Може ли една партия, която участва в управлението 8 години, половината от които с абсолютно мнозинство, да поиска "качествена промяна" на същото това управление? Може, но това означава да си признае, че се е провалила? Не и НДСВ. В петък и събота във Варна стана ясно, че всичките стари муцуни от царската партия искат коренно да променят България, като задължително останат и в следващата власт.
В морския град
ръководството на НДСВ се раздаде напълно
Най-вече раздаде пари. Защото организира една спорна като полезност, но безспорна откъм разточителност конференция. Тя носеше гръмкото мото "Говорим за промяна" и ознаменува неофициалния старт на предизборната кампания на царската партия. За да има наистина кой да говори за промяна, или поне да слуша, във Варна се събраха около 800 активисти, две трети от които заприиждаха от по-близки или далечни краища на страната. С малки изключения там бяха всички министри и зам.-министри на НДСВ, шефове на ведомства и агенции от царската квота, депутати, членове на политическия съвет, областни координатори, настоящи и бивши коалиционни партньори, заедно с дългите им свити от съветници, секретарки и пиари. За да овековечат събитието, бяха командировани и журналисти от цялата страна. За всички тях партията се погрижи да пътуват, хапнат, повеселят и отморят в централни варненски хотели напълно безплатно.
Нямаше го само царят. Но пък той прати приветствие и даде ценно интервю за местен вестник, с което напълно разгроми завистниците и успокои народа. Симеон правилно отбеляза, че
"тия имоти" никак не може да си ги сложи в куфарите,
поради което не може с тях да избяга в Мадрид.
Конференцията се състоеше от няколко кръгли маси по различни теми - икономика, здравеопазване и т.н., водени от ресорните министри и депутати. Целта - поне афишираната, бе НДСВ да чуе хората и да отрази мнението им в програмата за парламентарните избори. Някои като пъргавият домакин Николай Василев (нали е варненец) непрекъснато говореха за промяна, други - като Поли Карастоянова, само красяха форума. За трети като Явор Милушев въобще не се разбра какво правят във Варна, тъй като на форума така и не стана дума за култура. Биляна Раева се разплака, че НДСВ има евродепутат, а най-мълчаливата депутатка в парламента Теодора Дренска остана вярна на себе си и дума не обели. Николай Василев свърши и една семейна работа, като прие в партията родната си сестра.
Мястото на мероприятието бе сакрално за НДСВ - Фестивалният комплекс, който Василев периодично финансира с милиони левове за реконструкция и чийто шеф е бащата на Биляна Раева - Илко Раев. Той пък категорично доказа, че е влюбен в промяната, и в нейно име паркингът на комплекса работеше безплатно. 200 лв. на час струва наемът на една от залите в сградата, а НДСВ прекара там два дни и ползва три зали. Но е твърде вероятно, предвид заслугите на партията, залите да са минали по "тарифата" на паркинга. И въпреки това по всичко личеше, че начинанието струва пари, много пари.
В един от хотелите, където бяха настанени гостите, нощувката е 160 лв., в друг - за по-отбрани гости, спането е 180 лв. Бяха раздадени стотици луксозни календари, флаери и брошури с предизборни послания.
Дни наред по местните радиостанции се лееха реклами, които призоваваха варненци да отидат и да "говорят за промяна". Наети бяха и разпространителски фирми, които да пускат из пощите подканващи листовки, по централните улици се появиха и транспаранти. Мария Илиева пя безплатно за активистите, но не и за организаторите. За заключителната част от конференцията бе наета скъпа видеотехника с огромни модерни екрани, а местна телевизия излъчваше директно "събитието". Балони и духова музика допълниха лъскавата атмосфера. "Бре! До изборите има половин година, представяте ли си какво ще настане в същинската кампания?", признателно отбелязаха редови активисти.
"Говоренето за промяна" премина при различна масовост. Най-посетена бе дискусията за образованието на Даниел Вълчев, уважена от всички училищни директори, но най-вече от шефа на регионалния инспекторат Николинка Даскалова. Тя толкова надълбоко взе промяната, че реши да стане подчинена на Вълчев и по партийна линия.
Жената грабна жълта партийна книжка,
а нейни колежки се притесниха да не би това да е знак за предизборно оцеляване.
Дебатът за здравеопазването събра най-малко публика. Но пък премина твърде интересно. Пациентите недоволстваха, че касата не финансира скъпи заболявания, лекарите - от бумащината и липса на единна информационна система. На амбразурата застана Антония Първанова, докато в един момент доброволно не я замести най-големият здравен спец в родината - Николай Василев. Той набързо разясни, че много болници трябва да се закрият и тъй както хлябът не може да е безплатен, така и лечението струва пари. "Казвам всичко това, защото не може да ви спестим истината", трогателно сподели Василев. Точно в същия миг пресцентърът на НДСВ също се бе отдал на истината. Той разпрати до десетки медии в България съобщение, че дискусията за здравеопазването преминава при "невиждан интерес" и преброи над 200 души в залата, въпреки че бяха 50-60 заедно с журналистите.
Репортерите имаха привилегията да усетят промяната по-интимно. Специално за тях, но без камери и фотоапарати, бе спретната бизнес-закуска в ресторанта на комплекса. Бизнес-закусващите така се залисаха в начинанието, че неусетно поседнаха около масите в следната редичка: "журналист, политик, журналист, политик".... Но нямаше нужда чак от такава близост, тъй като всеки от министрите и депутатите, който имаше да казва нещо, грабваше микрофон и в центъра на ресторантския дансинг споделяше важни откровения. Така непринудено се родиха доста "новини", които на мига заляха България.
Една от дискусиите бе посветена на репродуктивното здраве. За него обаче почти не стана дума. Христина Христова говори 40 минути за успехите на НДСВ в областта на социалната политика, а после още 40 за бъдещите намерения. Биляна Раева не остана по-назад и разказа за заетостта и безработицата в Европейския съюз. След толкова много думи
майките почти не питаха за ин-витро,
вероятно зачетени в 80-минутните излияния на Христова, предварително отпечатани и раздадени.
"Добре е политиците да слизат при хората. Полезно е да чуват мнението им. Но защо ли не го правят в началото, а винаги в края на мандата", сподели варненецът Иван Славчев, който бе дошъл да изслуша икономическите виждания на Милен Велчев. Слушаха, но най-вече се записваха в присъствените списъци, много кметове и бизнесмени, които имат или се надяват на проекти от царските министерства.
Точка на грандиозната конференция сложи Мария Илиева. Тя, за щастие, не говори за промяна, а пя. Зала 1 на Фестивалния комплекс обаче остана полупразна. Жълтите афиши, които анонсираха от всеки градски ъгъл безплатния й концерт, впечатлиха единствено царския партиен контингент. Залата, която през зимата поради безпаричие е перманентно студена, този път бе топла. Сгорещени от музиката и парното, царистите се разтанцуваха, като Минчо Спасов дори завихри страстен блус на сцената с кръшна съпартийка. Не остана по-назад и Владимир Каролев.
Помпозната конференция не бе подмината и от съгледвачи на ГЕРБ и ДСБ. "Малеее! Хубаво го направиха, ама много са напред с парите", уважително признаха те. Но радостите не свършват. Другата седмица подобна конференция ще има в Благоевград, после във Враца.... И така до изборите и пълната промяна.
променил са Симеон - Илия. Па като са погледнал - па с "ония"
двамата де