В училищата да се възстановят лекарските и зъболекарските кабинети предвижда проектозаконът за общественото здравеопазване, съобщи министър Божидар Финков. Той участва в дискусия на КНСБ за здравеопазването. Длъжностите училищен лекар и зъболекар бяха премахнати преди около 2 г. със старта на реформата. Новият проект, който ще замени Закона за народното здраве, се чака до месец. Още не е ясно кой точно ще финансира училищните лекари и зъболекари - държавата или касата. Според шефа на здравната комисия към НС Атанас Щерев за тях трябва да плаща НЗОК. От КНСБ настояват да се промени старата наредба за медицинския персонал в училище, според която на лекар да се падат по 800 ученика, а на зъболекар по 1500. Този брой бил твърде голям за медик.
Подготвяни промени в Закона за здравното осигуряване предвиждали лечебните заведения да не се регистрират по Търговския закон като търговски дружества. Догодина за здравеопазване ще бъдат заделени 3,8% от брутния вътрешен продукт вместо сегашните 4,2%, разбра се при дискусията. Номинално парите ще се повече, защото БВП ще е по-висок, обясни Любомир Дацов, експерт във финансовото министерство. За тази година парите за здраве са 1,3 млрд. лв. Не се предвижда увеличение на осигурителната вноска от 6%.
Според доц. Щерев около 50 млн. лв. от парите за здраве трябва се заделят за профилактични програми. Така ще можем да теглим пари и от фондовете на ЕС. От финансовото ведомство подкрепят и друга идея на Щерев - за подпомагане развитието на частни здравни фондове, които да предлагат по-голям пакет услуги от НЗОК. При това положение касата щяла да обслужва предимно бедните и пенсионерите.
Няма да се търсят други източници за изплащането на безплатните лекарства, докато не бъдат изразходвани 30-те млн годишен резерв на касата, каза зам.-шефът й в оставка Дечо Дечев.
|
|