:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,427
Активни 676
Страници 7,301
За един ден 1,302,066
Челен опит

Заблуда е, че правителството създава работни места*

Мерките за стимулиране на икономиката са по-скоро имитация на дейност, целяща да увеличи влиянието на политиците
Новоизбраният президент Барак Обама иска голям пакет от "стимулиращи" мерки, за да създаде 2.5 милиона работни места до 2011 г. Много подробности не са ясни, включително и какъв точно е размерът на държавните разходи, които ще предложи и как ще измери колко са създадените работни места. Според официалните съобщения в пресата новата администрация очаква между 400 и 500 млрд. долара през следващите две години, но в. "Вашингтон пост" пише, че демократите говорят за общо 700 млрд. долара.

Напълно очаквано сумите отприщиха апетита на групите със специални интереси. Между борещите се за държавния кокал са строители на жилища и пътища, автомобилни компании, щатски и местни правителства, зеленото лоби и компаниите за алтернативна енергия.

Лесно би било да пренебрегнем тази вакханалия от разходи



просто като плячка за победителите във войната.



В крайна сметка демократите спечелиха изборите и сега възнамеряват да възнаградят групите със специални интереси, които ги подкрепиха. Това обаче не е цялата картина. Някои от поддръжниците на новите разходи, изглежда, искрено вярват, че правителството може да създаде нови работни места.

Това отчасти може да се приеме за кейнсианска икономика, а именно - теорията, че икономиката може да бъде подсилена, ако правителството взема пари назаем и ги дава на хората, за да ги похарчат. Това уж "завърта колелата", докато парите циркулират из икономиката. Кейнсианската теория звучи добре и би било страхотно, ако беше вярна, но има един направо заслепяващ логически недостатък - тя не обръща внимание на факта, че в реалния свят правителствата не могат да инжектират пари в икономиката, ако преди това не ги вземат от нея. Теорията разглежда само едната страна на уравнението - това, че правителството пълни десния джоб на икономиката. Но



откъде правителството взима парите?



Взима ги назаем, т.е. от левия джоб на икономиката. Кейнсианството не повишава националния доход, а просто го преразпределя. Паят бива разрязан по различен начин, но не става по-голям.

Емпиричните доказателства също показват, че кейнсианството не работи. И Хувър, и Рузвелт са увеличили драматично разходите, без въобще да се притесняват от големите дефицити, които са предизвикали, но въпреки това икономиката е била в ужасно състояние през 30-те години на ХХ век. Кейнсиански стимули са били опитвани и от Джералд Форд, и от Джордж Буш без ефект върху икономиката. Кейнсианството се провали и в Япония през 90-те години на ХХ век. Така че тезата, че правителството създава работни места, няма доказателство на практика. Теоретичните и емпирични данни оборват тази хипотеза и



водят до три неизбежни извода:



1. Теорията за държавно създавани работни места не отчита загубата на ресурси за продуктивния сектор на икономиката. Фредерик Бастиа, великият френски икономист, е известен по много причини, една от които е обяснението му за "видимото" и "невидимото". Ако правителството реши да построи "мост към нищото", лесно се виждат работниците, заети с проекта. Това е "видимото". По-малко очевидно е обаче, че ресурсите за изграждане на моста са взети от частния сектор и вече не са налични за алтернативни приложения. Това е "невидимото".

2. Така наречените "пакети от мерки за стимулиране" обикновено са "много харч за нищо". Дори и да приемем, че парите падат от небето и не трябва да се тревожим за "невидимото", правителството никога не е ефикасно средство за постигането на дадена цел. Харвардският професор Грег Манкю е взел данните за парите, които се дискутират, и твърденията за броя на работните места, които ще бъдат създадени (ако въобще бъдат създадени), и е пресметнал, че всяко ново работно място ще струва $280 000. Но тъй като парите не падат от небето, тази цифра е само частичен измерител на реалния разход. Реално погледнато, цената на всяко създадено от правителството работно място би трябвало да отразява алтернативното по-продуктивно приложение на тези $280 000 в частния сектор.

3. Държавните служители са прекалено добре платени. Има няколко обяснения на големите разходи на правителството за "създаване" на работни места, включително и неизбежната неефикасност на публичния сектор. Главният фактор обаче е прекомерно високото заплащане на бюрократите. Според данни на Бюрото за икономически анализ, средностатистическият служител на федералното правителство получава два пъти повече пари от средностатистическия работник в продуктивния сектор.

Независимо от изброените аргументи, политиците във Вашингтон най-вероятно ще прокарат закон за "стимулиране" на икономиката, пълен с мерки, имитиращи дейност. Макар и да има няколко наивника, които мислят, че голямото нарастване на правителственото бреме е рецепта за създаването на нови работни места, политиците имат лична причина за подобни действия и тя е, че те ще увеличат властта и влиянието им.

Те печелят, а данъкоплатците губят.



-------------------------------------

*Статията е публикувана в бюлетина на Института за пазарна икономика "Преглед на стопанската политика". Препечатваме я заради очевидната аналогия, която може да се направи и със ситуацията в България.
53
2751
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
16 Декември 2008 00:55
Чейндж, а? А сега давай на тезисите?
16 Декември 2008 01:33
Като институт е (маргинален) неоконсервативен, либертариански "тинк-танк" - ясно е защо бълг. "институт за пазарна икономика" го цитира. Вчера Красен Станчев писа в "Дневник", че кабинета Станишев действал "като американско правителство - на ФД Рузвелт".

Но не е съвсем ясно защо го печати в. Сега? Мисли, че така се слага на Бойко?

Между другото, в цивилизования свят Кейнс се завърна със страшна сила, а Фридман е във фризера. Не само "либералите" в САЩ, но и сам Буш, и всички отговорни консервативни икономисти, и всички акули на Уол стрийт забравиха идеологическите си заклинания.

Интересно единомислие на "десния" и "левия" печат у нас срещу здравомислието. М/у другото стори ми се обаче, че Костов одеве каза някои смислени неща.
16 Декември 2008 01:40
Фичка, ти не беше ли либертарианец?
16 Декември 2008 02:25
Мнението на Даниел Мичел е силно тенденциозно.
В периоди на криза е доказано, че Държавата е длъжна да се възползва от ниските цени на ресурсите/материални и трудови/, за да изпълни обществено полезни проекти.
Обама ще се възползва от тази възможност за стабилизиране на икономиката...
16 Декември 2008 02:27
Грациан е либертарианец.
Те отдясно се прегръщат с неоконсерваторите, отляво - с анархистите.
16 Декември 2008 02:46
Единственото спасение е голямите компани да банкрутират.Така се освобождават от профсъюзите и техните правила.Не може един работник които сменява покриви на жилища да получава $8 на час изложен на жега и студ + риск ако падне инвалид за цел живот или умрел.А един профсъюзен работник завърташ неколко болтчета на кола с въздушен пистолет да получава $80 на час.Продукцията която продава завода е достъпна само за финансовите доходи на техните работници но не и за останалите работници на Америка.Четри работника на Форд получават $1 милион годишно.Докато обикновените работници 125 работника получават $1 милион годишно по $8 на час.Няма справедливост.Дори тези работници работят много повече и по тешка работа от превилигированите профсъюзни работници.Много са прави и справедливи Републиканците като отказват финансова помощ на автомобилните компани.Значи на тия които им излиза душата от бачкане с техните пари данаци да се спасяват превилигированите работници на Америка.Нема такъв филм.Всички ще делиме мизерията еднакво!!!!!
16 Декември 2008 07:30
Абе тоя що не иде в Германия да пита нещо за Фюрера и после да заповеда!!!
Аман от разбирачи и микро и макро финтаджий!!
16 Декември 2008 07:55
На пръв поглед има логика в предложението, особено ако проблема се разглежда от психологичната му страна. Хората потребяват само най-необходимото, понеже нямат пари и се притесняват да харчат запасите си по време на криза. А нямат пари и най-вече сигурност за бъдещето, понеже при намалена консумация няма нужда от това което произвеждат. В резултат доста хора не работят или произвеждат по-малко не защото продукцията им е нежелана, а понеже другите не могат да си я позволят. Ако можеше едновременно всички да започнат да произвеждат и да потребяват, би се развързал възела. Следователно, ако се появи голям консуматор на работна сила, би могло да се очаква кумулативен ефект в сравнително кратък срок. Отделно ползата от построените примерно пътища, училища или каквито са проектите.
Проблемите два: Малкият е корупцията - винаги в такъв вид проекти значителна част от парите потъват не по предназначение или не по най-доброто предназначвение. Големият е, че това е борба с последствията от кризата, а не с причината. В същността си предлаганото решение не е адекватно на капиталистическия икономически модел. Примерно в автомобилната промишленост - истинския проблем на ГМ и Крайслер не е че не им дават кредити. Проблема им е, че автомобилите им са по-лоши от Тойота и Хонда, а работниците им получават повече. Т.е пазара ги изхвърля от уравнението. За момента ГМ има 62 милиарда дългове. Ако печелят по 5000 на кола(силно завишено) трябва да продадат 12.4М коли. Само за главницата. Отдавна никой здавомислещ не е трябвало да им дава заеми. И щеше с по-леки последствия да фалира. Сега като им дадат още пари резултата ще е изкуствено увеличаване на по-лошата продукция. С това няма да накарат никого да я купи. С две думи, не се развързва възела, а се прави политика. Причината за кризата си остава, парите свършват и в резултат кризата само е отложена. Обаче дългът вече е 70 милиарда. И т.н. По-адекватно решение би било да ги раздадат като допълнителни помощи заради увеличената безработица или за реформа на медицинското обслужване. Прогресивното човечество може да иска едно или друго, но фактите са, че тия дето се самоназначават са прогресивни обикновено не разбират интереса си. Капитализъм със социалистически средства няма да бъде построен. По-далновидни дори социализъм не успяха да скалъпят с тези методи. Няма нищо по-убийствено за капитализма от раззаването на държавни пари на частни компании. Противно е на основната идея. Да почват социализъма като мислят че не могат да се справят по друг начин - по бих го разбрал като реалистичен подход.

