:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,749
Активни 788
Страници 19,652
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Който е пипал в меда, не трябва да е спокоен

Всички във властта с високи доходи ще бъдат проверявани за произхода на средствата им, казва шефът на Главния инспекторат в МС Николай Георгиев
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Николай Георгиев
Николай Георгиев е на 53 години, роден е в София. Икономист е по образование. От 1991 до 2006 г. работи в данъчната администрация. През май 2006 г. оглави дирекция "Главен инспекторат" към МС. Тази дирекция беше създадена, за да се бори с корупцията по висшите етажи в администрацията и за да подпомага работата на антикорупционната комисия към МС.





- Г-н Георгиев, вече година работи информационната система за координация и комуникация на антикорупционните структури. Колко са сигналите за корупция и конфликт на интереси?

- Около 70 сигнала са подавани всеки месец. Досега са получени общо към 700. Само от началото на септември досега са 118. От тях 15 са за конфликт на интереси. Повечето неща в сайта са свързани с местната власт, за действия на кметове, решения на общински съвети, за пътища, за конкурси. Явно, че хората се опитват да търсят някаква справедливост. От проверките, които сме възлагали на различни органи като строителния надзор, РИОКОЗ, се оказва, че има нарушения, но нещата се оправят.

- Какви са последните сигнали за конфликт на интереси?

- Имахме сигнал за кмет и негов роднина. Последният сигнал беше за зам.-кмет на Златоград - за това, че на някакъв роднина е отдадено част от фоайето на здравното заведение за частна аптека при редица забрани за даване на такова право. МЗ участва в проверката. Имаше сигнал за конфликт на интереси за конкурса за изграждане на път в някакво село. Имало е опит да се направи, но се установи, че конкурсът не е проведен. Сред тези сигнали няма за министри и зам.-министри. Последното, с което тази година се е занимавал Главният инспекторат, е случаят с Феим Чаушев. Предложението ми в доклада до премиера тогава беше да бъде приета оставката му. Конфликт на интереси имахме частично при възложената ни проверка в пътния фонд от министър-председателя по доклад на вицепремира г-жа Плугчиева и министъра на финансите. Въпреки петте ревизии преди това, включително и от KPMG, проверяващият екип констатира, че има конфликт на интереси при т.нар. братя Георгиеви. Установихме известни пропуски в тръжните документи по отношение на обекти, финансирани от Републиканския бюджет, но няма нарушение при парите, отпускани по европейските програми. Даже констатирахме нещо много интересно, което не знам защо не беше прочетено от европейските чиновници тогава. В доклада на KPMG изрично пишеше - цитирам по памет: "Този доклад да не бъде вземан предвид налагане на санкции към България, защото той не се обосновава на извършената проверка, а на публикации от медиите". Сега по идея на инспектората правим проверка на всички служители от администрацията на МС за конфликт на интереси. Започнахме да изпращаме писма до съответните съдилища, защото това, което ползваме в интернет за фирмено участие, не мисля, че е пълно и актуално. Това е наша планова проверка.

- От 1 януари влиза в сила законът за конфликт на интереси...

- Понеже инспекторатите в администрацията са в основата на контрола, с изключение на НС и съдебната система, те са натоварени с проверките на тези декларации. В закона има само един образец на декларация и още три вида, за които няма. Написах доклад до премиера, който чакам да бъде резолиран, в който му предлагаме организацията - как и къде да се подават декларации за конфликт на интереси, сроковете, в които да става това, и къде да се съхраняват. След като получим санкция от кабинета, ще пратим писма до всички принципали с указания какво да се прави.

- Тази година всички министри и зам.-министри вече попълниха декларации за липса на конфликт на интереси. Тези декларации трябваше да бъдат проверени от ДАНС. Имате ли обратна информация открити ли са нарушения?

- Всички подадоха в срок декларации, оригиналите им бяха изпратени в ДАНС. Нямам информация какви проверки са правени там. Но ако аз имам информация и съм установил конфликт на интереси, редът е - ДАНС и прокуратурата. Обратната информация нямам. ДАНС има задължение да върне обратна информация към премиера, но аз не я получавам.

- Може ли да кажете дали в пътния фонд вече са отстранени всички конфликти на интереси, включително посочените в доклада на KPMG?

- Това, по което ние сме работили, и по докладите, които имахме към този момент, конфликтите на интереси са отстранени. Новият ръководител и новият борд на агенцията промениха правилата и на базата на нашия доклад. Там установихме известна слабост и по отношение на документооборота, неподреденост по отношение на йерархия.

- 2008-а мина под знака на разкритите злоупотреби с пари от еврофондовете. Наясно ли сте обаче какъв е размерът на неразкритите злоупотреби и какво прави Главният инспекторат в тази посока?

- Откакто съществуват еврофондовете, непрекъснато се осъществява контрол от най-различни структури. Едва ли някой може да ви отговори дали в България има още злоупотреби. Към Главния инспекторат също се подават такива сигнали. Първо започваме събиране на документи, за да изясним случая, защото в немалък процент има злонамерени сигнали. След като съберем документите и установим, че вече не е в нашата компетенция, молим за ревизия или Сметната палата, или Агенцията за държавен финансов контрол, или ДАНС, а ако установим документно престъпление - направо в прокуратурата. Имахме сигнали за разходване на пари. В момента работим по един сигнал в министерство, свързан с обвинения за неправомерно разходване на средства от служители на институция, които отговарят за тези пари.

- За нарушения в двете агенции по ФАР имало ли е сигнали при вас?

- При мен не е имало. Извършваме документална проверка по повод на сигнал на чужда фирма, участвала в конкурс за сероочистващата инсталация в ТЕЦ "Марица-изток 2". Оспорва се това, че фирмата, спечелила конкурса, не е носител на техническите права на инсталацията, която трябва да бъде изградена.

- Главният инспекторат провери ли съмнението за конфликт на интереси в програма САПАРД, изразено от вицепремиера Плугчиева. Там одиторът беше наел хора от техническия инспекторат?

- Не сме проверявали нищо, защото, когато вицепремиер Плугчиева счита, че Главният инспекторат трябва да влезе на проверка, редът е да внесе доклад до премиера. Ние нямаме заповед и не сме проверявали САПАРД. Нямаме право да се самосезираме.

- По колко сигнала, подадени ви от Брюксел, сте работили?

- Не са по-малко от десетина. В повечето случаи са свързани с имотни взаимоотношения. Минали са всички инстанции на съда и едната страна не е удовлетворена. Имахме сигнал в края на миналата година - едновременно от Брюксел и директно до нас, за нарушение на събирането на такси за фитосанитарен контрол. Служителите, заобиколили правилата, бяха отстранени много бързо след проверката. Оплакването беше от чужденец.

- За следващия доклад по механизма за наблюдение по "Правосъдие и вътрешен ред" страната ни може отново да не получи добра оценка заради липсата на осъдени от най-висшите политически нива. Защо за България това се оказва сериозен и постоянен проблем?

- Този въпрос не е адресиран към мен. Извън съдебната система не може да се търси отговор на този въпрос. Ако има вкаран в съдебната зала виновен, тогава ще има присъди. Нашата работа е свързана с това - ако установим, че документално има нарушение, да предадем на компетентните органи случая. Кажете ми един политик, срещу когото има разследване?

- Там е въпросът. Дали вие не успявате да съберете достатъчно доказателства за корупция на висши управленци, или наистина няма такива?

- Всички сигнали, подавани за министри, главни секретари и високите етажи, са проверени и досега не сме констатирали нарушение, с изключение на г-н Чаушев.

- За колко други министри и зам.-министри сте правили проверки?

- От 2006 година, откакто съм тук, не повече от 4-5 зам.-министри и областен управител. При последния се установи, че е директно набедяване. При всички проверки липсваше конфликт на интереси, макар че изследвахме обкръжението на съответния човек.

- Изтича срокът, в който трябва да дадем последния отчет на Брюксел за изпълнените мерки за борбата с корупцията. Какво точно ще докладваме?

- В доклада участват и прокуратура, и съд. МВР дават отделно данни за престъпността. Това, което ние даваме, е към края на миналия месец. В момента събираме информация за декември и ще бъде предадена преди празниците. Това са броят на проверките, какво е констатирано по тях, какви наказания са наложени. През 2006 г. има 879 планови проверки, а за 2007 г. са се увеличили на 1098. Сигналите или извънплановите проверки през 2006 г. са били 2107, а за 2007 г. - 2024. Преди две години е имало 334 дисциплинарни производства, временно отстранени от работа са 14 човека, 11 са преназначени, защото са в корупционна среда, а 88 са били уволнени, 53 са предадени на прокуратурата. През 2007 г. 258 са дисциплинарните производства, което показва намаление. На прокуратурата са дадени 68 случая. През тази година дадените на прокуратурата са 21.

- Това показва драстичен спад. Защо?

- Защото нарушенията явно са намалели в тази позиция, а бройките на проверките са се увеличили на 3184. Изводът е, че намалява броят на корупционните прояви.

- Проблемът е, че информацията, която подавате сега към Брюксел, с нищо не се различава от предишните. А ЕК очаква отчетливо по-ясни резултати в борбата с корупцията?

- Не съм сигурен, че не се различава, защото от присъствието ми на работни групи смея да твърдя, че делата и осъдените растат. Друг е въпросът, че това не се поднася в нашето общество. Имаме огромна слабост - не казваме какво сме свършили.

- Партнирате си добре с инспектората на ДАНС. Интересува ли ви случаят с високите доходи на Алексей Петров, с който вече се занимава комисията към НС?

- С този случай се занимава комисията за борба с корупцията към парламента и не ни е възлаган на нас.

- Когато обаче един служител, независимо дали на ДАНС или е министър, декларира огромни доходи от консултантски услуги, не трябва ли да се направи проверка за произхода на тези средства?

- Най-простото нещо е да се сравни предишната и сегашната декларация. Като видиш, че в мандата си той е направил еди какво си, въпреки че си е платил данъците, най-простото нещо е да се изследва откъде. Нека първо да си изготвим правилата за работа по закона. Моето виждане е, че такива случаи с високи доходи задължително трябва да се проверяват. Така че всички, които са пипали в меда, не трябва да са спокойни.
27
3562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
05 Януари 2009 00:48
шегаджия
дали познава някой "не пипал". Биснесмен де, за клошарите - ясно, те крадат ката ден
05 Януари 2009 00:55
Тези, които са пипали в меда ще си изнесат спокойно парите в чуждите банки, или ще ги вложат в имоти извън страната. Защо да се залъгваме, че ще има някаква справедливост и някакво съдебно разследване, щом димната завеса е доказано непробиваема.
05 Януари 2009 00:57
Абе инспектора що даваш интервюта без да си изтрезнялслед Нова година?
05 Януари 2009 00:58
всяка власт имитира правораздаване над кралите само колкото да събере полагаемото от който е крал преди нея, зер като паднат от власт и сегашните ще трябва да плащат откуп на следващите силни на деня, за да си опазят откраднатото и свободата.

05 Януари 2009 02:40
От интрвюто си личи как господинът е сложен, за да говори много, ама да не прави нищо. Явно прави само това, което му кажат шефовете. Мъка!
05 Януари 2009 06:17
/:/ "Всички във властта с високи доходи ще бъдат проверявани за произхода на средствата им, казва шефът на Главния инспекторат в МС Николай Георгиев"
......................................... .....................................
ПОГРЕШНО! Пак каруцата пред коня!
Трябва да се проверяват НЕ имащите високи доходи, а имащите голямо по размер и цена Имущество- да се проверява дали то СЪОТВЕТСТВА на размера на ЗАКОННИТЕ доходи на собственика на това Имущество! И, при НЕдоказване от Собственика на огромното Имущество с какви законни средства/пари или друго/ той го е придобил, разликата над размера на доказаните от Собственика негови законни средства да се ОТНЕМА в полза на Държавата- по Презумпция/до доказване от Собственика на противното/, че Имуществото е придобито с НЕзаконни средства! В този случай Презумпцията за Невинновност НЕ важи- тъй като Виновността е доказана, чрез установената от съответните държавни органи Разлика между законни доходи и придобито Имущество! Защото, НЯМА друг начин да се придобие Имущество ВПОВЕЧЕ по размер от размера на законните средства/пари и други/ на придобилия го, освен чрез придобиване от придобилия го с НЕзаконни средства/пари и други/, нали!
05 Януари 2009 06:29
Отделно, че на държавните и общинските служители от всякакъв вид и ранг- на всички, които получават Заплата от държавната или общинската хазна, от държавни или общински предприятия, фирми и прочие!- трябва да е ЗАБРАНЕНО да предлагат и дават "консултантски услуги" на частни лица/физически и юридически/! А който НЕ го устройва тази забрана, да напусне държавната или общинската си работа и да си открие фирма за Консултантски услуги-прав му път, здрав му кон!
05 Януари 2009 06:29
Е , те сигурно вече са си облизали пръстите на ръцете, а пък ние пак ще си гризем ноктите.
05 Януари 2009 08:55
Очевидно това интервю е взето на 1 април. Няма значение коя година. Човекът се шегува наистина остроумно.
05 Януари 2009 09:19
Явно, че хората се опитват да търсят някаква справедливост. Вярно че е майтапчия тоз!
05 Януари 2009 10:01
Признавам, не можах да прочета интервюто. Някак хлъзгаво приказва този човек, за една дума не можеш да се хванеш.
Но Параграфа е прав. Това:
Всички във властта с високи доходи ще бъдат проверявани за произхода на средствата им,

е чиста проба малоумие.
Какви доходи ще разследваш, бе, бате? Щом са доходи, значи са известни и най-вероятно законни. Ти другото разследвай, другото.
05 Януари 2009 10:20
Пързаля се, заобикаля, суче - празни приказки за отчитане на дейност.
Сократ и параграфа - .
05 Януари 2009 10:38
Обществото е склонно да прощава на престъпниците. Но не и на мечтателите.
05 Януари 2009 11:53
Да бе! Всички корумпирани са парализирани от ужас и даже гащите им треперят от страх, че този палячо щял да им проверява доходите.
05 Януари 2009 13:48
Едва ли в друга страна от ЕС има по-голям брой комисии, подкомисии, постоянни комисии, инспекторати, ДАНС-ове, НАП-ове, Кушлевци и пр.кияци, "борещи" се самоотвержено с корупцията, която гордо изведе страната ни на първото, престижно място...
05 Януари 2009 14:14
Хи, хи, хи......Какви сладки обещания галещи ушите на наивния електорат преди избори Еи сега ще погнем и окошарим корумпираните политици .....Само едно не разбрах-що чак в края на мандата????До сега кви ги дъфчеха....., ах , да от работа полза роду време не им остана, та тържествено обещават за в бъдеще ако ги преизберем.....ТИКВИ!!!!!!
05 Януари 2009 14:25
полиграф полиграфович пак открил топлата вода и америка.
т.н. Income Matching върши добра работа, не в кочината, та такова жувотну нема.
Що иначе сичкото политик начело с гаражна натка, мангото костуф и дуАн сопола
да търкат наровете отдавна


05 Януари 2009 14:35
Съгласен съм с Параграфа.
Трябва да се проверяват високи РАЗХОДИ, а не високи ПРИХОДИ.


05 Януари 2009 14:42
Като начало да почнат от тия, които плуват в меда...
05 Януари 2009 15:08
Ето една сигурна кандидатура - тези, които искат да прахосат $60M за 30 бетеерчета. Със сигурност държавните им заплати не са високи, но пък си живеят заможно.
05 Януари 2009 16:15
Или е абсолютен глупак, или ни мисли за абсолютни глупаци.
05 Януари 2009 16:27
Страшен е интервюираният другар! Ще вкара в затвора работодателите си, прошка никому! Всички гарги в махалата се попиляха от страх.
05 Януари 2009 16:41
В допълнение на точните разсъждения на Параграфа - да се проверяват високите разходи не само на самите чиновници и началници, но и на свързаните с тях лица - съпрузи, деца, родители, братя и сестри.
05 Януари 2009 17:43
Докато ни пробутват бръщолевениците на ПУТЬОВЦИ, като господина на картинката, така ще е. Путьовци, като господина на картинката все повече ме тласкат към АТАКА.
05 Януари 2009 18:15
LETEC 55,
/:/ "...да се проверяват високите разходи не само на самите чиновници и началници, но и на свързаните с тях лица - съпрузи, деца, родители, братя и сестри. ..."
......................................... .....................................
Абсолютно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е това!
Защото, по смисъла на Закона на Ломоносов, "Нищо в Природата НЕ се губи!"...-само ПРЕМИНАВА от един джоб в друг/казвам аз/!
06 Януари 2009 00:06
Сидеров шъ въ упрай сите, САМО Сидеров, кога сичко улезне у джоба на Атака!

Редактирано от - 2009 на 06/1/2009 г/ 00:07:30

06 Януари 2009 13:04
Писна ми, та тоя мазник хич и не му четох интервюто, аман.................
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД