Румен Петков от БСП и Камен Костадинов от ДПС не изглеждат притеснени от решението на Еврокомисията. Управляващите заподозряха Брюксел, че се е отнесъл несправедливо към България. |
От ЕК категорично отхвърлиха твърденията за двоен стандарт. Говорителят на еврокомисаря по разширяването Оли Рен - Кристина Над, заяви, че са приложени абсолютно същите принципи и финансови правила и към другите страни-членки на ЕС. "Решението ни бе взето след внимателен анализ", обясни тя. Над допълни, че анализът е бил основан на конкретни факти от заключенията на проведените у нас одитни мисии, задълбочената оценка на изпратените от България документи и дискусия с представители на ОЛАФ. Еврокомисията е отчела абсолютно всичко, предприето от България, за връщането на акредитациите. "Разбираме разочарованието на България, еврокомисарят Оли Рен също съжалява, че трябваше да вземем такова решение, но правилата за финансово регулиране трябва да се спазват от всички членки", заяви Кристина Над.
"Целият процес на подготовка на България за членство в ЕС и първите 2 г. след присъединяването представлява постоянно усилие от страна на обществото, институциите и всички български граждани за модернизация и реформиране на страната ни и тези усилия дават резултат", обяви пък Станишев пред депутати и представители на германския бизнес в Берлин.
Вицепремиерът Емел Етем не бе изненадана от това, че европейските ни партньори са установили "някои нередности и неточности" при усвояването на парите. Причината била, че грамотността на българската държава не е на такова високо ниво, за да може да се справи с такава сложна технология.
Лек намек, че правителството трябва да носи отговорността за спиране на европарите, направи президентът Георги Първанов. "При такива анализи и факти трябва да се говори с имена", смята той, но отказа да съобщи дали са необходими персонални промени в кабинета. Държавният глава обаче смята, че в ЕК има среди, които не са дооценили направеното в последните месеци.
Първанов видя тенденция в контекста на предстоящите евроизбори България да стане заложник на битката между основните сили и претендентите за спечелването им. За разлика от Европейския парламент обаче ЕК, която наказа България, не се дели на политически групи. Тя е административен изпълнителен орган и няма право да изразява каквито и да е политически пристрастия.
Депутатите от мнозинството също видяха несправедливост в решението на ЕК. "Решението на комисията не отразява реалността и практически свършеното. Не очакваме подаяния, очакваме разбиране и справедливо третиране на България", обяви шефът на лявата ПГ Ангел Найденов. Неофициално леви парламентаристи коментираха, че някой трябва да понесе отговорност за спрените пари. Те посочиха националния координатор Димитър Ивановски и шефа на Националния управителен орган Любомир Дацов. На заседанието на ПГ във вторник е имало доста остри изказвания в тази посока, разказаха присъстващи. Вчера социалистите отказаха да правят прогнози за мерките, които кабинетът трябва да предприеме, преди връщането на премиера Станишев от Германия.
"Всички критики, особено тези за слабите резултати в борбата с корупцията и недостатъчния управленски, административен и експертен капацитет, са основателни", коментира и зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев пред "Сега". Той обаче смята, че санкцията е била излишна. Според него държавата не е финансирала проекти, по които ЕС е спрял парите, и тази констатация на комисията не е вярна. Неофициално от ДПС казаха, че още при първите сигнали на ЕК са намекнали за оставката на регионалния министър Асен Гагаузов, но не са били чути.
Междувременно стана ясно, че съветът на коалицията ще се събере през другата седмица. Основната тема ще са мерките за преодоляване на кризата и промените на бюджета.
--------КОНТРА
"Неправилно е проблемът със спрените средства от ЕС да се прехвърля на съдебната система. Ние също носим своята отговорност, но едва ли има държавна институция, която да не носи отговорност в този процес", коментира главният прокурор Борис Велчев упреците към магистратите. Все пак обвинител № 1 призна, че направеното може да е повече. Според него, ако материалите от ОЛАФ бъдат приемани като доказателства, работата ще върви много по-бързо. "Няма как материали, събирани по оперативен път, да се ползват", контрира министърът на правосъдието Миглена Тачева. Законодателството ни било достатъчно добро.
"ЕК не оцени по подобаващ начин сериозните усилия, които правителството и отделните сектори бяха вложили за преодоляване на констатираните проблеми в последния й доклад", заяви и вътрешният министър Михаил Миков. Той също като президента смята, че са "надделели някакви настроения, свързани с предстоящите избори догодина".