:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 271
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
НС подхвана съдебния закон, Кошлуков не се изказа

Парламентът гласува петима да искат имунитета на Филчев

Пускат доклади за работата на Темида в Интернет, за да са прозрачни
121 депутати одобриха идеята петима от ВСС да искат имунитета на главния прокурор и на всички останали магистрати и тази промяна в съдебния закон бе приета вчера. "Против" гласуваха само 20 народни избраници, 6 се въздържаха. Емил Кошлуков, който онзи ден се опълчи срещу поправката, обявявайки я за дребно заяждане с Филчев, не се изказа в НС. Минути преди да започне гласуването на съдебния закон на второ четене, Пламен Панайотов събра групата на НДСВ. Панайотов наредил да се подкрепят промените, съобщиха очевидци.

Досега само главният прокурор можеше да иска имунитета на магистратите и депутатите, но нямаше кой да поиска неговия, макар че по конституция той не е недосегаем. Вчера против промяната се изказаха само Йордан Соколов и Димитър Абаджиев от СДС. Двамата убеждаваха, че поправката е противоконституционна, позовавайки се на решение на КС от 1999 г. "Изпаднали сме в абсурдна ситуация - дори и главният прокурор да застреля някого на най-оживено място, той е недосегаем", опонира Татяна Дончева от БСП. Снемането на имунитета не е обвиняване и няма нищо противоконституционно, обяви и Антон Станков.

Соколов и Абаджиев се опълчиха и срещу други поправки, цитирайки доклада на Венецианската комисия, Станков им отговаряше с контрацитати.

НС прие вчера още няколко предложения - всички магистрати, а не само шефовете да отчитат доходи в публичния регистър, правосъдният министър да прави обобщен годишен доклад за работата на съдилищата, прокуратурите и следствията, общите събрания на магистратите да излъчват кандидатурите на шефовете си. В закона бе записано и че едногодишният доклад ще се пуска в Интернет, за да е прозрачна дейността на съдебната власт. Освен това ВСС ще трябва публично да огласява всичките си кадрови решения и мотивите за тях.

Соколов и Абаджиев обвиниха, че общите събрания ще издигат само сговорчиви ръководители, които няма да търсят сметка на подчинените си, и че такова нещо няма в ЕС. Има го в Холандия, отговори зам.-министър Миглена Тачева. Татяна Дончева пък обясни, че по същия начин СДС си избрало Надежда Михайлова за шеф. Соцдепутатката заяде Соколов и с репликата, че "когато 10 г. си подреждал съдебната система човек по човек, е обяснимо да се правят неистови усилия за запазване на тези хора".

НС отхвърли искането на Младен Червеняков от БСП да се променят квотите в съдебния съвет, което щеше да доведе до предсрочната му смяна.



КАРЕ

ЧЕЛЕН ОПИТ

В Унгария прокуратурата е извън съдебната власт, а главният прокурор е подчинен на парламента, обяви унгарският правосъден министър д-р Петер Баранди след среща с Антон Станков. НС избирало главен прокурор за 6 г., мандатът му е по-дълъг от този на кабинета. Депутатите имали право на питания към главния прокурор, а той задължително отговарял. Недоволството от отговорите води до "политически последици", каза д-р Баранди.
553
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД