:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,532
Активни 732
Страници 17,097
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Не можем да променяме конституцията заради партийни интереси

Това, че има основания за протестите, не означава, че има условия за революционизиране на социално недоволство, смята зам.-шефът на ДПС Лютви Местан
снимка: Михаела Катеринска
Лютви Местан
Лютви Местан е роден през 1960 г. в с. Чорбаджийско, област Кърджали. Той е депутат трети мандат. В момента е зам.-шеф на ДПС и председател на комисията по образованието и науката на НС.



- Г-н Местан, не смятате ли, че между протестите през януари 1997 г. и януари 2009 г. има и други общи неща, а не само името на месеца, както заявихте в словото си при откриването на сесията на НС?

- България през 2009 г. се намира в качествено различна социална и икономическа среда, за да са възможни преките паралели между тези два протеста. Протестите на студентите обаче не са лишени от своите основания. Те протестират срещу системните грешки, натрупани през целия период на прехода, някои от които могат да се окажат престъпление. Броят на дискотеките и казината надхвърля значително броя на библиотеките в Студентския град, което е парадокс. Има основания за протест и на земеделците, защото техният статут е далеч от този на средностатистическия им европейски събрат. Но никога българският земеделски производител не е получавал пряка държавна помощ и национално съфинансиране към европейските субсидии, каквито получи през 2008 г. и каквито са заложени в бюджета за 2009 г. безусловно. Трябва да отчетем и сериозните стъпки, които управляващото мнозинство предприема за решаване на реални проблеми. Това, че има основания за протестите, не означава, че има условия за революционизиране на социално недоволство.

- В крайна сметка обаче се стигна до употреба на сила пред НС, което не се беше случвало от януари 1997 г.

- Жалко е, че този протест тръгна малко стихийно. И може би това е причината да бъде опорочен от участието на лумпенизирани елементи, носещи пречупени кръстове и други фашистки символи. От това протестът загуби. Беше необходимо органите на реда да реагират адекватно на откровените провокации на радикалните елементи, внедрени сред мирно протестиращите. Разбира се, важен е въпросът за симетричността на полицейската реакция. Студентите определят намесата на полицията като несъразмерна. Но от гледна точка на откровените провокации, които се вършеха, подчертавам, не от реално протестиращите, а от провокаторите, действията на полицията заслужават друга оценка. Както виждате, в последващите протести самите организатори се ангажираха с осигуряването на мирния характер и нямаше намеса на полицията.

- Често от мнозинството, а и вие лично сте казвали, че сегашното управление няма алтернатива. Не смятате ли, че тази позиция е малко високомерна и нереалистична?

- Всеки път, когато поставям въпроса за отсъствието на съдържателна алтернатива на тройната коалиция, го правя по-скоро като израз на огромното си съжаление. Съзнавам, че демокрацията не търпи състояние на безалтернативност. Антропологически алтернативи може да има, но те не са съдържателни. Парламентарната опозиция не е припозната за алтернатива на управлението. Тази констатация не е израз на политическа гордост или високомерие, а на загриженост. Бих искал ние да имаме за реална политическа алтернатива партиите от нормалния демократичен спектър, а не "Атака" и ГЕРБ - те не биха могли да бъдат полезна за страната алтернатива.

- Може би това наистина не е полезна алтернатива, но реално е алтернатива, защото е много вероятно ГЕРБ и "Атака" заедно на следващите избори да получат повече гласове, отколкото трите партии от управляващата коалиция.

- Именно затова през 4 години партиите се явяват пред съда на избирателите. Доколко успешно е било управлението, ще кажат гражданите. Не бих се впуснал в политическо врачуване как ще изглежда управляващото мнозинство в рамките на 41-ото НС. Вярвам обаче, че българският избирател вече е трансформирал в значителна част емоционалния си вот в рационален. И е в състояние да прави разлика между реалната политика и популистките обещания. А и отдавна социологическите агенции не отбелязват ръст в подкрепата за ГЕРБ. Не смятам, че има изразен фаворит на следващите избори.

- Възможно ли е ДПС да погледне малко по-благосклонно на закона за референдумите, даващ право на гражданите сами да свикват допитвания? Той е готов за второ четене и ако се вярва на слуховете от кулоарите на НС, единствено вие сте пречката да влезе в зала.

- Чисто юридически референдумът е една от възможните форми на осъществяване на народния суверенитет, а в публицистичен план с него се етикира самата демокрация. За съжаление тази асоциация се прави в страните, в които се изпитват най-остро последиците от нейния дефицит. В ДПС не сме против референдумите. В ДПС сме против популистката експлоатация на тази тема и представянето на формите на пряка демокрация не като допълващи или коригиращи представителната, а като подменящи я. Така се подхранват и без това нарастващите внушения за неспособност на съществуващата политическа система да дава демократичен продукт.

Винаги има разлика между реално възможното в политиката и високите очаквания на обществото. Колкото е по-голяма разликата между тях, толкова по-рискови са преките пътища. Да приемем, че така предложеният закон беше факт през 1998 г., когато трябваше да вземем едно съдбовно решение за даване на въздушен коридор на НАТО срещу Сърбия. Тогавашната лява опозиция (БСП) предложи този въпрос да се реши чрез референдум, но парламентът отхвърли това решение. Ще повторя, ако сегашният закон беше факт, парламентът нямаше да може да отхвърли това предложение, защото за БСП не беше проблем да събере 600 000 подписа, които биха направили референдума задължителен. Резултатът от допитването също бе ясен, отговорът щеше да е не. Това обаче означаваше България да не бъде приета за член на НАТО и ЕС. Щяхме да сме на опашката на чакащите да бъдем поканени. Това, което обърна нещата в полза на България, бе политическото решение на мнозинството на ОДС, подкрепено от опозиционната тогава партия ДПС. Ние сме за референдумите, но не сме съгласни 600 хил. подписа да ги правят задължителни. Има теми, по които допитването може да даде резултат, несъответен на стратегическите цели на страната. И няма да се знае чия е отговорността. Няма априори демократични средства. Единствената цел, която в едно гражданско общество може да легитимира дадено средство като демократично, е постигането на демократичен резултат.

- А демократично ли е една група хора, пък били те 240 депутати, да преценяват кое ще даде демократичен резултат и кое не?

- Нима поставяте под съмнение необходимостта от представителна демокрация? Твърде опасно е това нейно руиниране. Тя не е нито лукс, нито привилегия, а основен управленски метод, който може да бъде допълван с референдуми, но не може да бъде подменян. Представителната демокрация е не просто неизбежно механично редуциране на участниците в управлението поради чисто количествени причини от технически непостижимата масовост в ежедневната управленска работа. Тя е гаранция за постигане на баланса между социалните очаквания, от една страна, и реално възможното и стратегическите политики, от друга страна. Всяко политическо решение трябва да съдържа този баланс. Така например има реална нужда от по-високи пенсии, но ако чрез референдум ги направим 1000 евро, ще сринем финансовата стабилност. Чия ще е отговорността, не се знае. Преднамерено давам този краен пример, защото при референдума народът е ситуиран като единен политически субект и се размива онази отговорност, която например ОДС и ДПС поеха през 1998 г.

- Но вече сме 2009 г., България е в НАТО и ЕС, не мислите ли, че е дошъл моментът да се дадат повече права на гражданите за пряко участие в управлението.

-Надявам се, стана ясно, че ДПС е за референдумите. Но дебатите по тази тема не трябва да преминават в евтин и затова опасен популизъм.

- Какво е отношението на ДПС към т.нар. избори 2 в 1 - в един ден да избираме национални и европейски депутати?

- И тази тема е със силен популистки заряд. Ще подложа на критичен анализ предложението за промени в конституцията, които да направят възможна идеята за 2 в 1. Първо, няма конституционна забрана за провеждането на една дата на два, дори на три избора. Целият проблем произтича от това, че не е възможно точно тези избори да бъдат в една дата. Най-късната дата за евроизбори е 14 юни и това не го решава България. А най-ранната дата за избори за 41-во НС е 25 юни. Предложението за промяна на конституцията няма за цел да се премахнат нарочни конституционни забрани (такива няма), а да се съобрази основният закон със случайно обстоятелство - близост на два избора, което - бог знае - кога ще се случи отново. Особено неприемливо е, че се посяга на фундаментален принцип, какъвто е продължителността на мандата, защото в крайна сметка инициаторите на конституционната промяна имат за цел да съкратят мандата на 40-ото НС, а мандатът на всяко следващо НС от устойчив да стане плаващ, с възможност да бъде прекратен два месеца преди датата на свикването му. Не вярвам икономията на средства да е първопричината. Всъщност избори 2 в 1 не са чак толкова евтини. Това е един удобен параван, зад който се прикрива страхът да не се прескочи значително по-високата бариера за европейски парламент, което би направило непрестижен вота за национален парламент за съответната политическа сила. Това е не просто обяснимо, но и разбираемо притеснение, което все още не е аргумент за конституционна промяна.
35
2639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
28 Януари 2009 01:09
"Системни грешки - равни на престъпление" ?!? ... Значи трябва да се смени самата система (?).

"Няма алтернатива на тройната коалиция" - тогава ? С нея "до Второ пришествие" !!! Ще има ли България тогава ?

Въпроси, въпроси ... "Утрото е по-мъдро от вечерта", а и форумците ще помогнат да разплетем възела, битката ще е "върла".
28 Януари 2009 01:46
естествено. нали е създадена заради вашите лични
28 Януари 2009 02:02
/:/Не можем да променяме конституцията заради партийни интереси...
......................................... ....................................
НЕ е задължително и НЯМА нужда да бъде променена Конституцията!
Все пак, става въпрос за 11 "парламентарни" дни, 3 от които /14, 20 и 21 юни/ са почивни, при това! И НЯМА никакви конституционни пречки депутатите да вземат решение за Саморазпускане на Парламента 11 дни преди датата на изтичане на конституционния му срок-стига да има националноотговорни депутати, готови да се лишат от въпросните 11-дневни депутатски облаги, но да спестят десетки милиони левове разходи за втори избори/за български Парламент/!
Още повече, че с този депутатски "жест" ще се НАПАСНАТ занапред датите при следващи избори за български и за европейски Парламент!

Редактирано от - paragraph39 на 28/1/2009 г/ 02:05:22

28 Януари 2009 05:06
Тоя си мисли, че това са му твърдият електорат от селата, та усуква глупости и се лигави до гадост. Има един член 1-ви на Конституцията, който каза:
Чл. 1.
(1) България е република с парламентарно управление.
(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.

Т.е. власта първо трябва да се осъществява непосредствено, а чак след това представително. Казва и че никоя част от народа (пък било то и 240 депутати) не може да си присвоява народния суверинитет. С други думи да определя, кое решение, па макар и стратегическо, е правилно или не и спрямо него да преценява дали народът е прав или не. Народът винаги е прав, дори, когато греши ! И това не може да бъде оспорвано от всеки, който претендира за права въз основа на същата тази Конституция.
-
Оказва се, че и това, което направи Костов и ДПС през 1999 г., и решенията за членството в НАТО и в ЕС са противоконституционни, защото народа не само че не беше питан, но за първото и донякъде за второто се признава от тези, които взеха решенията, че е бил против. Т.е. те си признават, че са действали обратно на позицията на народа и с това са нарушили Конституцията.
28 Януари 2009 05:13
И за да разбере Лютви Местан, колко принципно сгрешена му е постановката - то ако някой утре прецени, че в името на стратегическия интерес на България турците (не само от Турция) но и от България не трябва да гласуват, ДПС и евентуални нови етнически формации забранени, то това редно ли ще бъде ?
Да има някакво там население, ама що трябва да се съобразяваме с него, след като можем дори да не се съобразяваме с целокупното ? В името на важна стратегическа цел, разбира се.
28 Януари 2009 05:58
Ех, Светльо, Светльо...и тебе те е развел ветър на бела кобилка, ама нейсе.
Твърдийо иликторат на гусин Местан не е много по-различен от твърдийо иликторат на която и да е партия в майка България, та за та молим хем да си мериш глупостите и лиготиите и хем да престанеш с гениални анализи от сорта "Мое и да немаш сестра, ама тя със сигурност е курва."
За та молим, вместо да ни пробутваш ни у клин, ни у ръкав щуротии за тва ка народот е упражнявал непосредствено власто и ка се постигат стратегически цели, да прочетеш още еднъж казаното от гусин Местан.
Ако не ти стане ясно-прочети втори път.
И ако па нищо не вденеш...бегай на доктор.
Макар, че ако ма питаш мене...по-добре е най-първо да идеш на доктор, а после да читеш.
Щото, съгласи се, че тва твою " Народът винаги е прав, дори, когато греши!" страшно много напомня девизо на психопати от близкото ни минало, де ни убеждаваха, че Партията всъщност е била винаги права.
А такива като тебе даже молеха Партията да ги не заплюва, ако нещо сбъркат, щото не биле заслужавали честта на храчките дори.

28 Януари 2009 06:27
да прочетеш още еднъж казаното от гусин Местан.

Предпочитам да чета Конституцията, а не "мъдрите мисли" на един самовлюбен даскал по български, с много тъпа и вредна жена, дет си мисли, че като е сменил местожителството от Момчилград на София е хванал господ за шлифера.
Пази боже сляпо да прогледа.
-
Та, Местан ли трябва да казва вместо народа коя стратегическа цел е правилна или народа ? Конституцията е категорична по въпроса !
28 Януари 2009 06:54
"...а не "мъдрите мисли" на един самовлюбен даскал по български, с много тъпа и вредна жена"
Другаде те стега тебе чепикът, Светльо, съвсем другаде.
Ама що ли си тръгнал да ни баламосваш с конституционните си "познания", а брато?
28 Януари 2009 07:17
Bay Hasan,
не мога да имам добро отношение към човек поръчал и платил изнасилването на дете (също турче) в имотен спор. Не мога да имам добро отношение към патка, която натвори куп глупости (с помощта на мъжа си) само и само да създаде щат в оглавяваната от нея агенция за да назначи родата и и осигури възможност за рекет на заведения и компютърни клубове.
-
Но това няма нищо общо с правилото за суверинитета на народа, разписано в Конституцията, което Местан се опитва да подмени със себе си и група хора с мотива за целесъобрасност, спрямо цели които той си е обявил самоволно за стратегически.
28 Януари 2009 07:56
А ти сигурен ли си, че гусин Местан само е поръчал и платил за изнасилването, а Светльо?
Може би Лютвито собствено.уйно е извършил изнасилването на тва дете /също турче/.
И може би ти лично си им светил с газеничето, а Светльо?
Може би.
Щом и у "Шок" го пише...сигурно е вярно.



28 Януари 2009 08:23
Сега го търся, след малко ще ти пусна линка с бащата на изнасиленото дете. Бащата се казва Хасан Хасан.
28 Януари 2009 08:34
Bay Hasan,
ето гледай Натиснете тук
28 Януари 2009 09:07
Европейския пулитик дали получи онуй писмо от НАП за имотите еле са отече и тая проверка, но млъкни сърце..
Що ли не използва третия левски повода да измий срама от челото и на клеветата да строши зьбят?
28 Януари 2009 09:30
Местан не е прост човек, но тук си криви душата. Конституцията трябва да се промени, защото е процедурно сбъркана - предполага 50-месечен цикъл на редовните парламентарни избори, което е нон-сенс. Сега БСП+ДПС искат да правим избори през м. юли, през 2013 - през м. август и така до окончателната победа на прогресивните сили над здравия разум. А иначе всички (подчертавам всички) държави от ЕС, които имат избори на близки дати, вече ги съчетаха. Ако тандемът БСП+ДПС иска да управлява с изкуствено мнозинство след служебна победа, нека опита. Скоро събитията от 1997 г., по време на които ДПС впрочем беше на правилната страна, ще им се видят като забавление на чавдарчета.
Бъдете здрави!
28 Януари 2009 09:57
Не е реалистично да се очаква от Местан и ДПС да подкрепят нещо, което е полезно за България. Това просто би било в разрез с техните интереси и цели.
28 Януари 2009 10:26
Другари,
ако сте умни, требе да подкрепите гусин Местан поради ето що:
1. НДСВто иска да са едни изборите щото се бои че ако не вкара евродепутат ше му падне електорато и на другите избори и мое да не влезе у парламенто.
2. ДПСто не ще едни избори, щото че объркая електорато им у Турцко, па и тука и че загубат гласове.
Кво е е по изгодно за българскиот народ, който неще веке тройната коялициа да го управлева?
Дори и ДПСто да земе малко повеке гласове и 2-3 депутата повеке (толко бея на прежните изборе от гласовете от Турцко) то това не е проблем предвид възможността НДСВ да не влезне у парламенто и тека тройната коалиция да загуби най-малце 10 депутата (нема как при нашта система една партия да вкара под 10 депутата).
Демек - печелат се 7 депутата по-малце за тройната коалиция, а като си припомним миналите избори и борбите след тех у парламенто - 7 депутата мое и да са мноо важни.
Те това е!
28 Януари 2009 10:27
цитат>>...Няма априори демократични средства. Единствената цел, която в едно гражданско общество може да легитимира дадено средство като демократично, е постигането на демократичен резултат.>> краи на цитата
Какво да кажем повече? Всяко средство е добро, целта оправдава средствата, ако целта е определена като демократична ...от Местан и други самоназначили се узурпатори на демокрацията. Това, впрочем, е и логиката, спред която една доказано етическа и протовокинституционна партия е напълно демократична в България.

28 Януари 2009 10:31
Щом вестника и МАФИОТИ започна да интервюира - явно мафията в България си е намерила държава!
28 Януари 2009 10:35
Целта е да се оправдаят средствата ...
28 Януари 2009 11:03
"Всеки ученик трябва да надмине учителя си"!
Добавям - по наглост!
Доган поне го дава малко по-завоалирано и дипломатично...
28 Януари 2009 12:10
Доган поне е усвоил една изконна мъдрост: "Който по-малко говори, по-малко глупости казва". И неотклонно се придържа към нея. Избутва напред подгласниците си, за да оберат недоволството от несмислените си приказки. Не искам да ме учи на българщина и български национални интереси човек, който макар и с филологическо образование говори български с акцент - просто не му вярвам, че ми защитава правата и толкоз.
28 Януари 2009 12:22
Брайтман, кво му обясняваш на тоя пукал, той никога няма да те разбере.
Мисли се за много велик. Всъщност си е един дребен тарикат. Колкото и линкове да му пуснеш, все тая-той си знае неговото. За такива като него справедливостта е мръсна дума - човека наш ли е - това е най-важното за него. Пък какво е правил нашият човек- няма значение.
28 Януари 2009 12:23
Брайтмане,
за всичките ти пет постинга на първа страница плюс линка

28 Януари 2009 12:31
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ И ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНЗ! Само това ще спаси България.



vassssil,
има шанс да смениш позицията си за задължителното гласуване ако прочетеш това Click here Очаквам че идеята ще бъде посрещната на нож от управляващите ако и се даде съответна публичност.

ПП
Ще се радвам ако дадеш мнение по линка, независимо дали ще бъде положително или отрицателно.

Edited by - Mitev on 28/1/2009 г/ 12:33:01

28 Януари 2009 12:34
Митев, още ли ми се сърдиш?
28 Януари 2009 12:51
Митев, още ли ми се сърдиш?



OLDMAD,
не мога да ти се сърдя ако не заради друго поне за да не станем двама сърдити старци






28 Януари 2009 12:57
А антибългарската, етническа и сепаратистка Д П С конституционна ли е? Само питам.
28 Януари 2009 12:59
Като тия тук ли?
28 Януари 2009 13:18
Като тия тук ли?



За да сме като тях трябва да си изберем за терен на съперничеството някоя симпатична участничка във форума.

28 Януари 2009 13:30
Вярно , не може , а и не бива , да променяме конституцията заради партийни интереси ... Но да я подменяме и духът й системно дори да потъпкваме - може , а в Тройна коалиция и най-лесно ... Иначе , г-н Лютви Местан не е този политик , който ще каже , че Интересът на националното ни Общество налага най-широк дебат за Нова Конституция , която да го освободи от Диктатурата на партиите в политическото ни общуване и скрепи демокрацията в общия живот на българските граждани ... За този господин и подобните нему политикани не само с турскоарабски имена , на България общество не й трябва ... Вододелът между ни днес е ясен , Господа ... Можем да го сетим , но само в Общество , което да търси , постига , изразява и налага , гражданското ни единение в собствено Политиката ... Не го ли сторим , ще трябва да се сърдим , не на изродените ни политически партии , а на самите себе си ...

28 Януари 2009 16:16
От где го изкопа тоа "доктор", бре Светльо?
Тоа д-р Георги едно сносно изречение/за правилно казване на имената изобще не говорим/ на български едва ли е изрекъл, а ти си ми тръгнал на такива да верваш.
Даже немах и намерение да ти отварям линко, ама Човекоядецо нарани моето мислене, че съм велик, та рекох да видим кво е станало с турчето Асан Асан.
Way to go, Светльо.
Ашколсун.
28 Януари 2009 17:13
Лютви Местан: " Бих искал ние да имаме за реална политическа алтернатива партиите от нормалния демократичен спектър , а не "Атака" и ГЕРБ - те не биха могли да бъдат полезна за страната алтернатива . "
: В услужливо съгласие с Президент Първанов и под претекста за налагащите се приоритети на "нацията" , Тройната коалиция успя да ликвидира нормалния спектър на демократичното ни политическо общуване , а в рамките на очевидния парадокс , тя и почти напълно обсеби параметрите на Обществения интерес ... Неговото еклектично/насипно състояние днес , е паметник на стореното , именно от нея ... Спасителният изход е в Радикална смяна на модела на гражданското ни и собственополитическо общуване ... За решително департизиране и повече Общество в Политиката ... Всяко друго е безвремие , а иначе казано , разпад на Общността ...

28 Януари 2009 17:45
beagle, в последния постинг го раздаваш много звенарски май, а?
28 Януари 2009 17:54
Обективно , ние сме пред рецидив от историята ни , Приятелю , но до тук ...

28 Януари 2009 20:19
- А демократично ли е една група хора, пък били те 240 депутати, да преценяват кое ще даде демократичен резултат и кое не?

- Нима поставяте под съмнение необходимостта от представителна демокрация?


Без думи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД