В Чикаго беше малко след 23.00 часа, когато Барак Обама празнуваше своя триумф. Празненствата в Грант парк вече бяха в разгара си, Обама беше почти фанатично подкрепен от стотици хиляди поддръжници. Това беше миг, очакван от милиони хора в САЩ. Когато на трибуната се качи Обама със съпругата си Мишел и двете им дъщери Саша и Малия, се чуваха само възгласите: "Да, ние можем! Да, ние можем!".
Обама обърна внимание на значението на събитието. Той го сравни с велик момент като кацането на американските астронавти на Луната и падането на Берлинската стена. Той обаче също така напомни за големите предизвикателства, които стоят пред него. "Пътят, по който ни предстои да вървим, е много дълг. Натискът ще е от стомана. Ние няма да успеем да направим всичко за една година или един мандат", каза той. "Ще има тежки удари и възможни грешки в началото", допълни новият президент.
Американските вестници вече съобщиха, че Обама още през тази седмица ще съобщи първите си лични решения, от които на първо място е назначаването на новия шеф на администрацията му в Белия дом. Фаворит е конгресменът Рам Еманюел, който е работил още при бившия президент демократ Бил Клинтън. Все още управляващият президент Джордж Буш обеща на своя наследник спокойно "предаване" на властта през следващите месеци до 20 януари догодина, когато Обама официално ще се закълне като новия държавен глава. Дотогава обаче остават 75 дни. Но на планираната среща на върха на 15 ноември заради финансовата криза, на която САЩ все още ще се представляват от Буш, неговият наследник също ще има какво да каже. Неговият екип планира едно бързо поемане на властта заради сериозните проблеми, които стоят пред новия президент.
Финансовата криза е начело в списъка на Обама
Той ще се концентрира най-сериозно първо върху този проблем. "Екипът на Барак Обама всеки ден провежда стотици телефонни конференции по този въпрос и работи интензивно с предложения за неговото решаване", казва Себастиан Мелаби от Съвета за международни отношения. "Може би до средата на този месец ще назоват този, който ще отговаря за икономическите въпроси, един вид кандидат за поста финансов министър", допълва той.
Това се налага заради факта, че освен задачата за създаването на един нов световен финансов ред, с която ще се занимава конференцията на Г-20 на 15 ноември във Вашингтон, новият американски президент трябва да успокои икономиката в своята страна. Основният дебат в момента е сложната многомилиардна програма за подпомагане на собствениците на ипотечните жилища, които се страхуват да не загубят всичко. Най-популистка би била директната подкрепа за тях, защото няма да е честно спрямо тези американци, които досега редовно са си плащали вноските или пък вече са загубили домовете си заради кризата. "Обама също така трябва да намери пари заради обещаното от него намаляване на данъците за средната класа. Спорно е дали ще стигнат парите за това", допълва Мелаби.
Инфраструктура, лоши училища
Новото правителство ще трябва да намери пари и за други предизвикателства. Според експерти по инфраструктурата само във Вашингтон трябва да се инвестират 1.5 млрд. долара в модерни мостове, улици, пристанища и гари. Американските училища са другият проблем. Едно от последните проучвания показа, че голяма част от тези заведения се намират в плачевно състояние. Според данните много младежи от сегашното младо поколение в САЩ няма да могат да завършат средното си образование в сравнение със своите родители. Америка също така изостава в инвестирането в нови технологии. Очакват се и предложения за постоянно отлаганата реформа за съдбата на имигрантите в страната.
Ситуацията в Ирак
Освен проблемите на вътрешния фронт президентът ще трябва да се занимава сериозно и с външните предизвикателства. Неговият вицепрезидент Джоузеф Байдън вече заяви, че следващите шест месеца ще са истинско изпитание за Обама. За това наистина има предостатъчно теми. Една от тях, разбира се, е войната в Ирак, която не беше основна тема по време на предизборната борба. Но напрежението в страната по този въпрос е голямо. Особено заради неясния план за изтеглянето на войските на САЩ от Ирак, което е затруднено заради буксуващите преговори между двете страни за статута на военните части, които трябва да останат постоянно в Ирак.
Афганистан и Близкият изток
Те също ще бъдат истински тест за външната политика на новата администрация. В Афганистан насилието в момента е по-голямо, отколкото в Ирак и военните натискат за изпращането на още 20 000 войници там. Положението е толкова сериозно, че някои представители, свързани с кабинета на Буш, дори предложиха преговори с талибаните. Граничната зона между Афганистан и Пакистан гъмжи както никога от ислямистки бойци и дори се чуха призиви за военни операции на НАТО на пакистанска територия. САЩ между другото вече проведоха няколко въздушни удара срещу цели в Пакистан, което предизвика гнева на Исламабад.
Макар че администрацията на Буш положи големи усилия през втория си мандат за решаване на проблемите в региона, резултатите са повече от плачевни. Държавният секретар Кондолиза Райс води дори тайни преговори със Сирия и постоянно пътуваше до Израел, за да подбутне напред мирния процес между израелци и палестинци. Но тя за съжаление не може да се похвали с големи успехи. Да не говорим за постоянно появяващите се кризи със Северна Корея заради ядрената й програма. Както и икономическите и търговските конфликти с Китай.
Политиката, свързана с Европа
"Ние имаме нужда от силни партньори, за да разрешим натрупалите се предизвикателства", казва Джон Подеста, който бе ръководител на администрацията на Клинтън. Явно става дума на първо място за европейските ръководители, които, както преди, са най-близките съюзници на американците. Европа вече започва да формулира своите очаквания. Фондация "Бертелсман" дори написа документ, в който формулира 44 точки за очакванията си от новия президент на САЩ. "Ако той предприеме нови мерки в началото на новото си управление и предизвика създаването на по-добро доверие, това ще помогне за подобряването на трансатлантическите отношения", смята Анете Хойзер, ръководител на бюрото на фондацията във Вашингтон. Такъв символ може да стане закриването на критикувания затвор за заподозрени в тероризъм в Гуантанамо или нови усилия за защита на климата.
Подеста казва едно изречение, което пасва за повечето предизвикателства. "САЩ не трябва повече да са причината за проблемите, те трябва да станат повод за тяхното разрешаване".
|
|