От 1 януари догодина рецептите, издавани от личните лекари за хронични заболявания, ще важат 3 месеца, съобщи председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. До дни трябва да са готови промените в наредбата на здравното министерство, която регламентира тази дейност, допълни той.
В момента рецептите за препарати за хронични болести важат само 1 месец. Личните лекари отдавна настояват този срок да бъде удължен, тъй като необходимостта пациентите да подновяват рецептите си ежемесечно води единствено до опашки пред кабинетите. След преговори и здравната каса, и МЗ се съгласиха срокът да бъде удължен до 3 месеца, т.е. за лекарството да се ходи при джипито веднъж на 3 месеца.
Няма обаче да е нужно пациентите да си купуват препаратите накуп, т.е. наведнъж да плащат за 3 месеца, увери Киров. Аптеките ще отпускат лекарствата всеки месец, както и сега. Освен това не е казано, че всяка рецепта е със задължителен срок от 3 месеца, по преценка лекарят може да изпише медикамент и за по-кратък срок, ако има нужда, т.е. ако терапията на пациента още не е напълно уточнена. Промяната не важи за протоколите за скъпо лечение и техният срок ще остане 6 месеца.
Промени има и в т.нар. 24-часово разположение на личните лекари, съобщи още Киров. От януари догодина те вече няма да са длъжни денонощно да изпълняват пълния обем дейности, за които им плаща здравната каса, т.е. задължително да се отзовават, ако ги потърси пациент. Извън работното им време пациентите отново ще могат да ги търсят, но лекарите ще имат право да преценяват дали човекът се нуждае само от телефонна консултация, от преглед от джипито или от "Бърза помощ", поясни Любомир Киров. "Достъпът не е нарушен, но така се вкарва ред и ние сме удовлетворени от това решение", допълни той.
Третата промяна, която влиза в сила от началото на 2009 г., е, че в задължителния профилактичен преглед ще бъде включено и изследване на холестерол и триглицериди за всички пациенти над 18 г. "Това са основни рискови фактори за развитие на сърдечносъдови болести и трябва да се следят", обясни шефът на сдружението на личните лекари.
|
|