Европейската комисия одобри икономически план за 200 млрд. евро за подпомагане на икономиката на страните-членки на ЕС, за да устоят на рецесията. Стойността на пакета представлява 1.5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Евросъюза и е със 70 млрд. евро повече от предварително обявените разчети.
Комисията призовава страните-членки да заделят общо 170 млрд. евро, или до 1.2%, от своя БВП за подпомагане на националните икономики, предаде Ройтерс. За България това означава 744 млн. лева. Още 30 млрд. евро ще бъдат отпуснати от бюджета на ЕС и от Европейската инвестиционна банка.
Планът ще позволи на членките да стимулират собствените си икономики, пострадали от световната финансова криза, чрез съчетаване на данъчни намаления и увеличаване на разходите, коментират информационните агенции.
Спасителният пакет включва краткосрочни и дългосрочни мерки. Първите целят да засилят потребителското търсене, да спомогнат за запазването на колкото може повече работни места и за възстановяване на доверието в европейската икономика. Дългосрочните мерки, наречени "умни инвестиции", трябва да доведат до икономически растеж в ЕС и да помогнат за реализирането на стратегически цели на общността.
Планът ще ускори изпълнението на реформите, чието изпълнение започна съгласно Лисабонската стратегия. Това включва и ускорено изплащане на 6.3 млрд. евро от кохезионните фондове на ЕС, съобщи електронното издание "ИЮ Обзървър". Предвижда се ЕК да отдели допълнителни 5 млрд. евро за развитие на екологично чисти технологии в автомобилната индустрия за периода 2009-2010 г. Европейската инвестиционна банка ще увеличи годишните си инвестиции с 15 млрд. евро през следващата година и с подобна сума през 2010 г.
Страните-членки на ЕС ще трябва да обърнат повече внимание на социално слабите, да се осигурят обезщетения за безработни за по-дълго време и да се инвестира повече в малкия и среден бизнес. ЕК внася в Европарламента проектодиректива, позволяваща намаляване на ДДС за услугите.
"Преминаваме през период на изключителна криза и противодействието изисква изключителни мерки." Това обяви председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу по време на представянето на пакета в Брюксел на съвместна пресконференция с еврокомисаря по икономическите въпроси Хоаким Алмуния.
Предложенията на ЕК ще се обсъдят по време на срещата на върха на лидерите в ЕС на 11 декември в Брюксел.
Испания определи като "добре дошъл" плана за икономически подем на ЕК, предаде АФП. Мадрид посочи, че някои от предложените мерки вече се прилагат в Испания.
Германия го нарече "уместен", но поиска време "да обсъди още някои подробности", заяви заместник-говорителят на правителството Томас Щег.