има и спечелили проекти на съпруг и съпруга, на баща и син, макар и да не мога в момента да цитирам имена. Далеч по-сериозните проблеми са по свързаността между бенефициент и доставчик.
- Открили ли са свързаност между държавни служители и бенефициенти?
- До този момент не сме открили формални свързаности. Правихме доста задълбочени проучвания, включително доколко минал и настоящ персонал на САПАРД са имали договори с консултантски фирми. Няма идентифициран нито един такъв случай.
- Даже и за роднински връзки ли?
- За роднински връзки не сме преглеждали още всички, защото това би означавало да прегледаме твърде много хора от началото на функциониране на САПАРД към 3600 проекта, в които практически свързаността може да бъде не пряко чрез човека, който представлява юридическото лице. Което не означава, че такива проверки няма да се направят.
- Проверени са 56 проекта. Как ще постъпите с останалите?
- Проектите, които се проверяват на 100% в момента, са тези, които се обработват за плащания. Експертите внасят докладна, в която казват, че имат съмнения за свързаност на лица. Тогава ние изпращаме писмо на бенефициента, в което го питаме за истината. Ако отговори да, за нас има ситуация на свързаност. Ако каже не, изпращаме информацията на органите на МВР, за да установят става ли въпрос за опит за измама. Но миналите проектите не може да бъдат проверени изцяло. Една форма на проверки на всички проекти беше осъществена от фирмата "Грант Торнтън", които прегледаха всяко индивидуално досие и излязоха с доста сериозен списък от констатации. Задълбочените проверки биха отнели много време и ресурси. Това, което иска от нас ЕС, е да гарантираме законосъобразното разходване на средствата оттук нататък.
- Ще поискате ли връщане на пари от установените от немската компания фирми със свързани лица?
- Нямаме право директно да се позовем на проверките, правени от одиторите и консултантите. Трябва експертите ни да направят собствени проверки и ако нарушенията се потвърдят, те ще бъдат регистрирани като нередности.
- Може ли да кажете колко пъти над допустимия лимит чрез свързаност един бенефициент е успял да получи субсидия по САПАРД?
- Стигало се е до 6-7 пъти и нагоре надвишаване на сумите. Това означава един човек да вземе общо 14 млн. лв. от програмата при разрешени максимум 2 млн. лв.
- Само на немската фирма фондът е платил 1 029 792 без ДДС. Оправдано ли е такова харчене на пари, не можеше ли част от работата да свършат и българските институции?
- Категорично става въпрос за изключително сериозни суми пари. Единственото, което мога да кажа като коментар, е, че нередностите, които разкрихме в тези одити, надвишават многократно като финансов ефект парите, които са платени. От друга страна, без помощта на външните консултанти нямаше да бъде възможно да изпълним плана за действие. Защото практически, за да изпълним всички мерки по плана, работеха над 135 одитори и консултанти 7 дни от седмицата целия август и началото на септември. Голяма част от хората в САПАРД също работеха без почивки. Това не беше заместващ капацитет, а беше в допълнение към съществуващия капацитет. 69 са служителите в САПАРД, от които 10 човека са в отдел "Европейски схеми", който практически не работи, защото те са сключвали договорите. Ако си спомняте доклада за еврофондовете, който излезе на 23 юли, в него беше фиксирано в следващи стъпки, че плащанията с национални средства могат да бъдат възстановени, когато националният ръководител се увери, че всички мерки по плана за действие са изпълнени. А плащанията от ЕС ще бъдат възстановени, когато независим одитор потвърди изпълнението на плана за действие. Независимият одитор "Ърнст енд Янг" съвсем наскоро предаде на националния ръководител първия си междинен доклад. Надяваме се да успеем да убедим ЕС, че сме свършили работата.
- Каква част от средствата по САПАРД вече са изгубени?
- Доста сериозен процент, 27% от бюджета на програмата е договорен в края на миналата година. Практически имаше нереалистично малко време за изпълнение на инвестициите. По някакъв начин е било предопределено, че условието, без което няма да могат да се изпълнят разплащанията, е да се иска удължаване на програмата и за догодина. Първите стъпки за това са направени още по времето на Димитър Тадаръков. Ние работим с максимално напрежение да се изплатят колкото се може повече проекти. Само че, както сами разбирате, при допълнителните контроли, които трябваше да въведем, се прави и проверка на място. Това означава, че трябва да се проверят 900 проекта за 50 работни дни до края на годината. В отдела за проверка на място работят 12 човека. В момента драстично увеличаваме тази бройка. Остават за разплащане по спрените мерки още 200 млн. лв., а от всички мерки - 390 млн.лв. субсидия.
- Това означава ли, че ако програмата не бъде удължена, ще загубим пари от ЕС?
- Не искам да спекулирам. Не мога да коментирам конкретните цифри, но има сериозен риск да загубим много пари.
|
|