:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,122
Активни 712
Страници 17,687
За един ден 1,302,066
куриоз

Изненада! Здравната система се оказа реформирана

Министър Евгений Желев мина разумната мярка на хвалби, като обяви, че промените в сектора вървят успешно
Снимка: Михаела Катеринска
Сякаш и медицинският манекен е учуден, че здравната система вече е реформирана и наред.
Повечето хора са устроени така, че ако им подадеш пръст, отхапват ръката ти до лакътя. Липсата на мярка и лакомията важат и за политиците, и то с пълна сила. А когато даден политик се радва на относителен медиен комфорт, това рано или късно се обръща срещу него, защото той губи мярката и започва да говори така, сякаш се намира на партийна софра.

Министър Евгений Желев още не е навършил година на поста и вече загуби мярката. Дали само в приказките, или изобщо в преценката на поверения му здравен ресор е друг въпрос. Но д-р Желев започна да говори така, сякаш или никой отсреща не го слуша, или този някой е паднал от Марс.

"В здравеопазването системата е възможно най-реформираната, в последните 10 години 50% от легловата база и от щатния персонал са съкратени, вече сме на санитарния минимум", обяви в понеделник министърът. И допълни, че според него здравната реформа "върви успешно и разумно".



Какъв цинизъм!



Здравна реформа няма, камо ли успешна, и за месеците на министерския пост Желев би трябвало да го е забелязал. Ако не е - мястото му не е там. А ако му е известно, че здравеопазването е стигнало дъното, а пациентите оцеляват напук на него, значи лъже най-откровено. Макар че лъжата е начин на политическо съществуване, и за нея има мярка, а преминаването на приемливата граница обикновено се наказва. Поне веднъж на 4 години.

Когато пое поста, д-р Желев каза: "Аз съм гаранцията, че промени в здравеопазването ще се случат". Оттогава досега обаче нищо особено не се е случило. Министерският съвет прие пословичната национална здравна стратегия, която чакаше ред 3 години. Дори и това да може да бъде записано в актива на д-р Желев, все пак става дума за куха точка - куп хартия, която нищо не променя. Приемането на стратегията беше единствено въпрос на чест след подигравките, които предшественикът на Желев - проф. Гайдарски, обра заради куриозно бавещата се стратегия.

След това министърът премери пулса на катастрофирали граждани, повика "Бърза помощ" на местопроизшествието и се погрижи медиите да отразят героичната му постъпка. Създаде мозъчен тръст, начело с декана на Факултета по обществено здраве и управляващ частен здравен фонд проф. Цекомир Воденичаров, който пък го консултира при написването на нов закон за здравното осигуряване. Предвиждащ, естествено, демонополизация на здравната каса и предоставяне на пазара на частните фондове. Този проект, както и всички останали, целящи наливането на задължителните вноски в частни дружества, не видя бял свят. Няма и да види до края на мандата. Дали това има предвид министърът, като казва, че реформата "върви разумно"? Едва ли, но това е единственото разумно нещо, случило се в последните години - недопускането на частните фондове на пазара.

Министърът разви и бурна инвестиционна дейност - накупи линейки и апаратура, осигури ремонти за милиони левове. Това е похвално, но твърде често у нас "обществена поръчка" е мръсна дума и рано или късно ще се разбере как е тълкувана тя в Министерството на здравеопазването по време на управлението на Евгений Желев.

Това, което д-р Желев трябваше да направи, но за момента остава само обещание, е националната здравна карта, която да каже къде в страната какви потребности има и от каква здравна помощ. Т.е. да определи за съществуването на колко и какви лечебни заведения следва да се плаща с публични средства, колко болници да издържаме ние с вноски и данъци и колко да разчитат единствено на частни пациенти. Защото в момента българите издържат всяка болница, решила да се пръкне на белия свят,



без дори да имат гаранция, че тя е безопасна за здравето им.



И това е една от причините парите за здраве да не стигат. Другата, естествено, са кражбите - повсеместно занимание на чиновници, директори и лекари.

Ето това е реформа - свиване на издържаната с публични средства лечебна мрежа и въвеждане на ред и качество в нея. Връщане на отдавна забравените елементарни правила, сега заместени от законите на джунглата. В която дори не оцелява този, който има пари. А този, който освен пари има връзки и късмет.

Това не се случило и на йота, но пък министърът твърди, че "системата е възможно най-реформираната", тъй като за 10 години 50% от легловата база и персонала са съкратени и България е на санитарния минимум. Да, леглата в държавните и общинските болници са съкратени до нужното, но Желев тотално забравя за появилите се близо 100 частни болници в последните години, на които лиценз и регистрация дава безотказно не кой да е, а подопечното му здравно министерство. Пък ако ще и "болницата" да е с 3 легла. Това се нарича наливане от пусто в празно, а не реформа.

Почти 10 години са минали, откакто д-р Желев за последно е работил в реалната медицина, при това като директор на болницата в Стара Загора. Може би е време да се върне отново там, за да се увери на място в успехите на здравната реформа.
18
2782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
28 Януари 2009 02:11
Министърът е социалист. Каквото и да каже, ясно е че кацате тече отвсякъде. Не се сещам за директор на значима болница, който да не е поне второ поколение комунар. Лесен пример - Баташки. Сега директорствува в МБАЛ Пловдив, а беше виден кадър в министерството. Ще кажете - понижен е. Неее, награден е. На който му се смята - да смята. Между другото - удачна фамилия за цитираната болница...
Знаете ли разликата между пациентите на българските държавни болници и ветеринарните клиники? Вторите, понякога дори изяждат пациентите си, но за сметка на това ги уважават. Иначе - все тая. Не че няма изключения де, ама говорим за правилото.
--------------
МНЗ предупреждва, че е вредно за вашето здраве.
28 Януари 2009 02:58
/:/ "Здравната система се оказа реформирана"
......................................... .....................................
Здравната система се оказа деформирана!
28 Януари 2009 06:15
Какво сте заръфали мустаците на завалията?
Шефът му се изцепи от Бузлуджа че целата държава цъвти и връзва.
Министърчето рапортува за съответните успехи в своя ресор.
Всичко си е по правилата.
28 Януари 2009 07:43
Не стреляйте по министъра! Той не е казал, че системата е реформирана, а:
"В здравеопазването системата е възможно най-реформираната"

Значи другите са някъде по-назад от здравеопазването.
28 Януари 2009 08:10
Колкото и да не и се иска на авторката министърът е много прав. Друг е въпроса , че след реформирането нещата не вървят. А те не вървят защото основния проблем на системата е нейната перманентна недофинансираност. Оттук голямата корупция стана начин на живот за много медици. Каквито и реформи да се правят корупцията изглежда много трайно явление.
28 Януари 2009 08:28
Какво ще се получи , ако се затворят определен брой малки болници? Ще се повиши работата в останалите по-големи центрове. Което е основна предпоставка за засилване на корупцията. За съжеление.
28 Януари 2009 09:07
Може би е време да се върне отново там, за да се увери на място в успехите на здравната реформа

Сакън, не го щем. Пък и за какво му е. И така заедно с Масларова "усвоиха" всичко ценно в Стара Загора, негови фирми ремонтират от десет години операта, и ще я ремонтират още толкова. Не можа да си направи ловно стопанство от полигона в Змеево, но има време. По-добре да си стои в Софията, че така золумите му се разпределят на национално равнище.
28 Януари 2009 09:18
Не стреляйте по министъра, той прави каквото може. Здравната система няма да бъде реформирана докато не се разбие монопола на така наречената "национална здравноосигурителна каса", а в действителност монополист за обиране на гражданите без да осигурява добри медицински услуги. Само равнопоставеност с частните доброволни фондове ще подобри качеството на медицинските услуги, както е навсякъде в нормалните държави.
28 Януари 2009 10:04
Уважаема г-жо Здравкова, не съм фен на министъра на здравеопазването, но тезата му, че състемата на здравеопазването е най-реформираната през последните 10 години, е вярна. Вие може да не харесвате резултата от реформите, но това не значи че такива няма. Ще Ви припомня накратко и наедро какво беше реформирано:
1.Беше променен принципа на финансиране на медицинските дейности- въведе се отделна здравна вноска-6%, парите се събират в отделен фонд и се разпределят от НС чрез бюджета на НЗОК;
2. Беше създадена НЗОК;
3. Бяха закрити поликлиниките и беше приватизирана доболничната медицинска помощ. Първичната изцяло, специализираната частично. Бяха съкратени голям брой лекари, медицински сестри, лаборанти и други специалисти;
4. Болниците бяха регистрирани като търговски дружества. На техните управителни съвети и на изпълнителните директори беше дадено правото да определят структурата и персонала на лечебните заведения. Извършена беше подготовка за приватизацията им. Приватизацията им беше спряна по-късно. Като търговски дружества първата им грижа е осигуряване на положителен финансов резултат, резултатите от лечението на болните са вторична и не толкова голяма грижа на ръководствата им. Бяха съкратени голям брой лекари медицински сестри и други специалисти.
5. Болниците преминаха от бюджетно финансиране, от държавния бюджет, към финансиране по клинични пътеки от бюджета на здравната каса. Здравната вноска остана 6%. Пътеките доведоха до поставяне на фалшиви диагнози с цел източване на касата, а това пък предизвика изкривяване на статистиката за заболеваемостта на българите. Сега и бог не може да каже колко са инфарктите, инсултите, пневмониите и всичко останало.
6. През 2009 г се увеличи здравната вноска на 8%, но двата процента увеличение не се използват за лечение на българите, а са оставени в "дълбокия резерв" на касата.
7. Щях да пропусна. Бяха променени правилата на работа на ТЕЛК. Комбинацията от подкупните лекари от комисиите, фалшивите диагнози по клиничните пътеки и привилегиите които даваше държавата на инвалидите доведе до създаване на огромна армия от лица здрави като бици, но освидетелствани като неработоспособни. След това държавата взе решение да ликвидира тази инвалидна армия и въведе разни ограничителни мерки, които се стовариха върху действително болните и неработоспособните, но не засегнаха сериозно мошенниците и корумпираните.

Така че реформи има. За някои хора са много успешни, те станаха милионери в резултат на реформите. За други реформите са неуспешни и лоши. За трети са горе-долу. Въпрос на гледна точка и зависи от това къде се намираме в здравеопазната система.
28 Януари 2009 10:56
Софиянеца
Държавномонополистичната здравна система, която е утвърдена със закон ежедневно създава условия за бщрокрация, неефективност, корупция. Още малко реформа и от опасна здравната система ще се превърне в смъртоносна. В този смисъл съм съгласен с министъра, че е "достигнат санитарния минимум"
28 Януари 2009 12:22
GRUBER Мен ме домързя да съм така словоохотлив, но нещата трябва да се казват такива каквито са. А иначе влизаме в капана на управленческото лицемерие.
28 Януари 2009 12:25
Не зная какъв санитарен минимум го е подгонил този министър, но ако се полекува като пациент в "малка болница на края на града", ще усети, че минимумът отдавна е прекрачен. И то в ущърб на пациентите - дано не ви се случва да попадате в системата. Направо си е за нова бяла лястовица!!
28 Януари 2009 12:31
А не беше такъв човек, вервайте ми..
Нещо се случва с всички тези хора, не знам как, промяната е видна.
Турнат ли ти пред името "Министер", и одма се променяш!
Предполагам и с мен, с теб, с вас...пак ще е същото.
Едно ме успокоява само - "На бодлива крава, Господ рога не дава".
28 Януари 2009 12:39
Защо бройката на съкратените хора се явява параметър за успех на здравната реформа.Така в Гвинея би трябвало да имат най-успешната здравна система защото персонала им е доста под санитарния минимум.
Има критерии като честота на определни заболявания, смъртност, достъпност на здравните услуги, обхватност на профилактиката и пр.
Все пак министъра е специалист по обществено здравеопазване на аз.
28 Януари 2009 13:15

Не мога да разбера какво бърка това, че здравната каса имала монопол. Нали никой не пречи на печените частници-здравеопазвачи, да си направят по-добри каси и да харчат парите по-ефективно?! Никой не им пречи да предлагат по-добри услуги и да набират здравни вноски (застраховки) от желаещите такива.
Аз не виждам нищо лошо, че задължителните пари за здраве се харчат от държавно-контролирана каса. Верно, досега и понастоящем там могат да си правят далаверките, но с течение на времето ще става все по-трудно и по-трудно защото прозрачността настъпва (искаме или не). Докато в една частна каса ще има да си мечтаем за прозрачност. Една частна каса, без съмнение, ще има за първа и основна грижа СВОЯТА печалба. И даже и да има някои по-добри страни, то това няма да е по-евтино, а ще отиде в печалбата й. Не виждам и какво по-добро ще предложи една частна каса?! По-добро пътеко-образуване? По-малко измами? Е, как ще стане това? Нека първо да кажат как ще направят тази магия и защо сега (при една каса) не може да се направи това. Защо нашата каса не вземе добрите практики от доказано работещи каси (били те и частни)? С една дума - страшно съм любопитна какво повече ще предложи една частна каса от държавна такава?! Идеята че ако има повече каси ще има повече конкуренция не вярвам да проработи. Не и в този отрасъл. Няма държава в света, която да може да се похвали с частната си здравна система. Колкото и пари да се излеят там, те никога не стигат и все се иска още и още. Просто защото за събрани накуп обществени пари, винаги се намира начин как да се изхарчат. С аргументи за по-качествено здравеопазване. А всъщност с надути, скъпи лекарства и операции с хонорари от по 100 хиляди долара на хирург. Защото бил спасявал живот. Добре, ама ако за това иска обществото да му бъде роб и един работник да работи две или три години за неговата 4 часова операция няма да стане. Не задруго, а защото не можем да си го позволим. Защото ако отделяме прекалено много за здравето си, не ни остават пари за почивки, коли, телевизори. Ако не си купуваме почивки, коли, телевизори, няма работа за хората произвеждащи почивки, коли, телевизори. Ако няма работа за тях, няма пари и за здраве. Спиралата е низходаяща и от нея губят всички.

28 Януари 2009 21:20
Защо бройката на съкратените хора се явява параметър за успех на здравната реформа
За да не звучи супер цинично, ако се даде бройката на ежегодно починалите. А там има стабилен ръст! А щом има ръст, значи министърът и лекарите са успели.
Само равнопоставеност с частните доброволни фондове ще подобри качеството на медицинските услуги
Та сега погребалните агенции не са ли равнопоставени!? При все че след техните "услуги" не се налага допълнително лечение. Или целта е да има и ръст в конкуренцията?
28 Януари 2009 22:28
Общественото здлавеопазване - финансирано от обществената здравноосигурителна каса. Частното - от частни здравноосигурителни фондове.
Но това няма да стане. Зад невзрачните управителчета на частните болници надничат мутрите на алчни плячкаджии, изсмукващи огромни средства от обществената каса, като по този начин препятстват развитието на държавните болници.
30 Януари 2009 16:21
Даааа, ...Параграфа е много прав! Здравната система е деформирана[b] до обезобразяване
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД