Социално чувствителни бизнесмени от всички краища на страната - запишете се в БСП! Този призив отправи столетницата на последния си пленум, който одобри критериите за подбор на кандидат-депутати. Грижовните към бизнеса социалисти се съгласиха всеки пети в листите да е предприемач или деец на банковото дело. Останалите, разбирай двамата Руменовци, Кирил Добрев, Асен Гагаузов, Стоян Проданов, явно ще са от квотата на идеалистите. Наемните труженици и работническата класа очевидно не са предпочитан "таргет" за левицата. И за да е сигурно, че тия две категории няма да се промъкнат в листите, БСП въведе дискриминационен образователен ценз - кандидатите да са поне магистри. Което автоматично отсява автомонтьори, техници и даскалици с полувисше, колкото и развита да е социалната им чувствителност и вярата в социалистическата идея. Така БСП е на път да натвори невиждан абсурд в политическата ни история. Левият електорат от чиновници, селяни и пенсионери ще трябва да гласува за онези, които забогатяха на негов гръб.
Бизнесът едва ли се нуждаеше от подобна "защитна клауза",
защото той отдавна е напъплил всички партии, включително и БСП. Достатъчно е да споменем депутатите Петър Кънев, Добромир Гущеров, но в тази категория попада и голям брой знайни и незнайни фирмаджии като Жори Алексиев, Ненко Темелков, Радослав Илиевски, Васил Антонов. За степента на социалните им чувства може да се поспори, като се има предвид десния законодателен уклон на сегашното мнозинство, затова пък покриват основните критерии на левицата - принадлежност към бизнескласата и образователна степен.
БСП постепенно се трансформира в чистопробна бизнеспартия от рода на коалицията "Ковачки", с тази разлика, че дава политическо убежище на повече от един бизнесмен. Когато до крупния предприемач Георги Гергов подредиш идеалиста Кирил Добрев, после туриш бизнесмена Добромир Гущеров, а до него - идеалиста Стоян Проданов, квотата на богатите в социалистическата партия рязко скача над резервираната й една пета. Излишно е да гадаем що за политика ще провежда подобна партия на едрия и не дотам дребния бизнес. Но както казва Румен Петков, "би било действително потресаващо, ако всички представители на бизнеса и всички представители на левицата са на едно мнение по всички въпроси".
Всъщност битката за място в листите си има съвсем практично обяснение. Парламентът е удобна цитадела за гузни предприемачи, особено в период на окончателно легализиране на заграбеното. Идните четири години ще очертаят границите на европейската поносимост към корупцията - ще стане ясно какво ЕС е склонен да преглътне и какво не. Имунитетът е добър щит в смутни времена. Пък и законите следва да се кроят по тертипа на Берлускони, за да няма прецакани. Добре е производственият цех да се надзирава лично.
По-интересно е "социалното" обяснение, което се пробутва на пенсионерите, за да преглътнат бизнесквотата: задават се трудни времена, а може би и опозиция, ще трябва някой да издържа партията. Кой, ако не бизнесът?! Не че го искаме, но се налага.
Необходимо зло, другари!
Подобен род аргументи отдавна са на въоръжение в левицата. Воден от тази логика, апаратът на социалистите преизбира бизнесмени на всякакви нива. "Кървавото писмо" на столични социалисти, в което се описваха безобразните далавери на червените общинари в София, не попречи на градския актив да си преизбере за лидери Румен Овчаров и компания. Отново надделя аргументът за "изхранването на партията". Нима Янаки Стоилов или Антон Кутев са в състояние да осигурят издръжката и комфорта на организацията и нейното ръководство? А идат и избори.
По всичко личи, че засега критерият "принадлежност към левия модел на управление на страната" за бъдещите кандидат-депутати ще отстъпи на заден план. Освен ако за еталон не се взима сегашният десен модел на ляво управление. Но то при тая мешавица в понятията комай изобщо няма смисъл от подобни изисквания.
Прав е премиерът, че от "консервативна партия на статуквото БСП се трансформира в партия на промяната". Само дето отдавна не е лява, а скоро няма да е и партия, а съюз на предприемачите, ама кой ти гледа. Сега левицата е вперила взор в бъдещето с основната си грижа да приобщи младите. И е на път да го направи. Благодарение на социалната чувствителност, проявена от квотния бизнесмен Георги Гергов, комсомолците вече дадоха заявка за властта на среща в луксозен пловдивски хотел. Преди две седмици лично премиерът поощри творческите им напъни да борят кризата с карикатури. Сега остава да им раздадат и бизнес, че да удовлетворят зададените от партията критерии.
И СДС-ри, и ДСБ-йци, и ДПС-ри, и те са там...
Раз, два. Раз, два.