"Наблюдаваме тревожна тенденция на бавене в назначенията на надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол, с което се блокира нейната работа." Това е записано в актуализирания доклад за приватизацията от 1992 до 2001 г., който парламентарната подкомисия представи пред икономическата комисия вчера.
Преди месец и половина шефът на подкомисията Димитър Ламбовски представи подробен доклад за 10-годишната история на раздържавяването у нас. Тогава депутати от опозицията скочиха срещу някои политически квалификации и настояха анализът да се ограничи с фактите и да се дадат препоръки към предстоящото раздържавяване.
Новият доклад е добра статистика, но липсват изводите, опонираха отново сини и червени депутати. Никола Николов от СДС поздрави управляващите за самокритиката, но не забави и обвиненията. "Мнозинството не се справя с голямата приватизация и това личи от резултатите през последните 5 месеца", коментира Николов. "Говорехте за прозрачност при сделките, но отново се връщате към преговорите с потенциални купувачи", допълни и Петър Жотев.
Петър Димитров пък настоя в доклада да се посочат прослойките, в чиито ръце са попаднали предприятията след приватизацията. Мнозинството реши, че до 3 дни ще приема нови допълнения към доклада, след което документът ще се внесе за обсъждане в пленарна зала.
Само 3-ма от членовете на надзора на Агенцията за следприватизационен контрол бяха избрани на вчерашното заседание на комисията - Руси Статков, предложен от БСП, Пламен Стоилов - от СДС, и Ирхан Чаушев - от ДПС.
|
|