16 Декември 2008 07:57

Брайтман,
понеже виждам, че обичаш да говориш за ""изтеглените"" чрез спестяване пари от икономиката, искам да те попитам имаш ли надеждна статистика в това направление?! Имам предвид изтеглените в буркани и дюшеци пари защото тях би трябвало да броим за изтеглени. Тези, които са на депозит в банките не би трябвало да броим за изтеглени, нали така?!
Освен това, парите в портфейла ми например или в касата на магазина (преди да стигнат с инкасото до банката) или събираните в някой сейф няколко месеца за да бъде купено с тях нещо по-едро, изтеглени пари ли са или не са?


Редактирано от - Стаксел на 16/12/2008 г/ 08:28:09

16 Декември 2008 08:38
аз тоя старши партньор не бих го вземал и за младши партньор
16 Декември 2008 08:59

Според данни на Бюрото за икономически анализ, средностатистическият служител на федералното правителство получава два пъти повече пари от средностатистическия работник в продуктивния сектор.


Стария хъш също е дал числа със заплатите на едни и други работници. Преди време пък стана въпрос и за диспропорциите, които се внасят от скъпите жилища и ипотеки, храна и здравеопазване... Или казано накратко излиза, че една от причините за тази криза е неравномерното заплащане за единица време в различните сектори. Което може би е криза и само по себе си: По-заплатените работници и сектори имат сериозен проблем - скъпите неща, които произвеждат няма от кой да бъдат купени защото по-малко заплатените нямат пари за това. В допълнение, скъпо платените са спестили пари хем в банка, хем в пенсионен или инвестиционен фонд, които пари обаче, също няма как да бъдат вложени щото масата хора първо трябва да си плати ипотеката или наема, после храната и здравето, после лизинга на колата и чак тогава евентуално да помисли за нов телевизор, почивка или нещо друго. И какво се оказва, че неравномерното заплащане създава проблеми. Решението - ами по-равномерно заплащане. Т.е. социализъм... Абе казвам ви аз, че живеем във времето на Великата Социалистическа Еволюция (ВСЕ)...

П.П. Лека поправка: Великата Световна Социалистическа Еволюция (ВССЕ)


Редактирано от - Стаксел на 16/12/2008 г/ 09:30:31

16 Декември 2008 09:28

Абе държавата като е толкова лош собственик, що всички дет са го закъсали(банки , автоиндустрията)рИват тя да им даде пари.Що не искат от Рокфелер и от Морган, те нали са по-добри собственици.
16 Декември 2008 09:35
Щото Морган и Рокфелер ако даваха нямаше да имат

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 09:44

що всички дет са го закъсали(банки , автоиндустрията)рИват тя (държавата) да им даде пари?


За автоиндустрията не знам, но като гледам банките и без да рИват, държавата пак им дава пари. По една проста причина - че същата тази държава е превърнала банковата система в център на икономиката. Първо чрез монетарната политика и второ, чрез социалните си системи (пенсии, здравеопазване и пр.). Държавите прибират между 35 и 50% от доходите ни срещу обещанието за нещо (публични услуги, здраве, пенсии). И точно заради тези обещания и събраните средства държавата помага на банките и финансовите институции. Защото в тях има пари, които са насилствено извадени от икономиката с цел да бъдат преразпределени. И ако това преразпределение се провали се проваля и държавата. Или по-точно този модел на управление...

16 Декември 2008 09:51
Другарки и другари, да вметна само - не разчитайте толкова много, че невидимата ръка на пазара е напълно невидима. Някои части от нея (например средният пръст) в определени моменти стават съвсем видими и осезаеми. И тогава ще вадите Фридман от фризера, но може да се наложи да духате, за да се размрази бързичко

_______________________
Блогът на Манрико
16 Декември 2008 09:52

Ми като имат що искат още да вземат?
16 Декември 2008 09:53
Абе държавата като е толкова лош собственик, що всички дет са го закъсали(банки , автоиндустрията)рИват тя да им даде пари.

Ти ако видиш някой да раздава пари - няма и да се наредиш на опашката?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 09:55

Абе реда се , ама все до мен не стигат.
16 Декември 2008 10:01
Ми то не може да има за всички - все от някой трябва първо да се вземат тези пари - трябва да има и донори.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 10:05

Съдба!Цел живот донори!Та затова ще минем под другата статия -за революцията.Немой се издържа повече така!
16 Декември 2008 10:07
чичо фичо, не съм останал с вчепетлението, че cato е маргинален институт. може и да греша.

това, че в момента по цял свят много харесват кейнс в момента, не означава, че написаното от човека е грешно, нали така. както и обратното.
16 Декември 2008 10:15
Революциите само подменят някои от бенефициентите. Донорите пак са преебани.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 10:17
Сладко нещо е "брашняния чувал"!
Я ги погледнете нашите как са се наредили на държавната ясла - кат' едни свински черва са се наредили, кат мравучки в боен поход са се наредили...
А за сравнително честния частник, няма по-сладко нещо от "Държавна"..субсидия, поръчка, компенсация, помощ и още, и много още форми на..ам-циц.
16 Декември 2008 10:31
Фичка, ти не беше ли либертарианец?


Г-н Фичо, ако и да е бил в някакъв период либертарианец, то изменението на международните реалии и грубата шаячна правда го довеждат щото сега да стои на здравите идеологически позиции на Силите на Промяната, докато други се лутат болезнено дезориентирани.
16 Декември 2008 10:36
"Институт за пазарна икономика", кво е тва и за кво се бори
Докато фурнаджийски лопати от тоя институт и от форума се чудят кога да слагат и вадят шарлатанина Фридман от фризера, немците немат тоя проблем. В Германия шарлатаните не ги бръснат за слива, а преди неколко дни финансовият им министър нарече мерките на Браун "тъпанарско кейнсианство". Не верват нито на Фридман, нито на Кейнс. Верват на инстинкта на швабската домакиня, както се изрази Меркел.
16 Декември 2008 10:45
Революциите само подменят някои от бенефициентите. Донорите пак са преебани

Някои само са прощудирвали диалектиката Платонова и Сократова ...Хак им е...Ъхъм...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 11:49
Проблемът които всички търсят в икономиката в действителност са съвсем други. Значи преди няколко години ми попадна статия на някакъв човечец дето на младини работата му била дългосрочни прогнози. Та той казва че 50те години правили прогноза за 2000та година. И вика: очаквахме летящи коли, градове на луната, лекарства за рака и т.н. И сега вика епа нищо не познахме, колите си останаха същите, градове на луната няма, и от рак си се мре все така. А пък за телефоните ептем не познахме, те надхвърлиха всякакви наши прогнози, такива чудеса в комуникациите не можехме и да предположим. Та проблема в действителност е че прогрес НЯМА. Вбухват се огромни средства в безумни неща. Какъв е примерно смисълът аз да правя все нови модели телефони, а съседът нови модели автомобили и всяка година да се менкаме? /освен това трябва да мислим как да направиме колите и телефоните по-калпави че да има работа и за догодина!/ Принципно нищо ново не е създадено, основната функция и на автомобила и на телефона си остава се тая, конструкцията си е все тая. Т.е. получава се че ние бачакме НАПРАЗНО. Е резултата от това рано или късно се проявява, особенно пък когато твърде много народ се включи в схемата.
16 Декември 2008 11:55

Аз пък да задам обратния въпрос - я да видим кой се е наредил на опашката за държавни помощи - да не би Рокфелер, Бъфет или Гейтс да са се наредили, а? Защо ми се струва, че са се наредили все институции дето работят с парите на другите - банки, пенсионни, застрахователни и здравни фондове, борсови играчи и пр...
Все такива, които с чиста съвест могат да се нарекат социалистически защото работят с чужди средства. И които средства са в много голяма част събрани под натиска на държавата във вид на огромни осигуровки, застраховки и пр. И точно тях е тръгнала да спасява държавата. Не е тръгнала да спасява Рокфелер, Бъфет или Гейтс.

16 Декември 2008 12:04
Барак Обама иска голям пакет от "стимулиращи" мерки, за да създаде 2.5 милиона работни места до 2011
Социалистически big talk!
Ще се нароят непродуктивни, субсидирани места които накрая ще унищожат
много индустрии.
Като начало the bail out на динозаврите Форд, Крайслер, Дженерал Моторс..

16 Декември 2008 12:06
RumenS
Проблемът които всички търсят в икономиката в действителност са съвсем други. Значи преди няколко години ми попадна статия на някакъв човечец дето на младини работата му била ...

Много точно, направо у десетката (или бул-ай за амдуците, които по правило не са
добре с инглиша
16 Декември 2008 12:17
Manrico
Другарки и другари, ...

Тоя втора фичка и кандидат амдук; след наградата "браун тонг" за темата
"лафче с бот" сега може да го "удостоят" с амдушко звание също както на времето
комунизите "удостояваха" с инженерско звание полуграмотни техничета и даже
прости бачкери.
16 Декември 2008 12:42
По една проста причина - че същата тази държава е превърнала банковата система в център на икономиката.

Хм, аз мисля, че банковата система се самоопредели за център и прати държавата в покрайнините да я пази от лоши (недобросъвестни) кредитополучатели, които не си плащат вноските.
Банката ми прилича на онзи лихварин от Троянско дето щом видел да мине човек покрай неговия дом се показвал на прозореца и му викал:
- На вземи тия 500 гроша!
- Ама не ми трябват. - отговаря човекът.
- Ти ги вземи, вземи, все някога ще ти потрябват.
И му ги тика в ръцете.
16 Декември 2008 13:03
"Блестящата" предизборна кампания на социалиста Барак Обама беше изградена тотално на демагогия.
Но сега бърже идва потъването!
Неефективни индустрии искат съкращения не нови назначения.
Свръхвисокоплатените профсъюзи които избраха Обама трябва да си отидат.С добро или с тояга.
Защото работните места на Америка бавно но сигурно отпътуват към Китай.
16 Декември 2008 13:19

Хм, аз мисля, че банковата система се самоопредели за център...


E, мисля, че няма как това да стане без участието на държавата. Все пак, никой не е по-силен от нея. Освен ако не приемем теорията за банкерите конспиратори, създатели на Федералния Резерв и по един или друг начин дърпащи конците на всички досегашни президенти. Не че е невъзможно де...

16 Декември 2008 14:15
Бравос!
E, мисля, че няма как това да стане без участието на държавата. Все пак, никой не е по-силен от нея...

И аз мисля така.
Като "сравнително честен частник", и аз се надам на "Държ. поръчка"..досущ като тия от НЗОК!
Или па от "Фармацията"...
Тъй де!
16 Декември 2008 14:22
Прав си, Стаксел, просто думата "самоопредели" не е подходяща в случая.
16 Декември 2008 16:06
За да съществува и се развива пазарната икономика, то тя се нуждае от постоянно наливане на парична маса в обращение, постоянна и премерена оздравителна инфлация. А от време на време и от хиперинфлация, която да рестартира финансовата система.


Това се казва държавническо мислене.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 16:52
Brightman, не си в час!
Ако знаеш каква $печатница си имаме туканка...
16 Декември 2008 16:55

А може би другата система е добре известното и позабравено златно покритие?! Да се емитират пари с всяка стока или услуга е вероятно невъзможно (поне засега). А златото е добра опорна точка, с традиции и т.н...

16 Декември 2008 16:58
Невъзможно е Стаксел!
И друг път сме го коментирали..
Въпрос на ценности - "Не можеш да храниш прасета с диаманти"..друг го е казал!

Редактирано от - OLDMAD на 16/12/2008 г/ 16:59:36

16 Декември 2008 17:01
Може, само че златния стандарт точно последователите на биг гавърмънта го отмениха - пречеше им да си емитират колкото си искат пари, да си правят инфлации и хиперинфлации.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 17:25
За да съществува и се развива пазарната икономика, то тя се нуждае от постоянно наливане на парична маса в обращение


Абсолютно верно!
По последното издание на БНБ "Брутният външен дълг към края на септември 2008 г. възлиза на 35 579.2 млн. евро" Като знаем че 09.07 е бил 26.013 млн еуро , а БВП за същия период пораства със 5.230 млн еуро , то се получава актуалния коефициент на рекордния растеж, а именно:
За производство на 1 еуро нов продукт са необходими 1, 83 еуро нов външен дълг
16 Декември 2008 18:18

Да де, да, прави сте. Само си фантазирам...

16 Декември 2008 18:51
нещо не ми харесва в тази статия. Дали на макро-, дали на микроикономическо ниво не зная - не съм специалист, ама някои неща ми се струват прекалено нагласени.

Първо, срещу сумата от $280 000 щатската икономика ще получи не само едно работно място, а и продикта, създаден от работника. Част от тези пари ще отидат по веригата на доставчиците на материали и услуги също.

И второ, не е ли време да се преразгледа идеята, че частният предпиремач е по-ефективен от държавата ? Доста години - поне 30-на - не сме имали никаква възможност да се убедим в това, защото никъде на държавата не е бил даван шанс да "се пробва". Моят скромен личен опит ме кара да мисля, че тази легенда е системно поддържана, за да оправдае свръхпечалбите на частните собственици и мениджмънта на компаниите им.

Иначе напомнянето, че държавата няма нищо и не може да даде нищо, ако преди това не го вземе от гражданите си, е уместно. Като гледам само как всеки иска държавата да му даде това или онова, просто виждам протегнатите ръце, опитващи се да бръкнат в джоба ми.

Което също никак не ми харесва.



16 Декември 2008 18:55
Brightman,

паричните знаци, да не се имитират от централната банка, а да произлизат пряко и да са неотделими от стоките и услугите. Създаването на пари да става автоматично със създаването на всяка стока и услуга, т.е. всяка стока или услуга създава стойност


Това би означавало да се откажем от ролята на пазара като определящ цената на продукта. Щом стойността - парите - се създава автоматично със създаването на стоката, значи автоматично на тази стока се определя цена.
16 Декември 2008 20:07
Преди да стигна до последния абзац си мислех, че статията е просто манипулативна и пропсуска някои доста важни фактори, но това
средностатистическият служител на федералното правителство получава два пъти повече пари от средностатистическия работник в продуктивния сектор
показа че се използват и чиста проба лъжи - да, средната заплата в държавния сектор е МАЛКО по-голяма от частния, АКО се изключат ВП-та, СЕО-та и т.н, но не е двойно по-голяма.
КОлкото и да съм против намесата на правителството на пазара, има два фактора които аФтора пропуска да спомене, но пък доста добре оборват неговата теория:
1. Има сектори където трябва намесата на организация като правителството за да се постигнат резултати (и дори да се започне дейност) - примерно инфраструктура (никоя частна фирма 1. не може да си позволи, 2. не е изгодно да строи магистрали примерно)
2. Парите които правителството инвестира може и директно да не създават толкова икономически облаги колкото ако са инвестирани от частния сектор (ефективност и т.н.) обаче индиректните не само офсетват тази неефективност, но и многократно я надвишават - построената инфраструктура (или примерно сигурността) построена привича други фирми, които създават други работни места, и т.н.
НО - много голямо НО - трябва да е дотам. КОгато правителството започне избирателно да налива пари в една или друга индустрия, вече става съвсем друга манджа.
16 Декември 2008 22:17
Много е компетентен днес е форума. Но пропуска един нюанс
Справедливостта
Спорът се води точно около това дали е справедливо давещият да се спасява както може или този, който ще го спаси да получи надлежно възнаграждение
Кой я гарантира справедливостта В момента никой
"Невидимата ръка на пазара", "Обективната необходимост", "Свобода на волята"....и т.н.остават лозунги без покритие, както го отбелязва и форумът
Но как ще се оправя светът без справедливост, щом като никой и нищо вече не я гарантира, дори не се наема да я спазва?

16 Декември 2008 22:21
Справедливостта ти я гарантира правосъдието - междувпрочем една област, която е изцяло държавен монопол.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Декември 2008 22:38
Айде аирлия - основната лихва на сащците е вече между 0 и 0, 25%
Бърз кредит от Пощенска банка!
16 Декември 2008 22:59
Отсъжда, но не гарантира.
Оставя гаранциите в другите ръце
А те са много, далеч повече от конституционно легитимни
Тъй че за какво става спор?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД