Както е тръгнало, има опасност при отваряне на кофичка кисело мляко от нея да изскочи образът на аграрния министър Валери Цветанов, който сърдито пита: "Ти провери ли какво ядеш?" Вече трета седмица без умора агроминистърът разяснява по телевизия, по радио и дето свари какви отрови ядем. Сиренето било помпано с палмово масло и креда, кренвиршите - надути с пуешки трътки и перушина. Тревогите на Цветанов вече обхванаха и бъдещото поколение. Наскоро той прозря, че растителните мазнини в храната пораждат агресия у младите.
Прав е министърът, част от стоките са със съмнително и дори лошо качество. Но това не е от вчера. А и странно защо, вместо да ангажира вниманието на широката общественост, не запита подопечните си ветеринари как контролират цехове и магазини? Прав е и за агресията у младите. Но тя е нищо в сравнение с тази, с която Цветанов натиска
тройната коалиция да даде на ДПС
целия контрол върху храните.
Той откри картите си преди дни, когато направо поиска от депутатите от земеделската комисия министерството му да отговаря за храните чрез Държавна комисия по безопасност на храните. Ядрото й щяло да е в министерството, а председател да е един от вицепремиерите. Най-добре ще е да е Емел Етем, сигурно защото напоследък други бедствия освен тези с храните нещо не се случват.
Така че медийната истерия в случая покрай храните въобще не е случайна, напротив задължителна е. На практика зад нея прозира последният отчаян ход на ДПС да измъкне от БСП контрола над храните. Моментът е повече от решаващ, защото малко преди министърът да се активизира по въпроса, за разглеждане в Министерския съвет е внесено предложение за създаване на Национална агенция по храните, която да е подчинена на кабинета. Идеята е на премиера Сергей Станишев, от ноември 2008 г. е, като работата по структурата на новото ведомство вече е приключила и на практика се чака само крайното решение.
Ведомственото и партийно боричкане обаче е едната страна на нещата. Проблемът с чистотата на храните има и чисто европейско измерение. Докато истерията около палмовото масло тресе страната, тихомълком подчинените на Валери Цветанов ветеринари обявиха, че ще молят Брюксел да ни позволи
да произвеждаме чак до 2012 г. мляко с досегашното качество,
което не отговаря на европейските норми.
Изглежда, мнозина вече са забравили за какво се борехме, преди да влезем в ЕС. В областта на ветеринарния контрол Брюксел изискваше още през 2007 г. всички мандри и колбасарски цехове да отговарят на високите европейски хигиенни норми. Естествено, не можахме да заблудим Еврокомисията, та затова тя ни позволи да отложим модернизирането до края на 2009 г. Т.е. идва време да се проверим какво сме направили, а равносметката никак не е приятна: едва половината от предприятията са покрили нормите. Останалите сигурно за пореден път ще поискат отсрочка.
Най-лошото е, че Брюксел за пореден път ще я даде, защото политиката е такава - модернизирайте се колкото си години искате, но си яжте сами боклуците. А две трети от прясното мляко, което българските фермери произвеждат в момента, става само за вътрешна консумация. Тези фермери няма и как да получат субсидия за това мляко, което впрочем е действителната причина за непрекъснатите призиви да се блокират граници и магистрали.
И тъй като министър Валери Цветанов няма с какво друго да зарадва тези фермери, на помощ му дойде хрумването да се върне старият български стандарт БДС. Който няма нищо общо с европейския, но пък позволява на етикета да пише "Българско бяло саламурено сирене". Оттук идва и словоохотливостта му на тема "традиционни" и "български" сирена и кашкавали.
Впрочем вълната вече се яхна не от кого да е, а именно от притежателите на по 3-4 крави, отглеждани при примитивни условия, за които е ясно, че никога няма да постигнат европейските изисквания. Те поискаха с промяна на законодателството да им се разреши да произвеждат сирене и кашкавал в дворовете си. Както е тръгнало, сигурно ще им се разреши и за да има мир, никой няма да каже публично, че тези храни с нищо не са по-качествени или полезни за здравето от влагането на палмово масло. Но дотам ще я докараме с измислените кампании.