:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,728
Активни 456
Страници 13,195
За един ден 1,302,066

Защо топлата вода не е безплатна?

Морално и технически остарелите централи на софийската "Топлофикация" не могат да произвеждат ефективно нито електро, нито топлоенергия
Атанас Тасев
Когато за първи чух тезата, че парното и топлата вода трябва да са евтини или дори безплатни, защото са отпадъчен продукт при производството на ток, не се учудих. У нас "специалисти" има всякакви и с всяко увеличение на цените ще стават все повече. Но напоследък твърдението натрапчиво са набива и няма да се учудя, ако на изборите се появи партия, която обещае да премахне плащането на услугите на централното топлоснабдяване.

Оставям настрана въпроса, че по принцип безплатни неща на този свят няма и че дори "отпадъчните" продукти си имат някаква цена. Но принципно в България има два вида термични централи. Едните са онези, които енергийната система използва, за да осигуряват т.нар. подвърхов ток, т.е. близо по време или точно в момента, когато консумацията почва да се увеличава, но още не е стигнала върховата си за деня стойност. Такива централи у нас са тези от комплекса "Марица-изток". Простичко казано, задачата им е да произвеждат ток от въглища и затова са издигнати близо до източника на суровина. Въглищата горят, загряват вода, получава се пара, която завърта турбината, и естествено човек се пита къде отива след това парата. В този вид съоръжения тя се връща обратно и се изпраща в охладителната кула. На практика отива да подгрява дядо Господ. Но това е положението - тези централи са направени, за да произвеждат електроенергия.



Никой не е мислел да премести столицата там



Софийската, а и останалите топлофикации са замислени и построени за друг тип нужди. Затова и турбините в тях са многостепенни и използваната вече веднъж пара за производство на ток се отделя на три нива. Тази с най-високо налягане и най-висока температура отива за промишлени нужди. Средната се праща по тръбите за битово отопление и подгряване на горещата вода в домовете ни. Парата, която е с най-ниско налягане и най-ниска температура, се праща в охладителната кула и по същия начин отлита. Просто използването й е икономически неизгодно, защото би трябвало отново да се подгрява, помпи, които харчат ток, да увеличават налягането й, и т.н. Но пък в никоя човешка дейност не се използва абсолютно всичко. Нима от телето излизат само стекове?

Проблемът на този тип централи обаче е, че са вече икономически неизгодни. Те са правени по стандартите на 40-те и 50-те години специално за да произвеждат топлоенергия. Тогавашните инженери са сложили и турбина просто за да може инсталацията да подпомогне и енергийната система на страната или поне на столицата. Изградените по-късно централи "Люлин" и "Земляне" са само за производство на топлоенергия, а "Изток" работи като най-първата централа, с малко по-добри характеристики. Това, че през 70-те години използваният в началото мазут е бил заменен с природен газ, само донякъде се отразява на икономическата ефективност. Защото системата продължава да си действа по същия начин - тя изгаря природния газ, който подгрява огромни котли с вода, получената пара задвижва турбината, която произвежда ток, и каквото остане - тръгва по тръбите. Колкото и скъпо и прескъпо да накараме държавата да плаща за тока, произвеждан от тези централи, тяхното КПД по принцип е ниско и не отговаря на съвременните изисквания за енергийна ефективност. Средното за системата би трябвало да е около 45%, но няма да се учудя, ако най-старата софийска ТЕЦ "София" работи и с по-малко от 35% КПД.



Не е така обаче в най-съвременния тип централи -



високоефективните когенерации. При тях природният газ не се използва директно за подгряване на водата, а минава през газова турбина и изгорелите газове, които са с много по-висока температура, се пращат в парогенератор и могат да захранват турбина за производство на ток. Като резултат в отделни случаи общият КПД стига 90%. Европейското изискване според директива 8 от 2004 г. е средният КПД за подобни централи да е равен поне на 75%. В някои европейски страни като Дания например инсталации като софийската дори са забранени. Политиката на държавата там е да подкрепя екологично чистото гориво природен газ, но не по този неефективен начин, който прилагаме у нас.

Някои топлофикации в страната имат изградени когенерации, например в Плевен, Враца и Варна. Едва ли е случайно, че никой не чу варненската топлофикация да се оплаква, че газът й е скъп и не може да си го плаща. Това, че Плевен и Враца закъсаха, е отделен въпрос. Но и в трите града себестойността на произвежданата топлоенергия е доста ниска.

В столицата има доста планове и проекти за изграждане на когенерации, но за съжаление отлежават по нечии бюра с години. Малките отоплителни централи в "Хаджи Димитър", "Сухата река", "Овча купел" и другаде дори смениха мазута с природен газ съвсем наскоро, и то с голяма съпротива. Едва ли е трудно човек да се досети защо.

Защото не е просто да произвеждаш едновременно ток и парно, трябва да ги произвеждаш по ефективен начин. Иначе излиза, че в нашите централи може да се каже, че не парното и топлата вода, а токът е отпадъчен продукт.
снимка: Борислав Николов
Колкото скъпо и прескъпо да накараме държавата да плаща за тока, произвеждан от тези софиайските ТЕЦ-ове, тяхното КПД по принцип е ниско и не отговаря на съвременните изисквания за енергийна ефективност.
54
4672
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
24 Октомври 2008 06:21
Защо топлата вода не е безплатна? ни обяснява надълго и широко професора тасев. Какъвто професорът такова и парнотол.
24 Октомври 2008 07:01
абе професоре как петрола и газа са безплатни за петролодобиващите страни и след това обяда в цял сват не е безплатен
вие кога станахте професор когато руснаците 50 години даваха безплатно нефт и газ на българия и умните българи не произвеждаха нищо или когато нефта и газа стана платен и умните българи пак не произвеждат нищо от токо на теца
24 Октомври 2008 07:40
Професор - по какво? И като търка 4 години банките на Московска какво сътвори?
24 Октомври 2008 08:31
Статията е интересна, увлекателна даже.Дали нещо ще е безплатно, е въпрос на обществен диспут, не технологичен.Примерно здравеопазването и образованието са де юре безплатни, но това не значи че не струват нищо на обществото. Относно телето , да не издребняваме но почти нищо не се хвърля ако се обработва отговорно, това трябва да важи и за тока и водата
24 Октомври 2008 08:58
Когато някой каже "няма безплатен обяд", винаги си мисля, че той не си плаща сам обяда.
24 Октомври 2008 09:05
Та значи топлопроизводството в София е неефективно. Добре, но това означава ли, че сме длъжни да плащаме скъпо и прескъпо? Къде е "невидимата ръка", която да повдигне ефективността? Или искат да установят високите цени като стандарт, че след евентуално повишаване на ефективността печалбите да скочат монополно високо?
24 Октомври 2008 09:30
Кой ви е казал, че искаме безплатно парно? Ние всички много добре знаем, че сирането е с пари, но хич не сме съгласни да ни удряте в грамажа!
Това е то проблема.
24 Октомври 2008 09:30
Не, не си длъжен да плащаш "скъпо и прескъпо". Много е просто - не ползвай ТЕЦ и не плащай. Спри си топлата вода, купи си бойлер и бъди щастлив.

Купи си климатици. После накарай съседите и те да си откачат радиаторите и спрете отоплението в цялата сграда. И тогава, като заживееш на студено, като сметките ти за електричество станат четирицифрени, като ви замръзнат тръбите в мазетата, може и да се усетиш за какво ти е неефективното парно.
24 Октомври 2008 09:33
Кой ви е казал, че искаме безплатно парно?


Няколко стотин милиона неплатени сметки, това ако не е искане за безплатно парно .....
24 Октомври 2008 09:43
за статията.

Дори на държавите които добиват суровината, им струва пари да я извадят и закарат до потребителя, а ние като нямаме късмета да имаме газ, ще гледаме да го използваме рационално.
Това което бих искал да видя е колко би струвало модернизирането на въпросните ТЕЦове и дали това би било финансово изгодно в една 10 годишна рамка.

И малко ме смути тази цифра от 90 КПД при външно горене на гориво... Струва ми се повече утопично отколкото реално.
24 Октомври 2008 10:30
A, стига, бе! Пуснали професор-инженер да пише за парното. Добре известно е, че компетентни в областта на енергетиката са литератори, философи, историци, журналисти, социолози... - за предпочитане пенсионирани. Дайте техните мнения да прочетем!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
24 Октомври 2008 10:32
Когато чуя заклинанието, че нещо трябва да е ефективно, косата ми се изправя, хващам се за к..ура, и веднага разбирам, че става дума за пари.
Защо въздухът не може да бъде безплатен? Защото не е ефективно. Всеки трябва да си го плаща. Затова са измислени данъците ддс и дпс.
Защо слънцето и въздуха не може да са безплатни за всяко живо същество? Защото не е ефективно. Трябва да се плати. И луната, и космоса.
Защо градския транспорт не може да е безплатен? Защото гу-у-у-ушковците имат дечица за които трябват много лъскави черни нови коли с големи колела, и внучета които учат в австрия и в лондон.
затова няма бесплатни неща тука.
24 Октомври 2008 10:50
Мислехме че се отопляваме от топлоЕЛЕКТРИЧЕСКИ централи. Оказва се че нашите ТЕЦове били просто едни централни печки. А кой е виновен за това? Във всеки случай не ние, потребителите.
24 Октомври 2008 10:52
Професоре, не си измисляйте "тези". Заприличвате на Йосиф Висарионович, негов е например този бисер "НКВД закъсня четири години в борбата с Троцкистите". Тезата е следната: "Тази инфраструктура е строена при непазарна икономика, защо сега монополите се опитват да реализират свръхпечалба от инфраструктура в която не са инвестирали."
24 Октомври 2008 11:19
..проблемът с парното се дължи на невъзможноста да се спира и пуска индивидуално за всеки абонат.Това се дължи на типа инсталации в повечето стари жилищни блокове
*
Решението е етажната собственост да събере пари и да преработи инсталациите по начина по който се изпълняват в новите кооперации: за/пред всеки апартамент отделно табло за пускане/спиране/отчитане на парното!
В противен случай ще продължат разправиите на тема: 'не искам да ми минават тръбите ви през жилището ми' и 'да, амъ ти се топлиш като минават' и 'не ме интересува!Когато си се нанасял въпросните щрангови са били в жилището ти и те са част от инсталацията на блока'..и т.н.
*
Законът за етажната собственост трябва да задължи собствениците да подържат сградите и прилежащите им инсталации(ВиК, ел., парно и т.н.) в изправно тех. състояние и съобразно хиг. норми.Същото, каквото е изискуемо при премане на жилищната сграда призавършване на строителството.
*
По същество жилищните блокове/кооперации са обществини сгради подобно на хотелите и ресторантите и е редно и за тях да има хигиенно-технически норми, които да се наблюдават и контролират.
Недопустимо е масово:
-да текат покриви и на никой от съсобствениците да не му пука, освен на пряко засегнатите;
-да тече кал от тръбите за вода и на никой да не му пука;
-мазетата да са заляти от запушени канали и на никой да не му пука;
-да не работят ел. и домоф. инсталации и на никой да на му пука;
-да не работят с месеци асансьори и на никого да не му пука;
-да живееме в кочини и на никой да не му пука;
24 Октомври 2008 11:24
Не мога да ви разбера всичките, след като нещо ви е скъпо просто не го купувате и тол; коз , какво само мрънкотите кой какво бил казал.То и бай Хасан на пазара като продава домашно масло со хвали стоката ама не вземам щото знам, че слага маргарин и пазарувам от бай Асен, айде стига с това парно
24 Октомври 2008 11:25
Хубаво ги реди професора, ама много технологично.

А както всяко дете знае, не политиките следват технологиите а технологиите политиките.

Задачката за голямата награда е:


Каква технология трябва да измислим за да задоволим политиката на Седмия анонимчик и хилядите като него?

24 Октомври 2008 11:51
A, стига, бе! Пуснали професор-инженер да пише за парното.

Професорът е икономист, но от читавите икономисти (има и такива). За технологията част от нещата не са съвсем така, но основната идея за безплатната вода е съвсем точна и вярна.
Единствената беда е че проблемът не е икономически или технически.
24 Октомври 2008 11:52
по принцип безплатни неща на този свят няма и че дори "отпадъчните" продукти си имат някаква цена
Особено софийският боклук - политически и битов, проста смет и душевен дрисък от модно консумиране!
Да покрепим анонимните - безплатно е задушаването и изгарянето в нечия чужда уста. Иначе и яденето на корем има своя цена - износват се зъбите, задръства се кръвоносната система. Обикновено такъв задръстеняк очаква да го лекуват и безплатно, щото неговата глупост е най-велика, най-скъпа, уникална, само заради едното уважение (към уникалността) следва да получава всичко даром.
Защо слънцето и въздуха не може да са безплатни за всяко живо същество?
Ама безплатни са, ама проблемът е, че "живото същество" иска да ги "поема" я на Арабу, я на Хаваите, при това някой да му ги поднася право в устата, и то с "дебело мезе", леко затоплени, щот гъз и врат дебели, а главата рее празен поглед в небесата.
24 Октомври 2008 12:32
Никой не е мислел да премести столицата там
А защо? Прочее - около проблема с цените не се чу нищо за проблема с разходите/загубите и особено за мерките за тяхното намаляване. И откога модернизацията се реализира само за сметка на собствените приходи, а? Айде като всички по всички земни кълбета - теглете си заем, купете си нови...каквото там трябва...изолирайте си хуууубавичко тръбите...и за 15-20 години си върнете заема с нормални отчисления. Трудно ли е? Айде марш тогава - има и такива, дето го могат!
24 Октомври 2008 12:50
Това топлофицираните българите са голяма работа. Хем ползват най-евтиния и удобен начин на отопление, хем не искат да си плащат сметките, хем плачат като им спрат топлото. Ама не можели да им нагласят сметките точно, защото съседа Гошо си държал крана на радиатора на 5, Пешо на 4, а накрая сметките им били еднакви. Щом е така, Пешо нямало да си плати сметката. Е, не може да стане такова точно определяне на консумацията, защото технологията не го позволява. Но такова не е и нужно, защото най-евтиния начин е да се измери потребената енергия за цялата сграда и сметката да се раздели между собствениците и живеещите в сградата, по формула, съобразена с размера на етажната собственост. Така отпадат индивидулните уреди на всеки радиатор, издръжката на топлинните счетоводители и др подобни. За това обаче са нужни добронамереност, здрав разум и дисциплина между съсобствениците. А също ясни и налагани безпрекословно закони. Все неща които ни липсват или са в недостатъчни количества. Ама някой не живеел в апартамента, той бил празен и затова нямало да плаща. Ще трябва да плаща щом притежава собственост в топлофицирана сграда.
24 Октомври 2008 13:08
dsgf
24 Октомври 2008 13:14
В този вид съоръжения тя (парата) се връща обратно и се изпраща в охладителната кула.
Къде обратно? Какво се изпраща в охладителната кула?
Професора трябваше все пак да се обърне към специалист топлоенергетик за да му се разяснят някои неща, а не да пише глупости.
24 Октомври 2008 13:25
Абе НЕНО, не пиши глупости! Искаш всеки да си надуе радиатора до дупка и после да плаща на радиатор. Мисли, бе човече! Когато /с право/ ни призовават да пестим енергия, когато изнемогваме от цената и се стараем да пестим, ти искаш да си отваряме прозорците от жега. Немам думи!
В същност има два проблема. Първият е че топлофикациите нерационално използват ресурса. Не използват "електричната" компонента. Подават топлото по лошо изолирани тръби. Накрая загубите се калкулират в цената и товарят потребителя. /Нещо подобно е при водоснабдяването./ Топлофикациите не са заинтересовани да се модернизират - те нищо не губят. Вторият проблем - не могат да си съберат борчовете. Вместо законния и нормален път - съд, те искат да рекетират и изправните платци. Е, аз на рекетьори не ща да плащам!
24 Октомври 2008 13:28
Проф. Атанас Тасев е роден на 26.10.1945 в Свиленград. Завършил е автоматика и телемеханика в Киевския политехнически институт- manrico i heat , тоя професор що не си гледа телемеханиката , а се занимава с енергетика това че си учасвувал в комисия по енергетика в НС, не значи че разбираш, отделно кога е станал финансов анализатор един господ знае. Търво има два вида ТЕЦ Конвенционални и топлфикационни, в конвецианлните има турбини които са много стъплни високо средно и ниско налягане, още когто е измислена парната машина се е използвало разликата в наляанията.В топлофикационната централа наистина е предназначена за централно топлоснабдяване, като лятото приезденета електроенергия е принудена(по-ниска цена), а само в отоплителния период работи като комбиниран цикъл-като класическа ШЕЦ, защототоплинния товара е по-голям и може да сепроизвежда по-голямо количесто ток. Отделно има бойлерни инсталации в влиза в топлообменник парата след турбината а затоплената вода отива за отопление .Когенерация 90% кпд малко трудно можеби само теоретично.Болката на професора е че не мина едно проектче когенерация (далаверка)в двора на ТЕЦ "Земляне", когато беше общински съветник и ще ше дебело да намеже филийката с черна икра икойто порект беше във вреда на топлофикация "София".
24 Октомври 2008 13:51
добре, а защо преди 30г. ги нямаше тия проблеми??? и на всички ни беше топло и не ни тежеше на джоба и не ни дремеше за ефективностти, топлинни счетоводители, енергийни ефективности??? първи жокер: не в теца и не в хората е проблема
24 Октомври 2008 13:54
Абе Неверния Тома, не пиши глупости. От какъв зор ще си надувам радиатора до дупка, като се чувствам добре на 20 градуса. Младата комшийка, която е по-зиморничава може да го надуе до 23 градуса, но аз като кавалер и сметкаджия знам, че не си струва да плащам на топлинен счетоводител 200 лв , за да изчисли, че моята сметка е със 100 лв по-ниска от на комшийката.
24 Октомври 2008 14:01
Объркал съм професорството по икономика на проф. Тасев с друг. Извинения
24 Октомври 2008 14:04
НЕНО, статията ти е обяснила защо "топлофицираните" не плащат най-евтината енергия, въпреки че би трябвало да е така. А щом всички, включително и тези на които не им е ясно, твърдят, че парното е най-евтино, то ние "топлофицираните" сме в правото си да искаме и цените за нашето топло да са най-ниски. А твоите разбирания за общи сметки си ги прилагай на село.
24 Октомври 2008 14:22
NENO:
"... най-евтиния начин е да се измери потребената енергия за цялата сграда и сметката да се раздели между собствениците и живеещите в сградата, по фо
рмула, съобразена с размера на етажната собственост"


Нено,
това е същевременно най-прекия и лесен начин да отнемеш възможността на собственика на етажната собственост да не отоплява целия обем на жилището, а само част от него - в зависимост от конкретните нужди и време на денонощието. А май икономията на топлинна енергия е нещо изгодно за обществото като цяло. Само че по предлагания от теб начин става неизгодно да изключваш, след като така или инак ще плащаш според размера на етажната собственост.
24 Октомври 2008 14:31
NENO:
"Така отпадат индивидулните уреди на всеки радиатор, издръжката на топлинните счетоводители и др подобни."

Нено,
те сега искат масова подмяна на индивидуалните уреди за всеки радиатор уж поради изтичане на срока им на годност, ти предлагаш тяхното отпадане, както и отпадането на издръжката на топлинните счетоводители и др. подобни. Не че сегашните или бъдещите топломери по някакъв съществен начин влияят върху сметката на абонатите. Но просто топломерите са сладък бизнес за наши хора, топлинните счетоводители са паразитиране на наши фирми върху абонатите. А с наши хора е много, много трудно да се пребориш.
24 Октомври 2008 14:35
водопроводчик, аз на село си се топля както си искам. Единственият начин на отопление който ми е недостъпен е централното парно. Професорът в статията се е опитал да ви обясни как се прави топлото. Аз пък се опитах да ви дам идея как да си намалите сметките, при сега съществуващите централи и сградни отоплителни инсталации. Щом не щете, оправяйте се както искате. Плащайте си за неплащащи съседи, плащайте за мошенниците топлинни счетоводители. Между другото, това което предлагам не съм го измислил аз, така я правят тази работа и по други места. Тази сутрин подобна картина описа за Италия и италианския помошник омбудсман. Знам и какво ви трови толкова. До преди няколко години вашето топло го доплащахме всички останали българи, чрез държавните субсидии. От тогава сте свикнали да ходите по долни гащи и потници и при отворени прозорци зиме, а сметките ви да са от порядъка на 15-20 лв. Слава богу това време свърши, сега карате преходен период и е необходимо малко време, за да разберете, че това което ви предлагам е единствения и най-евтиния вариант.
Митев, не виждам как можеш да не отопляваш една стая в твоя апартамент, след като той е заобиколен от отоплявани помещения. Не виждам и какъв е смисъла от това, освен да прехвърлиш сметката за отоплението на тази стая върху съседите си.
24 Октомври 2008 14:38
втори жокер: анонимен7 е напълно прав!
24 Октомври 2008 15:19
Дървата и въглищата също поскъпват през 2009г.!

24 Октомври 2008 15:48
Подозирам, че "Сега" публикува този материал, за да покаже, че не само доцент П.Димитров не може да мисли. И професор Тасев не може. Единственото смислено нещо в съчинението му е признанието, че това, което достига до нашите радиатори е част от парата, използвана за производство на електричество. Тоест, това е отпаден продукт, за който ние сме си платили по сметката за тока. Е, противоречи на основната теза на, с извинение, професора, но явно някой добре му е платил за да напише тези глупости - "на този свят нищо не е безплатно".
24 Октомври 2008 16:00
"От тогава сте свикнали да ходите по долни гащи и потници и при отворени прозорци зиме, а сметките ви да са от порядъка на 15-20 лв. Слава богу това време свърши" Е КАКВО МУ БЕШЕ ЛОШО НА ОНОВА ВРЕМЕ??? за 1 глас в оон и лоялност към Големия брат имаше реки от ресурси към Бг, че и реекспортче правехме...къде го сега нашия нов голям брат? ама много искахте демокрация - е на ви я, на ви и сметките, на ви и мизерията, на ви и "свободното" пазарно стопанство!
24 Октомври 2008 16:17
НЕНО, твоята история с потниците, долните гащи и отворените прозорци много прилича на историята с пуешкото. Сигурно много си завидял или някой много ти се е прехвалил, но това въобще не е истина. Нито е голяма жега през зимата, нито прозорците стоят отворени, нито сметките са били толкова ниски. Средно сметките бяха около половината на еквивалентно отопление с електричество, което всъщност е нормалното положение на нещата. И да ти споделя моето подозрение - на село отоплението с дърва е по-евтино.
24 Октомври 2008 16:24
Водата не е безплатна защото е "scarce resource". Бизоните в северноамериканските прерии са били безплатни, докато и те не са се превърнали в "scarce resource" и ги има само в червената книга. Дотук с ограмотяването. Топлата вода не е безплатна. Въпроса и, че "Топлофикация" АД има непазарно поведение. Чрез лобиране в парламента през последните 15 години (т.е. при всякакъв цвят правителства), тя успяваше да прокара закони които са в ущърб на клиентите. "Клиентите" на монопола са без право на избор. Преди десет години инвестирахме в "измервателни" прибори, въпреки, че всеки с гимназиален курс по физика, знае че топлина не се мери по този начин. За по любознателите и тогава имаше Интернет. На този юнак NENO, за когото подзирам, че от топлофикационния бранш (или поне пенсията му е от там), ще задам един въпрос "Оти ги ядохме жабетата" - Защо инвестирахме в "измервателни прибори"? Защо десет години плащам на Техем и другите креатури на Топлофикация АД?
24 Октомври 2008 16:24
Янлъш работа! Само докато стигне до дома ви 1 МВт топлина струва вече ~ 68 лв при цена на "газа" на едро 440 лв/1000 нм3, което е ~ 80% от общите разходи на Топлофикация. Значи цената днес трябва да е поне 85 лв/МВт т франко къщи!
Като сложите че само 20% от топлината произведена от предприятието е на база комбинирано производство и на ел. енергия чрез която схема тези купуващи ток ще субсидират тези ползващи "парно" и работата съвсем се олива.
Проектите за новите мощности не "седят" по бюрата, както внушава професора, а просто няма балами да ги финансират, като се знае че ще плащат общо взето бедните софиянци, които по принцип не обичат да плащат! 100 МВт ел. нова когенерираща мощност на газ ще удари ~ 120 млн. ЕВРО!!!! и ще осигури само 120 МВт топлинна мощност.
Само ОЦ Земляне е с топлинна мощност 600 МВт топл. като сложим и ОЦ Люлин 465 и ТЕЦ София и ТЕЦ Тр. Костов още поне 2000 МВт и му правете сметката къде ни праща професора (то анлъш у нас от професори повече няма).!!!!
24 Октомври 2008 16:33
Прав е Нено, при бай Тошо, поне до като умря Льоната 1982, ходех през зимата по потник и къси гащи през цялата зима, в къщи беше 27-29гр.С и плащах едни мижави 20-30 лева/месец, а роднините "без парно" стояха на студено и плащаха 3-4 пъти повече пари!
Беше престижно да си прокараш "парно" и ставаше с яки връзки от зам кмет, полковник от УБО и нагоре, яки подаръчета и яки софри иначе чакаш 10-15 години!
Ама какво било, било, обърна се палачинката и идва времето да затворят Топлофикация, Кремиковци и май не остана!
24 Октомври 2008 16:55
Справката показва, че през периода 1996-2005 г. "цената" на т. нар. топлинна енергия "нараства" 2760%.

През 1996 г. тя струваше 3, 96 лв./мегаватчас.
Следващата 1997 г., при кабинета “Костов” вече е 29, 57 лв., т. е. "цената" скача с около 26 лв. или повече от 7 пъти.
Рекьордьор на грабежа е кабинетът “Сакскобургготски”: за четирите години във властта "цената" на т. нар. топлинна енергия хвръкна с още 81 лв. и достига през 2005 г. общо 111, 69 лв.! Всеки може сам да провери това, като прегледа сметките си. За същия 10-годишен период (1996-2005) пределната цена на газа е нараснала по-малко от 300%, по данни на "Булгаргаз", а както видяхте "цената" на т. нар. топлинна енергия "нараства" 2760%.

Топлинното счетоводство е голяма измама.
Цените са голяма измама.
Формирането на сметките са голяма измама.

Ясно и простичко трябва да се каже , защо цените на топлата вода са удвоени.
Ясно и простичко трябва да се каже , защо хората си изключиха парното , а то нараства с невиждани темпове-за една тръба за един сезон слагат по 300 лв.
Потреблението е спаднало в пъти , цените са увеличени в пъти-това трябва да се обясни.

24 Октомври 2008 17:15
Хунвейбин
И още, при това монополно положение "Топлофикация АД", никога няма да е мотивирана да инвестира в технологично обновяване, свързано с производството, транспортирането и измерването на топлинна енергия, освен вероятно в джакузи за собствени нужди.
24 Октомври 2008 17:37
Хуне, през този период се извърши ревалуризация на активите, което "вдигна" амортизациите и от там се повиши себестойността - респективно цената...
24 Октомври 2008 17:47
Ох милите ощетени топлофицирани.

Даже и хуна и той се появил на барикадата.
Смятат, плюнчат, смятат - все Топлофикация има да им дава.

Да има един отоговорен кмет и да я фалира. След което да пусне само на училищата и детските градини парно.

Пък всичките "ощетени" да усетят с колко се е вдигнал тока, въглищата и дървата последните години. Пък и гимнастиката с мъкненето на кофи въглища от мазето не е за пропускане.
И да почнем да се питаме - "Ти негър ли си или си от Люлин?"
Ааа и дане забравя - по цена на битова нафта за отопление сме най-изгодни в европа. Кой си пази старите нафтови печки, ще е на кяр.
Е ако съседа отгоре не е избил комина щото му пречел на хладилника.


24 Октомври 2008 17:51
Истината е в три принципни позиции.
Ако София не беше разграбена като баница от баничарите , това важи за цялата страна, днес трябваше да има стратегически отрасли , модерни енергийни и стратегически отрасли , заводи преработващи боклука , цялостно метро.

Другото е , че през годините на грабежа-това са 20 години само е източвано , загубите са ОГРОМНИ , дори не са подържани магистралите , тецовете и отоплителните централи.

Въведената система на топлинно счетоводство е връх на цинизма и мародерството.Заради затварянето на кранчетата и лъжата че ще се плаща по малко , се губи огромна енергия , огромна енергия.


Цялата работа е в механизма.Притискат с принудително потребление , сметките са огромни , лихвите са огромни.Лихварски и криминални дружества станаха , като използват принудата че си им абонат.
24 Октомври 2008 18:30
Лунатик, мини на газ бе, бате. Газът сам ще идва при теб по тръбичка и ще те грее. Няма да го мъкнеш по етажите като негър - кюмюр.
24 Октомври 2008 18:36
Лунатик, мини на газ бе, бате


Ти филма "Топло" гледал ли си?
Ако скромното ти обиталище не е в благородните газифицирани поля, то можеш оттам да вземеш полезен опит как се процедира.

Другото е да налееш още два апартамента пари и да си прокараш сам тръбичките.

Газът е за избрани, Санчо.
24 Октомври 2008 18:40
Точно пък София, ама хич не е в тези привилегировани газифицирани поля. Тук газ има само за Топлофикациите, при това не за всички.

Редактирано от - водопроводчик на 24/10/2008 г/ 18:50:13

24 Октомври 2008 18:55
Натиснете тук

Те ти зоните на благородниците и зоните на бъдещите благородници.


Както виждаш гзаджиите като по-тъпи, не са предвидили масовото напускане на недоволни абонати от топлофикация и обикалят по нетоплофицираните квартали.


Ерго , когато ти като недоволен от Топлофикация гражданин искаш да минеш на газ, можеш да гледаш филма "Топло".
24 Октомври 2008 19:38
Онзи ден прихванах по радио "Хоризонт" Гиньо Ганев, омбудсманът на Републиката, великиот парламентарист. Гневешеше, че тоя закон кара коопераците да се сдружават. Журналиската, млада, подсочи на соц. термина, Ганев веднага обяснява, жилищни кооперации. И продължи да плещи без да се слуша "великият" юрист. Нали преди да има кооперация, трябва да има сдружаване?! Това, че нек'ъв подобен "велик" юрист е спестил на "сдружителите" да разпишат задълженията си и отговорностите при сформиране на жилищната кооперация, не ги освобождава от поддръжката на сградната инсталация. Др. Ганев цял живот си е бил "освободен" и не може да вдене тия отговорности.
Гледам и тук разни "отпадъчни продукти":
Тоест, това е отпаден продукт, за който ние сме си платили по сметката за тока
Само ще отбележа, че в една нефтена рафинерия, в страна с работеща икономика, таргет продуктът е етилен (за хим. полимерна индустрия). Всичко останало, бензин, керосин, нафта, корабно горива, мазут е "отпадък". Тоз "отпадък" може да се вкара отново в реактора и да се получат още 3% етилен, но разходът за тази производствена стъпка + пазарната стойност на отпадъчните продукти надхвърля стойността на етилена. А на бензиностанцията се продава това, което си сипал, напр. бензин, и никой не прави отстъпки за "отпадните" продукти нафта, мазут и смоли.
Хунвейбин, що не направите една сметка в долари, или в марки DEM (да избегнем недоразуменията на днешния ден) за цените на енергията през периода 1996-2005 г.
А това от де го изкопахте: "През 1996 г. тя струваше 3, 96 лв./мегаватчас"? Щото Тато още през 89 вдигна цената на 0.0045 ст. на киловатчас (4.5 лв./мегаватчас), а Виденов закръгли на 5 ст. (50 лв./мегаватчас). Не е лошо да уточните за какъв ток говорите? Моите данни са за битови потребители на 220 волта, дневна тарифа (най-скъпата), с включени данъци.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД