Да изразя писмено мнението си ме провокираха две статии във вестник "Сега" - "Кой събира по-добре данъците" (от 11.11.2008 г.) и "Започва плащане на данъци и такси онлайн" (от 19.11.2008 г.). Изчетох статиите внимателно и личното ми мнение е, че чрез тях неволно се преповтаря и втълпява един от основните недостатъци на администрациите, в това число и общинските. А именно, че "някой трябва да ни направи нещо".
Ще си позволя да цитирам: "На всичкото отгоре информационната система, с която работят служителите, е на DOS и й липсват доста функционалности. Вече трета година всички общини в България чакат Националното сдружение на общините и Министерството на финансите да им направят нов софтуер, та да могат най-сетне да влязат във връзка помежду си." ("Кой събира по-добре данъците").
"В момента финансовото министерство и НАП работят по проект, възложен на "Информационно обслужване". Според него данъчните във всеки момент ще могат да отчитат лихвите по забавените плащания. В момента трябва да се направи справка за всеки ден в съответното данъчно поделение." ("Започва плащане на данъци и такси онлайн").
Излиза, че някой трябва да направи нещо за общините - да им направи софтуер, да им го внедри, да направи възможно плащането на данъци онлайн и т.н.
Колкото и да не е за вярване, че сега отделните данъчни бюра в София нямат връзка помежду си, толкова е факт, че във Велико Търново нова информационна система за местните данъци и такси има от две години. От една година всеки данъкоплатец при нас може да провери задължението си в интернет на адрес http://vt.mdt.bg/, актуално, с изчислена до стотинка лихва към датата, на която проверява. И може да плати данъците си без електронен подпис както по интернет, така и чрез платежно нареждане или пощенски запис. Ако не му се виси на опашка, но пък не ползва интернет, може просто да отиде в офиса на Общинска банка, да съобщи единния си граждански номер и да плати. Споменавам банката неслучайно - обслужващата банка на община Велико Търново засега е единствената банкова институция, предлагаща тази услуга. Ако ползвате интернет, можете да проверите и платите данъците си, независимо дали сте в София, Каспичан, Париж, Мозамбик или някъде другаде.
В община Велико Търново персоналът нито е по-многоброен, нито по-квалифициран или по-добре заплатен от персонала на останалите общини. И все пак при нас можете да получите удостоверение за данъчна оценка за 1 час работно време. И когато прокуратурата, частните съдебни изпълнители или която и да било институция поискат спешна справка, нищо не се събира ръчно, а документите се генерират от системата.
Ако всяка община не направи нещо за себе си, нищо смислено или навременно няма да се получи. Преди повече от две години Националното сдружение на общините със свое писмо апелира общините да не внедряват собствени системи за местните данъци и такси, защото разработването на такава система ще бъде възложено от сдружението. Такова възлагане обаче не се случи.
Преди година Министерството на финансите обяви обществена поръчка за разработването и внедряването на такъв софтуер - конкурсът беше прекратен. Към настоящия момент "Информационно обслужване" твърди, че му е възложена такава задача. По обявените разчети до средата на 2009 година продуктът трябва да се внедри в първата от три пилотни общини, до края на годината в останалите две, а до края на 2010 г. и в останалите общини. Поддръжката на сегашният софтуер, който работи под DOS, съгласно споразумението между НСОРБ и НАП изтича през месец март 2009 година. Оттогава до 2010 г. всеки ще се оправя както може.
За мен е странен стремежът да се спрат общините от разработване на софтуер за собствени нужди, в очакване на "големия, общ и безплатен". Най-малкото защото различните общини имат различни нужди. Странно е, защото винаги, когато се повдигне въпросът за определяне на единен формат за споделяне на данни между институциите, този проблем никога не намира решение. А може би не е толкова странно?
---------
*авторът е началник отдел "Местни данъци и такси" в община Велико Търново, заглавието е на редакцията