Десет дни преди крайния срок само 74 души от висшия ешелон на властта са подали декларации за конфликт на интереси. Това съобщи пред "Сега" шефът на ресорната парламентарна подкомисия Олимпи Кътев (НДСВ). Сред отличниците са 41 народни представители, 13 министри, 3-ма конституционни съдии, шефът и 4-ма членове на Агенцията за следприватизационен контрол, управителят, подуправителят и още 5-има членове на управителния съвет на БНБ, председателят на ВАС Константин Пенчев.
Подкомисията за конфликт на интереси действа реално от 5 януари. Според закона за разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси, влязъл в сила в началото на 2009 г., висшите управленци - депутати, министри, конституционни съдии, омбудсман и т.н., до 31 януари трябва да подадат декларации, в които да посочат попадат ли в тази категория. До момента обаче това са сторили по-малко от една четвърт от тях.
Едва трима са депутатите от БСП, които са изпълнили задължението си - Пенко Атанасов, Мария Вълканова и Васил Антонов. От ДПС декларации са подали 10-има народни представители, а от НДСВ ги водят с един - 11. Все още не са посочили дали попадат с някой свой близък в конфликт на интереси министрите на образованието Даниел Вълчев, на извънредните ситуации Емел Етем, на здравеопазването Евгений Желев и на околната среда Джевдет Чакъров. Глобата за неподаване на декларация е от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - до 5000 лв.
"Да не чакаме последния момент по стара българска традиция и да не забравяме, че остават само десетина дни, в които могат да се подадат декларации", напомни Олимпи Кътев и призова колегите си да не се страхуват. Самият той декларира, че е бил преди време в борда на директорите на многопрофилна болница "Св. Анна", както и че е изтеглил ипотечен кредит от ДСК в размер на 100 хил. евро, с който да строи жилищна кооперация.
На 2 февруари подадените декларации ще бъдат качени в сайта на комисията, който все още се подготвя. Резултатите от същинската проверка на документите се очаква да са готови в началото на март.
|
|