Държавата най-после започна да взема мерки срещу една от порочните практики в здравната ни система - отпускането на медикаменти по лекарско предписание без рецепта. Отдавна по закон аптеките нямат право да продават тази препарати без рецепта, но законът масово не се спазва поради липса на механизъм за контрол.
С промяна в наредбата за отпускане на лекарства, влязла в сила през декември, всяка аптека вече е длъжна да поддържа регистър на лекарствата с рецепта, които отпуска на клиентите си, и на рецептите, които е обслужила. Агенцията по лекарствата пък вече ще може да прави ревизии на получените по фактура лекарства, на продадените, на наличностите и на регистрите с отпуснати по рецепта препарати. Така ще може да се засича дали има продадени в нарушение на закона медикаменти.
"Аптеките са били длъжни да поддържат подобни регистри до 1990 г., но след това те са изчезнали", обясни пред "Сега" директорът на агенцията по лекарствата Емил Христов. Досега инспекторите можеха да установят дали се продават препарати без рецепта само като се преструват на пациенти.
"Новата мярка ще доведе до отрезвяване и спазване на закона", смята Христов. По закон глобата за продажба на медикаменти по лекарско предписание без нужната рецепта е от 1000 до 5000 лв. Агенцията още не е започнала да проверява аптеките за новите регистри, тъй като се изчаква няколко месеца фармацевтите да ги направят и да започнат да ги попълват с данни. Въпреки това в аптеки в София вече предупреждават пациентите да си носят рецепти, а във Варна и Бургас дори е имало върнати хора.
Според наредбата рецептите за свободна продажба на лекарства, т.е. извън поетите от здравната каса и МЗ препарати, са за еднократно и многократно отпускане. Първият вид е за лекарства като антибиотиците например. Рецептите за многократно отпускане на препарати са със срок от 6 месеца и обикновено са за хронични заболявания.
ПОЗИЦИЯ
"Като съюз сме твърдо за промяната", коментира шефът на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. Според него обаче ще има и фармацевти, и лекари, и пациенти, на които тя няма да се хареса. "За да спре продажбата на лекарства без рецепта обаче, е нужно и лекарите да издават валидни рецепти с правилно описани реквизити, здравният министър да приеме кодекса за професионална етика на съсловието и правилата за добра фармацевтична практика, а медиите да разяснят на населението, че е редно лекарства да се пият с рецепта. Ако има воля, до няколко години ще започне да се спазва законът", смята Ненчев.
а медиите да разяснят на населението, че е редно лекарства да се пият с рецепта. Ако има воля, до няколко години ще започне да се спазва законът
Хайде сега медиите второ министерство на образованието. А дали не е по-добре да се разяснява на фармацевти, че не е редно да продават без рецепта? Или това самоосъзнато съсловие се оставя да бъде изнудвано от пациентите, които умират от желание само и само да купуват лекарства, в нарушение на закона?А тоя воля за последните 20 години е къде ни доведе - тоалетната на Европа. За още няколко години, явно другарят очаква да се зарине, тоалетната де.