:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,665
Активни 765
Страници 28,230
За един ден 1,302,066
Истинската история

Колко струва един средновековен пир?*

Да се гуляе винаги е скъпо, независимо дали угощението е за сватба, за новородено, за обикновен рожден ден, или трапезата е просто държавна
Заколване и опичане на агне за поднасянето му на пир. Рисунка на лист 185 в Търновското четириевангелие на цар Иван Александър (1356 г.)
Днес сметката за едно голямо угощение лесно може да бъде направена - цените са известни, количествата храна и напитки се определят според желанията и джоба, поканените - също. Колко струва един български средновековен пир, обаче е задача по-трудна, главно поради прословутия недостиг на конкретни стопански данни за българските земи.
За един пир на казаци в обителта "Св. Иван Предтеча и Кръстител" на о. Свети Иван вече стана дума (в. "Сега" от 16. 08. 2007 г.). Археологическите разкопки, заедно с данните от писмените извори, май ще се окажат достатъчни, за да се определят участниците, количествата храна и напитки, а следователно и цената му. Даже в добавка ще може да се покаже и енергийната стойност на погълнатата храна и напитки. Последното сигурно ще прозвучи малко пресилено за някои - наистина не е имало никаква опасност казаците да си развалят стройните фигури. А и да ги развалят - голяма работа. Така де, става дума за хора, чиято работа е войната. Те не умират в леглата си от високо кръвно, аритмия и разширени вени. Войнишката диета във всички епохи е само една - колкото може повече, а след това и още толкова.


* * *

Предварително ще трябва да се направи уточнението, че получената сума за цена на пира не бива да се абсолютизира, понеже малко или много изходните данни са опосредствени, но със сигурност са добра база за сравнение.
В първите дни на юли 1629 г. 3200 казаци опустошават околностите на Цариград. На връщане малка флотилия с 300 казаци се отбива на о. Свети Иван, където са изненадани от турски галери. 70 казаци успяват да организират отбрана зад стените на обителта. При археологическите разкопки бяха намерени остатъците от казашкия пир.
На следващия ден турската атака е подновена, обителските сгради са запалени, а казаците още 7 дни успяват да се отбраняват в съборната църква "Св. Иван Предтеча". Турската обсада е разкъсана от нови казашки сили, но обителските сгради са опожарени, за да не бъдат използвани повече като пиратски пристан.
От установените на пира храни само изядените миди дават отпадък, който е точно съответствие на първоначалния продукт. Ето защо при археологическите разкопки всички черупки от миди, макар и силно натрошени върху подовите нива бяха прилежно събрани.
При разкопките се намериха част от костите на агне, изядено на пира. Тъй като знаем възрастта на животното (понеже знаем времето на провеждането на угощението), можем да предположим чисто тегло от 12 кг - или 171 г на един участник в пира, което е в границите на приетото в тази епоха за войсково хранене.
Една част от храните и напитките на пира бяха отчетени опосредствено, от тях не би било възможно да се намерят остатъци. За количественото им определяне ще трябва да се обърнем изцяло към писмените извори, за да потърсим данни за установяване на общоприета норма за едно хранене.
Войнишката разкладка за хляб в османските документи (да е "от чисто пшенично брашно" и да е "чист, бял, приготвен и изпечен добре"), е обикновено по един хляб (642 г) на човек на едно хранене. Любопитно е наистина, че точно толкова (650 г) е теглото на масовите хлябове и днес.
В османската войска и в обителите хлябовете са индивидуални. Ежедневният хляб, приготвян в селската или градска къща, остава голям, което го свързва повече с известното сведение на охридския архиепископ Теофилакт от края на ХI - началото на ХII в., когато "българският народ има обичай да прави така, че един хляб е достатъчен, за да се нахранят до насита десет или случайно и повече души...".
Съществуват данни за дневни дажба, които са също от ХI-ХII в., и които биха били полезни в това изчисление. Предимно по данни от обителските устави от това време дневната дажба хляб се установява от 420 г като подаяния за вдовици и възрастни, до иноческата дажба от 914 - 1015 г в цариградските обители "Келарея" и "Вседържител". На Света гора, където животът е по-аскетичен, дневната дажба хляб за монаха-отшелник Дамян през 1101-1102 г. е 609 г.
В същото време е известно, че градските жители в западните покрайнини на Европа ядат повече хляб - до килограм дневно, но с много по-лошо качество от това на Балканите.
Особено важно е, че от ХI до ХVIII в. средната дневна дажба от хляб се увеличава двойно. Това е в сила поне за дажбите, регулирани от държавата и църквата, което вероятно е отражение на общото увеличение на потреблението на хляб в абсолютни стойности.
Определянето на количеството риба на казашкия пир е особено трудно - разполагаме само с два подходящи писмени извора. Като използваме данните от тях ще получим приблизително по половин риба за всеки от участниците в казашкия пир (321 г).
За определяне на дажбата вино ще се обърнем към пратеничеството, в което участва пътешественикът Х. Дершвам. Дневната дажба за всички 64 души е 12 мудрета, които, според Дершвам, са равни на 96 оки, или 1926 г на човек. Годишната дажба на светогорския монах-отшелник Дамян за 1101-1102 г. е 410 л вино или 1139 г дневно.
Разбираемо е, че за участници в казашки пир няма да изберем дажба на монах-отшелник, а по-скоро ще се спрем на нормираното от османското правителство потребление в едно пратеничество, което е и по-близко по време.
Очевидно към храната ще трябва да прибавим и някои подправки, данните за които ще вземем пак от пратеничеството, в което участва Х. Дершвам.
Въпреки че в цената на средновековния пир не бе възможно да се включат изядените миди, понеже липсват цени за тях в историческите извори, към общото тегло на изяденото и изпитото ще трябва да прибавим и по 79 миди на участник в пира при чисто тегло на мидените ядки по 168 г на участник.
Или обобщено:


Вид храна за пираКоличество за един участникОбщо
месо171 г (357 ккал) 12 кг
хляб642 г (1605 ккал)44.94 кг
риба321 г (333 ккал)22. 47 кг
вино1926 г (1541 ккал)13.82 кг
оцет40.125 г2. 808 кг
сол13.375 г0. 936 кг
черен пипер1.003 г0.07 кг
ОБЩО 3115 г (3837 ккал) 218 кг
Плюс теглото на мидите - 230 кг


Калорийната стойност на храната за един участник в пира поразително съвпада с дневната дажба на участниците в една испанска морска експедиция от 1578 г. - 3853 ккал, но е значително по-висока от дневните дажби в испанския флот през 1560 г. Делът на месото и рибата на казашкия пир е значителен и това го доближава до потребяваното на пирове в средновековна Швеция, които се характеризират с висок процент (20-30%) съдържание на месо и риба. Над една трета от калорийната стойност на казашкия пир идва от месото и рибата, което ги прави сравними с хранителните образци в шведския кралски двор, с храната на гражданите на Париж непосредствено преди 1789 г., но най-вече с един испански конвой в Неапол от 1641 г.
Сметната подробно цената на казашкия пир се получава по 8 акчета на всеки от участниците, което е средната дневна войнишка заплата в Османската империя за 1630 г. - 8.2 акчета. Получава се, че храната и напитките за всеки участник в казашкия пир е струвала колкото дневната заработка на османски войник. Дали този резултат се получи понеже много ни бива в сметките, или е само случайност, ще стане ясно когато бъдат направени и други пресмятания за други средновековни угощения.
Цената на пира - 550 акчета е значителна. За толкова пари по същото време можело да се купи вол, което си е цяло състояние.


Днес

Ето и цената на казашкия пир, пресметната в съвременни цени - 11 лв./кг за агнешко, 1.57 лв./кг хляб, 8 лв./кг прясна риба (средна цена от рибите, които е възможно да се ловят в Черно море през юли) и 5 лв. за литър нелошо вино. Цените обаче са от магазина. Ако пирът е в ресторант, ще се получи точно обичайният сватбен куверт от 40 лв.

Вид храна за пираЦена за един участник (в лева)Цена(в лева)
агне1.88132
хляб 1.0170.70
риба 2.57180
вино 9.60672
оцет 0.0855.9
сол 0.30
черен пипер0.0251.75
ОБЩО15.17 лв.
Плюс цената на мидите 23.07 лв.1062.65 лв.

Пресмятането на цена за един пир, независимо от повода за него, е вече основа за сравняване на българските средновековни пирове с европейските средновековните угощения, с античните и ренесансовите пирове, а ако се потрудим над сложните сметки с инфлационните индекси - защо не и с днешните ни празненства. Така поне ще знаем накъде отива светът.


--------------
* Подробните изчисления, извори и основания се съдържат в авторовата студия "Сърпен 1629 г., о. Свети Иван: Идея за реконструкция на сектори 6 и 7 в хранителния образец на един казашки пир. Съкратен запис."
 Съдове, открити при археологическите разкопки в секторите на казашкия пир и със сигурност използвани на него, ХVII в., Национален исторически музей
33
11579
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
19 Март 2009 03:27
евалата, от парчета от мидени черупки се прави дудукция за грамовете чер пипер ... тва само български или макендонски "историк" може да го постигне. ашколсун!

19 Март 2009 03:35
prestani da pishesh gluposti petrinski
19 Март 2009 05:07
Егати тъпнята!
19 Март 2009 06:12
Хм и какво излиза? Всяка година растеж а? Как викаше некой у форума "Доказано било че производителноста нараства всяка година с около 2%"
А за 400 години цената на яденето общо взето не е мръднала.
19 Март 2009 06:14
Не бива да се публикуват такива недовършени изследвания. Не пише нищо за аперитива, за салатите. Яли ли са маслини? Ако за десерт е имало плодове - търсили ли са някакви костилки в откритите изпражнения, за да видим какво точно са яли - зарзали, дуди, кауни? Агнето как е било приготвено - по касапски или по хайдушки, защото има голяма разлика в цената (Виж старите разценки на Балкантурист). В дроб-сърмата имало ли е подправки, щото и те дигат себестойността. Сметката обща ли е била или поотделно? Изобщо много въпроси трябва да се уточнят, преди да се публикува такъв фундаментален труд.
19 Март 2009 06:24
Може би за малоумниците си струва да се добави: Това не е научен труд, това е само интересно сравнение.
19 Март 2009 07:34
Това не е научен труд


... ти мое и да си прав, ама за такъв ни го пробутват:

авторовата студия "Сърпен 1629 г., о. Свети Иван: Идея за реконструкция на сектори 6 и 7 в хранителния образец на един казашки пир. Съкратен запис."


19 Март 2009 09:02
Нищо не е казано за леките жени!!
19 Март 2009 09:50




Изчерпване на темите?
Запълване на страница?
Отбиване на номера?
Безсмисленост!
19 Март 2009 10:02
Колегата войвода е дал интересно предложение. Другата седмица може да се направи исторически анализ на проституцията. Да се сравнят тарифите, отчисленията на сводниците и охранителите едно време и сега, като се сравнят средните доходи на населението при Симеон Велики и Симеон Кобурготски, както и девалвацията на лева.
19 Март 2009 10:30
Повърхностно, несериозно изследване, не може да мине за научна статия, дори. Наистина е само пълнеж, не заслужава внимание.
19 Март 2009 10:39
Без Коментари!!!!!!!!!!!!!!
19 Март 2009 12:07
Кило агнешко - 10лв. ( На човек - 3 кг), след термообработка - 50%, нормално - 1, 5 кг (печено). Салатка - 2 лв. 100гр. ракиика - 2, 5 лв. Вино - 3 литра (Мяхче) - 7лв. Общо - 41, 5 лв. Бакшиш за майстора готвач (роб, пленник оръженосец, румсървиз) - 8, 5 лв. и всичко 50 лв. Толкова струва един средновековен пир, без екстри и прочие "надобности" Разходите могат да се съкратят на 20%, ако сам си печеш печеното и си викаш наздраве с Боговете, но няма начин да не дойде някой овчар, да те пита туй онуй и трябва да го черпишя иначе няма как
19 Март 2009 12:19
Като чета коментарите под статията, се радвам , че преди време съм взела правилното решение да не чета повече историческите статии тук.
19 Март 2009 12:33
господин Петрински, бих си позволил да отбележа че твоите студии и хипотези за отминалите времена които се поместват в този вестник, са мои лубими четива , и бих казал че сравнени с някои памфлети, мемоари или прогнози на политическите колумнисти или наблудатели тук, твойте писания поне за мен са много увлекателен материял подтикващ към дълбок размисъл .ето например тези сензационни факти и още по феноменален твой анализ на тях , относно гастрономическите подвизи на поданниците на падишаха и спецялно тези сериозни цифри от 4000-6000 калорйна бомба дневно, дават едно солидно и аргументирано обеснение защо средната продължителност на живота по онова време , в тезирегиони е била 35 години за мъже и 42 години за жени, и един още по интересен факт , че не с битов траматизъм през войни и природни бедствия -както навремето ни залъгваха някой историци , а в не здравословното хранене са корените на злото.мерси.
19 Март 2009 12:58
Замислен, к'ви са тея сметки без кръчмаря? Професорът ти е сметнал всичко.
19 Март 2009 14:34
Бени,
Ако се водиш от мненията на форумците, вече трябваше да си емигрирала, умряла или в Атака. Не че има голяма разлика.
Що се отнася до четивото на Петрински, беше ми интересно.
Винаги съм търсил подробностите в историята, защото те дават повече познание и база за сравнение.
Другото е най-вече идеология, лозунги и спорни факти, за които съществуват противоречиви източници и теории.
19 Март 2009 14:36
Хайде сега - въз основа на намерените данни, това може да се каже. Това дава една бегла представа.Така работи археологията, првят се хипотези въз основа на някакви находки. Разбира се по-точно всеки може да каже, какво е ял вчера, ако не е пил много, че е забравил.
19 Март 2009 14:48
Другари,
Това са съвременни исторически изследвания. Производството, набавянето и изядането на еденето са основни човешки функции и много интересни за историка.

Има и други важни функции - размножаването, разпределението на оскъдните блага, управлението, комуникациите, създаването и разпространяването на прочая материална и духовна култура, та до езиците, религиите и империите.

Всичките трябва да се изучават комплексно с всички приложими научни средства - археология (с модерните й физически, химически, статистически и др. методи), науките за земята, водите, климата и биосистемите, антропология, етология, популационна генетика, езикознание, фолклористика, психология, икономика ... а не само с произволни интерпретации на оскъдните писмени извори.

Например промените на морското равнище в Черно море, които са много значителни, десетки метри нагоре и надолу за времето, когато бреговете му са били обитавани от хора, са съвсем малко познати (Теофан Изповедник съобщава, че в 550 и някоя година морето при Одесос навлязло на 4 мили в сушата). Но Божидар Димитров гони Р. Балард от България като есесовец. Климатичните цикли - заледяванията и затоплянията, сушите и кишите, разпространението на епидемиите - например черната смърт в средата на 14 в. и ролята й за много неща, вкл. падането на Балканите под османците. Разпространението и одомашняването на различните съедобни растения и диви и домашни животни.

И такова очевидно верифицируемо нещо като създаването и разпространението на кирилицата например доскоро беше предмет само на произволни интерпретации на стари писмени извори. По мое време, а и досега у Б. Димитров и македонистите, се смяташе, че св. Климент я създал в Охрид. Но археологията в последно време показа категорично, че най-старите датирани надписи на кирилица са намерени все в североизточна България - и на камъни, и на оловни амулети, и че глаголицата е била използвана до много по-късно в югозападните ни земи.

Съвр. наука прие, че кирилицата е създадена от български книжовници в културните центрове на Първото бълг. царство около Преслав. Тя сега се ползва от над 200 млн. душирани. Гръцката азбука се ползва от 13 млн.

Старобълг. книжовен език (язик словенски/български), развит от същата школа, е в основата на днешните литературни езици на над 150 млн. души. Гръцкото койне (ромеика) - на по-малко от 15 млн., много от които са асимилирани потомци на хора, не знаещи гръцки до миналия век.

Това са интересни факти. Ето и латинския език е основата на няколко модерни живи езика, разпространени от колонизаторите по цял свят, на които днес говорят стотици милиони хора - само в Бразилия и Мексико към 200 млн. (не всички там говорят европейските езици, разбира се). Има и много креолски туземски езици на романска основа като папамиенто, хаитянски и сейшелски. В по-ново време се създаде в самата Европа и нов романски креолски език - "румънски", чрез подмяна на над 70% от лексиката на стария влашки/молдовански език с нова от чужд западен произход. А нищо токава не се е получило от гръцкия, който някога е бил международен език и език на образованието от Италия до Персия.
19 Март 2009 15:11
Г-н Петрински, не искам да Ви разочаровам, но сметките по отношени на агнето и казаците не са верни. 12 кила делено на 70 действително е 171 грама. Но с толкова агнешко може да се нахрани 3 годишно дете и то момиченце. За получаване на една нормална порция, за сегашна смесена мъжко-женско детска компания, трябва да се предвиди по 400-500 гр сурово агнешко месо с костите на човек. След изпичане и като махнеш кокалите остават около 200 гр. месо. Като за казашки пир подобна порция според мен би била обидно малка и би застрашила живота на готвача. Казвам това с опита на много изпечени и изядени агнета. Най-хубаво печено агнешко (цяло агне или на порции) става в старите пещи за хляб, тези които се опалват с дърва. Мажеш мръвките със смес от сол, червен и черен пипер, слагаш в тава с малко вода и мяташ в пещта. От време на време се вади и се полива със соса за да не стане сухо. Ако е необходимо се покрива с фолио или обикновен вестник за да не прегори отгоре. И след 3-4 часа имаш перфектното печено. Консумира се с гарнитура от зелена салата с лук и краставици. Питиетата - гроздова ракия, бяло или червено вино по избор или бира. За децата жълта лимонада. За мидите нямам мнение, не ги обичам много.
Но 171 гр. агнешко за казак... да си имаме уважението.
19 Март 2009 15:20
Добре , ама виното малко мночко ми се види , Даже и за нас - за американците чичо Фичо ще напише. Мисля щото при такъв порцион американеца става лайно.
19 Март 2009 15:24
ОТВРАТ,
за секс цените
http://rutube.ru/tracks/524430.html?confi rm=1d441c9b9f38ea0630a423c0fcef65af&v=ea0 c71d58d4d8c7adf47d09bc7125e5d
19 Март 2009 16:09
л-т Грубер, не предизвиквайте инфарктни мераци, плийз!
19 Март 2009 16:25
Олдмад, нАуката е доказала, че всякакво месо, поето с достатъчно количество хубаво винце и ракийка е полезно. А за печено агнешко дори не мога да си представя, че може да навреди на човек.
19 Март 2009 16:45
Свиня с диня и виня също не може да навреди на човек, според поручик Лукаш.
19 Март 2009 20:21
Те ви.... още една простотия... и форумците се впрегнаа да говорят... правилно хранене!

Щото иначе, можеше тука да напомнят че България (по данни на изследователи в чужбината) ... през осемдесетте години имаше възможността да се "възроди" от ядрено пепелище дори...17 пъти!

Можеше и други данни да се извадят, и да се попита...КЪДЕ СА и колко са, американо-канадо-англо..... милионерите, които заминаха с куфарчетата на Луканов поне !!!

Да, ама НЕ, както казваше един ВЕЛИК български публицистин и коментатор !!!

Това тука.... в една гема във форума го наричат....МЕДИЙНА МАНИПУЛАЦИЯ !!!
19 Март 2009 21:57
понеже темата ми се струва вече изчерпана откъм коментари нека обобщим
eat right. stay fit. die anyway.
19 Март 2009 22:16
Аз съм много впечатлен от лейтенат Грубер.
За автора също, де
22 Март 2009 00:03
Впечатляващо
23 Март 2009 10:29
Ех, де да можеше всичко писано на хартия да е гениално.Не е.Жалко!
23 Март 2009 21:29
л-т Грубер, Рецептата не е лоша, но пещта се запечатва, освен, ако имаш предвид печене във фурна!
Странно, който разделя математически, хипотетично 12- килограмово агне на 70 души, трябва да не е виждал казак, даже на картинка. Или пък- търсете кокалите, някой ги е изял, като в един от многото вицове за бай Ганьо
24 Март 2009 16:15
Явно агнешкото е било само за разядка.
Аз като гледам този "пир" ми прави впечатление кои са най големите като количество храни :
хляб, вино и миди.
останалото е било ей така между другото, най вероятно само за шефовете.
щото в 12кг агне я има 6кг месо, я не. И то като се свие на половина и ий ти 40 грама мръвка на човек. това за кой кътник ще стигне?
24 Март 2009 22:36
Бай Драган


19.3.2009 г. 15:20:04 Добре , ама виното малко мночко ми се види , Даже и за нас - за американците чичо Фичо ще напише. Мисля щото при такъв порцион американеца става лайно.

След такъв порцион сите ставаме лá ина!Ама на пир сите стават лá ина!

Но можеше да се пише и за средновековните обители на науката как се е издържала, кои са неините спомоществователи и т.н., ама нея кучета я яли, по добре да ни пишат за средновековните БИГ(пирове), от колкото нещо свястно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД