:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,019
Активни 397
Страници 24,922
За един ден 1,302,066

Реформата в средното училище пак се отлага

Реформата в средното училище се отлага за неопределено време, стана ясно на заседание на просветната комисия в парламента вчера. Според министъра на образованието Даниел Вълчев новата структура на средното образование трябва да влезе в сила през учебната 2010/2011 г. Тя предвижда основното образование да се завършва след VII клас, а не след VIII, както е сега. Освен това е заложена и друга много генерална промяна - гимназиалната степен да се раздели на два етапа - до Х и до ХII клас. Промените трябваше да влязат в сила напролет за сегашните седмокласници. Те трябваше да са първият випуск, който ще получи дипломи за средно образование и ще положи национален стандартизиран изпит. Сега обаче тези нововъведения се отлагат.

Новата структура на средното образование е предвидена в националната програма за развитие на училищното образование, приета от парламента през 2006 г. Министърът обаче твърди, че няма срок за това, за да не се остави тежко наследство за следващите управляващи. Излиза, че МОН не изпълнява програмата, приета от парламента, коментираха обаче депутати.



ПРИЗИВ

Очаквам много сериозна подкрепа, за да отпадне за образованието и здравеопазването изискването да се харчат 93% от предвидените разходи, обърна се Вълчев към депутатите от комисията по образованието. В проектозакона за бюджета е записано, че поне до юли ще се отпуснат 93 на сто от предвидената бюджетна субсидия, а дори има предложения ограничението да е 90 на сто. Няма да можем да се справим, сериозно го казвам, заяви просветният министър.
8
2398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
27 Ноември 2008 07:24
МОНстърът, че е откровен глупак - глупак е. Тарикат, но селски. Или поне балкански.
Ще отлага, я! Избори идат, фондове за крадене се разпределят. А той с някакви деца, с някакво министерство, с някаква просвета ще се занимава...Ама ха!
27 Ноември 2008 07:54

Те това е хубава новина, поне тази година може да ПРЕДПАЗЯТ някой и друго дете и родител !!!!!!!!!
27 Ноември 2008 09:48
Според написаното днес в един ежедневник 40% от българските ученици не са в състояние да "генерират текст на български език'' /край на цитата/. Казано на простичък език 40% от децата на възраст между 8 и 18 години не могат да напишат съчинение. Вълчев не е ангел, но не мисля, че вината за това е негова. Електронните издания на варненските медии се напълниха с новини относно конфликт директор - учители в една професионална гимназия. човекът просто е имал ''глупостта'', представете си да изисква в качеството му на директор, колегите му да РАБОТЯТ
27 Ноември 2008 14:49
Според мен най-доброто образование беше, когато основното беше до 8 клас, и до 6-7 клас задължително имаше занималня. После средното - до 11 или 12 клас за някои училища.
Всички останали експерименти се оказаха неудачни. Нещо повече, виждаше се, че са неудачни още преди да бъдат въведени...
27 Ноември 2008 15:58
Аз съм завършила преди 1990, така, че не си спомням за задължителни занимални, поне във Варна. Тези, които имаха проблем с даден предмет ходеха на частни уроци /моя милост по алгебра /. На частни уроци се ходеше и за кандидатствуване във ВУЗ /пак моя милост по немски/. Частните уроци си бяха и тогава много разпространени, особено за подготовка на кандидат студентски изпити. При добър преподавател се попадаше с ''връзки''. Резултатът беше гарантиран. И сега е долу-горе така, само че цените станаха , , астрономически'', особено, ако на уроци се ходи за кандидатствуване при този преподавател, за който се знае, че ще е в комисията по оценяване на кандидат гимназисти, или -студенти, или че думата му се ''чува, , в изпитната комисия. Не в това е проблемът според мен, а в омагьосания кръг на ниски заплати и лоши условия за провеждане на учебен процес в масовото училище, и оттам рязък спад на престижа на професията и качеството на преподаването. С много, ама много малки изключения в училище останаха тези, които за друго не стават, тези, за които училището е базата за ''частпрома'' на уроците, тези, на които им е скучно да си седят в къщи, докато съпругът ''вади'' добри пари. Т.е. никой не си дава зор да учи децата. А не са малко и случаите, не само сред ромите /там са масови/ в които от училище се отпада и поради невъзможност за разбиране и усвояване на преподаваното. За качеството на написаното в учебниците не ми се говори.
27 Ноември 2008 21:07
Здравке,
В нашия край частни уроци нямаше. Гледаше се с лошо око на тези, на които се налагаше да вземат частни уроци. Значи са били много тъпи, щом им се е налагало... Всичко беше в училище. И за кандидатстване не се използваха частни уроци. Самоподготовка.
От нашия клас почти всички кандидатстваха, бяха приети и се издигнаха. Аз имам две висше, имам съученици научни работници...
Системата работеше, учителските заплати пак не бяха високи, обаче имаше уважение. Майка ми беше учителка, сега е на 72 години, още я уважават учениците й.
27 Ноември 2008 22:42
Здравка,
никой не си дава зор да учи децата

искам да го видя това проучване с доказателствата, че 100% от учителите не си дават зор да учат децата.
--------

Здравка, ако си родител, жалко за детето/децата ти, че си допуснала да учат в училище, където никой не си дава зор да ги обучава. Ако твърдиш, че нямаш избор и навсякъде е така, ще ти кажа, че в ЕС страните не е така и пак жалко за децата ти, че не са случили на майка, която заради тях би емигрирала. Ако вече си го направила, откъде знаеш как е в момента в България?Ако, пък, не си родител, отново:откъде знаеш как стоят нещата?
-----
Държа, още когато са на 14 години, моите ученици да бъдат научени да не злоупотребяват с изявления от типа: Всички.... Никой.... Винаги.... Никога....И децата без проблем бързо научават да не блудстват с думите.
29 Ноември 2008 06:15
Съжалявам, че чак сега виждам постинги, очакващи отговор. Няма да емигрирам. Аз съм образован човек, ползуващ 3 чужди езика в работата си и получаващ една много прилична за български условия заплата. Аз съм завършила тук, за това си позволявам да забележа разликата от преди и сега. Не ми е известно, дори за отличниците на Английската гимназия във Варна, някой да се е справил със SAT, TOEFL, и пр., без допълнителна извънучилищна подготовка, била тя частни уроци, или специализирана школа, провеждаща платено обучение.
Писала съм не веднъж и за следното. Налага ми се да провеждам интервюта за позиции, изискващи висше образование /може и студенти с подходяща специалност от горния курс/, резултатите са все по-плачевни, да оставим езиците, трагично е с общата грамотност.
Едва ли някой ще отрече, че има деца по-интелигентни и по-знаещи от своите препдаватели, което не говори добре за преподавателите и поражда конфликти. Разбира се, че каквото и да си говорим нещата опират до пари.
Ниските заплати генерират ниско качество.
9101, моите родители другаруваха с моя класен от прогимназията, вече за жалост покойник. Той преподаваше БЕЛ, имаше 2 висши, едното получено в Будапеща. Беше ерудит и симпатяга, обичан от учениците си и харесван и уважаван от родителите им. Сигурна съм, че и майка Ви е такава. Вероятно сте от по-малък град и при Вас все още е оцеляло апостолското у някои учители.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД