:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,162
Активни 667
Страници 26,727
За един ден 1,302,066
Дискусия

Първо помисли 5 или 50 години, после променяй Конституцията

Единственото, което спира политическата класа да свика Велико народно събрание, е усещането, че то трудно може да бъде контролирано
Миналата седмица доц. Иво Христов помоли да спрат закачките с конституцията, която не е основната причина за политическите ни нещастия, а в най-добрия случай - нейно следствие. От текста лъхаше здрав консерватизъм, какъвто рядко се усеща по нашите краища. И понеже тук консервативните идеи ("не пипайте нещо, от което не разбирате" е пар екселанс такава идея) биват, ако не веднага оплюти, то пренебрегвани, нека кажем нещо в подкрепа на тази теза. Белким охладим някои разпалени глави, които много искат да натиснат червеното копче.

Странно защо, всички, които призовават да се свика Велико народно събрание, за да промени конституцията, която видите ли сковава политическите ни творчески пориви, започват с аргумента, че ако не за друго, то ВНС трябва да се събере поне за да закрие самото себе си. Всъщност, ако има едно свястно нещо, което отците-основатели на българската държава да са решили в Търново, то това е създаването на институцията Велико народно събрание, която единствена може да променя радикално конституцията. Можете ли да си представите, ако конституцията можеше да се променя лесно, без да се свиква Велико събрание,



на какво щеше да е заприличала тази държава досега?



Всъщност, щеше ли да я има изобщо?

Всички критици на институцията ВНС изтъкват два аргумента за неговата излишност: че такова нещо имало само в Монголия и че ВНС пречело конституцията да се променя лесно. Срещу първия аргумент ще кажем: о, неразумни комплексари, защо се срамите да проявите държавно-творческа фантазия. Даже покаялият се Фукуяма казва, че за да се спасят провалящите се държави, е необходимо институционално творчество, отчитащо местните им особености, а не готови либерални модели.

Ако институцията ВНС е добра за България, защо трябва да я премахваме? За да е лесно? Знаете ли колко лесно може да стане? Представете си, че в обикновено Народно събрание се постави въпроса кой да вземе концесията на магистрала "Тракия"? И си представете, че мнозинството се крепи на гласовете на малка, умна партия. И си представете, че малката партия каже: "Добре, бе, ама може ли да направим една малка конституционна промяна, че думата "унитарна" нещо не е в съзвучие с либералните ценности. Хайде пък, за да съберем конституционно мнозинство, ще дадем на опозицията завода за боклука." Ако смятате, че това е невъзможно, значи не сте живели в България последните 20 години. И не сте разбрали, че няма нещо, което българите да не са готови да заменят за пари.

И още нещо - сегашната Конституция, в частите, в които може все пак да се променя лесно, нали бе променяна четири пъти заради съдебната власт? И след всеки път става по-лошо? Сега НДСВ иска да я промени, не за да си реши проблема с изборите, а за да получи надежда, че евентуално може да си го реши. Повечето аргументи срещу искането им са на политолози с математически заложби, които пресмятат ще излезе ли далаверата на НДСВ или не. Малцина бяха тези, които казаха, че то бива конституционен анархизъм, ама пък чак толкова не бива. Хубавото е, че НДСВ в момента няма какво да търгува. Ако имаше, смятайте, че конституцията беше променена.

Всъщност, като не можеш да променяш лесно конституцията, имаш време да мислиш къде си сбъркал предишния път. Ако можеш да я променяш лесно, ще го правиш непрекъснато, без да мислиш. И ще бъркаш непрекъснато.

Ако някой не е наясно, нека кажем, че



свикването на ВНС означава политическа нулификация.



Т.е. всички съществуващи институции се вдигат "на трупчета". Всички закони се вдигат "на трупчета". Старата държава спира да съществува и започва изграждането на нова. Великото народно събрание е конвент, който може да направи всичко, което си поиска. И не е ограничено с мандат. Може да назначава правителство и да го сменя. Може, както последното ВНС, да управлява с решения. Може да реши да избере директно нов президент. Някой каза, че не може ли? Защо? Защото Конституционният съд ще направи предварително тълкуване, че това не е възможно? Ами тогава първото нещо, което ВНС може и ще направи, е да закрие Конституционния съд. Абе, вие наистина нямате никаква институционална фантазия! Искате ли сегашният политически елит да получи този исторически дюшеш? За да изтъргува всичко, което е останало в тая нещастна страна, и да я закрие?

Единственото, което пречи да се осъществи замисълът, е усещането на част от политическата класа, че веднъж свикано, ВНС не може да бъде контролирано. Няма толкова пари, с които да се купи и корумпира огромната власт, която ще концентрират в себе си великите депутати. Ако онези от 1990-91-ва бяха млади и наивни, сегашните ще са изпечени и закоравели бандити. Всеки олигарх ще им пълзи ничком и ще моли за пощада на бизнеса си. Тоест и самите олигарси нямат интерес да се свиква ВНС, защото ще настане такъв правен безпредел, след който няма да остане камък върху камък.

Консервативният дух налага не да се отдаваме на поредното увлечение, а да седим на едно място и да се каем. Да търпим в тясната, неудобна и сгрешена отвсякъде конструкция, наречена конституционна институционална рамка на България, и да мислим къде сбъркахме. Докато проумеем, че трябва да си обърнем мисленето на 180 градуса. Че полезно за държавата е всичко онова, което априори отхвърляме с ярост. Например, бавното темпо на законодателния процес. Слабият парламент. Силното правителство. Индивидуалната отговорност. И прочие. И когато се постигне национален надпартиен консенсус по това, че за да си решим проблемите, трябва да започнем да правим всичко на обратно спрямо това, с което сме свикнали, да си самоналожим усмирителна риза, тогава да се свика ВНС. Осмото, но в никакъв случай не последното. Чак толкова умни, че да го измислим из един път, все не сме.

Така че наистина е време да започне разговор за това, когато след много години се свика поредното Велико народно събрание, какви точно промени ще направи то, с които всички сме съгласни. И той трябва да се води, докато се постигне съгласие. Ако трябва 5, ако трябва - 50 години. Аз например съм против да се закрива самото ВНС по изложените причини. Може ли да чуя насрещните аргументи, освен монголския?
48
2521
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
11 Март 2009 01:01
разговори

предлагам 500 години.
Силен насрещен аргумент.
11 Март 2009 02:06
праилно. след 500 години нема да има нужда от констентуция.
11 Март 2009 02:55
Ако някой не е наясно, нека кажем, че
свикването на ВНС означава политическа нулификация. ......
Старата държава спира да съществува и започва изграждането на нова.

Е защо това трябва да ни ужасява. на мен ми звучи като голяма крачка да не кажа скок напред. ото сега сме много под НУЛАТА. ВНС закрива държавата и наема външни експерти да направят нова. Аз лично бих препоръчал Алекс Фъргюсън, да ме прощават тези дето не харесват Ман. Юнайтед. А междувременно народа се праща на семинари на теми - как да бъдем граждани, как да си избираме управляващи и какво да правим с тях ако нагазят лука. Ако се замисли човек много свежи идеи могат да възникнат, ако можеше да се почне от нула, в нашия случай - начисто

11 Март 2009 03:50
Конституциите вървят след Революциите и Контрареволюциите, а НЕ пред тях!/Р39/
С Конституция Революция или Контрареволюция НЕ се прави- а ако се направи, те винаги се оказват калпави! КАЗАХ!
11 Март 2009 04:56

Можете ли да си представите, ако конституцията можеше да се променя лесно, без да се свиква Велико събрание, на какво щеше да е заприличала тази държава досега?


Опитвам се да си представя как ще изглежда положението ако конституцията можеше да се променя (одобрява) само чрез референдум. И си мисля, че ако това стане, България ще заприлича на демократична държава...
Мога да проявя "институционално творчество" и да си представя и други работи ама няма смисъл... Явно е, че творчество е допустимо само за създаване на института ВНС, но не и за друго... Нейсе, нищо ново не е научено в тази страна и нищо старо не е забравено... Ходи се гръмни неуважаеми г-н Радомир Чолаков.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
11 Март 2009 08:37
Всички беди на българския народ след 2000-та година идват от сегашната ДертЛиловска конституция. Тези които защитават Велико народно събрание трябва да знаят че то върви заедно с Търновската конституция а не с сегашното недоносче. В новите реалности България няма нужда от "Велико" а трябва да се намали броя на депутатите на 120, да се въведе тест за психично здраве на кандидатите, да се предвиди начин за отзоваване на депутати и да се отстраняват напусналите парламентарната си група. Да се въведат референдуми по искане на гражданите и те да бъдат задължителни за управляващите.
11 Март 2009 09:34
Не конституцията е тази, която пречи на българите, да се развиват, като народ и държава!
На нас ни пречи тарикатлъка! По-специално неговат масовост.
Подтискащата беднота, която у нас двадесет години вече се подържа от международни финансови кръгове и банки, кара всеки, човек (с малък % изключеня) да търси начин да припечели нещо извън закона, за да оцелее. Да не гледа как се мъчат и изнемогват децата му в сравнение с тези на наркопласьори, сутеньори и др. подобни от българският светски елит.
Някой казват, това е резултат от глобализацията! Така трябвало да бъде! На тези хора им се дава трибуна! Това са платените слуги на глобалистите!
Според мен не сме глобализирани, а сме колонизирани икономически и финасово от силните в Света и Европа!
11 Март 2009 09:34
Авторе, първо не е Монголия, а Молдова! А иначе е вярно, че нито една държава в Европа освен нас (и Молдова) няма такава измишльотина като ВНС. Ако целта е нещо ще правим нещо по-трудно като радикална конституциона промяна, просто въвеждаме изискване за пълно мнозинство от обикновено Народно събрание и готово, и без това 240 е горе-долу равно на 2/3 от ВНС. Вместо това обаче не може ли да се направи нещо много по-простичко като да се намали броя на депутатите в сегашното "обикновено" и, много важно, да се въведе ограничение за броя на мандатите в НС. След два мандата там тия хора губят всякаква връзка с реалността и тотално се зомбират!
А, и да не забравя, процедура за предсрочно отзоваване на депутати! Ако някой може да се яви пиян в пленарната зала в 10.00 сутринта (Камен Влахов) и няма възможност да бъде моментално изхвърлен, това не е НС, а пълен бардак!
11 Март 2009 09:35
И аз съм да не се бърза със следващото ВНС и нова конституция.
Поне до 2013 година, когато ма-алко ще се проясни поради що сме в Европа и к'о правим там.
За останалите нулирания и фантазии на автора около величието на Великите, последните такива видяхме каква капа ни нахлупиха - ни калпак, ни каскет, ни плажна козирка, май и на вестникарско кепе не мяса. Поне някои от пишман-7-мо-великите погладуваха за здравето на нацията, колкото да докарат работата до кривата круша.

11 Март 2009 10:32
Чл. 157. Великото народно събрание се състои от 400 народни представители, избрани по общия ред.


Чл. 158. Великото народно събрание:
1. приема нова Конституция;
2. решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;
3. решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;
4. решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията;
5. решава въпросите за изменение и допълнение на глава девета от Конституцията.


Чл. 159. (1) Правото на инициатива по предходния член имат най-малко една втора от народните представители и президентът.
(2) Проектът за нова Конституция или за изменение на действащата, както и за промени в територията на страната по чл. 158 се разглежда от Народното събрание не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му.


Чл. 160. (1) Народното събрание решава да се произведат избори за Велико народно събрание с мнозинство две трети от общия брой на народните представители.
(2) Президентът насрочва избори за Велико народно събрание в тримесечен срок от решението на Народното събрание.
(3) С произвеждането на избори за Велико народно събрание пълномощията на Народното събрание се прекратяват.


Чл. 161. Великото народно събрание приема решение по внесените проекти с мнозинство две трети от всички народни представители на три гласувания в различни дни.


Чл. 162. (1) Великото народно събрание решава само тези въпроси от Конституцията, за които е избрано.
(2) В неотложни случаи Великото народно събрание изпълнява функциите и на Народно събрание.
(3) Правомощията на Великото народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон.


Чл. 163. Актовете на Великото народно събрание се подписват и обнародват от неговия председател в седемдневен срок от приемането им.
11 Март 2009 10:38
След такава повсеместна закъсация на държавни органи и управление и всеки ден да се свиква тройно велико народно събрание, пак ще е малко.
11 Март 2009 10:45
Чл. 162. (1) Великото народно събрание решава само тези въпроси от Конституцията, за които е избрано.
(2) В неотложни случаи Великото народно събрание изпълнява функциите и на Народно събрание.
(3) Правомощията на Великото народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон.
както виждате правилата за свикването и дейността на ВНС са доста по различни от начина, по който господина е описал. нулификация (невероятен израз, хареса ми) не се предвижда в никой от текстовете, нито някакво суспендиране за законите и подзаконовите нормативни актове по силата на закон или на самото свикване на ВНС, нито ВНС съвместява в себе си изпълнителната и съдебна власт. Разбира се текста, който дава възможност ВНС да действа като обикновено му дава възможност да избира Министерския съвет, но не и да изпълнява функциите му. Ако е налице воля да сменим формите на държавно устройство и управление (примерно да се обявим за Империя, Халифат и примерно правителството да се избира чрез томбола сред всички вменяеми пълнолетни граждани, носещи 42ри номер обувки) то крайна сметка ще бъде прието независимо дали от сегашното ВНС или от ОНС с по-големи правомощия. ВНС е муден орган с тежки процедури, изискващо предварителен консенсус за съуответните промени и предвиждащо солидно мнозинство.
за другите работи г-н Чолаков в общи линии е прав и казаното отразява душевността и манталитета на бг народа и елита му, който се подвизава във законодателната власт. прав е психологически, но не и юридически по отношение всевластието на ВНС. т.е. никой олигарх не би се влачил по корем пред стела банкова. по скоро той самия ще е велик депутатин.
11 Март 2009 10:57
Има ли друг начин да се накара съдът и прокуратурата да работят, след като в конституцията е записано, че никой не може да ги контролира, даже самите те помежду си не могат да се контролират?
11 Март 2009 11:00
ами кой ще контролира контролиращите нали и те ще са от същата гилдия и от същия народ
11 Март 2009 11:19
Ако онези от 1990-91-ва бяха млади и наивни, сегашните ще са изпечени и закоравели бандити.
Амче те реално са същите бе
11 Март 2009 11:39
каруцаря - кой ще контролират контролиращите? Как е в покера? 4 аса са най-силното, но пък 4 седмици ги бият?
11 Март 2009 11:40
и кои ще са тия 4 седмици
11 Март 2009 11:55
Как е в покера? 4 аса са най-силното, но пък 4 седмици ги бият?

alabala
11 Март 2009 11:57
Някои с 4 седмици те е излъгал, язък за карето ти от аса . И в политиката така става ...
11 Март 2009 12:00
Нещо ми подмирисва...
По мои наблюдения(не твърдя че съм прав), най-върлите противници на Конституцията при приеманетто й(спомнете си 39-те), впоследствие се оказаха най-яростни нейни защитници .
Духовно и политическо израстване, да?
Едва ли...
Елементарна хамелеонска мимикрия съобразно обстановката!
А Велико народно наистина тряба да се свика, и то в най-скоро време!
Докато не е станало късно.
11 Март 2009 13:11
Чудно, Параграфа тук би трябвало да е много активен, но не би...
11 Март 2009 13:59
ВНС е необходимо, най-вече за да бъде измит ПОЗОРА от приемането на действащата Конституция, чрез неоспорвани изборни фалшификации, игнориране от "избраните" народни представители като едно цяло на актуалното по него време действащо законодателство, приет дневен ред такъв и във времена на световна политическа криза, който не се съобразява с действителните нужди на народ и държава, а подчинява работата си на интересите на една тоталитарна по съществото си партия, оставила по време на управлението си непоправими за обществото щети.И още...
11 Март 2009 14:30
Чудно, Параграфа тук би трябвало да е много активен, но не би...

При ниска избирателна активност едно ВНС може и да въведе турския за официален език
11 Март 2009 15:10
Natural - виждам, че по-добре познавате покера от мен. Така сме го играли като деца. Както и да е, идеята е да няма абсолютна печеливша комбинация. Или в нашия случай, да няма неконтролируеми длъжности. Ако А контролира Б, Б контролира Ц, Ц контролира Е. В някои случаи трябва задължително Е да контролира А.
11 Март 2009 15:16
Мили Авторе ,
И със сиджимка да теглиш кучето ми , не би могъл да му внушиш , че то носи в "частен" дерт , общата ни необходимост от Нова конституция ... На лице е тежък проблем пред националното ни Общество , което не просто имаме , а трябва и да развиваме ... Именно обществото ни , за 20 години претърпя драстични промени , в своята историческа дефиниция дори , под знака и основанията на Основен закон , който за по-малко от 10 години се "разпроби" от всички посоки , но не само , а и просто спира развитието на общият ни живот ... Като казвам това , не заигравай с тривиално "фазиране" на историческото развитие ... Ние се нуждаем от Конституция , която да бъде максимално и в дългосрочен план , адекватна на стратегическите приоритети в общото ни развитие като народ , общество , нация и държава ... Днес такава Конституция ние нямаме ... А дописката ти е проява на малодушие пред историческата отговорност , която и обективно , върху общото ни "съвремие" пада ... Истина е , че иде дебат за Нова конституция , с остър натиск "отдолу" , за радикални промени и с премерен ступор "отгоре" , за пазене на обективно налагащото се в общия живот ... И без излишна паника , Авторе ... Работата е за целия китайски народ , че и за Чарли с него ...

11 Март 2009 15:22
В някои случаи трябва задължително Е да контролира А.


В кои случаи
Има книжки и практика по тези въпроси, не разчитай на собствената си логика.
11 Март 2009 15:35
alabala12,
Като деца не сте играли покер, а белот. И не е карето седмици, което бие карето аса, а каре деветки. И не винаги, а само при всичко коз
11 Март 2009 15:48
Софиянеца с две думи е казал всичко, каквото масата хора очакват от едно ново велико народно събрание.
11 Март 2009 15:49
Темата е изключително актуална ... С времето , и повече ще ни се налага ... А неглижирането й в обществения дебат , ще държи общото ни развитие , в тежка загуба на исторически темп . Вестника е в доблестна длъжност , да покани някой от публично известните ни дейци с експертно-политическо отношение към проблема и повече откровение по него ... Има такива дейци , при това и с различни политически възгледи . Тях следва да "издърпаме" , а в добро начало , предоставим и на Фор-ума , за сверяване на "философията" ... Сондажите от днешния тип са достатъчно ясни ...

11 Март 2009 15:57

Ако А контролира Б, Б контролира Ц, Ц контролира Е. В някои случаи трябва задължително Е да контролира А.


alabala12
На теория А, Б и Ц са трите власти, които се контролират взаимно, а Е е евентуално четвъртата (журналистите), които трябва и могат да контролират всички останали. Това обаче е възможно само ако има разделение на властите. Ако няма...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
11 Март 2009 16:01
NATURAL - Президентът на САЩ има супер правомощия, но и за него има възможност за импийчмънт нали. В някои случаи.
11 Март 2009 16:13
Е е евентуално четвъртата (журналистите), които трябва и могат да контролират всички останали.

Доста си ги повишил журналистите, без да умаловажавам тяхната роля за доброто функциониране на една демократична система.

Алабала - логиката ти е вярна, разбира се, в случая ненамясто ми се видя думата "някои". И понеже темата е по скоро професионална исках да провокирам някой с експертни познания и информация да се намеси. Малко стана на твой гръб, с извинение. Иначе с общите принципи всички сме съгласни.

Редактирано от - NATURAL на 11/3/2009 г/ 16:14:41

11 Март 2009 16:22
А доколкото си говорим за общи принипи - някои от принципи за разделение и контрол на властите познати от законодателството и държавната уредба на развитите демократически и граждански общества са внедрени при нас, някои са умишлено избягнати ... но не се наемам да конкретизирам
11 Март 2009 16:39
....и още, през годините на действието й се демонстрира от основните й институции, нейното незачитане, когато е било в интерес на политическа договореност....Защо ни е тогава, щом неможе да спре посегателства върху й от политически субекти?Примери, бол...
11 Март 2009 17:11
NATURAL,
Принципът на Разделение на Властите в българската Конституция от 1991 г. е СБЪРКАН! Защото, Разделението НЕ означава и НЕ гарантира тяхна НЕЗАВИСИМОСТ една от друга!
Това се отнася най-вече за Съдебната Власт- Прокуратура и Съд! Те наистина са обявени за НЕзависими от другите две власти, но НЕ напълно или достатъчно- защото Висшият Съдебен Съвет/ВСС/, който назначава и уволнява магистратите/прокурорите и съдиите/, се избира на "квотен принцип" от Управляващите към момента на Избора! Сбърканото/умишлено или НЕ?!/ е, че прокурорите и съдиите НЕ се избират ПРЯКО от Народа- и така те стават НЕподконтролни на Народа, а подконтролни на Управляващите и Властимащите, или на Мафията!
А трябва районните прокурори и съдии, а и шефовете на районните Дирекции на Полицията, да се избират от Народа, с ПРЕКИ Избори!

Редактирано от - paragraph39 на 11/3/2009 г/ 17:14:05

11 Март 2009 17:28
ето за подобни мнения призовавах
Подкрепям възможността за избор на длъжностите посочени от Параграфа.
А проблемите, които носи сегашната уредба на техните назначения от политиците, биха се минимизирали, ако политиците носеха отговорност за това и съответно избирателите имаха възможност за санкции или за търсене на отговорност.
11 Март 2009 18:27
Тез дни.....чобанина Бай Танас от Имренчово разправяше на добитъка си, че конституцията, преди да се подмени, трябвало да се подмени МИСЛОВНИЯ ЧИП на.... интелигенцията и политическо-медийната ни салата !!!


11 Март 2009 19:47
Те това е добра шапка за края на дискусиите по една тема !

Смяната на мисловния Чип !!! ( На интелектуалци и медийно-политически чукчо-писатели и нихилисти )
11 Март 2009 19:50
ББ, като говореш в Чикаго че в БГ бил останал....лош материал беше прав май (щото явно е говорил именно за поликико-дупетатски-медийно-политическо-и нтелекуален МАТРИАЛ !!!)



11 Март 2009 20:17
Паро мили ,
Не се поддавай на провокации по програма ... В момента , под такива биваш ... Дебата за Нова конституция във Фор-ума , е отворен и свободен Граждански дебат по темата ... Нормално е , влизането в него да става с постинг за лично отношение към темата и основни аргументи... Като няма и двете , не се реагира ... Досущ , като при Природния ти събеседник ... Втора вечер е без почивка , горкия ...

11 Март 2009 20:38
Конституция наложена силово и чрез груби измами е нелигитимна!
1) Колко фалшификации имаше на изборите? -- поне една трета от така наречените "народни представители" тогава бяха избрани чрез измами и ловки трикове! От другитр две трети поне половината бяха хора "пробутани" от ДС!
2) В старата кинституция беше записано, че конституцията влиза в сила след РЕФЕРЕНДУМ! Тогава разни ДС доносници като Петко Корнажев казваха, че не можели да ангажират новото народно събрание с провеждане на референдум! Пък освен това не се спазвала конституцията, понеже не били гласувани някакви си закони и не било свършено еди какво си, което трябвало да се свърши според новата конституция! -- Референдум е много по-лесно да бъде свикан, отколкото да се приеме добър закон!
3) Пък самите управляващи нарушаваха нееднократно силово наложеното от самите тях недомислие (наречено конституция)! Аз не виждам защо например не се върне търовската конституция, като княз (цар) се замени с президент (с малко поорязани правомощия)?
11 Март 2009 21:07
Софиянеца, много сте прав. Нищо не сте пропуснал. Ще ми се да го доживея. За жалост твърде е хубаво, за да се случи при "елит" като настоящия. Все пак трябва да се намери пътя, за да не се срамуваме от децата си.
11 Март 2009 21:11
Свикването на ВНС е неизбежно, както по посочените по-напред причини, така и други неизказани още тук, също и поради реалната ни евроинтеграция в посока общ правов, и респектиран от всички страни-членки ред.Трагедията в обществото ни идва оттам, откъдето е наложена тази недоделка заради пределно чист политически интерес, не само вътрешен при това.Привидната й демократичност, беше напълно омаломощена от неприемането изцяло или отчасти на цели закони, или части от тях поради стратегическите интереси на контролиращата икономически / и политически такива!/ политическа /несменяема/ управленческа класа от олигархически тип.Тряба да е пределно ясно, защо е така било и защо продължава все още.Но.колкото повече се отлага, толкова повече ще възникват в бъдеще въпроси свързани с приемането й през 1991 г., както и прилагането й в интерес на обществото.
11 Март 2009 21:18
Омбудсманът много се стара, сума глупости ръсеше. Беше голяма скука. Много сме инфантилни.
11 Март 2009 21:26
09.09.44 ...

12 Март 2009 08:35
Beagie, нищо случайно няма как да се случи на тези географски ширини, виж т.нар. опозиция и как пропилява шансовете на цели няколко поколения, но каквото тряба да се случи, то ще се случи поради обективни причини!
12 Март 2009 20:37
специалисти конституционалисти ако случайно няма с какво да си играете, играйте си с п.....!
Бъдете кавалери и позволете на дамите конституционалистки да упражняват същата игра, демек "групо по интереси"!!!
17 Март 2009 20:42
Те така се прави конституция!

Натиснете тук

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД