:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,716
Активни 592
Страници 13,646
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Нестабилни недвижимости

След аферата "Златно пате" се чу за още няколко сделки с имоти, изтъргувани с подправени документи. От години знаем за измами, в които мошеник с фалшиво пълномощно продава чужди недвижимости, които после се прехвърлят "съвсем редовно" още няколко пъти за замитане на следите, докато жилнат някой непричастен към шашмата купувач. Много се бъкли кои са измамниците, колко задигнали, кого ужилили и как. Но засега



главният въпрос не се поставя



и следователно няма изглед скоро да се реши. Пошло е да се говори за "жилищна мафия" (никаква мафия тук няма, явно е, че става дума за съвсем друг вид престъпност), но нищо да не е сторено за ликвидиране на самата възможност за успешни измами. Лесно е да се вдига патардия, вероятно не е трудно в толкова малка и толкова комшийска страна да се открият виновните. Но престъпленията не са големият проблем. Те са само симптом. Дори да се накажат всички (досегашни) извършители, дори да се възмездят престъпно причинените вреди, проблемът пак няма е решен. Очевидно



законът пази твърде зле



правата на собственост. И тази слабост на закона е много по-вредна от всички престъпления накуп. Дори да няма ни една измама, то недъгавият механизъм пак ще причинява вреди, мерени в милиарди евро. Защото порокът на закона отблъсква потенциални инвеститори, проваля проекти, за които никога няма и да чуем: че кой нормален човек би купил и градил имот в страна, където дори подписът на най-популярния в страната човек, столичния кмет, може да се фалшифицира, а с подправения документ успешно да се прехвърли имот? Утре някой ще вземе с менте пълномощно от патриарха да продаде митрополията. Какво му пречи да подправи подпис на някакъв си инвеститор и да му чопне завод или мол? Никоя инвестиция не е хазарт. Налага се



незабавен основен ремонт



на цялото законово устройство на недвижимата собственост в България. Нито кадастърът (който се бави от десетилетия), нито ремонтът на поземления регистър ще ликвидират опасността, за която говорим. Не техниката, самият правен институт и обслужващите го процедури трябва да се изменят. Сегашната уредба може да е била достатъчно добра във време, когато цялата собственост бе национализирана (с изключение на панелките и някое друго дворче). Но за пазарна икономика този режим се оказва недъгав. Вместо да се пуснат в тежко пуйчене мъдри родни юристи, по-добре



да внесем правна уредба



на недвижимата собственост и сделките с нея. За да е ясно какво ни трябва, предлагам да внесем и инсталираме любимия ми германски модел. Той не е "модерен" и е всичко друго, но не и "гъвкав". Но крепко охранява всички интереси. Прехвърлянето на недвижим имот в Германия трае месеци и е много по-скъпо, отколкото у нас. Това поне гарантира, че мошеникът не може за нула време да прехвърли няколко пъти един и същ имот, за да скрие следите от измамата. Целият процес започва с договор, но той винаги е само предварителен. С него страните възлагат на нотариуса да започне процедурата по прехвърляне на собствеността. Цялата цена се внася по сметка при нотариуса (германските нотариуси имат десетки милиони евро професионална застраховка, а и държавата носи имуществена отговорност за действията им, т.е. плаща, ако застраховката не стигне). После започва проверка на собствеността от Адам и Ева и



упражняването на запазени права



Всяка (проекто)сделка с недвижимости се обявява пред общината, където е имотът. Тя има правото сама да купи имота по посочената от нотариуса цена или да се откаже от своето право. Същото право след общината има федералната държава (Bundesland). Ако имотът се търгува на безценица, и общината, и държавата могат да го напазаруват на цената, която им се вижда ниска. Ако им трябва за нещо този имот, могат да си го купят. Нотариусът връща парите на кандидата купувач, продавачът няма думата, щом веднъж е подписал условията на продажба. После се проверява за тежести и права. Публичните и комуналните вземания се плащат от парите, внесени от купувача. Продавачът взема колкото пари останат. Смяната на собствеността се вписва във всички данъчни, общински и комунални регистри и накрая, ако всичко е наред, се вписва прехвърлянето в поземления регистър (Grundbuch). И тогава



сделката е окончателна навеки!



Никой вече не може да я оспори. Няма такава дивотия като евикция на германска собственост. Щом си вписан като собственик, никой не може да иска собствеността обратно. Дори ако някак си продавач измамник излъже системата, истинският стар собственик може да търси обезщетение, може да съди измамника, нотариуса, държавата. Не може обаче да си върне имота, след като друг е станал законен собственик. Собствеността се прехвърля цели 5 или 6 месеца след като е изповядана и платена сделката. Но купувачът знае, че собствеността му никой не може да оспори. Ето това значи неприкосновеност на собствеността. Нашето днес си е игра на Черен Петър, в която на добросъвестния купувач могат да пробутат губещата карта цели 5 години, откак встъпи във владение: докато не изтече придобивната давност.
15
4663
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
15 Декември 2008 05:38
"...че кой нормален човек би купил и градил имот в страна, където дори подписът на най-популярния в страната човек, столичния кмет, може да се фалшифицира, а с подправения документ успешно да се прехвърли имот? "
Знаех си аз че Мечкаров не е нормален .
15 Декември 2008 06:56
А за фалшивият подпис виновен, естествено, няма.
15 Декември 2008 08:19
15 Декември 2008 08:22
за германците.
15 Декември 2008 10:18
Струва ми се прекалено опростено твърдението, че тук, видиш ли с едно пълномощно продаваш. Фалшиво при това. Е, не е съвсем така, а е ясно, че при сделката с подписа на Борисов е имало гръб и то от високо. Принципно при продавжба неизменен документ е данъчната оценка, която се дава само на собственик. Същото ваьи и за скица. т.е. измамницте трябва да се снабдят и с тях. Второ пълномощното трябва да е изрично - т.е. да вклчва напълно описанието на имота, както е по нот.акт, т.е.измамниците трябва да имат и него. Добре, да кажем, че понеже е публияна информация и са имали ЕГн на продавача са си направили справка в службата по вписвания. В пълномощното трябва да фигурират всички действия от сключването на предварителен договор, до цената, начина на плащане, датата на изповядване и т.н. Придружено с декларации. Т.е. измамникът трябва да е в пълна комбина с нотариус за да успее да се снабди с такива документи. И накрая ако предварителния договор е вписан, то имотът не може да се продаде 100 пъти при други нотариуси.
15 Декември 2008 10:25
"Дори ако някак си продавач измамник излъже системата, истинският стар собственик може да търси обезщетение, може да съди измамника, нотариуса, държавата"

Какво би казал г-н Хърсев, ако един ден се окаже, че не е собственик на собствените си недвижимости и трябва да води дела с мутри, които без проблем са придобили собствеността му , защото "продавачи измамници" у нас колкото щеш.

Не по-малко абсурдно е и
“Ако имотът се търгува на безценица, и общината, и държавата могат да го напазаруват на цената, която им се вижда ниска.”
Т.е ти си мислиш, че си намерил имота на твойте мечти, но след 5 месеца се оказва, че общината също го е харесала и ти не можеш да го купиш, щото и тя го иска.

Статията е написана доста елементарно и механично е пренесена една система.
При нас проблема не е, че е лош закона, а че се шири беззаконие. Потенциалния купувач обаче знае за това и прави каквото може, за да провери имота, който ще купи. А какво да прави нищо неподозиращия собственик , ако по германската система се окаже без собственост, а г-н Хърсев д-р ик ?.

15 Декември 2008 11:36
В България, чужда собственост може да се придобие лесно и законно.Напр. по давност, като добросъвестен владелец.Наскоро имаше такъв случай изнесен във медийте, а колко ли са в действителност?
Напълно подкрепям Хърсев! Германският опит може да ни е полезен и при окрупняването на раздробената земеделска земя, чрез посредничеството на
общините и държавата.
15 Декември 2008 11:50
В Германия има и една друга особеност. Плащания на ръка няма. Купувачът превежда сумата по покупката на специална, клиентска, банкова сметка на нотариуса. Предварително нотариусът е проверил дали върху имота няма ипотеки или най-общо задължения. Подписва се договорът по продажбата/покупката на имота и едва след като имотът се нанесе в кадастъра (тук грундбух) и всички документи на купувача и продавача, по списък, са налице, продавачът си получава парите. Интересното е, че НИКОЙ не се усъмнява и за милисекунда в нотариуса.
15 Декември 2008 12:47
Законодателстовото ни е надупчено като швейцарско сирене и понятия като правна сигурност в сфера, където би тръбвало да има най-голяма такава звучат кота научна фантастика.

Наскоро го изпитах на собствен гръб. Обикновеният гражданин изобщо не е защитен от всякакъв вид игрички и комбинации. Така както е описана германската система изглежда доста по-читава.

Да не говорим какъв цирк става при наличието на няколко завещания - мисля, че никой сериозно не се е погрижил и там нещата да се уредят и да има стабилност.

Статията много точно описва настоящата ситуация и въобще не е "механично преписване".



15 Декември 2008 14:12
Grushenka:
"...Т.е. измамникът трябва да е в пълна комбина с нотариус за да успее да се снабди с такива документи. .."

Което, е направо абсурдно в нашата Европейска Социалистическа Родина.
И преди да започна да се взирам в писанията на всички познавачи на германските закони, искам да подкрепя идеите на Хърсев. Дори и да не е "германския" модел, има много развити страни с чудесни правни норми касаещи недвижимите имоти и собствеността. Просто, да не е пладнешкия грабеж който е узаконен сега у нас.
За такова нещо, поколенията ще са ни благодарни.
15 Декември 2008 18:10
Мисля, че Хърсев говори за Eigentumsuebertragung unter Vorbehalt. Нормалните сделки в Германия стават доста по-бързо. Според мен решението е в наличието на имотен регистър като немския грудбух - отгоре скицата с номера на имота (който е едно единствено, повтарям: едно единствено число), отдолу 3-4 графи: настоящ собственик, настоящи тежести, вписвания. Втора мярка: съвременни технически средства, като например електронно известяване при всички промени по партидата на имота и срок на възражения от 2-3 дена. Дори при промяна на адреса (мейла, телефона) на известяване, съобщението се праща и на стария адрес. Ако има възражение, сделката се спира до изясняване на статуквото.
Не бива да забравяме, че крайният ощетен е измаменият купувач, който е броил парите. С един прост документ, в който 1 имот да носи 1 номер и всички атрибути да се виждат, много невежи хора могат да бъдат спасени от баламосване.
15 Декември 2008 19:04
Така е в нормалните страни. В‌ ненормалните страни, като БГ, единственият измамен е собственикът на имот.
А вие чухте ли за новото промъкнало се правило за етажната собственност?
Според което, изрично, повтарям, ИЗРИЧНО е вмъкнат текст който гласи че за неплатени дългове, длъжникът НЕ СЕ‌ ползва от защитата на му единственият имот, сиреч, може да бъде продаден за дългове......
На спечелилите, ЧЕСТИТО.
15 Декември 2008 19:37
Belchev
15 Декември 2008 21:45
И‌ аз съм изумен че имаше хора който говореха че е добро време за купуване на имот в Палм Спрингс през 2007, но се намираха!
Воцо, дай вторта производна на цените, морон! Ето ти данна Натиснете тук
Муа-ха-ха!
Уа-ха-ха!
16 Декември 2008 07:44
Германски модел ли? На вас не ви ли обясниха миналата седмица, че германските модели са хитлеристки?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД