Вторник сутринта. Няколко български автобуса пристигат от Испания на автогарата в София. Обичайна гледка - изморени лица, сълзи, огромни куфари и сезалови чанти. Не се виждат кутии с подаръци, а Коледа идва.
От няколко седмици голяма част от тези автобуси карат българите, които вече не могат да издържат на финансовите условия в емиграция. По официални данни в Испания живеят повече от 150 000 българи. По неофициална статистика през месеците, в които има най-много сезонна работа - до 220 000.
Строители, берачи на плодове и зеленчуци, шофьори, камериерки и сервитьорки слизат от автобуса с мисълта, че родината ще ги приеме отново. Но този път ще им предложи работа. Това, заради което повече от милион българи напуснаха страната в последните 18 години.
"Предупреждавам хората да не ходят в Испания.
Там е мегамизерия. Аз се подлъгах преди време да отида, като някаква фирма от Русе ми каза, че ще ми намери супер работа. Ако мислиш, че е супер да белиш портокали в една фабрика, да спиш във фургон със запушена тоалетна и накрая да вземеш смешни пари... всички да тръгват". Това разказва 30-годишният Иван от Плевен. Той е заедно с още три момчета, които са решили да се саморазправят с онези, които са им обещали невероятни приходи.
"Не можах да разбера изобщо какви са тия простотии на българското социално министерство, за което пише по вестниците, че давало 1000 лв. заплата и кола. Ма да ги дават и да си стискаме ръцете. Кажете на Масларова, че ще я чакаме на мизерната автогара", казва Пламен.
Мургавият Миро от Елин Пелин разказва, че преди 20 дни всички строежи около Мурсия се спрели. Естествено, първо без работа са останали имигрантите, а испанците щели да ги гонят след Нова година. Един човек да остане без работа в малките общности, който те са създали, се отразява веднага на всички и ги повлича към дъното. Докато бърше носа си с ръкав, друг строител разказва, че са живели шестима в една квартира, за която плащали 600 евро. Трима от съквартирантите загубили работата си, не си плащали наема и натрупали заеми. Едвам събрали пари за път, за да се приберат в България.
"Няколко общини в Испания вече започнаха да правят списъци с хората, които желаят да се върнат в България, но са останали без пари. Обещават да им помогнат еднократно с пари за билет", каза председателката на Националната асоциация на българите в Испания "Хан Кубрат" Бистра Генова. Но проблемът се задълбочава от това, че доста нашенци са теглили кредити в Испания. Сега не могат да ги върнат, не могат да вземат и нови, а парите, които изкарват от временна заетост, не стигат само за наема, камо ли да си покриват сметките за ток и вода. От социалните служби дават на някои по-закъсали семейства с деца пари, за да си платят наема и битовите разходи, но те не са много. "Някои общини започнаха да дават и безплатна следобедна закуска на децата от тези семейства", пояснява Генова.
Според хората, които живеят от дълго време в Испания, финансовата кризата се усетила още в началото на мандата на премиера социалист Сапатеро. Увеличили се рязко цените на храните, а ипотечните кредити скочили толкова, че не можели да се обслужват. Почти във всяко семейство пък се появил безработен. Според други организации на българи в Испания още преди няколко месеца много хора
се върнали в България.
Но спестените им пари вече се стопили, тъй като не успели да ги завъртят в търговия или производство, а само харчели. Няколко български семейства продали закупените преди време от тях апартаменти в Епаса, Валенсия на загуба, за да се върнат по родните си села в България.
"Според мен най-голямата криза в България ще дойде, когато спре притокът на емигрантските пари. Дълги години гурбетчиите пращаха ежемесечно милиони. Тези пари по някакъв начин влизаха в българската икономика. Издържат и семейства с по няколко деца, които не са на социални помощи", пояснява Генова. Хората, които живеят и наблюдават от години процесите в Испания с българските емигранти, смятат, че потокът на тези пари ще секне през пролетта - около март. До тогава хората ще се мъчат да оцеляват, да се свиват по повече в една квартира и да се хранят по-некачествено. Продават си и колите, за да изпращат пари на близките в България.
Испания е станала втора родина на много българи. При влизането в един от най-големите квартали на Мадрид - Хетафе, на табелката с дебели букви пише Шумен.
Според статистиката в Мадрид и Валенсия живеят над 30 000 души предимно от Видин, Габрово и Добрич. Плевенчани са разпръснати навсякъде из страната. В Лорка преобладават пловдивчани, а в Мурсия има доста жители на Пазарджик. Повечето от тези, които живеят в Мурсия, се занимават
с пеене и свирене по улиците, както и с просия по църквите.
В този регион има и много хора от Кнежа, Червен бряг и Бяла Слатина.
Най-много врачани има в Палма де Майорка, Ла Манга, Сан Хавиер, Сан Педро дел Пинятар, а в Лос Алкасерес са се настанили и много семейства от Пазарджик. Най-изобретателни в печеленето са именно циганите от Пазарджик, които пеят и танцуват по улиците на Ел Ехидо, провинция Алмерия.
Кметът на село Сеехин, провинция Мурсия, предупредил вече нашенци, които са предимно от Сливен, че държавните субсидии за отпускане на помощи в района ще бъдат съкратени с 27 млн. евро. Кметът заявил, че няма да гони никого на сила, но със сигурност при назначаване ще предпочете мястото да бъде заето от местен човек, а не от чужденец.
"Вече имаме информация и че тук нещата са започнали да се влошават, но са ми намерили работа в една строителна бригада в София. Ще работя до пролетта, пък ако ме изгонят по-рано, ще бягам пак по Испания. Дано кризата да не е толкова страшна и да ни подмине", разказва Иван. Негов приятел репликира, че българите вече 20 години сме в криза, просто едва сега го казват официално. Двамата мъже обаче са си оставили вратичка, като един от тяхната стара строителна бригада е останал във Валядолид и в удобния момент ще ги привика отново. Петър от Своге пък твърдо е решил отново да се връща в Бургос - на север от Мадрид. Щял да чака аспержите.
Така или иначе във вторник сутрин на автогарата в София се изсипват стотици българи - и то само от Испания. В четвъртък сутрин пък други отново хващат пътя към Валенсия, Алмерия, Мурсия...
|
|