:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,168
Активни 702
Страници 17,733
За един ден 1,302,066
Позиция

Бюджетният излишък показва колко лошо се управлява държавата

Кои управленци са санкционирани за това, че умишлено и непрозрачно прекрояват най-важния план на България
снимка: Борислав Николов
Според финансовия министър Пламен Орешарски бюджетният излишък е показател колко добре работи данъчната администрация. По-внимателното вглеждане в цифрите обаче показва, че всъщност държавата се управлява зле.
Около рекордния бюджетен излишък в обществото витае един голям мит - че той се дължи на свръхсъбираемост на приходите, главно на данъците. Истината обаче е съвсем друга - излишъкът дойде след неизпълнение на приходите заради лошата работа на приходните администрации и още по-голямо неизпълнение на разходите. Това означава умишлено задържане на парите на данъкоплатците, нефинансиране на предвидените в бюджета проекти, като за сметка на това сумите се пренасочват по непрозрачен начин към важни за фирмите на властта проекти.

Много интересни неща за начина, по който е формиран бюджетният излишък, стават ясни, ако човек се вгледа по-детайлно в отчетите на финансовото министерство за изпълнението на бюджета към 30 септември. По принцип излишък се формира от три неща: 1. Преизпълнение на приходите при изпълнение на плана за разходите; 2. Неизпълнение на разходите при изпълнение на приходите; 3. Неизпълнение на плана за приходите и още по-голямо неизпълнение на плана за разходите.

Каква е ситуацията у нас? Към края на септември планът за приходите е изпълнен на 78.7%, т. е. налице е леко преизпълнение от обичайните 75% за тази част от годината.

Ако



се разгледат приходите по източници,



могат да се направят любопитни изводи. Изпълнението на данъчните приходи е 73.7%, т.е. на пръв поглед около планираното. Но при положение че инфлацията е много по-висока от заложената в бюджета и че цената на петрола през лятото също удари върхове, приходите трябваше да са много повече. Това означава, че реално е налице съществено неизпълнение на данъчните приходи, особено в частта на косвените данъци, т.е. на ДДС, акцизи и др.

Още по-любопитен е въпросът с изпълнението на плана за разходите. Към края на септември те са изпълнени едва на 60.9%, или около 18% под равнището приходите. С изключение на разходите за лихви и трансфери всички други показатели са с огромно неизпълнение. Особено фрапиращи са цифрите за капиталовите разходи (покупка на активи, инвестиции и др.) - едва 32.3%, и за текущите разходи (за заплати, за издръжка) - 60.5%.

Всичко това означава, че бюджетният излишък у нас е формиран по третия от посочените по-горе методи, т. е. чрез неизпълнение на приходите и още по-голямо неизпълнение на разходите. Не трябва да се забравя, че изпълнението на разходите на държавния бюджет показва



какво държавата дава на обществото



в качеството си на най-голям работодател, инвеститор, осигурител и потребител. Неизвършването на тези разходи винаги играе ролята на спирачка за икономиката. Ограничава се потреблението, а то от своя страна ограничава производството.

От данните на сайта на финансовото министерство става ясно, че бюджетният излишък е следствие едновременно на лошо работещи приходни администрации и лошо управление на събраните средства. А защо е така? Отговорът е в стремежа на властта да разпределя по непрозрачен начин милиарди левове, събрани от данъкоплатеца. Все пак идват избори и сега е идеалното време управляващите да пренасочат парите на данъкоплатците към свързаните с тях фирми, които пък от своя страна открито или скрито финансират политическите сили.

Но управляващите е добре да не забравят, че бюджетът освен финансов план е и закон. А за неизпълнението на закон се носи отговорност - административна, наказателна и политическа. Затова парламентът, Министерският съвет, Министерството на финансите и главният прокурор трябва спешно да отговорят пред нас, обикновените граждани, на няколко въпроса. Като например кои и в какви размери са конкретните проекти за капитални вложения, които не са финансирани текущо през годината. И по възможност да ги разбият по вид и суми, както и да посочат длъжностните лица, които са допуснали това. Не е зле, разбира се, да разберем и дали и кога ще им бъде потърсена отговорност - административна, наказателна и политическа.





*Авторът е данъчен служител и редовен участник във форума на в. "Сега".
44
3608
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
14 Ноември 2008 00:23
За статията
Най-накраят един вестник да се осмели да каже истината за ИЗЛИШЪКА.
В нормалните държави, държавата отдавна да е ответник по "class action lawsuit".
[/code]Неизвършването на тези разходи винаги играе ролята на спирачка за икономиката. Ограничава се потреблението, а то от своя страна ограничава производството.[/code]
Или казано на човешки език, излишъкът са ИЗКАРАНИ пари от потребление (тези пари ги НЯМА в обръщение).

Редактирано от - bot на 14/11/2008 г/ 12:43:45

14 Ноември 2008 01:21
..най-добре е въпросните пари, дето наричате 'излишък' да бъдат оставни в населението и фирмите.
Последните ще решат най-добре как да си стимулират потреблението и производството
Не се опитвайте да придадете икономическа логика на едни чисто популстки действия, каквито са огромното харчене на БВП през държавата/още повече, когато тя се нарича РБ и още повече, когато правитеслството и е като сегашното/
Държавата е недобросъвестен и корумпиран държател на тези пари.
Някои са били на лекциите за Кейнс и Голямата депресия, амъ само първите 10 минути

14 Ноември 2008 06:20

...Изпълнението на данъчните приходи е 73.7%, т.е. на пръв поглед около планираното. Но при положение че инфлацията е много по-висока от заложената в бюджета...



...Не трябва да се забравя, че изпълнението на разходите на държавния бюджет показва какво държавата дава на обществото в качеството си на най-голям работодател, инвеститор, осигурител и потребител. Неизвършването на тези разходи винаги играе ролята на спирачка за икономиката. Ограничава се потреблението, а то от своя страна ограничава производството...



... и ИНФЛАЦИЯТА, приятелю и инфлацията. Правителството се опитва да ограничи именно нея. Вече втора година инфлацията е Голям Проблем и заслужено предизвиква обществено недоволство. Единствените доволни от нея, по разбираеми причини, бяха кредитополучателите. Друг е въпроса дали тази мярка (ограничаването на някои публични разходи) е достатъчна, защото според мен правителството е длъжник по отношение на контрола и противодействието на спекулата и картелирането. Виждаме какво предприема Европа в това отношение. Също така липсва необходимата прозрачност кои точно разходи ограничават различните министерства и защо? Много интересни въпроси...


Тове е единствената ми забележка, иначе - добре написан, стегнат анализ, посветен на важна за обществото тема . Със заглавието не съм съгласен защото излишък формиран по сценарий №1 гарантира все пак някаква стабилност в периода на икономическа криза, в който навлизаме. Т.е. "излишъкът" само по себе си не е априори "зло", както не би бил априори "добро" един "бюджетен дефицит", комбиниран с хроничния дефицит по текущата сметка и в съчетание с очертаващото се бъдещо "ляво", "социал-популистко" управление (БСП-ДПС-ГЕРБ), изключващо десния "коректив" в лицето на НДСВ.


Съгласен съм с финалния извод и предложението, които автора прави в края на материала.
14 Ноември 2008 07:02
Ашколсун, аферим и тн!!
Ако отпечатат повече такива анализи в повече вестници, ако отпечатат и отбелязаните разбивки, ако потърсят отговорност, ако накажат виновните, ако някой междувременно поеме и политическа отговорност като подаде скромно оставка и тн ако?!!!
Забелязвате ли?!
Ако.....?!!
Ако ама не би-това не е коя да е държава или Страната на Чудесата-това е България и има ако ама е на друго място!!!
Българина много е изтърпял, колко му е да изтърпи още !!!
Жалко за децата!!!
14 Ноември 2008 07:54
Браво на Бирникъ, че успя да вкара във вестника истината за излишъка. Тук ние я знаехме, защото той на няколко пъти качи този текст във форума. Сега има шанс да я прочетат повече хора и дано им светне, че управляващите ни оставят без образование, здравеопазване, пътища и улици, свястна армия и полиция с едничката цел: да се струпат повечко пари в излишъка, та после да могат да ги откраднат с помощта на обръчите си.
14 Ноември 2008 08:21
Браво, Бирникъ!
Стегнато, конкретно, с ясно мнение и аргументация! Понякога под стаиите са по-интересните неща. Стига някой да иска да ги види.
14 Ноември 2008 08:55
Браво
Но никой от управляващите в тази територия за нищо не носи отговорност
14 Ноември 2008 09:04
14 Ноември 2008 09:08
Първи училищен ден в едно средно училище в САЩ. Учителката представя нов ученик - Такиро Сузуки от Япония.
Часът почва и тя казва:
- Сега ще видим дали познавате историята. Кой е казал "свобода или смърт"?
Никой не знае, но Сузуки вдига ръка:
- Патрик Хенри, Филаделфия, 1775 г.
- Много добре, Сузуки. А кой е казал "Държавата е народът и като такъв никога не може да умре"?
Сузуки става:
- Ейбръхам Линкълн, Вашингтон, 1863 г.
Учителката поглежда другите деца и им казва:
- Засрамете се, деца! Сузуки е японец, а знае по-добре от вас американската история.
Тих глас от последните чинове:
- Да им го натаковаме на японците!
- Кой каза това? - изкрещява учителката.
Сузуки вдига ръка:
- Генерал Макартър, Пърл Харбър, 1941 г. и Ли Якока на събранието на акционерите в Крайслер, Детройт, 1982 г.
Учениците стоят в пълна тишина, когато пак някой се обажда:
- Да до духаш!
Учителката, извън кожата си:
- Стига вече! Кой беше това?
Сузуки:
- Бил Клинтън на Моника Люински, Белия дом, 1997 г.
Някой друг извиква:
- Сузуки е лайно!
Сузуки веднага отвръща:
- Валентино Роси, мото-състезанието Гран-При в Рио де Жанейро, Бразилия, 2002 г.
Всички изпадат в истерия, учителката припада, а на вратата се появява директора:
- Да го еба! Никога не съм виждал такъв хаос.
Сузуки е готов:
- Министърът на финансите Пламен Орешарски, за новия бюджет, София, 2008 г
14 Ноември 2008 10:09
Браво Бирникъ!
14 Ноември 2008 10:09
Отличен Бирникъ!!!
Сега ако открехнеш и завесата за Резерва на НЗОК за здравните осигуровки - цена няма да имаш: там пък колко мил....и /милиони или милярди - изберете сами / има потънали и не дадени за здраве.
Браво и на екипа на СЕГА, за това, че дава възможност да четем и истината за това, какво става.
14 Ноември 2008 10:17
кратичко и бих казал малко непрофесионално описание на съществуващия проблем. но все пак технологията за това как се получава бюджетен излишък е вярно посочена.
в същност въпросът не е в технологията а в причините това да се случва, и в липсата на ефективен контрол това да не се случва. никога повече.
сами разбирате че такъв филм у нас няма. затова с коментарите си ние само регистрираме интернет активност но не правим абсолютно нищо по същество.
какво точно трябва да се направи ли - просто тези хора трябва да се премахнат от властта. умишлено казвам да се премахнат а не да се сменят с други некадърници и продажници като тях.
защото ОТГОВОРНОСТ няма и не може да бъде потърсена от никого. а когато такава все пак се потърси, се оказва че виновни няма. т.е. резултатите са налице, но няма нито фактори инто хора които са били условието те да се случат.
14 Ноември 2008 10:27
Поздравления за БирникЪ!
Много пъти "у Форумо" сме дискутирали "излишЕка"(по П.Орешарски), вярно е, но за мен това е абсолютно точен анализ!
Засега поне...
Докато не го прочетат маститите макроикономисти от ранга на Каролев и Велчев.

14 Ноември 2008 10:36
Вижте ся, при валутен борд нема друг начин за краднене освен излишък.
Затова всяка година се залагат нереално ниски приходи, огромни разходи (които никой не прави) после и хоп - излишък. После го усвояваме ударно през няколко холдинга и прослойката става все по-богата, по-нагла и безочлива.
За да може да работи схемата обаче, е жизнено важно в страната да се привлича колкото се може повече капитал, щото това дава право на БНБ да отпечати повече евролевове. Затова сме перачницата на света, страната с най-ниски данъци, затова се задържат заплатите на туземното население ниски за да може да се дава под наем изгодно.
Не може вечно така, ама докато номерът минава, що пък не?!
14 Ноември 2008 10:49
Проблем около бюджетния "излишък" няма. В едно нормално семейство, стопанство, държава излишъци няма и не може да има.
Причините за "излишъка" са две. Или Орешарски и сие около му са пълни некадърници и не могат да сметнат какво за кое им трябва.
Или са шайка бандити, крадявщи посредством "излишъка".
Мисля, че и двете са верни!
14 Ноември 2008 11:01
Много точно!
14 Ноември 2008 11:03
Ограничава се потреблението, а то от своя страна ограничава производството.

По принцип, Бирникъ е прав, но тук е нужно малко доуточнение. Ограничава се не производството, защото такова няма, а вноса. Бланса ни е отчайващо лош и така си връзват гащите.
14 Ноември 2008 11:15
Браво , статията е свеж полъх на гражданско общество над тинята на управлението в Б-я
14 Ноември 2008 11:38
nanyac, благодаря, истински се развеселих!
14 Ноември 2008 11:45
Брайтмъне, съгласен съм.
Само по себе си харченето на пари чрез бюджета не е 'лошо или добро'.Зависи от проектите и целите на изпълнителната власт.
Примерно, раздаване на надбавки за пенсия си е отколешен популистки номер - нищо друго!И това са трохите!Огромната част потъва по начина описан от Han Пенсионерите нямат три стомаха, че като им дадат 30лв да изстрелят 'родната' икономика със страшна сила напред. /стоки местно производство/
Виждам здрав смисъл единствено, когато се отнася до големи структорни проекти.Това за луксозните стоки и спестяванията не мисля, че е валидно за нашето стопанство.Така или иначе бългъринът, като се види в повече пари ще ги изхарчи за 'вносни луксозни стоки' И все пак има шанс и да ги инвестира в средства за производство.Обратно, ако ги изземат от създателя им и ги разпределят чрез бюджета шансът е никакъв!
Спестяванията се държат в буркани единствено при системно недоверие към банковата система, но доверие не се създава насила и за кратко време.
14 Ноември 2008 11:48
Бирникъ:
Папуас:
14 Ноември 2008 11:55
Строя структурен анализ с конструктивно мнение..
14 Ноември 2008 12:05
Brightman:
"не забравяй прогресиращата с доходите склонност към спестяване, което в условията на концентрирана латиноамериканска икономика много бързо изважда пари от обращение, като същевременно обезсърчава инвестициите, защото свива пазара."

Brightman,
още малко и ще докажеш, че склонността за спестяване е вредна за икономиката. Опитай пак.
Част от спестените пари отиват в банките, а банките са силно заинтересовани да ги пуснат в движение, за да печелят. Друг е въпросът ако имаш предвид "бурканбанк". В условията на инфлационно намаляване на покупателната способност на парите обаче малцина са тези, които биха трупали пари в буркани или под дюшеци.
Освен това съвсем не е задължително спестовността на бизнеса да насочи парите към банките. Възможно е те да бъдат насочвани и директно към развитие на производството на стоки и услуги, нали?

"Така че нещата не могат да бъдат опростявани." Тук си прав.

Редактирано от - Mitev на 14/11/2008 г/ 12:07:09

14 Ноември 2008 12:15
...малцина са тези, които биха трупали пари в буркани или под дюшеци..

А можеш ли ги посочи?
"Поименно, колега, поименно..."!
14 Ноември 2008 12:15
Brightman:
"Просвета,
излишъкът е изтеглени парични знаци от обращение, без едновременно с това да са извадени от пазара реалните стоки и услуги, които стоят зад тях.
Целта е отваряне на ниша за банките в операция по задлъжняване и поставяне в зависимост и послушание на населението. Изтеглените парични знаци се възстановяват в обращение от банките под формата на кредитиране"


Brightman,
следователно в крайна сметка бюджетният излишък, когато съзнателно е формиран, се явява форма на съзнателно обогатяване на банковия сектор от страна на държавата.
14 Ноември 2008 12:17
Бирникъ:
Han също е прав:
14 Ноември 2008 12:19
OLDMAD:

...малцина са тези, които биха трупали пари в буркани или под дюшеци..

А можеш ли ги посочи?
"Поименно, колега, поименно..."!


OLDMAD,
не разполагам с данни от психиатриите. Все пак там има и лекарска тайна.
14 Ноември 2008 12:35
Браво, Бирникъ!
Папуас, и ти си върха!! Отдавна не се бях смял със сълзи. Браво!
Винаги, когато тези управляват политическите вицове преживяват Ренесанс.
14 Ноември 2008 13:06
Браво Бирнико! Дано повечко хора от СЕГА започнат да обръщат повече внимание на Форума, който си е един "втори" СЕГА.
14 Ноември 2008 13:22
Бирникъ

Съвсем отделна тема е скокообразното покачване на цените на стоките от потребителската кошница, което по същество представлява налагане и събиране на скрити данъци.


Орешарски е един изключително слаб и нефелен икономист, но беше настойчиво препоръчван (на сини и червени) от Васил Божков -Черепа.


Но пак - виновни сме си само ние. Защото търпим като стадо овце да ни стрижат и колят.Просто си заслужаваме и чобаните и кучетата, които ни "пазят"
14 Ноември 2008 13:54
Бирникъ - - ясно, стегнато, точно.
Папуас - ти си рекордьора по миФки днес. И за теб -
14 Ноември 2008 15:24
Бирникъ
Според моето скромно мнение и високата инфалция е една от причините за 'излишък'. Когато олиото се увеличи с левче, аз на всеки литър плащам 20 стотинки ДДС повече.
Митев, ..." В условията на инфлационно намаляване на покупателната способност на парите обаче малцина са тези, които биха трупали пари в буркани или под дюшеци".. Според мен в условията на финансова криза(когато бакнките гърмят като празнични балони) е по-добре да имаш пари в брой.
14 Ноември 2008 15:37
За статията !
Не е зле, разбира се, да разберем и дали и кога ще им бъде потърсена отговорност - административна, наказателна и политическа.

Няма-а-а-а!
14 Ноември 2008 16:43
Stranger:
"Митев, ..." В условията на инфлационно намаляване на покупателната способност на парите обаче малцина са тези, които биха трупали пари в буркани или под дюшеци".. Според мен в условията на финансова криза(когато бакнките гърмят като празнични балони) е по-добре да имаш пари в брой. "

Stranger,
грешиш, защото забравяш, че:
1. държавата гарантира влоговете до 100 000 лева.
2. в банката получаваш лихва, която ако не изцяло, поне отчасти компенсира обезценяването на парите.
3. държането на пари в брой /имам предвид като спестяване/ в условията на инфлация те поставя в положение, при което във всеки следващ момент ще можеш да купиш с тези пари толкова по-малко, колкото е % на инфлацията. Затова хората прибягват към купуване на скъпоценности, злато, недвижими имоти и т.н.
14 Ноември 2008 17:25
Митев, когато банката фалира занеш ли колко години ще чакаш да ти изплатят депозита?! Тия 100 000 са обещани , че няма да пиеш "една студена вода" , но КОГА ще си ги получиш...един бог знае. А като отидеш да си купиш сирене ... Това , което казваш е вярно , ако няма ликвидна криза. Е, може и да понапечатат малко ..
14 Ноември 2008 19:29
Stranger:

"Митев, когато банката фалира занеш ли колко години ще чакаш да ти изплатят депозита?! Тия 100 000 са обещани , че няма да пиеш "една студена вода" , но КОГА ще си ги получиш...един бог знае. А като отидеш да си купиш сирене ... Това , което казваш е вярно , ако няма ликвидна криза. Е, може и да понапечатат малко .. "


Stranger,
някъде прочетох че срокът за изплащане на депозитите е 40 дни. Разбира се при определени обстоятелства на хиперинфлация и тези 40 дни са прекалено дълъг срок, в който може да настъпи чувствителна обезценка на влоговете. И все пак ако имаш много пари, не ги дръж в наличност, за да не съжаляваш после, че не си ме послушал. При спадащите цени на недвижими имоти можеш да ги вложиш много изгодно в общи линии.
14 Ноември 2008 20:36
Брааво, Брайтмане! Стегнато, точно, вярно
14 Ноември 2008 20:39
Браво да автора на статията. Кратко и ясно. Благодарност и на този от вестника, от който е зависило публикуването на този материал.
14 Ноември 2008 20:44

Леллле! Такова единодушие във форума и толкова много вдигнати палци! Този ден трябва да се запише в историята май . Чудя се, дали да се притесня за Бирникъ, че нещо не е наред - прекалено е хубаво за да е истина?! Или пък да бръкна малко по-дълбоко и да съзра във вдигнатите палци желанието на всеки един форумец да е на мястото на Бирникъ?!
.... Е, лошо няма, нали затова пишем всички у форумо - да ни четат.

14 Ноември 2008 20:54
Бюджетн излишък означава некадърно управление но знае ли го тава народа български?
14 Ноември 2008 22:05
И от мене - за БирникЪ!
14 Ноември 2008 22:10
Чисто и просто го няма Данайчо да се и..... на метеното Както и много други знайни и незнайни друзя. А може би щото това което казва бирника ние отдавна го знаеме? Или щото средното ниво на интелигентност на форума е с порядък по висока от уличната? Знае ли някой
14 Ноември 2008 23:04
Ясно и логично
31 Януари 2009 11:30

Като гледам вдигнатите палци, разбирам че форумците са млади хора.
При соца имахме пройзводство, което в края на годината отчиташе лоши параметри.
Смениха шефа.
Та това момче , заложи в годишния план големи разходи и в края на годината грамоти часовници и т.н.
Така че бюджетния излишък е дело на тези момченца от близкото минало, нищо ново не са научили.
По интересен е въпроса къде отидоха 5 милиарда от изпишъка?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД