:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,553
Активни 727
Страници 18,118
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Още нещо извън сметката

Лелята на цигуларя Л. Л. паднала и си счупила ръката. Рамото си натрошила старата жена и останала на пода до леглото повече от два дни. Пълните и много възрастни хора не могат да се изправят след падане, ако не си помогнат с ръка. Изглежда, че и болката се е отказала накрая, защото като я намерили съседи, старицата (91) гледала спокойно и безразлично, не издавала звук. Телефонирали за линейка, но екипът отказал да я свали по стълбите. Дори не разговаряли, избухнали, че ги викат. Чак тогава бабата изстенала - когато докторът все пак, информативно, опипал рамото. После "Бързата помощ", мърморейки, че е неправилно потърсена, се оттеглила с нареждането да занесат болната за гипс.

Че трябва гипс било ясно на всички. Цялата работа е, че това били група старци от околните къщи, както и някаква жива братовчедка, която извикали, когато сварили бабата да мълчи и даже да не охка. Опитвали отвсякъде да я вдигнат и да я изнесат, но у всичките не се намерили сили колкото за двама санитари. Не бил останал никакъв по-млад човек наоколо, младите от години са в Испания и в Италия. (Впрочем, те там главно това правят - гледат стари хора.) В тази част на квартала дори денем рядко минавал чужд човек, а вече мръквало.



Старците се маели в унизителна безпомощност.



Както обаче се случва, късметът понякога просто се нуждае от време. Някаква кола закъсала точно отсреща, слязла делегация от дядовците - уж помагали, уж я бутали да запали и се примолили: бабата няма да изкара нощта. Компанията от колата през зъби се съгласила, смъкнала лелята по тясното стълбище и я откарала в същата тази "Бърза помощ", която гневно я зарязала. "Ако имах нейния късмет, заключи Л. Л. след като се върна, сигурно отдавна щях да свиря във Филаделфия."

Случката е банална, такива като нея се разиграват непрекъснато, те дори като че престанаха да ни скандализират. И по това, че се е разиграла не в двумилионна София, а в крайдунавско градче, където хората все още се познават, можем да разберем, че подобна мерзост се упражнява съвсем легално, без срам, но и без упрек. И това не е само душевна грубост, а една почти професионална наглост.



Арогантността и дебелоочието в България се легитимираха



просто по статистически показатели - много са, значи са в сила. Обществото покорно ги преглътна. Днес съществуват. Утре ще преобладават.

Никой вече не избухва при истории като тази. Дори цигуларят, като ми я разказа, не го направи заради самата нея, а за да ми се оплаче, че сега ще трябва той някак да се погрижи за старицата - така, както е разведен и самотен и вече има нужда някой него да го гледа. Да му вляза в положението и да му посъчувствам. И да го утеша приятелски на чашка. Инцидентът с "Бърза помощ" мина някак като да е в реда на нещата: просто в наши дни е така, друго не можеш и да очакваш. Мисли му, ако ти се случи...

Такива неща ни заобикалят денонощно. Дори като ги научаваме от вестниците, ние ги "ползваме" и, привикнали, уморени, нямаме какво да им противопоставим. Безсилието ни напомня онова на възрастни хора, които се суетят около паднала старица - срам и унижение. И някаква жалост, която в наши дни просто не работи.

Таксиметровите шофьори, които долитат при горящия влак и хищно вдигат цената на "услугата" - да закарат пострадалите до подслон, до лекар. Анестезиологът от детската хирургия, който мръсно протяга ръка: "Ние ги приспиваме, ние ги събуждаме." Дознателката, която обира трупа на един застрелян - ланци, часовник, пръстени. Учителят, който дава пари с лихва на учениците си. Бащата, проиграл средствата за лечение на дъщеря си. И по-нависоко: политикът, договорил спиране на реактори, от които без преувеличение зависи животът на сънародниците му. И какво ли още не...

За деветнайсет години (след няколко дни се навършват) от революцията ние закоравяхме достатъчно, за да можем да понасяме такива новини и да живеем с тях. Всяка революция - и нежната, и грубата, и сивата, та и криминалната дори идват с обещание за повече правда и повече хуманизъм. Е, хуманизъм в речите, дори в законите - добре. Но какво стана с нашия личен хуманизъм, какво остана от собствената ни човещина в премеждията и въртопите на оцеляването?



Тази равносметка има ли някой кураж да направи!



Последният човек съм, който ще твърди, че всичко това е резултат единствено на промяната. Ровил съм се в темата и преди. Имам жестоки доказателства за увредена човечност и по времето на социализма. Вярно, това бяха много редки инциденти, "частни случаи" бяха в онзи живот, но затова пък особено парливи! Като се разгласеше нещо такова, страната настръхваше и редакционните телефони звъняха даже през нощта. Обяснявал съм го всякак, но най-много се дразнеше официалната критика от романтичното ми твърдение, че без християнското възпитание, без Десетте Божи заповеди българинът е душевно неграмотен. И че с нищо тези заповеди не са заменени. Нервираха се: имаме Морален кодекс на социализма и т. н. Е, сега и този кодекс го няма, и Десетте заповеди кой знае защо не влязоха в сила. Какво тогава?

Като се отдадем на рекапитулация, често броим какво сме съсипали и пропилели. И все икономика, предприятия, заводи, рафинерии, голямата химия, оръжейната индустрия, авиокомпанията, телефонната и т.н. слагаме в тази листа. Загубите се натякват (или замазват!), пресмятат се, понякога и виновни се посочват. И никога не споменаваме дори какво за деветнайсет години направихме с приличния, добронамерен и все пак имащ някакъв страх от Бога български човек. И все се боим да го сложим в сметката. Защото това може да се окаже Голямата загуба на този преход. По-страшна и непоправима от всичките останали. И на кого тази загуба ще се пише, като по нашите земи виновни никога няма? И никоя сметка не се прави, за да бъде платена...
19
3233
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
07 Ноември 2008 05:22
Нека да спомена и "хубавата" традиция в нашето село, а сигурно не само там е така. Когато умре някой самотен старец или старица, първо българите минават и разграбват каквото има, после минават и циганите, докато не остане нищо.
07 Ноември 2008 05:42
Ами няма да има наши земи. И без това децата на БГ се изнасят.

07 Ноември 2008 06:28
Потресаващ текст.Това са "ценностите' които комунизма възпита у българина. Посткомунистическото поколение е още твърде младо, но не дава големи надежди.
07 Ноември 2008 07:51
по соц време съм виждал на морето семейство софийско , как насапунисваше новата си кола всеки ден и с кофа вода и гъба миеше до припадък с часове, както зъбите си със сигурност не търкаха...
със злато в банката, но без Библията на нощното шкафче сме загубени
07 Ноември 2008 08:38
Хората са най-големият капитал на една страна.В този смисъл България е отдавна банкрутирала и никакъв борд няма измислен за това положение.Тъга...
07 Ноември 2008 08:41
Народът вече не вярва в нищо. Малко са хората, носещи някакви духовни ценности у себе си, а още по-малко вярват във справедливостта. Това едва ли е само наследство от комунизма, а по-скоро е от беззаконието, царящо в държавата. Опитайте се да направите забележка на някой пушач да не пуши в затворен офис и вижте какво ще стане. Може също да опитате да направите забележка на шофьора, който ви е засякъл на някое кръстовище със същия резултат. В България ако спазваш законите си глупак. Просто защото никой няма да те накаже за неспазването им.
07 Ноември 2008 09:34
Много красива теза.Може да бъде доразвита.Възкръсват християнските ценности , апропо-те никога не са действали за да възкръснат за живот , едни си подлагат бузата за втори шамар , други бъркат в гардероба и раздават ризи , спира да се краде и мародерства , човеколюбието и любовта побеждават , тази страна , това Блато , от ад се превръща в рай.Утопия.
Средновековното отделяне на душата от тялото, разглеждането им като две отделни системи , това е утопия , опиум за народите.А може би и базата , за най голямото извращаване , на това какво да разбираме под човешки ценности.Аристократа е ценност , обикновеният човек е животно-роб, Това е вилнялото извращения през вековете.Който не вярва да прочете десета заповед, в Библията.
Днес този анализ , трябва да бъде друг и е задължително да се гради върху семантиката на три понятия.
Благо/а/.Ценност/и/.Култура.
Трябва да напиша доста.Ще се задоволя с пример.
Абсурд е , сигурността на живота като благо , да се срути , това да доведе до нова реалност , битка за оцеляване и да не наблюдаваме на това деградирало ниво , животинските инстинкти за оцеляване.Вярно и реалистично е другото , колкото повече деградира обществото , губи основни цивилизовани права , толкова повече ще наблюдаваме и усилване на тези животински инстинкти.При тази деградация , в ценност се превръща деградиралото благо , ценност става битката за оцеляване , ценностна става животинска , заради деградацията.Това е обективен закон , най обективният закон.Стойте гладни и жадни и философствайте за духовни ценности.Нагоните ще ви победят.Жаждата и глада ще ви победят.Като животно ще се чудите как да ги удовлетворите.
При такова срутване на биологичните основи на живота , да се говори за духовни ценности , това е фарс и липса на реализъм.Българският народ се бори за оцеляване.Там е деградирал и духа.При оцеляването.При животинските нрави.Това е трагедията.

07 Ноември 2008 10:27
за автора!
07 Ноември 2008 10:46
Хунвейбин:
При такова срутване на биологичните основи на живота , да се говори за духовни ценности , това е фарс и липса на реализъм.Българският народ се бори за оцеляване.Там е деградирал и духа.


Това е положението.
Четете за пирамидата на Маслоу.
07 Ноември 2008 11:04
А помните ли че при катастрофата в р. Лим мюсулмани /сръбски помаци/ спасяваха нашите деца. При това рискуваха имущество /лодка/. Значи човещината не е свързана с религията. Повечето от 10-те заповеди са общочовешки. Стига да има кой да ги спазва.
07 Ноември 2008 11:44
Сократ-май, Хунвейбин - един прост въпрос: Според вас, кой е бил в по-добро материално състояние - доктора от "Бърза помощ" или възрастните пенсионери? А за пирамидата на Маслоу...
07 Ноември 2008 12:13
за какво оцеляване се бори българския народ бре, хунвейбин? надали за оцеляване се борят повече от 10-15%, останалите се борят за "масълцето върху филийката" - независимо дали за един масълцето е буквално масълце, а за друг мерджанче! а маслоу е валиден, ама не може да се разглежда извън обществото с писаните му а не само морални закони. и именно щото не може да се разчита само на мислене и добра воля има закони. а ги нарушават (по смисъл, не е важно дали е формално) тези, които остават безнаказани- и милиардерите най-вече т.е. не е въпрос на оцеляване. е какъв извод може да се направи - не е нужен ред базиран на закони пълни с вратички, защото съм сигурен че при съд тия от Бърза помощ ще останат неосъдени - нужен е РЕД, основан на принципни неща като 10-те божи заповеди и т.н. В този смисъл обществото по време на т.нар. социализам беше далеч по-близо до справедливостта. щяха ли да посмеят преди 40 години тия "лекарчета" да не помогнат (дори и тогава юридически да са били прави)? не и не защото знаят че ги чака реално възмездие дори и извън закона но ВЪВ МОРАЛА! е затва ЩЕ и ТРЯБВА да има бити лекари а не безсмислени дела!
07 Ноември 2008 12:40
Браво на Автора
Постингите тук ме накараха да ви разкажа за едно малко родопско село, което ние наричаме Другата планета и към което тръгваме с огромно нетърпение. Работим и живеем в София, но всеки свободен момент прекарваме там и така вече 4 години. Селото е малко, има около 200 жители, невероятно красива природа, но не това за нас е най-важното.
Важното е, че десетте Божи заповеди там са валидни, хората са ведри, усмихнати, с прекрасно чувство за хумор, независимо от трудните условия на живот (повечето са пенсионери). Чисти човешки отношения, овошките в съседския двор се огънали от плод над оградата, ама никой не се пресяга да ги обере...Чуждо не се пипа. Има две църкви и солиден свещенник, който "гълчи" бабите да не си бъбрят в църквата...
Всички вече се познаваме, носим си армагани, идват на ритуално следобедно безкофеиново кафе моите баби-съседки , обсъждаме дребните неща, които се случват от едното ни идване до другото.
Хляб се кара там в понеделник, сряда и петък и хората казват "ходим НА хляб", както "ходим НА вода", това не е просто посета в единствения магазин, а социална дейност, срещи, сладки приказки на пейката.

Именно това селце ми дава сили в останалите дни да се справям тук, не зная дали съм успяла да ви пресъздам тази красота на междучовешките отношения и изключително оздравяващото му въздействие, но засега е сигурна противоотрова на всичко, което се случва тук. Не е пресилено идилична тази картина, и там има проблеми, НО хората, хората са тези, които наистина ми дават вяра, че на Другата планета живота е по-хубав.
07 Ноември 2008 15:07
Хайде сега, да видим.
Колкото пъти е ставало дума за религия, православие и Бог, толкова пъти огромното мнозинство грабва шашките и се вдига на защита на свободомислието.
За моралния кодекс на строителя на комунизма да не говорим.
Добре де, какво ще поддържа морала? Кой ще възпитава морал у децата и младежите? Нека видим въриантите:
1. Медии? Смях! Да обяснявам ли?
2. Родители? Те нямат време. Също безкрайно дъвкана тема - даскалите да се оправят с възпитанието.
3. Даскалите? Ха! Според 99% от форумците те са абсолютни некадърници и изобщо не си заслужават заплатите. Не споря дали е така или не - но такова е масовото мнение.
4. Някакво мъгляво "общество"? И как ще го направи?
Кажете кой?
Лесно се руши - общество, морал, икономика, поминък.
Трудно се гради.
07 Ноември 2008 15:19
KARA MIA, малка поправка, там е истинската планета, а София е "другата".
Даже - "друга" е по-точно, защото не е много за дефиниране какво всъщност е София днес.
В селата и малките градове е запазен все още нормален човешки материал, за когото десетте заповеди са абсолют, а не модални твърдения - за дъвка и подигравка.
07 Ноември 2008 16:26
Сократ-май, в статията не става дума за невъзпитани деца или младежи.
07 Ноември 2008 16:32
Евазион,
Да отговоря и на двете ти контри.
Както сам изтъкваш, - става дума за СТАРИ хора.
Тоест, за онези, изчезващите, които все още носят моралното в себе си.
За тях няма какво да се тревожим (в морално отношение) - освен че ще измрат от недохранване и липса на лекарства поради същата тази почтеност.
За по-младите, струва ми се, трябва да мислим.
Защото зарежеш ли тенджерата с млякото на печката с убеждение, че все някак ще се оправят нещата, после има да стържеш и да псуваш (да не говорим, че ще останеш без мляко).
А у нас "все някак ще се оправи" е станало девиз на всички, от които зависи нещо.

Редактирано от - Сократ-май на 07/11/2008 г/ 17:01:27

07 Ноември 2008 17:03
Някой да е чел "Да бъдеш или да имаш" на Ерих Фром?Убеден съм че повечето от вас са ...
Цялата планета се е втурнала да "има", а не да бъде и това се предава все по-засилено на следващите поколения. В "борбата" за имането оцелават само агресивните, не милосърдните (щото те-милосърдните- се стремят да бъдат, не да имат и то въпреки пирмидата на Маслоу).
07 Ноември 2008 18:17
Много ме дразни , когато се подменя ценностната система на капитализма.
Вече не вярвам, че ще дойде момент да се разбере , в идеологията и правенето на капитализма , думичката човек не участвува.Водеща е думичката капитал.Човека е функция на капитала-това е принципа.
Махате парите , нямате пари , вашият потенциален капитал са ръцете и способностите.Вие сте стока на трудовият пазар.Стока , а не човек
Махате уменията и способностите.Имате много пари , вашият реален потенциал са те ПАРИТЕ , умението и способностите даже да не ви трябват , вие даже може да не участвате в отношенията труд-капитал , издигате се в небесата , превръщате се в Бог , надсмивате се , не ви дреме.
Човешките отношения винаги протичат в определени граници.Между тези две граници се намира превръщането на уменията и способностите в пари , или превръщането на парите в много пари благодарение на някакви умения и способности.Никой не казва и не иска те да са морални.Може и да са криминални и напълно аморални.
Вижте какви са отношенията , те са между ТРУД и КАПИТАЛ.А Кажете къде е човека.
Морала при капитализма е в това , как се правят парите , защото чрез парите участвате в капиталистическите отношения..
Толерантност , състрадателност , други богоподобни характеристики, са чиста пропаганда , подвеждаща пропаганда и утопия.
Какво наблюдавате.Дават болно дете.Събирате ДАРЕНИЯ , събирате много пари , за да го пратите , да плати и тогава оцелява.Не събирате пари , няма пари –умира.Тази схема е валидна на всички нива.
Затова е важно НИВОТО..На нивото на оцеляването , най много изкарвате пари за хляб.Започва ръгане , бутане , проявяват се животинските нрави.Никакъв морал не виждате и не наблюдавате
Издигате нивото , пак има бутане и ръгане , но то е различно.Съберете гладни и хвърляйте хляб , ще се изпотрепят.Съберете нахранени , пак хвърляйте хляб , няма да се помръднат. Морала на капиталистическото общество , личи единствено и само в стандарта на живота и в какви прослойки то сегментира.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД