България поиска вчера с официално писмо от "Газпром" да бъде компенсирана за спрените газови доставки.
"Предлагаме три варианта за уреждане на отношенията: да покрият загубите ни с пари, да доставят газ на преференциални цени до пълното компенсиране на недоставените количества или да ни осигурят достъп до руската газотранспортна система за купен от нас газ от трети страни, примерно от Каспийския басейн." Това съобщи министърът на икономиката Петър Димитров след среща със зам.-шефа на "Газпром" Александър Медведев, който бе на кратко посещение у нас. По-късно от "Булгаргаз" уточниха, че искането ни е достъпът до руската система да е безплатен. България настоява още за нов дългосрочен договор за доставка, който да се сключи директно с "Газпром" и в който да има гаранции, че няма повече да се случва подобна криза.
Медведев отговори, че "Газпром" ще изплати предвидените в договора с "Булгаргаз" неустойки, т.е. недоставените количества газ ще бъдат платени по преференциални цени. През лятото отстъпката от цената е 4%, а през зимата - 8%. По принцип тези клаузи са валидни за договорите на "Газпром" с всички европейски страни.
"Ще разгледаме полученото писмо, но не виждаме смисъл Русия да транспортира газ, купен от трети страни, тъй като в Русия има достатъчно газ. За аварийни случаи, разбира се, сме готови да направим това, но трябва предварително да се знае дали цената си заслужава", подчерта Медведев. Той разкри, че всъщност "Газпром" е помогнал България да получи от Гърция газ по време на кризата: базираната в Лондон "Газпром маркетинг енд трейдинг" е осигурила танкер, който да докара в Гърция втечнен газ за България.
Медведев подчерта също така, че дългосрочните договори неслучайно се наричат така - за да не се преразглеждат често. "Колкото до посредниците - аз съм председател на борда на директорите на "Овергаз" и не мога да приема понятието "посредник" за тази компания. Тя е лидер в областта на газифицирането, в което е инвестирала досега над 300 млн. лв., изградила е над 2000 км мрежа и е свързала с нея над 200 000 домакинства. Бих приветствал "Булгаргаз" например да стане неин акционер", каза Медведев. Петър Димитров обаче веднага отхвърли предложението.
ОПАСЕНИЯ
Украйна може да поиска преразглеждане на споразумението за доставка на руски газ още през лятото, защото при сегашните условия сделката е неблагоприятна за националната икономика. Това заяви вчера икономическият съветник на украинския президент Виктор Юшченко Олександър Шлапак, цитиран от "Асошиейтед прес". Точно това споразумение сложи край на газовата криза и поднови транзита на синьо гориво към Европа. Очакваше се вчера Съветът за национална сигурност и отбрана към президента на Украйна също да обсъди документа, но заседанието бе отложено за 30 януари.