:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,643
Активни 717
Страници 18,208
За един ден 1,302,066
Интервю

Ние, хлебарите, печелим едва по половин стотинка от хляб

Обществото прилага механична логика като смята цената на житото и на нафтата, твърди Георги Попов, шеф на Асоциацията на хлебопроизводителите
Снимка: Невена Тенева
Георги Попов
Георги Попов е шеф на Aсоциацията на хлебопроизводителите "Хляб за България". Роден е на 11 август 1969 г. в София, а в момента е член на Консултативния съвет по зърното към Министерство на земеделието и храните.



- Г-н Попов, за 1 година цената на житото се срина от 600 лв. за тон до около 200 лв., но цената на хляба остана непроменена. Защо?

- Преди да отговоря конкретно на въпроса, нека да не пренебрегваме обстоятелствата, които провокират това питане. Политиците почнаха да трупат дивиденти за предстоящите избори. А най-ефикасният начин за това е хлябът, който вълнува всеки българин, защото всеки ден е на трапезата му. Излиза Мария Капон, разчупва в парламента един хляб и пита: "Защо не е по-евтин?", след като по думите й цената на житото е паднала 3 пъти за година. Цялата тази аритметика лъха на евтин популизъм, който цели да изкопчи повече гласоподаватели. Не го виждаме за първи път. Нито едно демократично правителство от промените насам не желае да изкара бранша на светло, защото ако го направи, хлябът ще поскъпне. Дори в официални доклади се констатира, че сивият сектор в бранша е 60-65% и дотук всичко свършва. Дори има санкции за чиновниците, които го констатират.

- Какво имате предвид?

- Ами преди около година и половина НАП изготви доклад, от който лъсна огромния дял на сивата икономика. Бяха посочени конкретни мерки как трябва да се работи срещу нея по цялата верига жито-брашно-хляб. От целия този труд реално се случи само едно - ведомството помоли служителят, който го е написал, да напусне. Държавата предпочита този сектор да крие доходи, да не плаща данъци, но да не си наруши имиджа.

- Но е истина, че житото поевтиня 3 пъти, а цената на хляба не е мръднала надолу, нали? Да не би да има картелно споразумение?

- Абсурдно е да се говори за картели в един бранш, пропит от сив сектор, и успоредно с това - от огромна конкуренция. Работещите на тъмно непрекъснато подбиват цените ни, защото на тяхната шия не тегнат данъци, банкови кредити за модернизация на фурни и заводи. За какъв картел да говорим? Освен това пазарът е пренаситен от производители. Забележете в Германия, където населението е 80 млн. души, хлябът се осигурява от 16 000 фурни. Ако сравним положението с България би било нормално всичко да се разгледа в мащаб 1:10. Само, че у нас не работят 1 600 хлебопроизводители, а над 4 000. Затова питам г-жа Капон как на пазар със сив сектор и свръхконкуренция между играчите може да се допуснат картели?

- Как тази свръхконкуренция не успява да свали поне мъничко цената на хляба?

- Аз твърдя, че госпожа Капон въобще няма представа от реалния пазар. Тя е видяла едни котировки на борсата и чисто механично смята, че в момента житото струва под 200 лв. Ако беше погледнала по-добре, щеше да види, че на такава цена търговците са склонни да купуват, но сделки няма. Самите зърнопроизводители обявиха на протеста си пред парламента, че пазарът на жито е блокиран. Фермерите държат пшеницата по складовете и изчакват тя да поскъпне. Откъде мелниците тогава да намерят жито по 200 лв. Истина е, че те купиха в началото на лятото пшеница между 280 и 340 лв. за тон и от това брашно в момента правим хляб.

Но нека да разсъждаваме по съждението, че ако цената на житото падне 3 пъти, същото трябва да се случи и с цената на хляба. Веднага тогава питам - преди година житото поскъпна от 160 лв. на 520 лв., т.е. над три пъти. Трябваше ли тогава механично ние да повишим цената на самуна три пъти от 80 ст. на 2.40 лв. за килограм. Някой от вас купувал ли си е досега хляб за 2.40 лв.?

- Сделки има - резервът купи няколко пъти големи количества жито, така че цената му все пак падна.

- Това, което казвате е факт. Но аз питам, защо миналата година се сравняваха цените на житото у нас и в другите страни в ЕС и се отбелязваха дните, когато то е най-скъпо в общността. Ако сега се направи подобно сравнение ще видите, че цената на пшеницата ни отново е на европейски цени, горивата също. Хлябът ни обаче е най-евтин в ЕС. По какво нашите разходи, извън работните заплати, са по-различни от тези на гърците и италианците, където самунът върви дори и по 4 евро? Освен това защо никой не забеляза, че не променихме дори със стотинка цената на хляба, когато нефтът достигна 150 долара за барел, а се вижда само когато има спад в горивата?

- Впрочем нефтът също поевтиня драстично - има дни, в които котировките са дори под 50 долара на барел. Това не би ли трябвало да натиска надолу крайната цена?

- Отново се прилага механична логика - да не би дизелът в момента да е 1,25 лв.?! Какво се случи с предприятията, които излязоха на светло и започнаха да покриват изискванията на ЕС? Истината е, че тези фурни връщат един кредит и взимат друг и продължават да подобряват производството си. Някои от тях дори и в момента са стигнали до там, че печалбата им от един хляб е половин стотинка. Фурните в сивия сектор естествено печелят. Затова питам политиците отново - кога ще имат кураж, дори и при отлив на гласоподаватели, да изчистят сектора.

- Ще ги питаме и тях. Вие кажете каква е надценката на търговците?

- Различна. Всеки решава сам. Обикновено варира от 5 до 15 стотинки.

- За вашия бранш агроикономисти пресметнаха още преди години, че цената на килограм хляб трябва да е 4 пъти по-висока от тази на житото. Т.е., ако се приеме, че житото е 20 ст. килото, хлябът не трябва да струва повече от 80 ст. По магазините обаче се предлага и до 1.40 лв. Не е ли спекула това?

- Тази формула бе измислена в зората на демокрацията, преди 12 години. Тя е твърде стара, а ще ви изненадам сигурно като ви кажа, че дори и Комисията за защита на конкуренцията я квалифицира като незаконна. Тя бе актуална, когато в производството се влагаше само вода и брашно. Фурните обаче от тогава насам, започнаха да се модернизират, работните заплати на специалистите в бранша минаха 1 000 лв. и сме принудени да ги повишаваме още, защото в противен случай те ще отидат в Испания, където за същия труд им се предлагат 1 600 евро. Оборудването в заводите може да изкара максимум 5 години и трябва да се сменя, защото едновременно се работи с вода и висока температура, които увреждат машините. Защо никой не смята тези косвени разходи. Вие виждате ли някъде реклами на хляб? Не, нали? Причината не е, че продуктът няма нужда от реклама, още повече, че вече има най-различни видове. Просто себестойността на хляба не позволява разход за реклама.

- Защо КЗК глоби част от бранша, включително и вашата асоциация, за картелно договаряне на цени?

- Това е една огромна заблуда - нито един хлебопроизводител не е глобен за картелно договаряне на цени. Бяха наказани единствено браншови структури, като прегрешенията ни са две - едното е, че с даването на пазарни прогнози пред медиите се изкривява пазара, а второто е, че сме сезирали КЗК за наши подозрения за дъмпингови цени. Истината е, че тези глоби всъщност са политическа поръчка. Тя образно казано издърпа ушите на производителите, за да се опита да задържи инфлацията ниска. И доказа тезата ни, че борбата със сивия сектор е незаконна в България.

- Мария Капон ви зададе доста интересен въпрос. Защо хлябът в житницата на България - Добрич, е по-скъп от София?

- Аз не знам къде в Добрич е пазарувала Капон, но попитах колегите и се оказа, че хлябът и на двете места е по 80 ст. Но дори да приемем, че е права, това не е ли доказателство, че няма наговаряне на цени, а те се определят от конкуренцията?
18
2829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
14 Ноември 2008 07:05
Ние, хлебарките, ядем едва по половин стотинка от хляб !

14 Ноември 2008 08:13
Този Георги Попов е готов политик, увърта го по килифарски, за да не отговори на поставен въпрос и лъже като стар циганин. Преди година или нещо такова имаше пак някакво подобно интервю, сигурно е бил същия, същата река плакалница.
14 Ноември 2008 09:41
Ще се разплача. Абе трагедия.
14 Ноември 2008 10:37
Хлябът ни обаче е най-евтин в ЕС. По какво нашите разходи, извън работните заплати, са по-различни от тези на гърците и италианците, където самунът върви дори и по 4 евро?

Кьде е 4 евро самуна бе хитрец.
14 Ноември 2008 10:38
Сладур! Мушморок!
14 Ноември 2008 10:44
Човекът едва крие самодоволната си усмивка.
Какво да обясняваме повече...
14 Ноември 2008 11:05
Много неправилно сравняват цените у нас и в "Европа".
В посочената Италия (и не само), например, хлебопроизводството е семеен бизнес и изглежда много като в рекламата на "Брускети Марети".
Когато се купува промишлен хляб в магазина, цената е твърдо под едно евро за килограм.
Друг въпрос е, че е обичайно хлебчето (малка питчица) в ресторанта да се таксува дори и за две или повече евро бройката - все пак там в ресторант (не pizzeria) не ходи всеки.
14 Ноември 2008 11:14
Изобщо не им се свалят цените. Това е истината.
Наистина ли хляба в София и Добрич е по 80 стотинки? Защото във Варна е около 1 лев...
14 Ноември 2008 11:14
Този акълия твърди че модернизацията /машини и тяхното поддържане/ оскъпява производството. Ако е верно, да месят хляба на ръка и да станат конкуретоспособни. Шегичка!
14 Ноември 2008 11:36
Мамин сладък - поне да беше си съгласувал отговорите в интервюто със съответните "Отговорни фактори"!
При Държавен акциз на горивата от 55, 85%(дялов капитал) - явно не е "Лукойл", не е!
14 Ноември 2008 11:37
Интересно, много ли хлебари фалират дневно при такава ниска печалба. Щото нямам такова впечатление.
Гадни спекуланти!
14 Ноември 2008 12:04
Живи да ги оплачеш завалийките, особено шефовете им! Мъка, мъкааа! Направо ми се къса сърцето!
14 Ноември 2008 12:45
Забележете в Германия, където населението е 80 млн. души, хлябът се осигурява от 16 000 фурни. Ако сравним положението с България би било нормално всичко да се разгледа в мащаб 1:10. Само, че у нас не работят 1 600 хлебопроизводители, а над 4 000.

Те онези в Германия повече на саламец наблягат, затова е така.
14 Ноември 2008 12:57
А във Виена хлябът в ресторанта не се включва в цената на храната, нещо като салфетките и олимерника. Верно, че бяхме в турския квартал, но агата сложи първо панерче с бял , топъл и дъхав хляб и после добавяше докато приключим с обяда. Нама да споменавам, че Ред Була струва твърди 1 евро, а унас беше над 4 кинта и сега е тъдява. Колбасите в Австрия и Германия отдавна са по-ефтини от нашите. Писна ми всеки пърцул да ме баламосва с лакардии от рода "Ама вие знаете ли как е в...".
14 Ноември 2008 14:23
Пикачу
В Брюксел освен хлебчета, ми сервираха и масло към тях. Отделно от равиолите и виното, които бях поръчал. а за половината стотинка И още нещо - никъде из Европа не съм ял премесван хляб. Тук обаче ми се случва твърде често.
14 Ноември 2008 16:55
А новоназначения шеф на НВМС организирал следната среща според БГНЕС:
"...Организират работна среща "Едно здравеопазване:Здрави животни-Здрави хора"

14 Ноември 2008 20:50
Аз обичам хляб и затова да бъде намалена цената му!
14 Ноември 2008 20:56
Този другар е голяма гадина.Непрекъснато в устата му сивата икономика и отговорите на всички въпроси са по един калъп.Всички знаем, че масово хлябът се произвежда от долнокачествено брашна, често заразени.На втория или третия ден от производството, хлябът започва да се лепи по ножа или по ръцете на консумиращия го. А пък да се сравнява цената на хляба в България с тази от страните от ЕС не става, защото ценовите мащаби са съвсем различни, в ущърб на България, за съжаление.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД