Чехия едва ли е подозирала колко пророческо ще се окаже мотото на нейното председателство на ЕС: "Европа без граници". Още в първите дни на 6-месечния си мандат тя се изправи пред изпитанието да отпуши руско-украинската граница за природния газ, предназначен за европейските държави. Премиерът Мирек Тополанек, макар и да бе далеч от стила "Супер Сарко" на предишния европейски председател Франция, се справи криво-ляво. Но факт е, че газовата война между Москва и Киев стихна по-бавно в сравнение с конфликта между Русия и Грузия през лятото, когато се намеси френският президент Никола Саркози.
Въпреки че мудният темп нямаше как да зарадва най-закъсалите държави в ЕС като България, Прага все пак заслужи похвала и насърчение, като се знаеше какви обективни пречки ограничаваха нейната ефикасност. Първо, тя е относително малка държава, която не би могла да се наложи с политическа тежест като Франция пред Русия и Украйна. Второ, има негативен образ като евроскептична заради президента си Вацлав Клаус и заради протакането на ратификацията на Лисабонския договор. Трето, правителството й "виси на косъм", защото заради липсата на парламентарно мнозинство може да падне по всяко време. Четвърто, съгласието за приемане на елементи от американския противоракетен щит не предразположи Москва да гледа на Тополанек като на желан партньор от ЕС.
Още ден-два и газовата криза свършва, защото от нея всички губят пари. Чешкото председателство обаче ще продължи до средата на годината и
България трябва да знае
какво ще означава то за нея отвъд сегашния енергиен конфликт. Вижда се, че тя може да разчита на съчувствие и подкрепа от ЕС по всички проблеми с изключение на онези, заради които й бе наложено унизително наблюдение още от първия ден на членството й.
Поради газовия спор почти никой не забеляза миналата сряда церемонията по предаването на европейското председателство от Франция на Чехия на гала вечер в Националния театър в Прага. Синовете близнаци на режисьора Милош Форман - Петер и Матей - представиха шоуто "Сладиме Европу" ("Подслаждаме Европа"). Така се казваше първоначално измисленото мото за чешкото председателство, което в края на миналата година бе сменено. То обаче много повече щеше да допадне на България, защото още през февруари й предстои да изпие горчив европейски хап. Тогава ще излезе междинният доклад как се справя с организираната престъпност и корупцията, който няма как да бъде друг, освен още по-критичен от предишния.
В края на миналата седмица
изтече последният срок
за отчитане на успехите на държавата и тя за пореден път не можа да се похвали с присъда над нито един бос на голяма престъпна групировка, с нито едно разкрито поръчково убийство и с нито един арест на корумпиран бивш или настоящ министър, висш магистрат или прокурор. Правителството вече чака с примирение нова двойка в европейския си бележник. Съдът почти не си дава труд да безпокои както братята Маргини, така и спонсора специалист по САПАРД Марио Николов. Прокуратурата се прави на толкова заета, че все не й остава време да се заеме изкъсо с "батко" Веселин Георгиев от закрития пътен фонд и пр.
Премиерът Сергей Станишев би бил щастлив да фокусира вниманието на обществото върху проблемите откъм Москва, а не откъм Брюксел, защото държавата може и да помине без газ, но без бандитите си не може. По същия начин тя се раздели в името на европейското си членство с четири реактора в АЕЦ "Козлодуй", но не се раздели с нито един жив мафиотски бос от трибуквените групировки.
Какво ще се случи след февруарския доклад?
Поне две неща: първо, темата за налагане на предпазна клауза ще добие нова актуалност и от чисто теоретична ще се превърне в практична; второ, финансовите санкции ще продължат. Въпреки резервите си Еврокомисията (ЕК) не може да отлага безкрайно задействането на предпазната клауза. В годишния си доклад през юли ще трябва да заяви ясна позиция. Възможно е Брюксел да остави вземането на решение на държавите членки, които ще се произнесат по доклада на ЕК през септември, но така или иначе дните на илюзорното равноправно членство на България в ЕС са преброени. Крайният срок за пускане на клаузата в действие е 31 декември 2009 г. В средата на годината Чехия ще предаде щафетата на Швеция, която е от най-взискателните държави когато става дума за правосъдие и борба с корупцията. Станишев неслучайно настоява България да не бъде сравнявана с Швеция, но шведското председателство няма как да не сравни своите разбирания за правов ред с действителността у нас.
Що се отнася до европейските пари, държавата има всички шансове тази година да се превърне в
нетен платец,
което означава да внася повече пари в бюджета на ЕС, отколкото получава. Подобна "чест" се полага на най-богатите, които в името на европейската солидарност подпомагат по-слабо развитите да ги настигнат. Такава е, например, Швеция, и България ще се изравни с нея поне по този показател. Държавата увеличи тази година вноската си в ЕС с 200 млн. лв., но по нито една от довършваните предприсъединителни програми - ФАР, ИСПА и САПАРД - няма добри изгледи за разблокиране на спрените пари. След отнетите 220 млн. евро по ФАР под въпрос са още 340 млн., както и 144 млн. по ИСПА и 121 млн. по САПАРД. Никакви основания нямаме в момента да претендираме и за финансиране на пътното строителство с полагащите ни се 1,1 млрд. евро от Кохезионния фонд. Брюксел не само не ни дава пари, защото не вижда наказани за предишните далавери, но не ни позволява да харчим и свои пари за магистрали, защото подозира, че и те ще отидат в братски и братовчедски джобове. Затова в края на годината бе наложен запор и над търга за избиране на строители на магистрала "Тракия".
И да иска, Чехия не може да ни помогне с нищо. Както личи обаче, тя не желае. Прага курдиса пред Европейския съвет в Брюксел художествена инсталация, изобразяваща ЕС, в която България фигурира като гигантски турски клозет. Заслужен образ или лош художествен вкус? Благодарим за подслаждането от чешкото председателство.
Според мен, не съвсем лоша статия на Терзиев...
Но пък това с турската тоалетна като сника за България на общия плякат си е пълна перверзия и обида към нацията от страна на чехите: дори да си го мислят, така не става, дори само заради това, че стотици хиляди чехи (и нелоши чехкини !) се плацикаха години наред и хващаха тен на нашето Черноморие, по достъпни цени. Или сега ни го връщвт за това, че и ние пратихме наши войници през 1968 да потушаваме Чешката пролет ? Удари под кръста ...