Стотици софиянци дойдоха в зала "Света София" вчера, за да кажат последно сбогом на Николай Хайтов. В продължение на час и половина приятелите и почитателите на големия писател се редяха на опашка, за да отдадат почит пред тленните останки.
В тържествения караул в началото на поклонението се включиха представителна военна рота и проф. Марко Семов, Стоян Денчев, шефът на съюза на писателите Никола Радев, скулпторът Вежди Рашидов. Сред първите, които поднесоха цветя, бяха лидерът на социалистите Сергей Станишев и зам.-председателят на парламента Благовест Сендов.
Сие Сюемин от Китай пристигна с шест червени рози и почтително се поклони пред Николай Хайтов. Разказва, че той е един от петимата преводачи на "Диви разкази". Книгата щяла да се появи на китайския пазар през септември, за тогава било планирано и пътуване на писателя в Китай. В словото си проф. Марко Семов каза, че дребосъци ръфали Хайтов, защото така искали да изглеждат равни с него. Но българският народ го обичаше като Вазов, каза проф. Семов.
Тленните останки на писателя бяха отрупани с цветя и венци. Три министерства - на културата, на образованието и на земеделието, пратиха венци. Съболезнователен адрес и цветя от името на парламентарната група на НДСВ поднесе Весела Драганова. Венец имаше и от групата на коалиция "За България". От царските депутати само Коста Цонев и още една негова колежка се подредиха на опашката за последно сбогом. Социалистите депутати се отчетоха с по-голяма бройка, те дойдоха групово и си заминаха бързо, без да се включат в шествието по-късно. Венци бяха поднесени от името на БАН, от съюза на писателите, от киноцентър "Бояна, от клуб "Родопи", дори от посолството на Перу. Нито един от правителството не уважи големия български писател. Отчете се само областният управител на София Росен Владимиров. В края на поклонението дойдоха председателят на Народното събрание Огнян Герджиков и президентът Георги Първанов. Държавният глава обясни, че помнел всички "мъжки, диви разкази" на Хайтов. Помня и това, което беше успешно филмирано, каза още Първанов. Той определи писателя като безкрайно честен, човек с характер и винаги с позиция. В протяжната опашка за последно сбогом се подредиха Любомир Левчев, Миряна Башева, Антон Дончев, Борис Димовски, редица членове на писателския съюз, бившият министър на културата по времето на Тодор Живков Георги Йорданов, културни дейци и обикновени граждани. Цветя поднесе и Илия Павлов.
Поклонението беше прекъснато от изпълнение на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. Певицата специално беше прекъснала турнето си във Варна, за да се прости с Хайтов.
В 15,30 почетна рота и военен оркестър участваха в траурно шествие до паметника на светите братя Кирил и Методий пред Народната библиотека. Там Валя Балканска изпя още една родопска песен - "Излел е Дельо хайдутин", и така каза последно "сбогом" на Хайтов. Прощални думи произнесе писателят Антон Дончев. Според него Хайтов е запалил светлина във всеки български дом.
Писателят беше погребан в Централните софийски гробища в тесен семеен кръг.
|
|