"Може ли в 21-ви век да обитаваш тристаен апартамент, а заради парното да се свиваш в една стая", пита се обитателка на блок 6 в "Младост". |
След като Министерството на икономиката и енергетиката спря лиценза на фирмата през 2006 г., изравнителните сметки бяха направени от самата "Топлофикация"-София. Но тази пролет дружеството реши, че не желае да върши тази работа, и принуди хората да си изберат топлинен счетоводител и да му платят за нови уреди. Както личи по намаляващата бройка на въпросните блокове, принудата действа.
Обитателите на блок 6 в жк "Младост" 1 са сюрпризирани наскоро от бележка, окачена във входа, с подписа на директора на топлорайон "София-изток" инж. Петър Димитров. Звучи като чиста заплаха, защото в прав текст се казва, че
няма да им бъде пуснато парното,
тъй като не са си избрали фирма за топлинно счетоводство. Заплашват ги и със спиране на топлата вода, макар че липсата на уреди по радиаторите няма никаква връзка с топлата вода в чешмите.
"Ние сме потърпевши в тази ситуация и не трябва да носим финансова отговорност. При това не сме се оплаквали от "Електрон комерс", те винаги са били лоялни с нас", обяснява жена от блока. Не желае да се цитира името й - проблемът й е, че навремето е била инициатор да се подпише договорът с "Електрон комерс" и сега съседите й я считат за виновна.
Малко по-напреднали в решаването на проблема са в блок 310 на жк "Младост" 3 - във входа са закачени ценоразписи с цените на уредите в различните фирми - "Техем", "Бруната", "Сименс-Елвеко". Тази 14-етажна сграда си има проблем и с асансьора и млада жена с бебе в количка е принудена да се качва и да слиза пешком - с количка и бебе на ръце. Има и дете на 10 години. "И четиримата - заедно с мъжа ми, се събираме само в една стая, за да не ни е студено. Това ли е начинът за живеене в тристаен апартамент в 21-ви век?", пита се жената. Според нея във входа има много млади семейства с деца, които са готови да дадат пари за нови уреди на която ще да е фирма, само и само да се пусне парното.
Домоуправителката Албена Маева смята, че столичната топлофикация именно на това и разчита и затова ги изнудва. "Предложиха ни и абсурдния вариант да си отчитаме сами топлоенергията, като предплащаме всеки месец. И сигурно пак ще ни спрат парното, като надхвърлим лимита", подозира Маева.
Според Емил Иванов от същия блок "Топлофикация" им скроила и друг добре познат номер - пратила им уведомлението със задна дата. "Добре помня, че то се появи на таблото за обяви 15 дни след крайния срок, посочен на него. Чак през октомври ни уведомяват, че ако не сключим договор с нова фирма, няма да ни пуснат отоплението".
От столичната топлофикация са на друго мнение - предупреждавали са въпросния блок 6 пъти за възникналия проблем. "Входът има задължения от 72 000 лв. Те отказват да се възползват от направените специално за тях отстъпки от цените за топломерите, които уговорихме с някои фирми", обясни пред "Сега" началник отдел "Метрология" в столичната топлофикация Боян Паунов.
Обитателите на блок 310 се отнесли към Комисията по граждански права, молби и жалби към Столичния общински съвет. Единственото, което "уредили" там, е да им организират в срок до 1 седмица среща с изпълнителния директор на "Топлофикация"-София Петко Милевски. Докато чакат някакво уреждане на проблема, част от живущите са си купили климатици и бойлери и на практика са се самоизключили от "Топлофикация".
Семейство Емил и Петя Иванови вадят документи от пролетта - тогавашните сметки. Това е периодът, когато столичната топлофикация е отчитала консумацията в блока. На фактурите е написано: "ФДР Топлофикация". Това означава, че фирмата за дялово разпределение се казва "Топлофикация". Вярно е, че столичната топлофикация има лиценз за такава дейност, но Емил Иванов е твърдо убеден, че такава фирма не съществува, следователно тези сметки са "менте". Но извън това по-интересна е другата логика: "Как така миналия сезон "Топлофикация" е можела да отчита консумацията по уредите, заварени от "Електрон комерс", а сега ни принуждават да купуваме нови?!", питат се хората.
Одисеята на живеещите в тези блокове започва през 2003 г.,
когато измежду 16-те фирми, които предлагат услугата топлинно счетоводство, те избират "Електрон комерс". Единствено тя използва полските уреди "Метрон". В продължение на години няма никакъв проблем, но през 2007 г. покрай изготвянето на новия регистър на топлинните счетодовители трябва да се покажат и сертификатите на уредите, които ползват. "Електрон комерс" се забавя с документите и така се прощава с лиценза си. Клиентите й трябва да търсят друга фирма и както често се случва в подобни ситуации, всеки започва да разбира и да дава акъл. Според домоуправителката на блок 310 например най-добрите уреди са "Сименс", защото с тях можела да работи всяка фирма за дялово разпределение. Но най-големите - "Техем" и "Бруната", работят само със свои уреди. Обяснили им, че другите били много сложни за монтиране. Разбира се, никой не отваря и дума да им ги даде безплатно.
"Хората масово искат да си махнат радиаторите. Защото питат каква е гаранцията, че утре избраната от тях фирма също няма да се раздели с разрешителното си или да фалира, та пак да се принуждават да купуват нови уреди. От "Топлофикация" ни казват, че не дават такава гаранция, обяснява Иванов.
Впрочем същото би се получило и ако някой е недоволен от фирмата. За да преминат към друга, ще се наложи да си сменят уредите. А цената на уред "Сименс" за 1 радиатор е 45 лева. В една гарсониера като тази на семейство Иванови има 3 радиатора. В тристайния апартамент на съседката им с малките деца трябват 6 уреда и те ще трябва да платят 270 лева. Ако от "Топлофикация" не лъжат и действително са уредили някакво намаление - примерно 50%, това означава, че всеки такъв апартамент трябва да плати по 145 лева. Ако приемем, че във всеки един от тези 228 блока има само по 50 такива апартамента, това означава, че минимум 1.6 млн. лева ще отидат в джобовете на една или две-три фирми за топлинно счетоводство. За едното нищо.
Някои от ощетените граждани подозират цял заговор около казуса с "Електрон комерс", защото забелязали, че шефът на Федерацията на потребителите Павел Кърлев напада яростно фирмата. Бившият представител на "Електрон комерс" в София (фирмата е великотърновска) Чавдар Савов също вижда заговор: "Някои фирми направо изнудват гражданите да слагат техните уреди", заяви той пред "Сега".
Изводът на Савов е, че са елиминирани от конкуренцията. Той отива и по-далеч - нито една от фирмите - топлинни счетоводители на пазара, не спазва напълно европейските правила и би трябвало всички да се простят с лицензите си.
"Порязаните" клиенти на "Електрон комерс" през последните две години са обходили всички възможни институции. Освен в общината Албена Маева и семейство Иванови са писали и на кого ли не, но отговор са получили само от омбудсмана Гиньо Ганев. Неговото мнение е, че съгласно Закона за енергетиката "Топлофикация" е длъжна сама да отчита парното, ако гражданите не са избрали друга фирма за извършване на тази дейност.
Шефът на "Топлофикация"-София Петко Милевски обаче не е сметнал за необходимо да им отговори, въпреки че на пресконференции разказва как преглежда лично всички жалби на клиентите. Преди време той бе откровен, че натискът върху клиентите със спирането на топлата вода и заплахите да няма парно е позволил дружеството да събере рекордни стари задължения. А миналата година, когато опитали само с добро - лихвени ваканции и опрощаване на дългове, събрали съвсем малко пари. Изводът е повече от красноречив.
"Електрон комерс" са имали 10 000 абонати. Те вече са преразпределени по другите фирми. Останали са само абонатите на трите блока, заради които "Топлофикация"-София няма намерение да се прави на топлинен счетоводител повече, независимо че според омбудсмана е длъжна. А абонатите, на които им е дошло до гуша да се разправят с топлинни счетоводители, съседи и "Топлофикация", си купуват климатици и бойлери. Всеки се спасява поединично.