През последните пет дни нападенията срещу британски военни и полицаи в разделената на католици и протестанти Северна Ирландия отново напомниха за кървавите времена на тероризъм, страх и невинни жертви. Миналата събота неизвестни нападатели убиха двама млади британски войници в базата в Масерене, северозападно от Белфаст. При атаката бяха ранени четирима души - двама военни и двама цивилни, единият от които полски емигрант. Това бе първото нападение след примирието между католици и протестанти от 1998 г. Отговорността бе поета от "ИРА истински", които се отцепиха от католическата Ирландска републиканска армия (ИРА) през 1997 г. и се обявиха против мирния процес. Във вторник през нощта в град Крейгавън, близо до Белфаст, бе убит един полицай. Нападението е извършено в район, населен предимно с католици. За това убийство отговорност пое друга отцепническа групировка от ИРА от 1994 г. - "ИРА приемственост", която също се обявява против мирното регулиране на конфликта.
И двете групи са непреклонни пред искането си за прогонване на британското управление от Северна Ирландия, което значи и на протестантите и обединението на областта с майката родина - Република Ирландия. Те наричат себе си Oglaigh na hEireann, което в превод от келтски значи "Доброволците на Ирландия", както се е наричала ИРА през различни периоди на своята борба срещу Лондон от 1916 г. Самият конфликт в Северна Ирландия продължава с различна активност през почти целия изминал век, като неговият пик е през 1969 г., когато католическото малцинство, което определя себе си като републиканци, се надига срещу потисничеството на британските власти и подкрепящите ги протестанти, които се определят като юнионисти и на практика са колонизатори, изпратени от Лондон преди няколко века. До мирното споразумение през 1998 г. загиват над 3600 души, като жертвите са предимно британски военни, полицаи, като в областта важи правилото "око за око" - католици и протестанти постоянно отмъщават едни на други за убитите си съмишленици. В годините на активно противостоене в Северна Ирландия се намираха 25 000 британски войници, след което те бяха съкратени на 4000, които сега рядко помагат при акции на полицията.
Най-известната военна групировка е републиканската ИРА, на която освен армията и силите за сигурност й противостоят юнионистки военни формирования като Асоциацията за защита на Ълстър и Доброволческите сили на Ълстър. Преди 10 години тези три основни групи подкрепиха мирното споразумение за взаимно управление на Северна Ирландия. "ИРА истински" и "ИРА приемственост", както и още няколко по-малки републикански отцепнически формирования се обявиха против мирния процес.
През 1998 г. "ИРА истински" извърши своя първи и най-кървав атентат
в историята на Ълстър. Те взривиха няколко бомби в град Ома, където в мир живеят и двете общности, при което убиха 29 души, а ранените надхвърляха 200. Сред загиналите имаше деца и две бременни жени, което предизвика истински гняв сред католиците и протестантите и принуди групата за кратко да прекрати своите действия. През 2000 г. бойците обаче взривяват няколко бомби в Лондон и Бирмингам, без да се стигне до жертви. След това групировката мина в дълбока нелегалност, за което помогна арестът на нейните ръководители, сред които беше и лидерът й Майкъл Маккевит, осъден на 20 г. затвор за терористична дейност. През ноември 2007 г. бойците стреляха по полицаи в Северна Ирландия, като по този начин искаха да предупредят католиците да не постъпват на служба в нея. През февруари т.г. спецслужбите успяха да предотвратят атентат с кола бомба, която беше заредена със 136 кг експлозив пред британска военна база в селището Касълуилан. Само преди една седмица началникът на полицията в Северна Ирландия предупреди, че през последно време се е увеличила активността на дисидентските групи от ИРА, като за година и половина са били извършени 15 нападения срещу негови служители. При акцията миналата събота "ИРА истински" съобщи, че дори не съжалява за ранените цивилни, които занесли пица на военните, защото те са сътрудничели с британските окупатори.
Според различни данни двете отцепнически организации наброяват от няколко десетки до 250 активни членове, разделени на нелегални бойни клетки. Те активно си сътрудничат и явно са изработили обща военна стратегия, защото едва ли е случайност, че двете кървави нападения се случват почти едновременно. Британските специални служби отдавна предупреждават, че "ИРА истински" са се прегрупирали, разполагат с достатъчно оръжия и експлозиви за атентати и най-важното са с ново ръководство, което е решило да продължи борбата с помощта на "стоманата и кръвта". Както се предполага, организацията се финансира предимно от дарения на ирландци, живеещи в САЩ, и от подкрепящи я местни жители. Групировката е силна в граничните области между Северна Ирландия и Република Ирландия.
Наред с британския премиер Гордън Браун, политици от Обединеното кралство и протестантската общност в Ълстър новите убийства бяха категорично осъдени от политическото крило на някогашните бойци от ИРА - Шин Фейн. Бившият й шеф и в момента вицепремиер на Северна Ирландия Мартин Макгинес заяви, че
тези радикални отцепници нямат голямата подкрепа
в републиканската общност. "Тези хора нямат стратегия за обединението на Ирландия, докато ние, от Шин Фейн, имаме ключова стратегия. Затова републиканците не ги подкрепят", смята Макгинес. Някои анализатори и представители на тайните служби обаче са сигурни, че старата ИРА знае много добре кои са лидерите на "ИРА истински" и това е нормално, защото това са бивши "бойни другари". Въпросът сега е дали те ще информират силите за сигурност и полицията в Северна Ирландия с информацията, с която разполагат. Един от лидерите на републиканците Джери Адамс вече призова всички, които знаят нещо за нападенията, да помогнат на полицията, нещо, което се смяташе за табу в миналото. Депутатът Джери Кели от Шин Фейн, който в миналото взриви няколко бомби в Лондон, също заяви, че партията му трябва да помогне на силите за сигурност в този момент. Той обаче призна, че "дълбоко вътре в себе си републиканската душа се противи на това". Кели обеща, че те все пак ще направят всичко възможно поне да изолират "ИРА истински" и по този начин да попречат на по-нататъшни атентати.
Някои познавачи на конфликта в Северна Ирландия дори предположиха, че ако убийствата и атентатите продължат, старите лидери на ИРА могат да бъдат принудени да действат с твърда ръка. Те не могат да позволят толкова усилия и жертви да се окажат напразни заради няколко "луди глави", които се изживяват като месии. Известно е, че републиканците на практика са власт във властта и следят за реда в католическата общност. Те се борят с търговията на наркотици, преследват наркодилърите и крадците, като в миналото някои от тях са били наказвани с куршум в коленете. В края на януари на 2005 г. в Белфаст няколко пияни членове на ИРА се сбиха с младия католик Робърт Маккартни, след което го убиха. Това предизвика остра реакция и гняв срещу републиканците, като дори сестрите на убития бяха приети от президента на САЩ Джордж Буш, а ирландските политици и общност в Америка за пръв път обърнаха гръб на ИРА. В отговор тя дори предложи на роднините на Маккартни да накаже с екзекуция виновните, които вече бяха изгонени от организацията. Това не се случи, но говори много за решимостта на републиканското ръководство. Ако те бъдат притиснати да действат заради акциите на отцепниците, то е сигурно, че ще го сторят, без да се замислят много. Още повече че все още не се знае каква ще е реакцията на новото насилие от страна на протестантските военни формирования, които засега пазят нервно мълчание.
|
|