Правителството поиска бързи промени в конституцията вчера. Това се разбра от съобщение на пресслужбата на МС. В него се казва, че "Съветът по европейска интеграция към Министерския съвет одобри доклад за необходимостта от промени в конституцията на България, произтичащи от бъдещото пълноправно членство на страната в ЕС", и се призовава за обществена дискусия за промени в основния закон. Съветът се ръководи от премиера, в него влиза почти цялото правителство.
Докладът е изготвен от междуведомствена работна група към министъра на правосъдието. Днес Антон Станков ще обяснява промените. По предварителна информация те предвиждат и изваждане на прокуратурата от съдебната власт.
Преди няколко месеца президентът Георги Първанов също обеща дебати за конституционна реформа. Очакваше се той да обяви идеите си на 12 юли, по време на честването на годишнината на конституцията. С вчерашното си предложение правителството фактически пробва да изпревари инициативата на държавния глава.
"Още в периода на подготовка за пълноправно членство трябва да се усъвършенстват някои текстове от конституцията, които са в противоречие с основните принципи на процеса на евроинтеграция и изискванията на правото на ЕС", мотивират от МС идеята за обществена дискусия. Сред тях са отпадане на съществуващата забрана за придобиване на земя от чужденци, увеличаване на признаците за изключване на дискриминация, даване възможност за индивидуална жалба пред Конституционния съд, както и промени в главата за съдебната власт, които "биха осигурили по-високата й ефективност".
Според доклада на групата ще се наложат и промени, свързани с признаване на върховенството на европейското право. Ще се ограничат и права на БНБ заради присъединяването към ЕС.
Междувременно от ОДС обявиха, че днес Надежда Михайлова ще се срещне с Огнян Герджиков, за да му изложи техните идеи за изменения в основния закон.
|
|