"Това, че в последно време много хора са умрели в ръцете на полицаите, е внушение", обяви вътрешният министър Михаил Миков вчера в кулоарите на парламента. По думите му смъртта на 60-годишния Методи Маринов, който издъхна в ареста на столичното 4-то РПУ преди седмица, е нещастен случай. Но опозицията спекулирала с него във връзка с протестните действия.
Миков обаче запази пълно мълчание за това как се е стигнало до смъртта на 29-годишния Пламен Куцаров. След този случай беше отстранено ръководството на главна дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност". Министърът не коментира вчера дали е имало насилие над задържания по време на "оперативните беседи" с антимафиоти. Уточни само, че няма данни да са използвани психотропни вещества.
Позицията на правозащитниците от Българския хелзинкски комитет обаче е, че правоохранителните органи носят пълна отговорност за живота и здравето на тези, които се намират под тяхна опека, т.е. те не са в състояние сами да се погрижат за себе си, защото са лишени от свобода.
Петорната експертиза за смъртта на Куцаров вече има първоначално заключение, обяви шефът на "Съдебна медицина" доц. Станислав Христов пред "Сега". "Няма да коментирам нищо повече, защото не искам да се стига до случаи като "Чората" и "Белнейски". Щ изчакаме резултатите от пробите за алкохол и наркотици, както и от хистологичното изследване", уточни той. И категорично отрече да е правил заключение, че Куцаров е умрял от задушаване, както съобщи вчера една телевизия. По думите му официалното становище на експертите ще стане ясно в средата на следващата седмица.
Междувременно зам. градският прокурор Роман Василев коментира пред "Сега", че акцията срещу групата за отвличания, част от която е бил и Куцаров, продължава. "Това, че вътрешният министър временно освободи ръководството на БОП-а, не означава, че ще спрем работа. Ние работим и с ДАНС. Нито един от оперативните служители, ангажирани в случая, не е отстранен", добави Василев. От ДАНС обаче отрекоха да работят по отвличания. Според Василев едно от нарушенията, които се разследват от Инспектората на МВР, е изтичане на информация. Публикации в медиите твърдят, че точно заради това е бил застрелян в Люлин Йордан Цонков-Джиджи. Наказали го, защото посочил пред разследващите Куцаров като човек от бандата за отвличане.
ОЩЕ ИНЦИДЕНТИ
Софийската градска прокуратура е образувала дело по жалба на бизнесмен за полицейско насилие, научи "Сега". Обвинения още не са повдигнати. През нощта на 8 срещу 9 януари полицаи пребили бизнесмена Никола Молчан, за да си признае, че той е застрелял съдружника си Либор Мировски, твърди в свое разследване сп. "Правен свят". Побоят над Молчан продължил около 5 часа - започнал в полицейската кола веднага след задържането му към 23 ч. и продължил в самата дирекция докъм 4 ч. сутринта. Налагали го хора с маски и без маски, едните се уморявали, други ги сменяли, ритали го, блъскали го с електрошок в гениталиите, кръста и седалището. Счупили стол в него. Душили го с чувал, нахлузен на главата. Припаднал, заливали го с вода. По гърба му съдебният лекар открил дори отпечатък на грайфер, при това 4 дни след побоя, когато бил освидетелстван в съдебната зала по нареждане на съда по мярката за неотклонение. Преди това дознателят Николай Станчев от СДВР не е допуснал лекар да прегледа задържания.