17 086 555 лв. са платили обвиняеми и подсъдими като гаранция за свободата си само през първите девет месеца на миналата годината. За същия период, януари - септември 2008 г., са възстановени над 14 млн. лв. Конфискувани са 83 510 лв. Сумите по набирателните сметки на органите на съдебната власт, в които влизат и гаранциите, се олихвяват към 31 декември на всяка финансова година. Събраните лихви остават в бюджета.
Това показва справка на Висшия съдебен съвет, подготвена за "Сега". Данните са от отчетите за наличностите и движението по набирателните сметки на органите на съдебната власт.
Към 17-те млн. лв. в началото на ноември бе прибавена и рекордната гаранция за енергийния бос Христо Ковачки. Той бе обвинен за укриване на милиони левове данъци, източване на ДДС и престъпен сговор. Първоначално прокуратурата искаше 300 000 лева, но съдът намали гаранцията на 200 000 лв. Това се равнява на близо 1.2% от всички гаранции, събрани за 9 месеца.
За определянето на гаранциите няма точни правила. Магистратите би трябвало да се ръководят от тежестта на престъплението и нанесените вреди, както и от имущественото положение на обвиняемия. Сумата трябва да е достатъчно голяма, за да не може той да си позволи да я загуби, но и да е по джоба му, за да не се обезсмисля. Гаранцията е третата по тежест мярка за неотклонение след задържането под стража и домашния арест.
ГАРАНЦИИ
Александър Томов, обвинен за присвояване на 29 млн. лв. от "Кремиковци" - 10 000 лв.;
Мирчо Петков - Мирчо Циганина, по дело за източване на Държавния резерв - 10 000 лв.;
Асен Друмев - за злоупотреби във фонд "Земеделие" - 15 000 лв.;
Братята Красимир и Николай Маринови - Маргините, обвинени в подготовката на три убийства - по 20 000 лв.;
Бившата шефка на Административния съд във Варна Анелия Цветкова, обвиняема за подкуп - 20 000 лв.;
Бившият шеф на пътния фонд Веселин Георгиев, който ще отговаря за длъжностно престъпление заради конфликт на интереси - 10 000 лв.
|
|