:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,403
Активни 334
Страници 22,813
За един ден 1,302,066
Зад кулисите

Боят за контрола над храните се води с рога, копита и тебешир

Или защо министърът на земеделието внезапно мина на диета
снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Докато аграрният министър Валери Цветанов тръби неуморно по медиите, че в сиренето и кашкавала има неприемливи примеси, държавата е на път да издейства още 3 години отсрочка за производство на некачествено мляко.
Както е тръгнало, има опасност при отваряне на кофичка кисело мляко от нея да изскочи образът на аграрния министър Валери Цветанов, който сърдито пита: "Ти провери ли какво ядеш?" Вече трета седмица без умора агроминистърът разяснява по телевизия, по радио и дето свари какви отрови ядем. Сиренето било помпано с палмово масло и креда, кренвиршите - надути с пуешки трътки и перушина. Тревогите на Цветанов вече обхванаха и бъдещото поколение. Наскоро той прозря, че растителните мазнини в храната пораждат агресия у младите.

Прав е министърът, част от стоките са със съмнително и дори лошо качество. Но това не е от вчера. А и странно защо, вместо да ангажира вниманието на широката общественост, не запита подопечните си ветеринари как контролират цехове и магазини? Прав е и за агресията у младите. Но тя е нищо в сравнение с тази, с която Цветанов натиска



тройната коалиция да даде на ДПС



целия контрол върху храните.

Той откри картите си преди дни, когато направо поиска от депутатите от земеделската комисия министерството му да отговаря за храните чрез Държавна комисия по безопасност на храните. Ядрото й щяло да е в министерството, а председател да е един от вицепремиерите. Най-добре ще е да е Емел Етем, сигурно защото напоследък други бедствия освен тези с храните нещо не се случват.

Така че медийната истерия в случая покрай храните въобще не е случайна, напротив задължителна е. На практика зад нея прозира последният отчаян ход на ДПС да измъкне от БСП контрола над храните. Моментът е повече от решаващ, защото малко преди министърът да се активизира по въпроса, за разглеждане в Министерския съвет е внесено предложение за създаване на Национална агенция по храните, която да е подчинена на кабинета. Идеята е на премиера Сергей Станишев, от ноември 2008 г. е, като работата по структурата на новото ведомство вече е приключила и на практика се чака само крайното решение.

Ведомственото и партийно боричкане обаче е едната страна на нещата. Проблемът с чистотата на храните има и чисто европейско измерение. Докато истерията около палмовото масло тресе страната, тихомълком подчинените на Валери Цветанов ветеринари обявиха, че ще молят Брюксел да ни позволи



да произвеждаме чак до 2012 г. мляко с досегашното качество,



което не отговаря на европейските норми.

Изглежда, мнозина вече са забравили за какво се борехме, преди да влезем в ЕС. В областта на ветеринарния контрол Брюксел изискваше още през 2007 г. всички мандри и колбасарски цехове да отговарят на високите европейски хигиенни норми. Естествено, не можахме да заблудим Еврокомисията, та затова тя ни позволи да отложим модернизирането до края на 2009 г. Т.е. идва време да се проверим какво сме направили, а равносметката никак не е приятна: едва половината от предприятията са покрили нормите. Останалите сигурно за пореден път ще поискат отсрочка.

Най-лошото е, че Брюксел за пореден път ще я даде, защото политиката е такава - модернизирайте се колкото си години искате, но си яжте сами боклуците. А две трети от прясното мляко, което българските фермери произвеждат в момента, става само за вътрешна консумация. Тези фермери няма и как да получат субсидия за това мляко, което впрочем е действителната причина за непрекъснатите призиви да се блокират граници и магистрали.

И тъй като министър Валери Цветанов няма с какво друго да зарадва тези фермери, на помощ му дойде хрумването да се върне старият български стандарт БДС. Който няма нищо общо с европейския, но пък позволява на етикета да пише "Българско бяло саламурено сирене". Оттук идва и словоохотливостта му на тема "традиционни" и "български" сирена и кашкавали.

Впрочем вълната вече се яхна не от кого да е, а именно от притежателите на по 3-4 крави, отглеждани при примитивни условия, за които е ясно, че никога няма да постигнат европейските изисквания. Те поискаха с промяна на законодателството да им се разреши да произвеждат сирене и кашкавал в дворовете си. Както е тръгнало, сигурно ще им се разреши и за да има мир, никой няма да каже публично, че тези храни с нищо не са по-качествени или полезни за здравето от влагането на палмово масло. Но дотам ще я докараме с измислените кампании.
49
6584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
18 Февруари 2009 03:15
Традиционно Българско Сирене по бедесе.
Крти мифки!
Сега чакаме да се изтърсят рецитаторите на бедесето и да кажат за традиционния български паламуд, развъждан от Вълко Червенков по бедесе.
18 Февруари 2009 03:31
Горния.
А мнението на председателя Мао по въпроса за лов на китове, зваеш?
18 Февруари 2009 03:39
преди и кравите снасяха по бедесе! . . . от пилетата млякото също беше по бедесе . . .
баба ми се нареждаше на опашка в 6.00 сутринта, да купи мляко по бедесе и ляп по бедесе!
салама кучешка радост беше също по бедесе, кренвиршите си бяха по бедесе, макар тогава да можех да извадя перушиняк от тях . . . сеги мелачките мое и да са по качествениж
олиото дето купувахме с купони, сиренето с тенекии, а бирата с касите . . . сичко си беше по бедесе!!!
-
само дето всеки знаеше, как в ТКЗС-то кравите беха целите в лайна, доячките не се къпеха с години . . . ама сичко си беше бедесе!!!
-
ааа и лимонадата беше по беседе! с минерална вода я правеха!
колко нафта си спестяваше шофьора на цистерната . . . наливаше минералната вода от първия срещнат маркуч
-
от едно време сме си българи и българи ще си останем, със или без бедесе!!!
18 Февруари 2009 06:51
Така смесени няколкото проблема в статията, не позволяват да се прозре проблема. По-лесно ще е нещата да се разделят. Кой да контролира храните? Какви норми да спазват селско-стопанските производители в България? и т.н. Сега е буламач от важни и неотложни задачи, от които изглежда нито една няма да решим. Виновни обаче се търсят и намират.
Не можем ли да създаваме превила и да ги спазваме, няма какво да кривим другите. Ако ни е рано да сме парче от европейското пространство, а то става катадневно все по-ясно, но географски и формално сме там, то единственият начин е добро-зорния метод на моркова и тоягата. Моркова маринован по БДС и тоягата не-кастрена по габър. Като те издумкат яко с тоягата, залягаш над марината, докато я докараш досуш френска консерва от помощите през 1990-та.

18 Февруари 2009 07:19
Борбата не е да се контролират или не храните, а към кое министерство да се води агенцията за контрол на храните. Просто казано: Къде да са новооткритите щатове и кой да назначава хората. Инак и сега си има уж контрольори- РИОКОЗ, ДВСК, но виждаме какъв е резултата. После контролът пак ще е същия, но ще си имаме още една агенция, със съответните директори, замдиректори, секлецарки, сгради, коли и тн. Що се отнася до високите европейски изисквания по отношение на санитарното състояние и оборудването на предприятията, това е само един от елементите на качествените храни- да не са заразени с бактерии и вируси, които могат да ни разболеят. Нашите храни са некачествени, поради подмяна на продуктите които влизат състава на крайния продукт с по-евтини или със заместители. Нашият проблем по-скоро е какви съставки се слагат в продуктите и това отразява ли се на етикетите, а не дали са чисти мандрите и колбасарските цехове. А това ЕС няма как да контролира.
18 Февруари 2009 08:02
Ветеринарната и лекарската мафии отдавна си нанасят удари под кръста кой да контролира храните - и очевидно е, че "реформа" ще рече не простото създаване (или промяна на името) на една или друга структура, а ликвидирането на господството на номенклатурата в тази област.
Прословутите "европейски изисквания" са дълга тема. Имам лични впечатления от румънския опит, където производителите на животинска продукция, която категорично не отговаря на тези прехвалени изисквания (точният термин е "произведена при минимални хигиенни условия с риск, приет от производителя и потребителя", съвсем законно имат право да я продават в своя регион, като тя, естествено, е предпочитана от потребителите пред красиво опакованата продукция на индустриалните производители.
Просто родната НВМС (и филиала й БВС) са олицетворение на некадърност и простотия - в техния апарат са концентрирани най-некадърните и най-мързеливи ветеринарни лекари у нас - оптимален вариант, за които е, просто да размахват някаква "еврИпейска" бумажка, вместо действително да дадат път на почтените производители и да стопират далавераджиите.
18 Февруари 2009 08:57
Контрола над храните още дълго ще бъде обект на спорове. Когато храните се произвеждаха съгласно БДС и органите на ДВСК контролираха качеството и безопасността на храните, много папагали у нас повтаряха, как това не е нужно и как пазара ще регулира качеството. По тази причина нововъзникващите фирми си разработиха т.н. "техническа документация" и за тях това е вече "БДС" . Тя е утвърдена като безопасна за здравето на консуматорите от държавните служби. Ако се въведе някакъв нов асортимент за които няма БДС, тогава? Никъде в ЕС няма държавни стандарти за производство на храни. ДВСК сега има прово да контролира само дали храните са безопасни от гледна точка на заразни болести, интоксикации и др. Качеството на храните го контролира потребителя.
По въпроса защо не се изкупува млекото от българските производители, отговора е защото е с ниско качество и ако даден преработвател иска да изнася своята продукция в сраните членки на ЕС, то тя трябва да е произведена от мляко от ферми от "първа група" т.е. фермата да отговаря на стандартите за сградов фонд и оборудване и млекото да е с общ брой соматични клетки под 300 000 и микроорганизми под 100 000 в мл. Във втора група са фермите които по сградов фонд и оборудване отговарят, но по качество на млекото не отговарят и трета група са тези които не отговарят на нищо. Тъй като качествено млеко не достига някои преработватели се изхитриха да направят две линини за преработка една за отговарящо и една за неотговарящо млеко. Нали се сещате, че малко по-навътре в предприятието двете линии стават една. С помощта на ЕС тази практика на много места беше ликвидирана.
Сега за протестите на млекопроизводителите: Всички искат да получават помощи, а в ЕС се дават субсидии само за качествено млеко. Просто няма как всички да вземат субсиии. За сведение, фермите произвеждаци качествено млеко за само 2-2500 хиляди с общо 50 - 60 000 крави. Всички останали 160 000 регистрирани ферми не отговарят , а в тях са 300 000 дойни крави. Затова са и тези следприсъединителни фордове за изграждане на нови ферми, които да отговарят на европейските изисквания за сградов фонд и оборудване и за да се внедри хигиенен млеконадой и хранене на животните. Но специалистите от ДФ "Земеделие по всякакъв начин пречат на желаещите да изграждат ферми. Земята под старите кооперативни ферми се води държавна собственост и не може да се вземе по никакъв начин от чиновниците. Доколкото знам цената за 1 декарл е 1000 лв, пари за закупуване на земя не се дават по фондовете. Второ, ферми не се разрешава да се строят в населените места съгласно Наредба 44, в полето също не може да се строят ферми, няма пътища, водостабдяване, електроснабдяване, ПУП и т.н.. Пълен ужас.
Колкото до производство на млечни продукти от собствениците на малки ферми о.к. в ЕС е разрешено, като се изпълнят минималните изисквания за здравословно състояние, хигиена и оборудване. Но у нас за да преодолее недостига на млеко за големите производители с помощта на държавата се въведоха същите изисквания и за малките мандри към фермите, а ще си преработват само млекото от своите животни, какъв е проблема. Няма да изнасят в ЕС, и на етикета ще има диамантен, а не елепсовиден печат.
За агенцията за контрол на храните. Във почти всички държави контрола е над ведомствен т.е. не е в никое министерство, ветеринарната служба е гръбнака на всяка такова агенцията. Не може да има здрава храна от болни животни. Контрола е от обора до масата. РИОКОЗ вижда храната когато е вече в магазина, а до тогава? Технолозите по храните могат да отговарят само за качеството, но не и за безопасността на храните.
М-р Цветанов е създал т.н. "агробизнес съвет в които влизат крупни преработватели, които да го съветват как подопечната му ветеринарна служба да ги контролира. Има ли конфликт на интереси?
18 Февруари 2009 09:36
Много моля БДС да не се бърса с БСП, ДПС или НДСВ
18 Февруари 2009 09:39
..твърдя, че ядеме некачествени и направо опасни храни!И по тези въпроси почти не се говори!Парадоксално е при положение, че от това зависи пряко здравето ни!
Надписите и описанията в/у продуктите служат само и единствено за да заблудят потребители!Спекулира се с наименования.
Ти се интересуваш от какво и как е направено, примерно, киселото мляко, а той започва да обяснява от етикета, че било 'на баба', 'на дядо' и т.н щуротии, колко мазнини, колко белтъчини и едва ли не по колко атома водород и кислород са сложили!
И всичко това за да прикрият горчивата реалност, че т.нар. 'кисело мляко' не се прави от истинско мляко и не се използва българската закваска.
Факт е, че в България отдавна не може да се купи българско кисело мляко!Може да си го купите от Кореа, Япония и Турция, но не и тук.
Не искам да бъда разбран погрешно!
Нека всеки да предлага, какъвто продукт си иска, но... нека да не спекулира и лъже с наименованието му!
Нека, когато производител иска да именува прудукта си 'българско кисело мляко' или 'кашкавал Витоша', нека това да означава, че е спазил точно определна технолгия и продукти при производството му!
С други думи стандартизирането на храните по БДС е повече от наложително!
Някак си е жалко да фърлят луди пари за реклама и отчаяно да ни убеждават , че 'кремвиршите са от месо' при положение, че е достатъчно да пише, че е спазен определен стандарт!
18 Февруари 2009 09:48
Където е пипнало дпс всичко се е прецакало.
така че няма никаква надежда за оправия ако нещата се оставят под контрола на техните рязани изпълнители и продажните бг копелета като този министър. а "загрижеността" му за качеството на храните нещо много късничко се е появила .........

етем и работа????????
тоя майтап ли си прави с нас?? - явно да

18 Февруари 2009 10:26
Тъй като паламудът и некои други черноморски риби по бедесе мигрират през Босфора, логично е контролът по бедесе на бедесе-паламуда да се поеме от ДеПеСе.
Контролът по бедесе на бедесе-цацата - Атака-Бургас.
Естествено е черноморските бедесе-китове да отидат под патронажа на БеСеПе.
18 Февруари 2009 10:39
А шаранът, каракудата и таранката в ресора на БЗНС-Мозер...
18 Февруари 2009 10:40

Качествено мляко се получава от фураж с по-голямо съдържание на курешки в него.Добри европейски практики.
18 Февруари 2009 10:49
А пък кашкавал едно време са го мачкали с боси крака и колкото по-мръсни и миризливи, толкова по-вкусен ставал.
Късно се родих аз, късноо...
18 Февруари 2009 11:08
Причините ли...
Елементарни са!
Вижте "Глава Шеста/раздел-II" от НК, и по-точно чл.228, чл.229 и чл.231, Натиснете тук !
Поразгледайте размерите на санкциите, датите на промените в НК(по време на кое правителство) и може и да ви светне ламбата.
С тез мижави санкции в НК, всеки производител прави каквото си иска...
Не рога и копита, вкл. неизчистени от л**ната варени черва да ви предложат на пазара(вж. асортимента на кървавиците в БИЛА), и тях ше ги ядете!
.
А относно БДС, що никой не си направи труда да разчете абревиатурата...например БДС-3607-59г. - Черноморски риби(вкл.пасажни и сезонни)
1959година?!
Ами че нали сега сме 2009-та?
Какво излиза, че БДС от 59-та година са по-качествени от стандартите на ISO?
Айде да видим - Натиснете тук..
18 Февруари 2009 11:10
Не знам какво толкова иронизират някои форумци БДС, но след като не си запознат с материята е нормално и да греши човек.Истината е , че ако всичко се прави по БДС , наистина стоката ще е по-качествена и по-здравословна.
А не ми давайте за пример евронормите защото аз ще отговоря с контрааргумент: от години когато в България храните се произвеждаха по така оплювания БДС на запад главоломно растяха раковите заболявания, същото стана от 10-на години и при нас макар, че все още не сме ги стигнали в тази област .
Също така да кажа и за Америка които са още по-напред в технологиите на храните и съответно и с повече раково болни на глава от населението от Европата.Всичко е навързано и който не е минал през този ад може да си плямпа каквото си иска.
Аз като дете до 8-9 клас когато бях на село и се издояха овцете, дядо ми- лека му пръст -ми даваше да пия от бакърчето направо непреварено мляко и нищо не ми е станало.Сега пием пастьоризиран боклук в който не знаем какво има, а в киселото мляко и маргарина мога да ви кажа какво има и до какво води, а и не само там и заради това смейте се , но аз си подквасвам мляко.
оставете БДС на мира, защото и колбасите бяха колбаси и кашкавала кашкавал и заради неспазване на това ДС от производителя хвърчаха глави
18 Февруари 2009 11:35
Веднъж в зората на демокрацията забравих кофичка кисело мляко в хладилника и отидох на море.След две седмици се връщам, отварям фриджа и отвътре нещо скокна и ме ухапа по пръста.После пак се скри в кофичката.Беше се зародил живот вътре...А сега съм сиправил експеримент и млекцето оцеля три месеца-само поизсъхна леко...
18 Февруари 2009 11:43
djokodjoko - Така е! Преди време четох някъде, че БДС- то било препоръчително, а не задължително!? Ами всички производители са частни- нищо лошо, обаче гледат себестойността да е ниска, това става с евтини заместители и липса на контрол. Изключение са бившите държавни комбинати, ама и там с назначаването на новите кадри става същото. Четете на опаковките оскъдните данни- то не са оцветители, набухватели, натур."идентични" аромати, консерванти и какво ли не още, че даже и гума и антиутаител в разстворимите напитки и народа купува ли купува разни боядисани напитки. Запознати са ми казвали, видиш ли да пише Е-еди си кое, -Е не знам си кое, бягай далече. Ама то къде ли няма! И контролиращите са прави- за малка БГ толкова производители, всеки се е писал производител, как да ги провериш всичките?
18 Февруари 2009 11:43
БДС, не БДС, няма значение. Кравите се гледали в примитивни условия - бОли ме фара. Важното е, че това което се вика "сирене" в момента няма нищо общо със "сиренето по бедесе". Тъй като се вдигна голяма пушилка тия дни реших да видя аджеба за кво става въпрос - купих си "био сирене, което може би е по бедесе" на лудата цена от 4 лева за 250 грама. Установих, че за първи път от години ям сирене, и най-странното беше, че имаше вкус и качества на "сиренето по бедесе", което не бях ял от има няма 20 години. Сега вече знам кое е сирене и кое не. А за млякото от крава, омазана с лайна, няма кво да се пенявят - в крайна сметка то се пастьоризира и тогава се консумира. Оня ден нали се бяха изцепили от някаква агенция колко било опасно това мляко дето е доено от бабите... Сякаш години наред не съм пил варено мляко всяко лято на село - според ДВСК вече съм умрял, ама аз не съм. Някой лъже, и явно не съм аз...
18 Февруари 2009 11:46
..djokodjoko
Така си е..
БДС беше иронизиран и преди, но защото не се спазваше и по време на соца беше станал нарицателно за нискокачествена продукция!
18 Февруари 2009 11:47

Боят за контрола над храните се води с рога, копита и тебешир


Статията не разглежда проблема за качеството на храните.Вниманието е съсредоточено върху борбата за контрол над храните.Оттук следва въпроса защо министър Цветанов прави всичко този контрол да се даде на ДПС?Знаем, че ДПС освен етническа е и далавераджийска партия.И аз предлагам всички вкупом да попитаме министър Цветанов защо се натиска толкова и каква е далаверата?Освен това трябва ли въпрос свързан с храните да се партизира?Не трябва ли контрола да се осъществява от правителството, защото по същество проблема е свързан с националната сигурност ? А национална сигурност в ръцете на една етническа партия-тук нещата нещо не пасват.
18 Февруари 2009 12:07


Тая статия не струва. Поне аз не намерих в нея никакъв отговор кой е този, който ще гарантира на изстрадалите бедни, но и не дотам бедни българи безопасността на това, което ядат и пият.

Ясно ми е, че това, разбира се, е и политически въпрос, тъй като в производството на храни са съсредоточени огромни икономически интереси - пари падат оттам, тъй де!


Може да не гласуваш, може да не ходиш на почивка, може да не се обличаш скъпо, може да нямаш кола, дето се вика - носа да не си показваш навън и никакви светски забавления да не те интересуват, но трябва да ЯДЕШ!
Стегнат си в примка. И те много добре го знаят. Обаче изобщо не ги интересува дали с всяка хапка не ти отнемат по една секунда живот . Интересува ги да напълнят джобовете на момента и в следващия момент.
Пълненето на джобовете да започне СЕГА!


А какво се случва със здравето на сегашното, следващото и още неродено население, ами - кучета го яли!

Яжте нитрати, пестициди, оцветители, овкусители, консерванти, антиоксиданти, диоксинови меса от Ирландия, радиационно "свежо" мляко от Украйна, палмови масла, кайми и "прясно" месо, забъркани със шепи натриев глутамат или какво там беше, масло от маргарин, дъвки и безалкохолни напитки с аспартам и т.н., и т.н и да не сте си и помислили какво означава това.

Мисленето пречи на пълненето на джоба, а всеки сам за себе си е болен и всеки сам за себе си умира, както беше казал поетът...
18 Февруари 2009 12:37
Навремето киселото млеко се продаваше в големи казани в магазините и нашите ме пращаха с тенджерата и у дома се ядеше истинско кисело мляко, зимата траеше два дни , лятото един , но ядяхме това което е правило българина здрав.Сега всичко е е сложено в суперлуксозна опаковка а вътре няма нищо общо със здравословната бактерия , а в същото време по телевизора върви една реклама за някакви барбарелки на които една кофичка от някаква имитация на мляко ще ги избави от стомашни проблеми и да се смея или да плача на наивинитета на хората.
Просвета , моите уважения, но БДС в по-голямата си част, особено при храните се спазваше абсолютно.Критикувахме го защото тук-таме виждахме лъскавото от запада и ни се отвряха очите , но пък откъде да знаем, че хубавата , лъскава вафла от Белгия ( леля ми е оперна певица там още от началото на 60-те) е пълна с емулгатори водещи до рак, а в същото нашата народна вафла си беше в картонена кутия , но си беше чиста
18 Февруари 2009 12:51


Е да, ама сега сме в още по-лошо положение.

Ни БДС, ни европейски стандарт.

Там накъдето вървим, те оттам се връщат. Вредните добавки в техните храни все повече намаляват, а в нашите са се наредили на едно пъстро хоро. Като погледнеш един етикет с описания /винаги е много ситничко изписан/, разноглед ставаш докато изчетеш всичките "Е"-та, които в пъти превишават съществената част на вложените съставки.

Всеки производител си произвежда съгласно представена пред уж разрешителните и контролни органи някаква техническа спесификация /ТС/ за призводство на продукта, по негов си избор, и това е.


За още три години ЕС ни казва - е, ами яжте си сами боклуците.
После още три, после още три и така до края на света.


Щото парите, които ЕС отпуска да вкара в час нашите ферми и земеделски стопани, вече си ги прибира обратно преди още да ги е дал.
18 Февруари 2009 13:00
Точно така!
Вярно, че асортиментът беше беден, но качеството беше отлично.
Да не говорим пък за количеството-шоколад крава.
Дефицит на продукти имаше и като"пуснеха"нещо ставаше навалица,
но пък всичко беше истинско.
18 Февруари 2009 13:17
Сибила Но статията не е лоша.
18 Февруари 2009 13:43
Сибила:
Тая статия не струва.

Не че не струва, тя е провокативна, личи си отдалече.
Прехвърлянето на Проблемът с качествените показатели на храните в/у разни министерства и лакоми партийни кръгове, няма да реши нищо - "Политиците не решават проблеми, те ги създават", не съм го измислил аз!
.
Всички сте гледали филмчето "Крилце или кълка" с Луи дьо Финес...а вероятно и "Рататуй"(в Бг-превод - "Имамбаялдъ" ).
Направете сравнение в годините на производство на двата филма - видимо е, подобни проблеми в т.нар. "консуматорско общество" съществуват доста отдавна, дългосрочни са, и явно са нерешими.
("Отровителството не е от вчера", пак цитат..мааму)
.
И още...О.К., нека "Гастрономичната гледна точка" я оставим настрани, ей тъй, само за ценители и чревоугодници..
Ама как да си приготвиш елементарна качествена храна с некачествени продукти, а?
Независимо дали са Бг-производство или внос!
Те т'ва вече е Проблем!
18 Февруари 2009 14:04


Статията не е изумително лоша, Зайцев, но е манипулативна, както казва Стария, .

Най-вече ме подразни това:


Както е тръгнало, има опасност при отваряне на кофичка кисело мляко от нея да изскочи образът на аграрния министър Валери Цветанов, който сърдито пита: "Ти провери ли какво ядеш?"


Авторът наема ли се да ни информира какво наистина ядем? Не, защото ако се захване, ще се види в какъв хранителен Апокалипсис се намираме. Никой не смее.

Ето, аз току що се връщам от едно малко магазинче до нас, откъдето си купих единствено, с известно неудоволствие - хляб /защото който се лъже, че у нас има различни видове хляб, то си е за негова сметка/ и едно немско масло.

Там заредено с всякакви колбаси, салами, сандвичи. Загледах се в един - Черен хляб/ да, ама не, само оцветен/, сирене "Рокфор" /добре/, салати "Кенар"/пълни с "Е"-та/ и забележете - маргарин.

Маргаринът е отрова, вече знаем.

Това го купуват майките на децата си.

Остави, ами и в училище ги хранят с безплатни закуски - топло мляко/ какво ли?/ и банички с маргарин.

България е опасна за живеене страна.

Иде ти да си грабнеш куфара на стари години и хайде сбогом "Моя страна, Моя Българя".


Ето това трябва да ни каже авторът.

18 Февруари 2009 14:06
... му дойде хрумването да се върне старият български стандарт БДС. Който няма нищо общо с европейския...

Вярно, нищо общо, защото беше за истинска храна. Тези боклуци, които сега ги ядем да не мислите, че нашите пишман ментарджии са ги измислили. Всичко идва от високо развитите индустриални държави, където е по лесно всичко да се прави във фабрика от машинка и няма изнурителен труд и непрестижни професии. Още не са измислили заместител на кравата, но и над това се работи. И всичко е под знаменателите за борба със световният глад и за здравословно хранене.
18 Февруари 2009 14:07
Па ако искаш - ядеш, ако не искаш - не ядеш...
18 Февруари 2009 15:02
За да сер*ш(вкл. и у Форума), тряба все нещо да ядеш!
Природен закон!
18 Февруари 2009 15:15
"Наскоро той прозря, че растителните мазнини в храната пораждат агресия у младите. "


Откак се помня, хапвам българска храна. Като се нахраня, никога не съм усещал да стана агресивен. От какво ли стават агресивни младите? Ами от това, че един млад човек с току-що завършено висше дипломатическо образование например е принуден да работи по строежите, за да не бъде издържан от родителите си, от това, че мястото, на което би трябвало да работи, се заема от полуграмотен имбецил, но със здрав гръб, от това, че връстникът му със същото образование на Запад вече си е купил жилище (на изплащане, разбира се), сносен джип (без да се налага да продава дрога или проститутки), че може да си позволи да издържа семейство с поне две деца, че получава 13 и 14-та заплата (съответно за летния отпуск и Коледа), че всяка година ходи на Канарите или Карибите (а нашия на мизерна квартира в Китан или Лозенец и потънал в борчове) и т.н.
На управляващите не им писна да ръсят глупости, ей!
18 Февруари 2009 15:30
Като обикалям насам натам из татковината, редовно си купувам по селата предлагани от селяните пред портите им продукти, вкл. кисело мляко и сирене.
Много са вкусни и не съм имал проблеми след като съм ги ял (проблеми с тракта, имам навпредвид)
Малко ме е еня дали са по БДС, по ИСО или по некаков друг стандарт.
Самите производители си ги ядат същите неща.
Кел файда, ако е по европейски стандарт, ако не е вкусно?
18 Февруари 2009 15:54
Ммм....никой не се е загрижил за качеството на храните за "матр'яла", споко. Последният е доказал, че е способен да купува и яде най-долнопробни гадости и за него не важат прословутите пазарни принципи, защото естествено водещ критерий е липсата на пари и акъ.....пардон..... потребителска култура.

Битката тук е кой да прихване ведомството, което ще има и контролни функции - тоест ще прибира рушветите. И тази битка е от години......откакто ЕС настоява за единен орган за контрол над храните в България.
18 Февруари 2009 16:13
..българинът е безотговорен към храненето си, но ще дойде време дълбоко да съжалява за това!
Стандарт си трябва!
Наречето го БДС, 'европски' или какъвто и да е, но поне основните храни и основни продукти и наименования трябва да са кристално ясни!
Нека, примерно, да се стандартизира какво означава 'бг кисело мляко', (как и от какво се прави?), основни видове колбаси, кашкавали сирена, лютеници, майонези и т.н.!
Сигурен съм, че има пазарна ниша както за качествени храни на съответната им цена, така и за колбаси от перушина, кости и токсични химикали!
Така ще се отвори пътя и на по-качествни производители.
Ще спре спекулацията с традиц. наименования!
Нямам против Данон или която и да е друга измислена компания да си продават боклуците на баба, дедо или чичо, но нека като решат да правят някакъв продукт да отидат и да декларират как и от какво ще го правят.
18 Февруари 2009 16:15
Светнете ме може ли някъде да се намери указател за това какво означават всичките Е-та и цифрите след тях? не мога да открия нищо такова! Просто за сведение на посрещачите.
А колкото до качеството на храните - само един факт: навсякъде в Европа и Америка е забранен подсладителят "Нутрасуит". У нас, обаче има фирми производители и по-голямата част от безалкохолните напитки, сладкарски изделия и други захарии са с него.
Кунева, къде сииииии?
18 Февруари 2009 16:31
Боянова, нутрасуит е всъщност аспартамът /Е951/, влаган във всички дъвки "без захар" и безалкохолните напитки и къде ли още не в сладкарската промишленост.

Ето тук една тема от 14 страници, в която взех дейно участие!

Цялата е много полезна, ще намериш и списък на "Е"-тата, многократно представен и с обяснения за най-вредните между тях, както и други належащи информации, за които българския народ дори не се усеща.

Натиснете тук

Зачети се в тази страница по-внимателно:


Натиснете тук



Редактирано от - Сибила на 18/2/2009 г/ 16:47:06

18 Февруари 2009 16:49
...Още не са измислили заместител на кравата, но и над това се работи...

Ааа, измислиха, измислиха...Тофу се казва
_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>[/quote]

Редактирано от - Бармалей на 18/2/2009 г/ 17:31:57

18 Февруари 2009 17:14
[quote...]купих си "био сирене, което може би е по бедесе" на лудата цена от 4 лева за 250 грама. Установих, че за първи път от години ям сирене, и най-странното беше, че имаше вкус и качества на "сиренето по бедесе", което не бях ял от има няма 20 години. Сега вече знам кое е сирене и кое не.[/quote]
Perseus, а на мен ми носят от време на време от Германия или Франция. От гръцки или турски магазини! И си е не сирене, ами баш-сирене! Никога у нас не съм откривал такова! Както и вита баница. Гръцка! Дълбоко замразена, полуготова. 6-7 мин във фурничката и - ОК! По-домашна от най-домашната! Това лято у нас купих една опаковка от тая дето сега я рекламират ония бистршки баби. Докато я занеса у дома се разкашка и въобще не можахме да я опечем. А е досущ като гръцката!?
18 Февруари 2009 17:44
Встрани от неочакваната истерия в Бг медиите от последната седмица-две във връзка с това каква храна ядем /не, че не тровим систематично, по принуда, организмите си вече две десетилетия/, ще ви пусна тук едно любопитно четиво. Попаднах на него онлайн през 2002 год /във връзка с опитите ми да открия причината за тежка и много странна автоимунна болест на близък/, беше май се позатрило за известно време от мрежата. Сега мисля, че успях да намеря точно този линк, който търся /дано да не е подменено, че не съм го чела отново/ Натиснете тук
18 Февруари 2009 18:12
За аспартама се просветих преди доста години и в къщата ми неща, подсладени с тази отрова не влизат. Тъй като и захарта, казват е вредна, употребяваме мед. Купуваме домашен. Като ми бяха по-малки децата подквасвахме мляко от крава, както се казва, ама хората в нашия регион вече се отказаха да гледат крави, та и мляко трудно се намира. Кашкавал купувам на пипане, колкото по-твърд, толкова по-вероятно е да е узрял, така си мисля, като се осланям на спомените си, че едно време беше трудно да отрежеш от питата кашкавал. И кашкавалът, помните ли, имаше от тъй наречената "благородна плесен". Де я сега? Трагедията е, че просто нямаме избор, щото не е гаранция, че и по-скъпата храна е по-качествена.Зеленчуци хапваме истински, майка и татко са още живи и бучват по нещо, та домашни салатки, нормални домати и краставици ядем през част от лятото. Това с храните си е геноцид, друга дума няма. Ама нали Малтус там говореше нещо за населението, трябва да се намалява популацията, като няма войни - ей ви храни...
18 Февруари 2009 18:28

Попрочетох нещо, пробуждане,

После ще продължа пак от книгата, макар тия дни да се наслушах и начетох на ужасии,


ГЕННО ИНЖЕНЕРЕН ИЗКУСТВЕН ПОДСЛАДИТЕЛ:
НУТРАСУИТ (АСПАРТАМ)


ВЪВЕДЕНИЕ: КРАТКА ИСТОРИЯ НА АСПАРТАМА


Американската агенция за храните и лекарствата (АДХ) сложи в списъка на разрешените храни генетично инженирания невротоксин - аспартам, популярен още като Нутрасуит. Аспартамът е не само генно инжениран продукт, но също е генетично инжениран химикал/лекарство, продаван като хранителна добавка. Известен също и с Икуъл, Спунфул и други фабрични наименования, аспартамът е бил известен и като алтернатива на захарта срещу надебеляване, и в същото време некарценогенен, за разлика от по-ранно използвания изкуствен подсладител - захарин. В отличие от други токсини, преобладаващи в ежедневния живот, потенциалните рискове от аспартама са много по сериозни с оглед на това, че той е в състава на повече от 6000 продукти на пазара, като: детски витамини, лекарства, диетични напитки и в менюто на почти всеки ресторант. За 1987 г. консумацията на аспартам се оценява на около 8 000 тона. След 1987 г. производителят спря да дава данни за аспартам на АДХ. Този продукт бе разработен от G.D. Searle, който след това бе закупен от Monsanto.


След като пострада, загубвайки за една година $28 млн. и жалбите на 750 жени оплаквайки се, че S.D. Searle e причината за възпалителни заболявания на малкия им таз, S.D.Searle продаде 30 филиала. Monsanto закупи G.D. Searle и тогава създаде компанията НутраСуит като филиал, нямащ нищо общо със G.D. Searle.


Според Бети Мартини от Mission Possible: “Аспартамът е единственият генно инженерен продукт, за които ние имаме чисти доказателства, ясни документи и обстоятелствени случаи, показващи масивни епидемии на човешки заболявания и смърт.” Освен това, той е генетично инжениран хранителен продукт, който понастоящем е ясно етикетиран на пазарите в САЩ. Това е изключение, след като позицията на САЩ е такава, че етикетирането на генно инженерните продукти ще изглежда като “негативно етикетиране,” което пък би било спънка за свободната търговия. Ако даден продукт носи ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО, АДХ - предупреждение: “БОЛНИ ОТ ФЕНИЛКЕТОНУРИЯ: Съдържа фенилаланин” или споменава за фенилкетонурия (ФКУ), то той вероятно съдържа аспартам.


Натиснете тук




Редактирано от - Сибила на 18/2/2009 г/ 18:33:10

18 Февруари 2009 19:00
Така е Сибила. Преди години ми бяха изписали някакви прахчета за ставни болежки и аз, без много да чета, взех че дадох над 30 лева за тях /бяха си пари/. Чак в къщи се зачетох, видях това за фенилаланина, и на другия ден право в аптеката - аптекарката ми е позната, не вървеше да си ми върне парите, ама смених въпросните хапчета за шампоани, кремчета и прочие на същата цена. И мултивитамини не пия, щото всичките са с аспартам. Страшното е много хора въобще си нямат представа за това, колко е вреден аспартама и се наливат с боядисаните и подсладени с него безалкохолни, пият отровени витамини, та и на децата си дават. Невежеството е сила, беше казал Оруел. Страшно е просто.
18 Февруари 2009 19:00

Ето тук нещо още по-тревожно дори: Генномодифицирани продукти в България /реколта 1999/


ГИ продукти биха пристигнали в България като царевица и соев шрот, ползвани основно за фураж или извлечени продукти като соев лецитин или ряпично масло, които потенциално биха могли да се намерят в 60-70% от преработените храни. В България няма също и етикетиране на храните, което да показва състава на хранителните вещества, съдържащи генно-инженерни съставки. Такива са продуктите от не преработената царевица, картофи или продукти като соев лецитин, царевично нишесте, захари, извлечени от получени от зърнени култури сиропи (царевица), изпозвани при напитки и т.н.



След реколтата от 1999 г. в България вече има и местен източник на генетично замърсяване на храните. Българската ГИ царевица навлиза в хранителната верига на човека главно чрез животните, консумиращи тази царевица и може би като царевични продукти. Това би могло да има дългосрочно въздействие върху безопасността на храните, но и незабавно ще повлияе на способността на България да изнася земеделски продукти за Европейския съюз. В Западна Европа потребителите отхвърлят ГИ храни и затова търговците на дребно и производителите търсят продукти без замърсяване от ГИО..




Натиснете тук

Редактирано от - Сибила на 18/2/2009 г/ 19:01:59

18 Февруари 2009 19:47
Че храните са пълни с боклуци сигурно е вярно, ама и в голямата дандания някои преиграха. Особено се проявиха някои с дълбоконаучнитъе си теории. Беше нападнато палмовото масло и изкарано за най-страшниото нещо на планетата. Въпреки, че въпросът си остава спорен.
1. В палмовото масло няма транс-мазнини както твърдят някои.
2. няма холестерол.
3. много спорна е теорията, че мазнините С14, С16 не се усвояват от организма.
Има много подобно спорни храни - хидратираните мазнини (маргарина) например, че имал транс-мазнини. Аз имах възможност да говоря с един изследовател от Юнилевър и той ми каза, че проблемът с транс-мазнините е отдавна решен.
Спорна, от здравословна гледна точка, е и употребата на кафе, но повечето го пият.
Да не говорим за отровите, които от векове стоят по рафтовете на магазините, като цигари и алкохол.
Българинът го е страх от найлона (през 60-те години), от микровълновите печки, от радиация, от течение, но от доказаните отрови - цигари и твърд алкохол не го е страх.
18 Февруари 2009 19:58

Със спорни неща не могат да бъдат хранени деца, това първо:


"Доц. Донка Байкова, заместник-председател на Дружеството по хранене и диететика, обясни, че палмовото масло е най-богатото на наситени мастни киселини, които имат атерогенен ефект (натрупване на вредни вещества в кръвоносните съдове). Втвърдените палмови масла като маргарин са богати на трансизомери на мастните киселини. При първия случай се натрупва холестерол по кръвоносните съдове. Във втория се увеличава канцерогенният риск. "За да стане безвредно, палмовото масло трябва да мине високотехнологична обработка, която е доста скъпа. Предполагам, че в случая с палмовото масло, открито в млечните продукти, по-скоро става дума за втория тип мазнини под формата на маргарини", обясни доц. Байкова.


Доктор Дарина Найденова, специализант по хранене от Катедрата по хигиена към Медицински университет - Варна, посочи, че в града няма оборудвана лаборатория, в която да бъдат правени скъпите изследвания, уточняващи дали растителните масла са хидрогенирани и дали са вредни за здравето. Подобен анализ може да се направи в София, но не е задължителна част от дейността за контрол на храните.


Според д-р Найденова трансмазнините, които се получават при хидрогенираните масла във формата на маргарин, водят до тежки последици за здравето - потискане на имунитета, заболявания на сърцето, затлъстяване, диабет ІІ тип и дори ракови болести."


Всеки има право да избира дали да се трови или не със спорни неща, но няма нужда да чакаме три поколения да измрат от рак и други много странни болести, та да се убеди човечеството, че са вредни.

Аз например пуша, но това е съзнателен избор.
От повече отрови /незнайни и неизписани на етикета, или изписани, ама никой не знае какви са/ нямам нужда.

Обезпокоена съм за децата и внуците ми - бъдещите, да даде Господ.

Редактирано от - Сибила на 18/2/2009 г/ 20:01:10

18 Февруари 2009 22:12
Що е тоя поплак!? И без да съм фен на Маркс и проповядваното от него, си спомням Капитала и описаното там количество креда и тем подобни изядени от английския пролетарият през ХІХв. А колко макарони не от пшеничено брашно изяждат в Италия? А в Испания не споминаха ли над 100 души с олио от петрол. Чистота на храните, айде холан, ми джип и яхта и ф тях п...а как бързо да си спретнем. Че още малко и грижа за човека ще поискате.
21 Февруари 2009 12:49
Да беше само това , за което изписахте толкова, но самота култура (битова, хранителна) на населението - на почти всеки от вас в къщи на толкова низко ниво.Чести случаи на педикулез (въшлясалост) като отделен медицински проблем да го оставим извън скобите. Когато направих на снахата си от роднинската линия на мъже ми разяснение, че бурканите за компоти да миеш с прах за пране е престъпление, тя ми взе за побъркана, демек, толкова чисто се мие с прах, че стават лъскави и чисти и като оплакнеш два пъти – блестят. Но когато стоях с детето си в детската болница и случайно надникнах в столовата и видях как в голям леген лелката сипе прах за пране за да измие детските чинии, аз помислих, че наистина не съм наред и на мен е започнало да се привижда. Да, това е болница! Дали е възможно, след като рекомендациите е след прането на ръка щателно да се измият ръцете с сапун, тъй като вреден за тялото прах прониква, дори, през кожата! Беше преди години, все пак, надявам се контролът сега е по добър, ако не обратното.Но този пример един от многото. На много неща съм се чудела.Гледам с недоумение, когато българинът преди да е близнал яденето си, започна усилено да го соли. И, въобще, солта е навсякъде. Разказвам като виц на познатите си за това, което наблюдавах в магазина: майка говори на детето си: "Искаш ли да купим нещо сладичко, ето, соледки, например?". Детските „сладости” наистина в повечето случаи солени. Дори, хляб често е пресолен. Да не говорим за киселото (солено) зеле и убийствено солени туршии, солени (пресолени) сирена, кашкавали, солени месни продукти и т.н. Тежката и нездравословната свинска мас навсякъде, дори, и в тестените изделия и неумерената им употреба допълва „пейзажа”.А после - хипертонии, инсулти, инфаркти, ставни и маса други заболявания. Ако някой има за цел да ви умори (четох за различни конспирации), нека да почине, вие сами сте се погрижели за всичко. Жалко децата ви - те не са виновни за вашата, меко казано, не информираност.

21 Февруари 2009 12:58
Снощи имаше един репортаж май по БТВ - наистина ще се въведе специален стандарт за млечните храни, дадоха състава на сиренето по него - натурално мляко, натурална мая за сирене, никакви добавки. Един чичо от мандра разправяше, че им изостанали в търговската мрежа всички стоки с растителни мазнини и минават на естествени. Предупредиха, че такова сирене не може да е по-малко от 7 лв. килото, ми ядва се, според мен - и сиренето, и цената. За контрола - Бог да ни пази.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД