Така трябва да изглежда военното НДК. Не е ясно как някой може да изчисли, че ще струва само 9 млн. лева. |
Една от най-странните и големи финансови инвестиции в имоти на армията си остава строежът на Национален армейски комплекс. Обектът се намира в идеалния център на София - на бул. "Скобелев" №23, на мястото на бившия Военноисторически музей.
Скандалното в случая е, че когато започна този строеж, от екипа на тогавашния министър на отбраната Николай Свинаров твърдяха, че "военното НДК" ще струва около 9 млн. лева. Преди дни "Сега" получи от Министерството на отбраната разчети за това колко е похарчено и още колко пари трябва да се дадат. И очаквано се оказа, че обектът е поскъпнал многократно. До момента са похарчени 20 410 594 лв., а за пълното завършване ще отидат още 3 765 510 лв., пресметнаха от МО. Парите ще бъдат взети от бюджета на министерството. Със сигурност още средства ще отидат за обзавеждане и оборудване. От военното министерство твърдят, че обектът трябва да бъде завършен и пуснат в експлоатация в началото на 2009 г.
Военното НДК е типичен пример за
порочната практика за управление на имотите в армията
Повечето грандиозни проекти тръгват с обявяване на ниски прогнозни стойности, а след като им се даде "зелена светлина", с анекси се стига да многократно по-високи суми.
Сагата с имота на бул. "Скобелев" започна през 2001 г., след като тогавашният министър на отбраната Бойко Ноев прати Военноисторическия музей в двора на Военната академия. Тогава стана ясно, че военните имат други планове за златния имот в центъра на столицата. През пролетта на 2002 г. за първи път бе обявен търг за продажба, който се провали поради липса на кандидати. Направен бе и втори опит с начална тръжна цена малко над 14 млн. лв. Но и той се провали поради липса на кандидати. Неофициално се разбра, че интерес са проявили американското и израелското посолство, които обаче впоследствие се отказали. Според брокери основната причина е високата цена.
След като 3 г. не успя да продаде имота, следващият военен министър Николай Свинаров внезапно реши да строи на него. Тогава възложителите от ИА "Военни клубове и информация" разясниха, че тази сграда е необходима, за да се правят семинари, свързани с членството ни в НАТО. Мегаломанските изхвърляния на военните обаче по-скоро бяха
скалъпено оправдание за безсмисленото харчене на средства
Архитектурният план на строежа бе спечелен преди четири години от фирма "Мактер консулт" с управител арх. Марин Бакалов. Строежът на двете сгради и на мемориала беше поверен на фирма "ХУФУ" ООД и първоначалните прогнози бяха, че ще струва 9 млн. лева. В края на 2004 г. пък ИА "Военни клубове и информация" е сключила в края на 2004 г. договор с консорциум "Строителен съюз" за изграждане на подземния паркинг на обекта. Посочената цена на контракта е 1 436 609.56 лв. без ДДС за изграждане на 325 паркоместа.
През цялото време военните говорят, че строят този хотел само за свои нужди. При положение че у нас посещенията на чужди военни делегации и натовските семинари не са ежедневие, може да се очаква хотелът да не е пълен с гости постоянно. Никой обаче не коментира доколко този лукс ще си оправдае парите. И дали пък военните не смятат да се включат активно в хотелиерския бизнес. Както с успех заиграха и на имотния пазар.
Още по-лошата новина е, че догодина ще имаме луксозен хотел за натовски семинари, но няма да изпълним едно от основните изисквания към страната ни като член на алианса - 8% от въоръжените ни сили да са на мисии зад граница. Това са около 2600 души според сегашната численост на армията. А и модернизацията на армията ни изостава с около три години и вече има предложение План 2015 да се актуализира като План 2018. Причината пак е липса на пари. И логично възниква въпросът не е ли време армията да започне да харчи парите си по-рационално.
ЛУКС
Военните ще могат да използват амфитеатрална киноконферентна зала с 973 места, разделени в две зони. На това ниво са организирани и брифинг зала, гримьорни, заседателна зала, както и приемната част за комплекса на военната телевизия. На втория етаж са кинокабината, режисьорският пулт, кабини за преводачи и др. помещения. Има и зала за брифинги. На третия етаж са служебните помещения за комплекса на военната телевизия. На следващите два етажа са стаите за администрацията на комплекса, редакции на изданията на МО и военната телевизия. В сутерените нива е студиото на военната телевизия с височина през две нива, гримьорни, апаратни и подземен паркинг.
Хотелът е апартаментен тип с категория "4 звезди". На първия етаж е основният ресторант със 150 места, лоби бар, две зали за преговори. На второто ниво е обслужващият блок, който включва помещение за пощенски и туристически услуги, бръснаро-фризьорски и козметичен салон, както и търговски площи, офиси и две бизнес зали. На следващото ниво са 33 апартамента, в това число два за инвалиди, президентски, две самостоятелни стаи с по две легла с възможност за придаване към съседните им апартаменти. На най-високото ниво има панорамен ресторант. В сутерените има подземен паркинг, фитнес център със сауна, машинни помещения, складове, технически и обслужващи помещения на хотела.
Последният етап от проекта включва изграждането на Мемориал на бойната слава. Идеята е да се оформят няколко мемориални стени от полиран черен камък. Те ще образуват дъга и симетрично ще нарастват във височина от центъра към краищата, където ще завършат с чаши за ритуален огън. В средата ще се издига мемориален обелиск. Предвижда се пак там да се монтират стени с имената на загиналите във войните от Първи и Шести пехотен полк.