:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,834
Активни 357
Страници 4,708
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

За безсмъртието на революцията

Бойко Ламбовски
Дали е романтичен мит или света истина, но за последните мигове от живота на Че Гевара съществува следното свидетелство. Когато през октомври 1967 г. заловили метежния бунтовник край бедно боливийско селце, то пазачът запитал овързания Че за какво мисли. Попадналият в безнадеждна ситуация команданте отвърнал ни повече, ни по-малко: "Мисля за безсмъртието на революцията".

Аз пък се замислям над този удивително кинематографичен епизод многократно. Той, разбира се, добре се вписва във всяка пропагандистка христоматия и във всяка честна романтика, но има нещо отвъд елементарните трактовки; то е важно.

Що е безсмъртие на революцията? Предсмъртните думи на човека са важно нещо и винаги тежат - предполага се, че от "отвъд" вече му се дава повече знание, затова се анализират с удвоено внимание.

Сетих се за "безсмъртието на революцията", докато гледах как свирепстват над автомобили и витрини из Атина и Солун студенти, работници, анархисти и просто недоволни млади хора...

Поводът им за протест е смъртта на юноша, но никой не се заблуждава. Повод винаги ще се намери, когато голям брой младежи не харесват битието и реда каквито са и искат да ги попилеят или поне пропукат...

Само че тангото между бунта и статуквото, танцувано от хилядолетия, е най-манипулираният танц на света. Бунтът и статуквото се настъпват зверски; обикновено никой от танцьорите не забелязва собствените слонски па, а крещи на възбог за дебелащините на партньора (противника).

По-често си изпаща бунтът, освен когато сполучи да заеме мястото на статуквото. Тогава финалът на поредния танц заприличва на душегубка. Но и в двата случая



жална му майка на победения!



Един логически парадокс в идеологическата парадигма ме смущаваше през десетилетията тоталитаризъм.

Революцията и нейната символика бяха канонизирани в ранг на субрелигиозен нравствен фундамент. Паметниците на героите, загинали в битка с предишните органи на властта, филмите, димитровските стаи, вечерните проверки - често всичко това носеше аура на своеобразна литургия, ритуалите около революцията и нейните жертви бяха напомпани със сакралност...

Тоест малко от малко замислящото се дете, каквото предполагам бях, стигаше до извода - революцията е едно от най-важните и най-хубавите неща в живота! Дълг на човека е да жертва нещо, дори себе си, за нея.

Каква беше моята изненада, когато, поотраствайки, разбрах, че властта позволява фетишизации на революцията, но на миналата такава или на тази в чужди страни, която подкрепяме официално. Хиляди артисти, поети, певци и отбори славеха революцията - от Спартак през Френската, от Септемврийското въстание и Октомврийската революция до Маодзедунската (макар последната за кратко). Получаваха и хонорари за това! Само че, пази Боже, да решиш да практикуваш уроците на революцията тук и сега. Примерно да направиш малък бунт срещу статуквото около себе си - да си пуснеш дълга коса или да се облечеш по-така, по-непозволено, да речем. Ааа, не.

Да не говорим за реплики срещу партийната линия или - о, апокалипсис - за масова демонстрация срещу някакви несгоди на управлението и официалната политика. Не! За тебе донасят, теб те привикват, уволняват, арестуват. При това за разлика от необожествяващите чак толкова революцията демокрации за теб сетне не пишат във вестниците, не излизат тълпи в твоя защита, не носят на гроба ти венци.

Извод първи: когато бунтът вземе властта и стане статукво, той иска да танцува оттук нататък самичък. И дебне чуждите стъпки с лупа, защото помни своите. Тоест - знае цаката на смяната на местата - извод втори.

Гледах отблизо веднъж как стачка във Франция се опитва да прерасне в буна, но не успява. Стотици хиляди стачкуваха за нещо дребно - по-високи заплати. И демонстрираха ката ден. Към тях се присъединиха всякакви - недоволни от парите, от света и своето място в него, от образованието... Част от най-радикалните почнаха да мятат камъни и коктейли "Молотов" към полицията - те обаче бяха усмирени от самите демонстранти, при това с насилие.

Това не се случва винаги - зависи от целта. Всъщност в интерес на истината искаш ли някакви отстъпки от властта,



кротостта и културата не винаги носят успех



А ако има такава дисциплина като култура на революцията, Франция би била професор по нея.

Присъствах и по време на антиглобалистките демонстрации в Генуа, по време на срещата на G-8 преди години. Беше ми много симпатично, че десетки хиляди млади хора са мотивирани в активността си не от желанието да си уголемят банковите сметки. Беше ми и странно да гледам как около 1000 от тях искат да счупят и запалят колкото се може повече неща, принадлежащи на омразния капитализъм - автомобили, офиси, закусвални. Между другото преуспяха в това! Още по-странно ми беше как някой от тези целеустремени млади хора, след като допреди малко е съкрушавал витрината на банката с павета, сетне кротко отива до несъкрушен още банкомат и тегли малко парици, щото - все пак - и разходи има чиляк на този свят.

Въпреки че тогава карабинерите убиха един младеж, нямах чувството, че е истинска война. Както нямам това чувство и при събитията в Гърция днес. Все пак полицията не стреля на месо; смятам това за важна еволюционна шлифовка при революционните практики.

Лично аз предпочитам онзи танц между бунта и статуквото, над който като железен гарант стои демокрацията. (Тогава танцьорите биха могли и други имена да имат, но нейсе.)

Или - да живее безсмъртието на революцията, която не мисли себе като победа на нашите - завинаги. Това ли е мислил Че?
323
5748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
323
 Видими 
16 Декември 2008 01:50
Франция е консервативна страна, в която често в историята прогресът не настъпвал другояче освен с насилие.

Пушкин описа класически "руския бунт" - безпощаден и безсмислен.

Германия - най-учената страна в света тогава - си избра Хитлер да я спаси от голямата депресия. След него беше Телман.

Гърция - "наjслабата алка на еврозоната".
16 Декември 2008 02:23
"Когато по-малко от 50% нарушават Законите- това е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ! Когато повече от 50% нарушават Законите- това е РЕВОЛЮЦИЯ!"
Революциите/ и контрареволюциите!/ са срещу Законите! Това ги прави винаги НЕзаконни- но НЕ и винаги НЕсправедливи! Ако Законите са НЕсправедливи- значи, толкова по-зле за Законите/и за творците им/!
16 Декември 2008 06:33
В България ако е имало специалисти по революция вече не са между живите, а на останалите знаме им беше Антон Югов-ама не си го признаваха!!!
А за команданте Че-повече от всичко е казано и доказано!!!
16 Декември 2008 06:52
революцията е сатанинско дело
ако става дума за революция в съзнанието, това се нарича напримерно сатори,
но то е свързано с отказване от ценностите на този свят
тея революции, за които говори афторът, са си чиста проба завист, демек кумонизъм
а Че си е масов убиец и почитащите го са почитатели на насилието в израз на дълбоко вродената им завист
демек - кумонизи
ака дудуци

Редактирано от - достамногозле на 16/12/2008 г/ 06:53:18

16 Декември 2008 07:03
А каква е етимологията на думата "революция"?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 07:11
Тръгва от реве отива за люция и се връща обратно за още!!
16 Декември 2008 07:44

Брайтман,

16 Декември 2008 08:03
Намерих в един гръцки блог комюнике на хората, които преди няколко дни успяха да превземат кметството в района свети Димитър в Атина. Тук можете да прочетете превод на текста. Не съм сигурен кое е по-важно - да слушаме и четем "експертни" мнения или да си правиме изводи за причините от думите на участниците в самите събития.
-------------

Отворен призив за демократично събрание:

На 6-ти декември 2008 спец-полицай Епаминондас Корконеас извади пистолета и застреля 15-годишно момче. Гневът ни е твърде голям, за да се поддаде на опитите на правителството да преобърнат общественото мнение.

Сега е сигурно, че бунтовете не са само в памет на нелепата загуба на Алексис. Откакто Алекси бе убит, много неща се изговориха относно насилието и кражбите. За Властта, насилието се изразява само в силата да разстроиш редът.

Но за нас:

НАСИЛИЕ е да работим за никакви пари по 40 години и да се чудим дали изобщо ще се доберем до пенсия.

НАСИЛИЕ са бондовете, откраднатите осигуровки, и измамите на фондовите борси.

НАСИЛИЕ е принудата да взимаме ипотечни кредити, които ни ограбват.

НАСИЛИЕ е правото на работодателите да уволяват когато си поискат.

НАСИЛИЕ е безработицата, несигурността, 700-те евро.

НАСИЛИЕ са работните "злополуки," защото шефовете пестят от разходи за сигурност.

НАСИЛИЕ е да взимаме лекарства и витамини, за да смогваме да работим безкрайни часове.

НАСИЛИЕ е имигрантите да живеят с несигурност и със страх, че могат да бъдат депортирани по всяко време.

НАСИЛИЕ е да бъдем едновременно служителки, домакини и майки.

НАСИЛИЕ е да те щипят за задника на работа и да те карат да се усмихваш.

Бунтът на учениците и студентите, на безработните, на имигрантите разби рутината и баналността на насилието. Въстанието няма да бъде спряно. Синдикати, политически партии, свещеници, журналисти и бизнесмени правят всичко по силите им да запазят насилието описано по-горе.

Не само те, но и ние сме отгорни за възпроизвеждането на тази ситуация.

Въстанието отвори комуникационна платформа, от която най-накрая можем да се себе-изразим свободно. Затова окупирахме кметството на свети Димитър и го направихме свободно пространство за гражданско събиране, отворено към всички.

То е отворено пространство за общуване, където ще разбием тишината и ще започнем да действаме за себе си.

В събота, 13.12, от 7 часа ще има отворено събрание.

Без дела - незабавно освобождаване на всички арестувани.

Редактирано от - Zmeja на 16/12/2008 г/ 08:28:04

16 Декември 2008 08:05
Т Ж остави на българите книга за еволюцията
16 Декември 2008 08:06
Според както следва от науката, революции няма да има понеже ебентуалните революционери имат ипотеки. И колкото и да се пенявиш и да хвърляш камъни, гледай да се прибереш у къщи навреме че утре си на работа - да изчукваш за вноската.
16 Декември 2008 08:25
На крак, о парии презрени...Додето станем чорбаджии
16 Декември 2008 08:40
Илюзия е, че революционерите се борят за щастието на другите. Сигурно има и изключения, но под революционери се разбират хора, търсещи мигновени решения с крайни мерки, които не спорят много-много за цената, особено ако не я плащат те.
Революционерите са досадно обременени от миналото, от това, което искат радикално да променят и методите им са свръхдозирана рекация на това, от което негодуват.

Типичният борец срещу неправдата ще натвори повече неправди, типичният борец срещи тиранията ще донесе архитирания. Типичният борец за свобода окачва окови комуто попадне, а като за начало освобождава криминалните от затвора.

Френската революция е началото на края на западната цивилизация в нравствен план и е достойна единствено за презрението на историята.
Тя стана модел за подражание на всевъзможни подобни други пародии на социален протест, проведени от хора, които дълбоко мразят ближния.
Октомвийската й реплика в Русия за момента е може би кулминация на сатанизма, освен ако не включим в класацията и маоцзедунското антикултурно извращение, касапщините на Пол Пот и др. подобни изродщини.

Историята просто показва, че революционерът издига в култ това против което се бори - насилието, несправедливостта, неравенството и първото което постига е да ги наложи под нова форма в поне трикратен размер.

Това обикновено е човек, който има вопиюща нужда от социално значимо морално опавдание за да даде воля на низките си страсти било то към откровена кражба и мародерство, разрушения, смърт или сексуална анархия. Обикновено за такива морални оправдания се използват борбата за свобода, равенство и братство за всички хора по земята, в името на която висока цел могат да се поизтребят почти произволен процент несъгласни "реакционери".

Революционерщината е култ към смъртта и насажда култура на смъртта!

Антиподът на революционера е християнският мисионер.
Огромните постижения на християнството се дължат именно на обстоятелството, че за разлика от революционерщината, християнството става господстваща религия след около 3 века самоотвержена мисионерска дейност, миролюбиво убеждение, страдание и жертвоготовност. Точно обратно на трескавите революционни касапи, християните си носят кръста но не вдигат ножа като средство за налагане на идеи.

Християнството е служба на живота и възпитава жертвоготовност в името на вечния живот.

Трагедиите в българската история започнаха в момента, в който успешното съзидателно дело на църковниците от средата на 19-ти век бе брутално изблъскано от шепа превъзбудени от кървищата на френката касапница т.н. националреволюционери повечето от които действени масони, кланящи се на смъртта, черепа и костите.
Най-значимите им постижения са разпокъсването на българското етническо пространство и схизмата в националната душа.

От както тези люде и "народополезните" им дела станаха обект на култ в народното съзнание, България тръгва надолу и следствията са антидържавни метежи, вътрешен терор, откровено предателство и слугинаж на чужди сили, атеизъм, социална незрялост, демографска катастрофа и сурване надолу в откровена дивотия и вътрешнонационално противопоставяне.

Докато у нас цари култа към революционерщината вместо към уталоженото но решително реформаторство на основата на проверения в хилядолетията християнски морал ние ще се свличаме надолу и още по-надолу.

Причината е проста: когато в култ се издига културата на смъртта, смъртта е крайното състояние на процеса на палене на свещи на дявола.

16 Декември 2008 08:45
Статията е наистина много добра .
Един от участниците в сражението в което е ранен и пленен Че разказва колко учуден е останал от факта че Команданте не се е самоубил , а спокойно се оставил да бъде пленен. Обадете се на американците да дойдат и да ме приберат , казал Че на командира на жандармеристите. Той се е смятал за прекалено важна клечка и до последно не е вярвал че ще го разстрелят като куче. И е имал пълно основание за това. Да , заради американците ние не можем да те разстреляме както ни се иска , отвърнал жандармеристът. Но ще те оставим без медицинска помощ да ти изтече кръвта. Което и става.
16 Декември 2008 08:57
Революцията не се състои във формата и не е неизбежно насилие, а по-скоро ясна проява воля от достатъчен брой хора за ясна и основна промяна на обществото.
.....................
Сега революция не може да има. Идеологиите, които можеха да ги предизвикат са демоде.

Вярно!
Съвършено вярно от гледна точка на теорията.
Само че защо ли всички теоретици на революцията (другарите Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин и прочие гмеж) не са нищо повече от обикновени тунеядци, мечтаещи да яхнат простолюдието и да обявят революцията за приключила? Към същата паплач можем да причислим например така наречените "либертени" (в приблизителен превод от френски "развратници", както гордо са се наричали) - интелектуалци, мечтаещи за пълно премахване на морала, подготвили почвата за кървавата Френска революция.
А революциите, постигнали що-годе своите истински цели са оглавявани от хора като Кромуел - практици, които се борят за дадена цел и след това слизат от сцената.
На практика такова нещо като революция няма, драги приятели. То бива наречено с тази дума едва по-късно. И обяснението е просто.
Навярно знаете що е "сицилианска примка", но все пак да ви обясня. Връзват те. Просват те по корем. Връзват едно въже за краката ти. Прегъват краката ти към гърба почти до счупване, правят примка на другия край на въжето и я премятат през гърлото ти. С отчаяно напрежение държиш краката си прегънати, защото отпуснеш ли ги малко, задушаваш се сам. И така докато ти стигнат силите. В крайна сметка задушаването е гарантирано - след дълги, много дълги мъки.
Е, ако по някакво чудо въжето се скъса, гарантирам ви, че няма да мислите дали "революцията е възможна". Просто ще гледате да видите сметката на автора на ситуацията по какъвто и да било начин - с дърво, с камък, с голи ръце. Или вие него, или той вас.
Това е революция. И тя няма нищо общо с теориите. Никога не е имала. Теориите идват после заедно с тарикатите, търсещи народ за яхване.
В много редки случаи идват умните хора.

Редактирано от - Сократ-май на 16/12/2008 г/ 09:21:08

16 Декември 2008 09:04
Не знам за кой път цитирам Лайбниц - "Есета"
Natura non facit saltus - Природата не прави скокове...
Това, което е проверено в милиони години еволюция, ние- дребни вредители и гризачи упорито се мъчим да докажем, че не е вярно...И като резултат от неразумната ни дейност катадневно инкасираме шамарите на същата тази природа чието дело сме ...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 09:11
Фичо Мараба. Май ще увисне сина ти за банките
Е в тая статия е показано попрището му - пращай го в някой македонски вестник
16 Декември 2008 09:17
Бармалей, от Wikipedia: A revolution (from the Latin revolutio, "a turn around" is a fundamental change in power or organizational structures that takes place in a relatively short period of time.
Няма начин да не е насилие, политическо, духовно, културно . . .
16 Декември 2008 09:28
Бунтът и статуквото се настъпват зверски; обикновено никой от танцьорите не забелязва собствените слонски па, а крещи на възбог за дебелащините на партньора (противника).

Революцията и нейната символика бяха канонизирани в ранг на субрелигиозен нравствен фундамент.


"Страхотни" мисли! Направо настръхнах.
16 Декември 2008 09:45
TIM , освен за това "Трагедиите в българската история започнаха в момента, в който успешното съзидателно дело на църковниците от средата на 19-ти век бе брутално изблъскано от шепа превъзбудени от кървищата на френката касапница т.н. националреволюционери повечето от които действени масони, кланящи се на смъртта, черепа и костите"
Защото това, което измести църковниците и книжовниците, беше борба за национална свобода, а не борба за власт, както е при френската, октомврийската и т.н. революции....
16 Декември 2008 09:50
"Дай мнение по статията"
.... немам думи!...
16 Декември 2008 09:52
айдяяя Фичката пак се е изпуснал неподготвен
Франция е консервативна страна, в която често в историята прогресът не настъпвал другояче освен с насилие.
Сега по Via SAT History тече една поредица за живота на Европа под господството на революционния генерал, пръв консул и император Наполеон. Фактически Френската революция и най-вече Наполеон са тези, които отварят най-широко пътя на капитализма в Европа. Той дава Наполеоновия кодекс, който е фактически първата буржоазна конституция в Европа (Великобритания е винаги била по-настрани от континента). Войските на Наполеон са тези, които сриват напълно основния стълб на феодализма в Европа - Свещенната Римска империя на Германската нация, като завземат Виена през 1805г. Въпреки, че след 1815г. настъпва Реставрацията на Свещенния съюз - тя не успява да върне Европа към феодализма, а революциите през 1830г. във Франция и най-вече 1848г. в цяла Европа тласнаха Европа към капитализма. Последните удари върху феодалните империи - Руската, Германската и Турската бяха нанесени с Първата световна война и зарвърдени с Вторатъа световна война.
Светът се развива и революциите бележат края на една и началото на друга епоха. Ако нямаше революции, ние щяхме да сме в бървобиутно-общинни строй. Племена, които не са претърпели тези революции са още в полу-диво състояние. Нашата изостаналост също се дължи на това, че през 5-те века в Османската империя ние сме нямали никакви революции, докато Западът е имал Реформация, Просвещение и т.н.
Сега с настъпването на икономическата криза обстановката в Европа много наподобява 1848г. Първите прояви са в Гърция.
16 Декември 2008 09:52
Бармалей
Въпросът е защо единствените уж разумни същества на природата не разУМяват нейните закони, непрекъснато ги нарушават и налагат свои-неразУМни...? Защо за хилядолетия човеците не проумяха , не провидяха , не проникнаха в същността на природните закони ? За какво им е даден тогава ум? Каква е ползата от натрупания опит?
16 Декември 2008 09:58
Хъм Хъм...много познание по революциите мнооо нещо. Абе да ви запитам - тука бая се обясни що е то риволиционеринът (съмарито на по горните мнения говори че риволиционер е идно такова малко гадно злобничко дека иска мигновенно да гепи тва дет ни е негово)
Я да ви запитам -
1)това обратното на риволюционера - поддръжника на статуквото кво животно е аджеба ?
2)И освен ттова има ли риволициониер димократин или само статуквоподръжниците са димократи че са обърках лекинко ?
3)ъъъъ я си припомете посланието на новио исус какво беше ....нещо ми се върти в главата за радикални промени че плямпотеше....а изведнъж дори и сред привържениците Му се оказва че промените не са на мода
___________
Фичка - ай стига с тоя тезис и уона би определение за хитлер и голямата американска депресия кен ю плийз ?. Философията е едно икономиката и историята друго па преиначаването на фактите съвсем трето.
16 Декември 2008 10:09
Снощи при Милен Цветков (глупости да говори винаги готов) се появи един субект Тицин ли беше, Мицин ли Цицин ли. И той се изсилил и направил филм за Чехските събития. Отновио претоплена манджа с грозде. Под влияние на западната пропаганда от 1968г. само тези събития се натрапват. Обаче истината е съвсем друга.
1968г. беше революционна и за двете страни на барикадите. В САЩ беше убит Мартин Лутер-Кинг предвождайки едно революционно за това време движение за правата на черните. Антивоенните демонстрации в САЩ срещу войната във Виетнам, които в редица случаи си бяха малки войни и революции (бомбардировката на кампуса на унивеситета в Кент например) бяха в апогея си. Във Франция имаше революция в Париж - студентите и профсъюзите издигнаха барикади по улиците. Дьо Гол извика френската армия разположена в Германия. Тогава по инструкции на СССР Комунистическата партия на Франция, която тогава беше много силна - начело с Валдек Роше, не се намеси на страната на студентите. Затова Валдек Роше беше сменен с Жорж Марше и Комунистическата партия започна да запада. Ако беше се намесила там щяха да има огромни кръвополития. Както не се намесиха и американците в събитията в Чехия и преди това в Унгария. Въобще и двете страни пазеха статуквото.
Генерал дьо Гол беше смъкнат от власт.
Така, че 1968г. беше революционна и от двете страни на Желязната завеса.
16 Декември 2008 10:11
mitkog, нарича се "консервант" и се ползва в лютеницата.
16 Декември 2008 10:13
Така, че 1968г. беше революционна и от двете страни на Желязната завеса.

...и американските танкове смазаха протеситите на парижките студенти...
16 Декември 2008 10:20
Orakylkata понеже мрази руснаците мечтае да го гази американски танк, оти той гази по-хубаво от руския. И френския газел по-хубаво.
16 Декември 2008 10:21
Би ли обяснил, Марксе, по-родробно това :"Революциите са точно отражение на природните закони - това са бифуркации в еволюционния процес."
ПП Терминът бифуркация ми е ясен като значение. Дай по същество....

Редактирано от - Benedicta на 16/12/2008 г/ 10:22:59

16 Декември 2008 10:26
колега, достамногозле, поздрави!
и един алегорично-революционен поглед: тука всички ние сме щем не щем възпитавани да не правим това , което просто ни е харесвало - дори до това да не носим миниполи и дълги коси. така, разбира се, ставаш послушен слуга - един много добър роб. и Системата те обиква. като такава системата обаче има презумптивното качество да се мултиплицира в различни обществени форми на управление, където възможностите за революции са сведени до минимум или най-много до лични такива. тинк абаут ит.
16 Декември 2008 10:26
Ако нямаше революции, ние щяхме да сме в бървобиутно-общинни строй

Въобще и двете страни пазеха статуквото.

Марксе, не разбрах, и за това ми позволи да те попитам: Кой от тези - горните - цитати взети от две твои мнения намиращи се едно под друго е верният - правилният като действие? Или пак: Експропиация на експропиаторите на експропиаторите на експропиаторите и т.н.

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 10:27
Революцийте бени представляват джуркането на гърнето с боба и последващато изливане на водътъ за вариение в канала.
Един вид може и без тях - ама водят до напрежение в областта на стомашно чревния тракт и като резултат спонтанно продуцирана духова музика .

(сори не можах да се сдържа проздо )
16 Декември 2008 10:35
Ами опитай по друг начин, Митко...
16 Декември 2008 10:40
Ааа да ги нямаме такива.

Боб се вари само по един начин - маа се с леб, комбинира се с кифтета и задължително с люти чушлета.

Сичко друго е от лукавого или е про-европейска изгъзица.
16 Декември 2008 10:47
Mrx++ е прав разбира се за бифуркациите, но е неоправдано взискателен към Бенедикта. Сепак това са сложни теории, при това в развитие. Има некои научно-популярни книжки за теорията на катастрофите (не автомобилните ), но и те не са лесни за четене. Въпросът на Бенедикта е интересен и аз съм си го задавал много пъти. Нямам отговор, но й препоръчвам да чете всички във форума (мен може и да ме пропуска). Та, четейки, ще се изненада, колко много от нас се аргументират, мотивират житейското си поведение от егоистични, общностно несъобразени съображения и насочват цялата си енергия за да докажат разУМността и рационалността му. Разбира се, времето на един живот е малък интервал от време за да се проявят в него неадекватностите на споменатото поведение и затова е трудно да се обори подобна позиция и всичко се приключва с "един път се живее".
За Лайбниц. Твърдението му, че "Природата не прави скокове..." е отражение на работите му в диференциалното смятане, където появата на производната - новото качество, е резултат от граничния преход на отношението на две безкрайно малки величини, изменящи се по непрекъснат начин. Именно "принципът за непрекъснатостта" е в основата и на философските му разсъждения. Впрочем, той не е обосновал иначе верните си резултати в диференциалното и интегралното смятане, придавайки им известна мистичност. Тази работа са свършили Коши, Риман, Ойлер и др. черноработници.
16 Декември 2008 10:48

Разликата между насилието и революцията е доста проста - когато успее, насилието престава да е насилие и се превръща в революция.
А безсмъртието на революцията е безсмъртието на човешката мечта, че живота може и трябва да бъде по-хубав.
16 Декември 2008 11:07
XZYzyz - браво, поздрави и за автора. Само да бяхме и ние малко по-активни откъм протести. Протестът е и индикатор за гражданско общество, а у нас май само селяни-стопани протестират драги граждани))
16 Декември 2008 11:07
Хамел, в основата на съжденията му стои разбирането за континуитета на природните закони. Приемал е всяко негово прекъсване, като насилие над Естеството и за това го е отхвърлял като вредно.
А що се отнася до твърдението на Маркса, че: "Разликата между насилието и революцията е доста проста - когато успее, насилието престава да е насилие и се превръща в революция."- Сиреч - разликата е в количествените измерения - то не знам защо но ми напомня онази пълна с черен хумор фраза на чичкото с мустаци и лула, който решаваше проблемите, като ги ликвидираше

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 11:10
" О вие състрадателни хора които оплаквате злините на Революцията, пролейте няколко сълзи и за злините които я причиниха!" /Цитат от неизвестен източник/
16 Декември 2008 11:11
Никаква революция няма тук! Революцията не чупи а сменя формата на собственост (Ленин на практика ги разбира най-добре тези работи прощудирайте го)
----------------------------------
Просто на гръцките младежи им е писнало от "двойните стандарти" наложени и в Гърция от Европа. Едно се говори, друго се прави, трето се получава едните стават по богати, другите по бедни! Искат да приватизират и образованието, т.е. пак делене на бедни и богати и в образованието.
Настъпи и финансова криза и това е достатъчно за общо взето левичариете по определение гръцки младежи да се юрнат да чупят!
Това те го правят доста често, просто са си такива! Ще подскачат, ще подскачат па ще им мине до след две три години, щото и Гърция и Европа едва ли ще се променят от едно скачане някъде там по периферията (не се променят и от бомбите в Ирландия, Англия, Испания, та от три счупени витрини!???)
16 Декември 2008 11:13
Имам необяснимото "Шесто усещане", че накрая пак ще затапите дискурса до...А Сега накъде?
Що ли?
Затуй предлагам:
-Старите АОНСУ-кадри да си траят - позволено им е да пият кайве и да гледат сеир.
-Наследниците им от факултетите по "Политология", "Политически науки и социална патология" и "вся остальная" факултативная..да си извадят тефтерите и моливите, и да си водят записки - щото после ще се препитваме.
-ДС-слушковците да си махнат слушалките, безинтересно е.
..
Дерзайте!
16 Декември 2008 11:29
Някои умират с тумбак, други с революция.
16 Декември 2008 11:36
Бармалей, "континуитета на природните закони" не е нищо друго, освен "принципът за непрекъснатост". Въпросът е (не знам отговора), кое е по-напред - този принцип, а след това резултатите му в мат. анализ или резултатите му са обосновали убеждението му за "континуитета на природните закони". По вероятно е да е втория вариант. От друга страна, по негово време, както емпиричният материал, така и методологиите, не са били достатъчно и достатъчно развити, за да се декларира почти императивно такъв силен принцип. Впрочем, не трябва да смятаме, че сега сме в кой знае колко по-добро положение.
16 Декември 2008 11:45
hamelМного добре Само, че "Природата не прави скокове" е фраза на Аристотел. Бифуркациите са от теорията на детерминистичния хаос. Оказва се, че ние е развиваме по тези закони-това са еволюционните закони. Непрекъснатостта разбира се съществува, но тя е на микроравнище, а на друго развнище имаме тези закони. В природа съществува едновременно и непрекъснатост и дискретност (прекъснатост). Този дуализъм е в основата на квантовата теория, например. Както бифуркацията, така и революцияата не са прекъснатости, те са края на нещо и започването на нещо друго.
Интересно е колко революциите изменят човешката природа. Робиспиер е бил адвокат, който преди Френската революция активно се е борел срещу смъртното наказание. Ние знаем колко е изпратил на ешафода по време на революцията.
16 Декември 2008 11:46
Хамел, опитвам се да назовавам термините? по същия начин както са ги изговаряли тогава...А - ако не се лъжа- една от причините да стигне до "диференциалната математика" е задълбоченото му изследване на апорията за Ахил и костенурката на Зенон...???

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Декември 2008 11:51
Най-напред комунистите измислиха революцията.
За да могат да си тепат безнаказано в името на революцията.
След това измислиха любовта .
За да могат да си шибат безплатно ... в името на революцията.
Най-накрая измислиха демокрацията.
За да могат да ни шибат и тепат целокупно и да им плащаме и храним заради това... в името на демокрацията.
16 Декември 2008 11:56
kunert, това са изводи.
Ти на анализа наблегни, на анализа...
16 Декември 2008 12:08
Бармалей, какви са подбудите за възникването на диференциалното смятане - едва ли е парадокса на Зенон. Стремежът към знания ще да е причината. Да не забравяме и Нютон. Някои смятат, че всъщност анализът е създаден от Бароу - учител на Нютон. Други смятат, че всичко започва от желанието на Нютон да даде правило за построяване на допирателна към произволна линия. Както и да е - мен ми е все тая, използвам резултатите и на Лайбниц и на Нютон и на всички останали, и означенията въведени от Лайбниц. Ако не бяха те, други щяха да се появят - по онова време, вече се е била натрупала критична маса от факти, които са чакали строгото си обяснение - напр. Кеплер вече е формулирал трите си закона, но на интуитивно равнище.
16 Декември 2008 12:15
стремежът към знания? или неговата скорост ? понеже след като аристотел е заявил че има абсолютен покой че тежките тела падат по-бързо от леките после повече от хилядолетие сички са му вярвали, па даже и не са го проверили.
16 Декември 2008 12:15
Марксе, "Бифуркациите са от теорията на детерминистичния хаос. Оказва се, че ние е развиваме по тези закони-това са еволюционните закони" - и аз смятам, че е така. Засега. Но не се чувствам подготвен, за да бъда категоричен. Засега.
16 Декември 2008 12:22
voodoo child, преди време прочетох едно есе на акад. Иван Тодоров - физик от световна величина, за ролята на симетриите. Та, от това есе разбрах, че 400 год. преди Аристотел, един математик от Питагорейците - Аристарх е предложил и обосновал! хелиоцентричната система! Птоломей с ретроградната геоцентрична идва после, Коперник след 2 000 год. 2 000! Така, че прогресът не е по права линия. Демек, може да се окаже, че и в неговото развитие има особени точки. Впрочем, това има отношение и към въпроса на Бенедикта.

Редактирано от - hamel на 16/12/2008 г/ 12:28:44

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД