:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,115
Активни 830
Страници 19,018
За един ден 1,302,066
Реплика

Кой наистина събира по-добре данъците?

Търновци могат да се издължават на общината си и от Мозамбик
Снимка: Велислав Николов
От една година всеки данъкоплатец във Велико Търново може да провери задължението си в интернет на адрес http://vt.mdt.bg/, актуално, с изчислена до стотинка лихва към датата, на която проверява. И може да плати данъците си без електронен подпис както по интернет, така и чрез платежно нареждане или пощенски запис. На снимката - столичните данъчни не могат да се похвалят с такъв напредък. Опашките при плащане на данъци са нещо обичайно.
Да изразя писмено мнението си ме провокираха две статии във вестник "Сега" - "Кой събира по-добре данъците" (от 11.11.2008 г.) и "Започва плащане на данъци и такси онлайн" (от 19.11.2008 г.). Изчетох статиите внимателно и личното ми мнение е, че чрез тях неволно се преповтаря и втълпява един от основните недостатъци на администрациите, в това число и общинските. А именно, че "някой трябва да ни направи нещо".

Ще си позволя да цитирам: "На всичкото отгоре информационната система, с която работят служителите, е на DOS и й липсват доста функционалности. Вече трета година всички общини в България чакат Националното сдружение на общините и Министерството на финансите да им направят нов софтуер, та да могат най-сетне да влязат във връзка помежду си." ("Кой събира по-добре данъците").

"В момента финансовото министерство и НАП работят по проект, възложен на "Информационно обслужване". Според него данъчните във всеки момент ще могат да отчитат лихвите по забавените плащания. В момента трябва да се направи справка за всеки ден в съответното данъчно поделение." ("Започва плащане на данъци и такси онлайн").

Излиза, че някой трябва да направи нещо за общините - да им направи софтуер, да им го внедри, да направи възможно плащането на данъци онлайн и т.н.

Колкото и да не е за вярване, че сега отделните данъчни бюра в София нямат връзка помежду си, толкова е факт, че във Велико Търново нова информационна система за местните данъци и такси има от две години. От една година всеки данъкоплатец при нас може да провери задължението си в интернет на адрес http://vt.mdt.bg/, актуално, с изчислена до стотинка лихва към датата, на която проверява. И може да плати данъците си без електронен подпис както по интернет, така и чрез платежно нареждане или пощенски запис. Ако не му се виси на опашка, но пък не ползва интернет, може просто да отиде в офиса на Общинска банка, да съобщи единния си граждански номер и да плати. Споменавам банката неслучайно - обслужващата банка на община Велико Търново засега е единствената банкова институция, предлагаща тази услуга. Ако ползвате интернет, можете да проверите и платите данъците си, независимо дали сте в София, Каспичан, Париж, Мозамбик или някъде другаде.

В община Велико Търново персоналът нито е по-многоброен, нито по-квалифициран или по-добре заплатен от персонала на останалите общини. И все пак при нас можете да получите удостоверение за данъчна оценка за 1 час работно време. И когато прокуратурата, частните съдебни изпълнители или която и да било институция поискат спешна справка, нищо не се събира ръчно, а документите се генерират от системата.

Ако всяка община не направи нещо за себе си, нищо смислено или навременно няма да се получи. Преди повече от две години Националното сдружение на общините със свое писмо апелира общините да не внедряват собствени системи за местните данъци и такси, защото разработването на такава система ще бъде възложено от сдружението. Такова възлагане обаче не се случи.

Преди година Министерството на финансите обяви обществена поръчка за разработването и внедряването на такъв софтуер - конкурсът беше прекратен. Към настоящия момент "Информационно обслужване" твърди, че му е възложена такава задача. По обявените разчети до средата на 2009 година продуктът трябва да се внедри в първата от три пилотни общини, до края на годината в останалите две, а до края на 2010 г. и в останалите общини. Поддръжката на сегашният софтуер, който работи под DOS, съгласно споразумението между НСОРБ и НАП изтича през месец март 2009 година. Оттогава до 2010 г. всеки ще се оправя както може.

За мен е странен стремежът да се спрат общините от разработване на софтуер за собствени нужди, в очакване на "големия, общ и безплатен". Най-малкото защото различните общини имат различни нужди. Странно е, защото винаги, когато се повдигне въпросът за определяне на единен формат за споделяне на данни между институциите, този проблем никога не намира решение. А може би не е толкова странно?

---------

*авторът е началник отдел "Местни данъци и такси" в община Велико Търново, заглавието е на редакцията
10
3218
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
27 Ноември 2008 08:29
До
Кметовете на общини
Копие: Ръководителите на общинските
звена по приходите

Уважаеми госпожи и господа,
В отговор на проявения голям интерес от всички общини за хода на разработването и внедряването на единен софтуер за обслужване на местните данъци и такси, НСОРБ договори с „Информационно обслужване” АД – разработчик на проекта, да се направи представяне и обсъждане на изготвения до момента прототип на софтуера.
Имам удоволствието да Ви уведомя, че представянето ще се направи от 11, 00 ч. до 14, 30 ч. на 4 декември 2008 г. (четвъртък) в „Гранд хотел Казанлък” гр.Казанлък на разширено заседание на Постоянната комисията по финансови и икономически дейности и транспорт, с участието на представители на общинските звена по приходите и ІТ специалисти на общината. С оглед важността на проблема ще бъде изключително полезно за Вашите служители да вземат участие в заседанието.

Ще Ви бъдем благодарни, ако в срок до 1 декември 2008 г. (понеделник) изпратите попълнена приложената заявка на телефон/факс 02/9434 467, 02/9434 468; факс 02/ 94 34 431 или e-mail: n.karatova@namrb.org.


В очакване на скорошната ни среща, оставам

С уважение: (п)
Гинка Чавдарова
Изпълнителен директор на НСОРБ


Никой не вярва на тези / горните /срокове
27 Ноември 2008 08:42
Уважаеми кметове,


Уведомяваме Ви, че има придвижване на проблема с разработването и внедряването в общините на единен софтуер за обслужване на местни данъци и такси. На 4 август 2008 г. от 14, 30 ч. в гр.София (Интер Експо Център, ет.2, зала „Вихрен” – бул.”Цариградско шосе” №147) фирмата изпълнител ще представи на заседание на управителния съвет на НСОРБ концепцията за изграждане на софтуера и времевия график за разработването и внедряването му. Предвижда се да бъде направено и първото обсъждане на тази концепция, като с оглед важността на проблема и изключително големия интерес от страна на общините ще бъдат направени и последващи обсъждания и представяния на всеки етап от разработването на софтуера.

В случай, че проявявате интерес (или според Вашата програма в този ден ще бъдете в София) Вие или Ваш представител можете да вземете участие в обсъждането
27 Ноември 2008 08:46
Както вече Ви информирахме, работната група на НСОРБ разработи Идеен проект за осигуряване на единен софтуер за общинските приходни звена – Единна информационна система “Местни приходи”. Проекта бе представен на Пленарна сесия по време на Десетата юбилейна среща на финансистите от общините 8 – 11 юни 2007 г.
Водени от стремежа си софтуера да отговаря на изискванията на всички общини на 29 юни 2007 г.(петък) в гр.София от 10, 30 ч. до 14, 30 ч. в Голямата заседателната зала на НСОРБ организираме заключително обсъждане на Идейния проект и резултатите от анкетното проучване за информационните продукти, с които работят общините.
27 Ноември 2008 08:53
Браво на НСОРБ - от 2007 до 2010 ще се разработи и може би внедри нов продукт за МДТ....
27 Ноември 2008 09:44
тепърва ще видите вие ква я оплескахте с 10%-ия данък ...
27 Ноември 2008 09:47
Ако разбрах пък нещо от тая "статия".
Какво иска да каже човека, не е ясно.

27 Ноември 2008 10:16
Вярно, че не е ясно каква е целта на статията. Плах опит за самореклама, може би. Но сайтът за разплащане на данъци във В.Търново работи, пробвали сме го. Недостатък само е монопола на Общинска банка, като единствена банка-посредник. Все пак хората ползват и други системи за електронно банкиране.
27 Ноември 2008 14:10
Браво на автора.

Статията е разпокъсана и малко неясна, но авторът не е професионален журналист.
Но пък знае много добре проблемите с правo се хвали за резултатите.


А това .

Странно е, защото винаги, когато се повдигне въпросът за определяне на единен формат за споделяне на данни между институциите, този проблем никога не намира решение. А може би не е толкова странно?



заслужава да бъде изписано със златни букви на Ники Василевото чело/министерство.


Редактирано от - Лунатик на 27/11/2008 г/ 14:11:15

27 Ноември 2008 15:08
Прав си Г-н Енев. Ремонтираха сградата в която се събират местните данъци и такси. Купиха нови компютри и принтери. Купи се нов софтуер. Направеното от Община-Велико Търново не е малко. Въведено и електронно разплащане. Предполагам, че по електронен път са платени не повече от 4-5 % от дължимите МДТ. Но българина по природа е консервативен и плаща в брой. Но смятам, че в Община Велико Търново има около 40-50 хиляди данъчно задължени лица. Не е нормално на 4 гишета да се събират местните данъци и такси. Работното време с граждани е от 8.30 до 12 часа и от 12 до 16.30 часа. Трябва да се помисли за плаващо работно време. Всички държавни администрации работят без прекъсване с плаващо работно време. Тази година четири пъти ми се наложи да ходя до службата местни –данъци и такси за да си платя налозите. Два пъти бях в 16 часа пред касата и в 16.20 часа охраната ни връща, понеже се работи до 16.30 ч. с граждани. За мен е редно всички граждани които са били до 16.30 часа пред касовата служба за събиране на МДТ да бъдат обслужени. Може да се помисли ида има дежурна каса през кампаниите да работи с удължено рабтно време, примерно до 18 часа.
Колко проверки и ревизии са направени относно правилното деклариране и плащане на МДТ от 01.01.2006 г. до момента. В нашия вход например за едни и същи апартаменти се заплащат различен размер на данък сгради и такса за битовите отпадъци. Причината е грешно декларирани данни в декларациите/ квадратура, конструкции и др/. Тези грешки се пренесоха от данъчната администрация, която администрираше до 2006 г. тези вземания. Всичко е оставено на самотек. Явно действа принципа на самооблагане. Какви мерки е предприела Общината за принудително събиране на дължимите местни данъци и такси. Има данъкоплатци, които не са си плащали дължимите данък сгради и такса за битови отпадъци в продължение на 7-8 години. За някои са изтекли и давностните срокове.
Не е за пренебрегване и текучеството в отдел „МДГ” на Община Велико Търново. За период от близо 3 години на през отдела минаха 10-12 човека. Работата е интензивна и натоварена. Възнаграждението е ниско и затова постъпващите млади хора напускат. Новоназначените служители са със заплати 300-330 лв. Един специалист по МДТ се изгражда за не по малко от 2-3 години.
Вярвам, че ако се приемат направените от мен предложения ще се подобри обслужването на гражданите на гр. В. Търново и нашия град ще стане все по добър за живот.


27 Ноември 2008 17:15
как няма да плаща българина в брой като всяка стотинка, наредена в банкова сметка, изчезва яко дим към афстрия, лондон и южна африка
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД