:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,986
Активни 736
Страници 18,551
За един ден 1,302,066
Интервю

Данъчните ги е страх да работят

Кой служител на НАП или прокурор ще тръгне да се бори с престъпник, който се снима с хора от президентството, от МС или парламента, пита бившият зам.-министър на финансите Стамен Тасев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Стамен Тасев
Стамен Тасев е изп. директор на Българския форум на бизнес лидерите. Беше зам.-министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски. Завършил е статистика в УНСС и публична администрация във Висшето училище за подготовка на кадри за държавната администрация "Джон Ф. Кенеди" в САЩ. Работил е в НСИ, в големи международни компании, бил е и консултант към ЕБВР.



- Г-н Тасев, защо според Вас се наложи като практика данъчните само да обявяват грандиозни проверки, а от тях да не излизат никакви резултати? Преди месеци започнаха ревизии на 2000 българи за разминаване на доходи и имущество, а още няма обявени резултати. Не знаем какво става с проверките на футболните клубове, нито пък за имотите на Ахмед Доган.

- Няма обявени резултати по две основни причини. Липсва добра координация между органите и има слабости в процеса на подбор на лицата за проверка. Второ, служителите, натоварени с извършване на проверките, не са достатъчно защитени и ги е страх от лицата, които проверяват. Страх ги е и от началниците им - да не засегнат техни приближени. Затова е по-лесно да се занимават с много на брой дребни случаи и беззащитни субекти. Случаят с многото вещи лица от Бургас, които панически избягаха, е само един от хилядите примери на страх. Това обстоятелство обяснява защо анкетите показват висока честота на корупционни прояви, а оплакванията от граждани и фирми клонят към нула. Най-неприятно е обаче, когато контролните и правоохранителните органи изпълняват наказателни поръчки. Надеждата ми беше, че ДАНС ще разчупи нещата, но лекотата, с която се сменят ключови хора, няма как даде увереност и сигурност на служителите там.

- Да разбирам ли, че не очаквате сериозни резултати от проверката на Ахмед Доган и на спортните клубове?

- Не очаквам. След като не може да бъде установен ред в движението по пътищата, което е елементарно, как ще бъде установен ред в едни много по-сложни отношения?

- Как си обяснявате протакането от страна на родните данъчни на разкрития по международната афера "Лихтенщайн". Куп западноевропейски държави за няколко месеца осъдиха бизнес магнати за укриване на данъци в Лихтенщайн, а в България повече от половин година твърдим, че още не сме получили от Германия данните с имената на лицата от България и банковите им сметки в Лихтенщайн.

- Разликата между тези европейски държави и България е не, че там няма корупция и данъчни нарушения, а че там се действа бързо и ефикасно. При нас се гони за дребни неща малкият човек, а за големите нарушители се чака да мине давност. Забелязвал съм в началото на прехода няколко суперлуксозни коли с лихтенщайнска регистрация из София и е твърде вероятно да имаме принос в международната афера. Влиянието на наши бизнес среди вече вероятно е обхванало и Брюксел, но не вярвам то да е поставило в каквато и да е зависимост германските власти. Дори швейцарците започнаха да дават данни за банкови сметки, защото разбраха, че банковата тайна превърна швейцарските банки в топло гнездо за не един или двама международни мошеници, както и за български такива. Информацията, ако е надлежно поискана, за минути може да бъде доставена. Поискайте интервю с посланика на Германия и настоявайте да съдейства за получаване на информацията.

- Докато бяхте зам.-министър, имахте ли информация каква част от големия български бизнес е регистриран в зони, известни като "данъчен рай"?

- Поради криворазбрана демокрация у нас бяха абсолютизирани институтите на банковата, търговската, митническата и, разбира се, и данъчната тайна. Това създаде за престъпния свят условия, близки до "рай". По тая причина нямах достъп до индивидуални данни. Препоръчвам на в. "Сега" да поиска справка от Агенцията за приватизация и ще се изненадате колко от родните приватизатори идват от близки и далечни острови, привилегировани в данъчно отношение. Въпрос на време е кога тия острови ще престанат да са "данъчен рай". САЩ вече се усетиха и няколко десетки хиляди американци няма да си крият доходите там. Интересно защо Европа е толкова великодушна и търпи във и около себе си подобни перачници.

- На кого според Вас са изгодни въпросните тайни, които фактически пречат на всякаква публичност в действията на данъчни, митнически органи, банки и др.?

- Честният данъкоплатец не се страхува, че декларацията му ще стане обществено достояние. Сегашният режим на тайни е в полза на онези, които има какво да крият. Прозрачността, за съжаление, отсъства от българската демокрация, а точна тя би показала кой колко струва. Вас не Ви ли притеснява небрежността в имотните декларации на нашите избраници и управляващи, която показва отношението им към прозрачността. Опитайте се да получите персонални данни за доходите на висшата администрация, получени от заплати, граждански договори и бордове, и ще видите на какъв камък ще попаднете, а не би следвало да има тайна в това, нали? Човек крие неща, от които го е срам или страх, а Ваше задължение е да ги вадите наяве. В САЩ данъчните декларации на държавните служители от много по-ниски нива стоят в интернет, че даже и на някои банкери станаха известни бонусите.

- Има ли механизъм, по който да се намали политическият натиск върху данъчната администрация?

- В това отношение нещата не са се променили от началото на 90-те години насам и не мисля, че ще се променят. Защото властта не иска хора, които честно да защитават националния интерес, а иска послушни и удобни хора. Кой данъчен, митничар или прокурор ще тръгне да се бори с някой престъпник, който го има на приятелски снимки с хора от президентството, от министерския съвет или парламента? Няма я увереността, че ще бъде защитен той, а не престъпника.

- Според Вашия анализ какво се случва в митниците в момента? Направиха се редица персонални промени, но това дали гарантира ограничаване на измамническите схеми на високо ниво в системата? Заговори се дори за "касиер на властта в митниците".

- Нямам непосредствени впечатления за работата на митниците и новото ръководство. Надявам се персоналните промени да не са на лична или друга непрофесионална основа. И отново в тайна беше забулено както освобождаването на Асен Асенов, така и на заместниците му, което не е нормално. Възможно е все още някъде да има случаи на "вдигнати бариери" и подобни, ако се съди по изобилието и цените на стоки, продавани по селски пазари, на улицата, по домовете и т. н. Схемите биха се намалили, ако мерките са адекватни.

Трябва да се въведе т. нар. право на първа опция. Това означава държавата и общината да имат право да изкупят стока, която на границата е декларирана по невероятно занижени цени. И аз съм виждал внос на електронни часовници по 15 ст. Подобна практика трябва да се въведе и при жилищата, когато е видно, че продажната цена е нереална. Друга любопитна подробност е, че всички съседни нам страни на границите си имат скенери за камиони, а само ние нямаме. Мислите ли, че е случайно или поради недостиг на средства? Не е това, защото американските и германските скенери са скъпи, но китайските, които са с добро качество, са между 2-3 млн. долара. Съдържанието на всеки контейнер, веднъж снимано, остава в архива и лесно може, дори при проверка след време, да се установи, че внесената стока не е била картофи, а обувки, или че не са изнесени ризи на ишлеме, а само празни кашони. Не знам кой и къде е касиер, но през аерогара София често излизат суми в брой от порядъка на стотици хиляди евро.
13
3737
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
19 Януари 2009 00:07
Е то по твое време да не би да беше друго положението? Защо тогава не ги правеше тия неща?
19 Януари 2009 03:16
.
19 Януари 2009 08:45
Само констатации, които се знаят от всички, но нищо на практика! Кучетата си лаят, кервана си върви! Като ги е страх данъчните да освободят местата си за други! Само Емил Димитров - РЕВИЗОРО се опита да направи нещо, но май заплашиха семейството му той напусна и всичко се спря!?
19 Януари 2009 09:43
Нали беше зам.министър на финансите и данъците ти бяха ресор. Що тогава не ги говореше тия и не взе необходимите мерки ?
Това, че престъпният бизнес е здраво свързан с политическите сили с най-солидни финансови взаимоотношения, това всички го знаем.
Че ДДС-ари, САПАРД-ци, ФАР-овци и всякаква друга измамна измет финансират политическите партии, назначават и махат шефове, срещу данъчни и всякакви други чадъри, също го знаем.
Че НАП-ските шефове са бизнес-мекерета - също ни е известно.
Оттук натам какво ?
Мерки ?
Действия ?
Или най-лесното - НИЩО !!!
-----------------------------------------
Всичко извън морала е курвалък.
Цифровото изражение на морала се нарича данък.
Не го ли платиш - курва си !!!
19 Януари 2009 09:52
Ако Ви се наложи да подадете "сигнал"срещу "маститата"Ви съседка олигарка , че в незаконно надстроения си таван в МАНСАРДА е пуснала наематели и повече от четири години не плаща данъци , ще разбирити какъв е смисъла на статията.Така , че данъчните не правят "проверка", не санкционират , не налагат актове защото същата е над закона, над народа !
19 Януари 2009 09:59
Човека е прав! Страх има и то много голям и посъвместен!
У нас систематично, методично с огромно ускорение в първите години сллед "демократичните" промени се обучи народа , че инициативните са хора, които намират пролуки, или направо газят законите за да постигнат нещо! Законите се създаваха и продължават да се създават за външна консумация, а в българското общество, ако аморфната маса хора може да бъде наречена така, продължава толерирането на неспазващите ги!
Едва ли вече има някакъв изход от създалата се ситуация! Законите и правилата на общественият ред у нас се нарушават и погазват от огромната част от хората. Обществото се превръна отдавна в една откровенно престъпна паплач, част от която дори е добре облечена!
Опитаите се да сте изряден със закона - стават веднага губещ! Ако, пък се опитате да накарате друг да го спазва, стават смешен в най-добрият случай, ако не пребит - по честият случай!
19 Януари 2009 10:17
Естествено, че няма нормален човек, който доброволно да се подложи на такъв мазохизъм - да работи съвестно за шефове, които са подлоги на престъпници или псевдобизнесмени.
това би било най-малкото едно прахосване на труд, време и нерви за нищо.
не че страхът е за пренебрегване ...............
19 Януари 2009 10:35
Е, поне събрал кураж да каже безопасната част от истината - на фона мълчание, затъмнение и страх. Диктатура на парите имаме все пак и парламантарна мутрокрация - не демокрация, а това значи диктатура на страха и на антидържавността. Всеки който употребява понятието демокрация у нас след първата година на преврата е или политически малоумник - или (преобладаващо) престъпник и боклук.

Кога най-после ще започнем да се събуждаме с прояснено съзнание - че мафията това са партиите: всичките които са били на власт. Ще бъдат мафията и тези, които напират и ще ги пуснат до властта - защото от стадо с овце противостоящото гражданско общество няма как да се роди ... А мафията партиите ще си ги ражда - докато не се употреби механизма това да спре.



19 Януари 2009 13:31
Брей....ми то знаете ли че и полицауте ги е страх да работят срещу хора които си пият ракията с шефовете им и с политици ? И кво правим ? А страх ли ги е да ползват банковата кларта и да теглят заплата от АТМ-а ?
Въобще - който го е страх не ходи в гората или не става данъчен полицай и т.н.
19 Януари 2009 15:01
Мда. По темата може да се напише много, а може и нищо да не се каже.
Защото ефект няма да има.
Ако попитам БирникЪ: При смяна на правителствата, кои фирми трябва спешно и незабавно да се ревизират?
Сигурно ще ми каже: Ами тези, които са били любими на предходната власт.
Добре, но втория ми въпрос ще е: А има ли такава практика ?
Отговорът ще е: Не.
Защото всяка власт краде и не ревизира предходните защото един ден и тя ще слезе от властта. Тогава не иска нея да я ревизират.


19 Януари 2009 15:44
Смешник!
Дрън-дрън....
Кой му плаща в някаква си бизнес лидерска организацийка?
Да не би да произвежда реален продукт? Да е листвана? Да сте чули дебат около дейността й?.....
Такива кУфражи - колкото искаш у нас.
Такъв си беше и като зам. министър.Кво чудно тогава , че сме на този хал...
Само той да беше.....
19 Януари 2009 16:34
....па после, що нужници навързани със синя и червена канализация...... Бутафорно, обидно, но вярно!!!
21 Януари 2009 17:51
Защото всяка власт краде и не ревизира предходните защото един ден и тя ще слезе от властта. Тогава не иска нея да я ревизират.

Всички са мафия червени, сини, жълти и Доган.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД