:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,212
Активни 836
Страници 19,115
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Златният век в развитието на София е след националните катастрофи

И преди 130 години столицата е имала проблем с боклука, но тогава с общите усилия на общината и гражданите той е бил бързо решен, казва историкът Мариана Маринова, завеждаща Софийския исторически музей
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Мариана Маринова
Мариана Маринова е завършила история в Софийския университет, специализирала е музейно дело. Работи в общинското предприятие "Стара София" от 1979 г. В момента е главен експерт и завежда Софийския исторически музей.



- Г-жо Маринова, София празнува 130 години като столица на България. За този период историческата нишка е късана неведнъж. Кои са ключовите събития в най-новата история на града и какъв отпечатък са оставили те върху него?

- Развитието на града е като развитието на един организъм. Расте, боледува, възстановява се. Слава богу, девизът на столицата все още е актуален - "Расте, но не старее". В най-новата история на града забележителен е началният период след Освобождението до Балканските войни, когато не само София, но и цялата нация е в невероятен подем. По време на Освобождението може да си представим София по спомените на съвременниците като едно западнало, ориенталско селище, с махали с неясна планировка, с криви сокаци и забутани улици. След Освобождението тук се стичат от всички краища на страната най-интелигентните, най-предприемчивите, най-запленените от идеята да градят нещо ново и голямо българи. Това дава своето отражение - от едно изостанало, с по-малко от 12 000 жители селище, София се превръща в един модерен европейски град с всички достижения на цивилизацията. Осигурено е снабдяването с питейна вода от Рилския водопровод, прокарва се градско осветление, пуска се трамваят като градски транспорт - не конския трамвай, а електрическия, градът се благоустроява. Всичко това е свършено много бързо и за един относително кратък период от 30-40 години София буквално се преобразява.

- Кое обяснява тези бързи темпове на развитие на града - надали е само еуфорията от Освобождението?

- Самото съзнание, че се гради държавност. Тук се строят първите важни обществени сгради като Народното събрание, Народният театър, започва изграждането на Софийския университет и Българска академия на науките, на Военния клуб, прекрасните сгради на халите и банята. Наред с това започват да се строят и много частни постройки на българи, които са постигнали някакво благосъстояние и се установяват в сърцето на държавата. Голямо значение има и фактът, че тогавашният кмет Димитър Попов много целеустремено, с поддръжката на Общинския съвет и не без съпротивата на столичани, прокарва първите улици и отчуждава голям брой частни имоти. Виждате, че и тогава е имало сблъсък между частен и обществен интерес, но са намерили начин да го разрешат, както впрочем се е случвало през всички епохи - кога по-успешно, кога не.

Много благоприятен период за развитие на София настъпва и през 30-те години, след тежко преживяните в цялата страна национални катастрофи. Това е период, в който българският лев е високо ценен - има златно покритие и е стоял наравно с международната валута долара. В този период са извършени много благоустройствени мероприятия - улиците са павирани, тротоарите са гладки, построени са хубави сгради като банката и Съдебната палата.

- Днес използваме думата градоначалник като синоним на кмет, но всъщност тя означава друго - началник на общинската полиция. Напоследък за нея се говори много. Какво друго е забравила и може да намери в историята си София?

- Често се налага да си припомняме, че всяко ново нещо е добре забравеното старо. Днес говорим за общинска полиция, защото се нуждаем от ред и защото никой не спазва правилника за движение, хигиена, куп други правила. Всъщност веднага след Освобождението, още при Временното руско управление, в София е съставена такава организация, начело на която стои военизирано лице - градоначалникът. Кметът е гражданското лице, а градоначалникът организира охраната и реда в града по много ясни правила. Това, което се прави в столицата по това време, става като еталон за уредбата на полицията в цялата държава. Така че София неведнъж е била пример за подражание и се надяваме, че и занапред ще бъде.

- В еталон за добро управление се е превърнал и един от кметовете на града - Иван Иванов. С какво изпъква сред останалите той?

- Иван Иванов е един от особено уважаваните и обичани кметове на града. Той не е избиран от столичани, а е назначен в период, в който политическите партии са разпуснати, но се оказва изключително удачна фигура. Иван Иванов е завършил инженерство в Германия, бил е наясно с много градоустройствени проблеми, пълен е с енергия. Когато желанието и знанието се съчетаят с един енергичен характер, резултатите са изключителни. Инженер Иван Иванов прави много за столицата. По негово време тя преживява много тежък период - бомбардировките, и благодарение на градивната намеса на общината редът в града бързо се възстановява и гражданите са защитени в максимална степен. След 9-и септември Иван Иванов е бил интерниран, но неговите изключителни познания са били оценени и е изваден от лагера, където е бил заточен, за да завърши построяването на язовир "Искър".

- Как се съизмерва спрямо това минало днешна София?

- Икономическият възход безспорно се е отразявал върху живота на града, както и днес усещаме неминуемо периода на криза. Имаме проблеми и с боклуците, и с куп други неща. Между другото проблемът с боклука не е нещо ново. Когато София е била освободена, в града не е имало организирано сметосъбиране, а боклуците са се изхвърляли направо на улицата. Тогава Общинският съвет наема 100 каруци, които да извозят сметта, и призовава всички граждани да се съберат и да почистят пред домовете и дюкяните си. Не знам дали в днешни дни бихме се справили с такава организация. Днес София наистина е зарината и причината не е само в проблемите с почистващата фирма, а най-вече в нас, гражданите. Ние хвърляме навсякъде, сякаш София не е наша и някой друг върви по улиците й. Като че ли сме забравили, че културата е общо дело.

Не бива да се пропуска и фактът, че градът се превърна в мегаполис. Докато преди София е била една съразмерна по броя на жителите си столица, спрямо останалата част на страната, то сега тя неимоверно набъбна и е съсредоточие на огромна маса от хора, които търсят препитание. Икономическата криза и тези миграционни процеси създадоха изключително сериозни проблеми, които не могат да бъдат решени нито бързо, нито лесно. За тях не може да бъде винен само последният кмет, защото тези проблеми са наслоявани в течение на 20 години. Ние казахме, че преходът е завършил и може би в политически смисъл това е така, но в социален аспект за мен той продължава.

- София на хартия отдавна има музей, но той още не разполага със сграда. Какво пропускат да видят столичани?

- Музеят на София съществува от 1928 г., основан е от кметът Владимир Вазов, който между другото също е един от много успешните кметове на града. За съжаление музеят е имал експозиция само от 1941 до 1943 г., когато сградата е разрушена от бомбардировките. Ние оставаме без дом и така до ден днешен, но вече има определена сграда - част от Общинската минерална баня. Около 75% от дейностите са извършени, в момента сме на етап конкурс за фирми, които да завършат музейната част. Що се отнася до фонда на музея - софиянци не могат да видят както най-старите свидетелства за поселение от неолита - 6-5 хилядолетие преди Христа, до експонати от съвременността. Ние събираме плакати от политическия живот в столицата, събираме артефакти, които говорят за бита на софиянци, за културния живот. Сред интересните експонати е и каляска, докарана от Версай по повод сватбата на княз Фердинанд от майка му княгиня Клементина като дъщеря на последния френски крал Луи Филип. Принадлежала е на печално известната кралица Мария Антоанета. Разбира се, в Западна Европа има запазени много такива возила, но за нашите условия това е уникален експонат на приложното изкуство от 18-ти век. От двореца има и други любопитни експонати.

- Много се говори и за експониране на археологическото наследство на София, но като че ли това остава само на думи.

- Не съм съвсем съгласна с това. Достатъчно е да се разходите през подлеза между Министерския съвет и президентството, за да видите оригиналната Източна порта на крепостта. София даде един от първите примери за вплитане на антични археологически комплекси в съвременна градска среда. Разбира се, може да се желае още, защото историческият център на града практически не се е премествал цели 2000 години, той е тук, близо до минералния извор. Разработили сме цялостен проект "Сърцето на града", който обхваща района на Ларгото, и ако той се реализира, хората ще имат не само един модерен транспортен възел на метрото, но ще могат да се наслаждават и на археологическото богатство на София.
 Стара София
 Стара София
110
4492
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
110
 Видими 
04 Април 2009 01:10
Дали това че София е столица на България не е причина за много от проблемите в София, както и за проблемите които София създава на другите градове ?
Може би вече трябва да си изберем друга столица ?

Редактирано от - Siol En на 04/4/2009 г/ 01:27:13

04 Април 2009 05:13
Много плюскат, от там и повече боклук.Да им поорежат заплатите на първо време, като почнат от горе.И таксите за ползване на обществен кенеф Х 10
04 Април 2009 06:29
Днес София наистина е зарината и причината не е само в проблемите с почистващата фирма, а най-вече в нас, гражданите.

Историците трябва да ни казват истината!
Боклуците и мръсотията в София се дължат на корумпираното и неспособно
управление.Държавно и общинско!

Гражданите на София нямат никава вина!
04 Април 2009 08:47
Тоя пак го изпуснали!
Значи десетки, добре - сто хиляди управленци, замърсяват София? А гражданите - птички Божии, невинни като девица на думи?
Ей, надали има някой тук, който да харесва тройната ламя, пожарнбикаря и сие, ама чак всичко да им се лепи...
А иначе - знаем как столичани са станали такива. Имало няколко хиляди жители 1879 година - половината цигани, четвърт турци, четвърт арменци, евреи и един българин, дето му викали бай Иван Циганина.
После всеки нов управник се заобикаля със свои хора. Отде? От родното място. А те викат свои...И се появяват кореняците софиянци.
Някои градове като Пловдив, Варна, Русе са се развивали и развиват и без да са официално назначени за центрове. Какво щеше да е София днес, ако не беше политическото решение столицата да е зад Стара Планина?
Питам само! Ама добре, че няма да ме нападат много - софиянци са се изнесли вече по родните места.
04 Април 2009 08:58
"Най-сгодният за това място [за столица - б.м.] е градът София (Средец), който е разположен в прекрасна зелена долина между исполините Витоша, Рила и Балкана, на това място, гдето наскоро ще се срещнат четири важни железници тъкмо в средата на България: 39 мили от Охридското езеро, 49 мили - от Черно море при Бургас, 19 мили от Дунава при Лом и 22 мили от Турските граници в Родопа. Стария планински град Търново е далеч от западната граница при Охрид - 65 мили, а от хубавия Пловдив турските граници в Родопа са далеч само 6 мили."
(Константин Иречек. "Българското княжество", 1878 г., стр.85)
04 Април 2009 09:18
" 16-й, 17-й и 18-й членове [от Конституцията - б.м.] се приеха както си са в редакцията: тук се възбуди въпрос, за де ще бъде столицата на Княжеството. Мнозина се надяваха, че по този въпрос ще се породят мнения различни, че ще станат дълги разисквания върху положението на мястото, дето ще бъде столицата, и интересите народни, които се свързват с това положение. Но, види се, всички еднакво били убедени по този въпрос и не оставиха и дума даже да се помене за старата столица Търново, а всички цепеха въздуха с виковете "София, София, София" и пр., с издигнати ръце и силно въодушевление. И тъй единодушно се избра за столица на българския княз София. А за да не остане хатър и на древната столица - единодушно пак се реши да бъде коронясването на княза в Търново."
(Из дописка на Ангел Ташикманов, кореспондент на в."Марица" - Пловдив за станалите в Учредителното събрания разисквания на 22 март (4 април) 1879 г.)
04 Април 2009 09:57
Много благоприятен период за развитие на София настъпва и през 30-те години, след тежко преживяните в цялата страна национални катастрофи. Това е период, в който българският лев е високо ценен - има златно покритие и е стоял наравно с международната валута долара.

Позабравил съм малко, но мисля че историческата цикличност е с период около 100г.
Какво светло бъдеще ги очаква софиянци...ех!
04 Април 2009 10:06
Да, ама навремето София е станала дом за интелигентните и предприемчиви богати българи от страната. Сега е просто място за изкарване на пари от стотици хиляди безработни селяни, бездомни цигани, крадци и авантюристи. Техният дом е другаде и в столицата те се чувстват като на ненавистно място, където са принудени да пребивават, разделени от своя дом, обичайния си бит, нрави и навици. Това е разликата, която създава и днешните боклуци, неразбориите по улиците, неплащането на данъци за пребиваване в столицата, увеличаване на криминогенния фон и още куп неща. А в комбинация с некадърно кметско управление и крадлива администрация става просто днешна София.
04 Април 2009 10:10
Това портретче на стената с нослето дали не е Бащата на крадливото!!
Ако е- жалко за другарката!!!
София боледува вече близо 65 години и няма изгледи за подобрение!!
Жалко!!1
04 Април 2009 10:45
Боянова, това което констатираш не е софийски патент. И за Варна е валидно 1/1 с написаното от теб. Не ми се мисли, че идва лято и тук ще се изсипят на , , гастрол, , де що има джебчии, просяци, проститутки... Хотелите ги пазим с видео и , , жива, , охрана, но улици, обществен транспорт... Сигурно по темата има какво да добавят бургазлии, пловдивчани...
04 Април 2009 11:06
Долното написах преди 3-4 години в същия този форум. Който го помни - да не го чете.
-----------------------
NIHILI NOVI SUB SOLE Нищо ново и под софийското небе
КРАЖБИ, МРАК, БОКЛУЦИ, КОРУПЦИЯ, БЕЗХАБЕРИЕ, ЧАЛГА И ПРОСТИТУЦИЯ

Първият софийски кмет Манолаки Ташев умира само четири месеца след своето назначение - (10.02.1878-08.06.1878). За това кратко време в дневния ред на първите общинари на Нова България влизат същите въпроси, които и днес тормозят гражданите на столицата.
Първото заседание на първите общинари е свикано на 13 февруари 1878 г. Основна точка в дневния ред е въпросът за издирването на "откраднатите от шопите фенери" и поставянето им обратно по тъмните градски улици. Точката е в съответствие с "предписанието на г. полицмейстера", В протокола е записано: " одобри се мнението да се съберат всички ограбени фенери в анархията и това да стане, след като се повика духовният началник на евреите и му се предложи съдействието в тоя случай, като той се убеди за належащата потреба колкото по-скоро да излязат ограбените фенери из еврейските домове и се донесат в полицията. Тия фенери, които ще излязат наяве, да се натурят по готовите стълбове и да се разпореди тъй щото нощните стражари да палят тия фенери по главната улица и чаршиите и да отговарят в случай на изпотрошването им".
Второто заседание:Пренията се върти около темата за почистването на София, организирането на пожарна служба и ремонта на канцеларията на софийския губернатор. В края на зимата било организирано първото масово почистване на София. Всеки трябвало да изчисти около дома си и да закара отпадъците в някое от четирите сметища, обособени около града. Дотогава сметоизвозване в града нямало. Мухтарите, т. е. кварталните отговорници, били задължени от градоначалника да осигурят по 40 каруци за превозване на боклуците. Акцията не обхващала почистването на държавните сгради, нито обществените места. За тях градският съвет нямал средства.
Третото заседание: На това заседание пламва и първият общинарски скандал. Поводът е свръхпрозаичен : даването под аренда на имуществото на забегналите богати турци. Атмосферата се разведрява едва когато някой предлага да не мислят само за работа, а да обсъдят некоя веселба. Бързо измислят повода: да се чества годишнината от възшествието на престола на император Александър II и "потребното за случая количество вино и ракия и останалото необходимо" за похапката и разпивката в Градската градина.
В протоколите на Градския съвет са записани и други “важни решения”. Едно от тях забранява "тъй називаемите кючеци като разпространяващи разврат и несъобразни с духа на времето". Друго решение постановява: "Да се съберат всички леки жени из града и чаршията и да се поместят в нарочно за них определен квартал, да ся помисли и за болестите и да сe умоли господин полицмайстера, ако се яви нужда, да се разпореди за пазенето на тишина в този квартал."
Тук съвременната уредба се различава от тогавашната: Чалгата сега не е забранена, а въпросът с проститутките не е нормативно уреден.
През същата година генерал Гурко нарежда на нотабилите на града, че най-големият български герой Васил Левски трябва да има паметник, при това на мястото, на което е обесен. Само след месец вторият кмет на столицата Димитър Хаджикоцев (09.06.1878-01.08.1878) взема решение да бъде издигнат паметник на Левски.
Делото трябвало да довърши един от следващите кметове Тодораки Пешов (30.12.1878-13.09.1879). (Забележете! Той е първият кмет на София , избран след избори за общински съветници.)
Доизграждането на паметника не започнало и неизвестно защо направените основи били оставени да се рушат. Кметът обаче сложил началото на една друга традиция- софийските кметове да се обезпечават с имоти.
Той си построил нов дом, а след това започнал да купува парцели по ул."Раковска" така усърдно, щото в скоро време тя цялата станала негова. Това свидетелстват историците на София от края на ХVIII и началото на ХIХ в. (А тези от ХХ и началото на ХХI в. подтвърждават, че тази традиция сред изборните кметове и назначаваните кметски намесници не само се е запазила до наши дни, но и се разширила, обогатила и издигнала до непознати висоти.)
Трябвало да минат цели 13 години и да се сменят 14 кметове за да бъде завършен паметника на Апостола (22.06.1891) и още двама кметове и 4 и половина години докато бъде открит официално (22.10.1895).
В послепис към стихотворението си “Паметникът на Левски” Константин Величков обяснява дотогавашната история на строителството на паметника на Левски и с прозрението на пророк заключава: "Уви! Ние доказахме и тоя път, че най-доброто нещо, което умеем да правим, е да не правим нищо."
04 Април 2009 12:56
И още нещо интересно от протоколите на софийския градски съвет:
С Протокол от 28 февруари 1878 г е прието решение за определяне границите на града:
- на изток - Слатинският редут и с.Подуяне при Перловската река;
- на север - градската ваденица (към днешната Сточна гара), Беримирският път (около дн.Централни гробища) и Берковският път;
- на запад -Нишкият път;
- на юг - пътищата към Радомир, Бояна и Драгалевци.
Следните места се определят за изхвърляне на "градската смет":
- около "Черната джамия" (днешната черква "Св.Седмочисленици" на ул."Граф Игнатиев";
- около "Шарения мост" (днешния "Лъвов мост";
- около "Тричковият мост" (на Владайската река) и пр.
04 Април 2009 13:12
Точно фактът че столицата е преместена в София и елитът на държавата е трябвало да напусне родните си места е в основата на днешното дередже на града.С право се е смятало че това кално и безпросветно място с нищо не е заслужило тази чест.Знаем се българите колко трудно забравяме обидата.Бургас-Варна, Ямбол-Сливен, Габрово-Ловеч...От поколение на поколение тази неприязън към София и софиянци си е факт и днес.От друга страна софиянци и преселилите се тук и престъпили чертите на града се имат за нещо по-така спрямо "селяните" от провинцията.Според мен всички сме селяни повече или по-малко.Май Буров беше казал че всеки българин може ако иска да намери цървулите на дядо си на тавана...
04 Април 2009 14:15
При избора на София за столица не е отчетен един фактор. Че шопският манталитет на неуважение към институциите ще се прехвърли към цялото държавно управление. В една бедна и общо-взето слабокултурна държава да направиш столица най-изостаналия град, и да пренебрегнеш много други богати градове със значителна култура си е покана за тотална катастрофа. Това и виждаме вече толкова много години.

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 04/4/2009 г/ 14:16:25

04 Април 2009 14:32
А яз па да попитам тия клатик.рци в ОП Стара София докога ще минават с номера "вървете вижте подлеза на Президенството". Вие, дами и господа, какво правите за опазване на културно-историческото наследство на София? Колко града имат ЦЯЛ римски амфитеатър и над колко римски амфитеатъра в света има хотели? И какво направихте вие, за да не стане така?
04 Април 2009 14:33
Е па аз немам нищо против да отменят родния ми град от столица и да назначат за такава който и да е друг град-герой. Даже сигурно така е по-добре за София и селяньете дето са там.
04 Април 2009 14:40
Ха, ти да знаеш като строиха Париба до х-л България какво излезе отдолу...Точно под трезора...На сутринта заляха всичко с бетонец.
Правят същото което правят с морето.Да лапнем днес квото можем че утре не се знае...
04 Април 2009 14:57
шопският манталитет на неуважение към институциите

Българино в УСА, тел ми, плийз, ху има риспект ту дъ институциите в Бългериа, че да мувнем куикли ес посибъл кепитъла нататък?
04 Април 2009 15:07
Ако е вярно, че след кризи нещата в София се оправят, то родените в София скро ще имат шанс! Просто на изборите за НС трябва масово да гласуваме за Бойко тулумбаджията, та да стане Министър председател и да престане да се занимава със София! Но, ако това стане си представям как всички останали ще започнат да вият като линейки и тогава няма да има делене на софиянци и провинция, ще сме равни в нещастието си!
04 Април 2009 15:19
Мето и аз
04 Април 2009 15:36
Предводител на команчите, капитала е най-добре да си го държиш, там където е. За съжаление шопският манталитет на неуважение към институциите се е разпространил в цяла България. Така и не мога да разбера до сега, защо Андрешко е положителен герой в българската литература.
04 Април 2009 15:43
Писал съм и друг път, излагал съм неопровержими факти и аргументи, губя ценно змейско време за чуждото просвещение (при това безвъзмездно!), ама някои форумци не възприемат лесно, истината им е чужда, не искат да разберат и това си е.
Първото преброяване на жителите на гр.София след Освобождението се извършва през 1879 г. И то показва следното:
Общо - 11 657 жители
От тях:
55, 1% - българи
30, 1% - евреи
14, 8% - други
За да ви спестя интелектуални усилия, помислете малко само по два от стотиците исторически, географски, етнографски, антропологически и други въпроси по темата:
1.Ако София беше толокова незначителен град, не е на подходящо място и в него няма алъш-вериш за чий х.й в него ще се заселят толкова евреи?
2.Ако нямаше толкова евреи щяхме ли да успеем ние шопите да се уредиме града ни да стане столица на България?
Всеки който критикува, първо да се научи да разсъждава обективно и по шопски, пък тогава да пише по форумите.
04 Април 2009 15:56
Бългериън, ти знаеш ли изобщо що е то шоп?
04 Април 2009 15:59
Змей,
От гледна точка географията и комуникацията на Балканите, София е най-важният град след Белград. Ама кой да чете книжки?
04 Април 2009 16:30
Важен фактор за избора на София са били и сръбските претенции в 1878 г. към бълг. земи чак до Искър. Едно от вредните влияния на сръбете в новата ни история. Те издигат същите претенции и в 1885 г. като компенсация за Съединението.

Проф. Николай Генчев също смяташе, че Пловдив имал повече качества за столица, само дето не бил в Княжеството в 1878 г., и след това, както Иречек пише, е бил граничен град до 1912 г. Това му и помага - разцвета на Пловдив в ново време иде от тютюна и военната промишленост.

София щеше да е страхотен град, ако се намираше сега само от древния град към Витоша - само някогашните първи и четвърти райони, и да беше към 250-300 хил. Софийското котловинно поле няма капацитет за много голям град - няма голяма река или водоем, макар че е блатисто, задържа пушеците. В 80-те години не можех да сляза лятос от Студ. град до Орлов мост, без да ме заболи главата. Гледано от високо, софийското поле почти винаги е покрито с черен облак. Така е билио и в началото на 20 в. с десетките хиляди печки с пернишки кюмюр.

Избирането на София, като "по-близка от Охридското езеро", предопредели и прекалено голямото влияние на македонските българи в новата ни история, и много големи политически грашки. В стопанско отношение Добруджа и Одринско са къде по-важни от Македония. Ако не беше фиксацията на Македония на нашата политическа и военна класа, никой не ни оспорвал линията Мидия-Енос в началото на 1913 г. и е било напълно възможно след ПСВ да получим цяла Добруджа като компенсация за рум. разширение в унгарските земи. И днес частта от Добруджа, която ни остана, е 100% обработена (Горнотракийската низина - 10-20%), а от Благоевградско май само проблеми.

Избирането на София (заедно с териториалните ни загуби от 1913 и 1919 и лошите ни отношения със Сърбия) предопредели и обезлюдяването и после съсипването на северозападна България от Видинско до Кюстендилско.

Затова пък в нова България стана cool да говориш западен диалект (много колеги на форума, които не от от запад и бъкел не го владеят, се зорят да пишат "у форума/о", "четоя" - да са cool) - и uncool да говориш мьеко.

Историческия център на България е днешна североизточна България - той се премества на запад в края на 10 в. с опустошенията на руските викинги и после на печенезите. Най-важната "близка заграница" на България винаги са били земите северно от Дунава и от Черно море. Когато ги е контролирала или поне там е имало добри съседи и оживена търговия, България е била силна - от времето на Аспарух до Иван Асен Втори. Когато ги губи, пропада като в 968 г. и след 1241 г.
04 Април 2009 16:37
Предводителю,
Въпросът за шопите не беше отправен към мене, но като лично заинтересован ще взема отношение по него. Твърдя, че
ШОПИТЕ СА НАЙ-ЧИСТИТЕ БЪЛГАРИ !
Доказателство:
Всички наши съседи: сърби, македонци, гърци, турци и румънци имат претенции за територията и населението на Видинско, Пиринския край, Родопите, Южното Черноморие, Делиормана, Добруджа. Единствено за шопите и Софийско никой не само не претендира, а не е посмял даже да си помисли и спомене такова нещо. И това е защото тук е сърцето на България и тук са най-чистите българи, нарекли се шопи, вероятно за да се римува със "сопи". (И "търнокопи", както е казал поетът.)
Абе, по всички сложни въпроси трябва да се подхожда научно, системно и аргументирано, а не като някои - такива били шопите, онакива били, не признавали държавността... Море как я признаваха едно време...!

Редактирано от - Zmeja на 04/4/2009 г/ 16:53:10

04 Април 2009 17:03
Команчи, от гледна точка на комуникации и географско положение да, но като климатични условия не е най-удачният избор.Особено зимата-инверсията оставя града под похлупак от собствените му отрови.Все едно да пръднеш под дебелия юрган.Поради това в София живеят най-много деца с алергии.Говорил съм по въпроса с най-добрия детски алерголог, тъй като и малката ми дъщеря е алергична.Не са имали навремето Минчо Празников да им обясни тия неща за софийския климат.
04 Април 2009 17:17
Ловкия,
През 1879-та МК"Кремиковци" още не е бил построен, придвижването е ставало само пеша и с животинска тяга, Ориент експрес е бил още на хартия и София не е била мегаполис.
Проблеми със замърсяването имат всички големи градове и особено тези прекомерно разрастнали се за сравнително кратко време. Я виж Атина лятно време дето уж е до морето. (слята с Пирея)
04 Април 2009 17:19
Змея,
Бъркаш се. Оня ден спорихме със Стоянчо, филолог, за когото шопите, граовците и торлаците били преходни етнически групи м/у сърби и българи. Сърбите претендираха за всичко до р. Искър ('до Искара нема бугара') от 1878 г. та чак до 1995 г. - като бях делегат на България в ООН в Женева, те разпространиха писмо до мисиите, че в България имало два милиона шопи, два милиона македонци и разни др. малцинства. Това беше, понеже ние бяхме съавтор на резолюцията за правата на човека в "бивша Югославия", в която се изразяваше загриженост за правата на българите в Р Сърбия. Имаше и делегация бълг. правозащитници от Ниш и Босилеград - Зденка Тодорова, Иван Григоров, Иван Николов и др.

Претенции за Добруджа исторически никой не е имал - в 1876 г. на Цариградската конференция силите единодушно я слагат в източния бълг. вилает. В 1878 г. Русия дава севрна Добруджа на Румъния да я компенсира за Бесарабия (загубена от Русия алед Кримската война). Румънците бурно протестират, депутати, крал и вестници - Добруджа не е тяхна, на юг от Дунава е, ще ги смрази с българите (така и става). После се примиряват и се опитват да порумънчат северна Добруджа с мор, гонка и влашки колонисти (вж. в архива ми линк към сборника от 1917 г. за Добруджа). Претенциите на Букурещ за южна Добруджа се раждат много по-късно и напълно изкуствено. В 1940 г. отново всички велики сили единодушно натискат Букурещ да я върне на България, а СССР тайно подкокоросва София да иска и северна Добруджа, и намекват, че може да я получи.

Претенции за "източна Румелия" и черноморието е имала Гърция. Претенции е имала и Турция, но никой не ги е разглеждал сериозно. В 1878 г. се е смятало от всички, че турците колонисти няма да останат в Европа.
04 Април 2009 17:27
Змей, шопите СА най-чистите българи, но малко ще те коригирам по отношение на аргументите. Първо, въпросът е какво разбираме по Шоплук. От гледна точка на етнографията, това са най-общо земите между Искър, Морава, Дунав и Бараковска Бистрица. За онези, които ще се опулят на това - прочетете по въпроса. Около София и Софийско е т. нар. "малък Шоплук". Като цяло районът е бил твърде беден поради физикогеографските си особености - климат, почви, релеф и т. н. Затова и тук, общо взето, турци нямало. Само в по-големите градове. Повечето имена на селищата в Западна България могат да се проследят назад във времето с векове, докато тези в равнините на изток се е наложило преименуване, та на няколко пъти. Османските регистри показват през 16 век в Пернишко 21 села с 1 имот СОБСТВЕНОСТ на мюсюлманин, в самото село Перник.
И нещо друго - известни още като белодрешковци, те били известнис това, че се къпят повече от другите. Прочетете, антишопи, Пенча ви Славейкова.

Редактирано от - Предводител на команчите на 04/4/2009 г/ 17:29:23

04 Април 2009 17:31
Фичо, Фичо,
Нищо не бъркам, а само доказвам "научно", че шопите са най-чистите българи, както ти се опитваш да ни докажеш, че с Нели сте най-ортодоксалните, най-големите и най-правилните българо-американски демократи и патриоти, и че ако се бяхте родили по-рано и в подходящото време, вероятно щяхте да сте тези измислили самата демокрация. Нищо различно в подхода!
04 Април 2009 17:38
Предводителю,
Отговаряйки на Фичо, мисля давам отговор и на твоята корекция. Я съм си шоп от Софийско и до преди да се оженим немах роднини на повече от 10-15 км. от центъро на градо.
04 Април 2009 17:48
Е, в Атина според мене просто няма условия за живот - областта е полупустинна. Никакво море лятото не се усеща. Отвсякъде е мараня, 45 градуса, туристите на Акропола с разперени чадъри и шишета вода с ръка.

София е наистина важен кръстопът и исторически важен град, античен и български. Константин Велики я е разглеждал като възможна нова римска столица (при имп. Валенс столицата била временно и в Девня), имало прочут църковен събор. Но никога преди 1879 г. София не е била най-важния бълг. град. Показателно е положението в 1878 г. Русе, Свищов, Шумен, Пловдив, Варна - население все по по 25-30 хил., София - 11 хил.

Името 'София' е гръцко, но ударението на О според мене показва, че се е наложило в нашия език през турски, под влиянието на Ая София в Цариград. (Знам, че в 1378 Иван Шишман употребил името 'София' - сигурно софИя - за пръв път във Витошката грамота - но то и проф. Иван Добрев твърди, че името 'Балкан' за Стара планина било засвидетелствано в една арабска карта отпреди идването на османците).

София в ново време има и най-много манастири в околностите си (следвана от Асеновград, но там са гръкомански) и се среща много често във фолклора за "западните" митически герои от 14-15 в. - Крали Марко, Рельо, Янкула, Секула. В 9-10 и 12-14 в. обаче най-много манастири имало в североизтока, от Янтра до морето, и Боянската църква е писана от художник от Търновската школа. Рилския манастир е основан от "преславски" светец, възможно е да е от семейството на Симеон. А Иван Венедиков показа, че песните с героите от 14 в. - български и сръбски - са много по-древни български, само имената на юнаците са заменени в последните известни дейци преди падането под турците.
04 Април 2009 17:56
Че "златният век" на София се развива след национални катастрофи е несериозно, нелогично и перверзно!
Но за форумната простотия и това ще мине.
04 Април 2009 18:19
Виде ли бе Беев, и научно ни потвърдиха. Дрвени сме, ама сме автентични.
Само ЦСКА
04 Април 2009 18:24
Из писмото на Илия Цанов до Костаки Анков във Враца:
София, 2 януарий 1878 г.
Брат Костаки,
Ние тука претърпяхме големи страхове, защото турското правителство искаше да ни накара да се преселяваме и беще решило да изгори София и да я обърне на прах и пепел*... Руско-импер[аторските] войски с бързата си стъпка спомогнаха много на избавлението ни от смърт. И така, на 23 декемврия хванахме свободно да дихаме! Тук всичко е спокойно, но само още работите куцат, защото турците преди оттеглянето си оплячкаха града; а българете с пристигането на русите ограбиха и сасипаха турски[те] къщи и [х]амбаре. Но надам се всичко да се уреди и умири.
Русите ма определиха за началник на Градското управление.
Ваш брат: Илия
--------------
*София е спасена и благодерение на енергичната намеса на италианския консул Вито Позитано и Френския консул Леандър Леге. В знак на признателност признателност Софийският градски съвет на 26 май 1878 г. взема решение две софийски улици да бъдат кръстени на техните имена, които носят и до днес.
04 Април 2009 18:25
Змей, я сам половина шоп, половина граовец. И я не'ам роднини оттатък Сливница и Радомир. Ма кат' ойдем у Чипровци, сичкото ум оратене го разбирам.
А който не харесва Шоплука, що дири тука?
04 Април 2009 18:26
А, да, Змей, щях да забравя:
има един пътепис от турско време, мисля, че беше на англичанин. Човекът казва, че като стигнали в София, всички ги биели и плюели. В Пловдив само ги плюели. Демек - по-корави сме.
04 Април 2009 18:37
Предводителю,
Имаш предвид "Дневник на едно пътуване да Османската порта в Цариград" от Стефан Герлах. Има много любопитни неща в тази книга.
04 Април 2009 18:40
Само ирландската мафия ни се мери техното маме хайдушко, пак спечелиха Гранд Нашънъл преди малко с неква кранта 100:1
04 Април 2009 18:40
Може и Герлах да е, нямам спомен. Ама май не Помня, че беше в онези хубави томове, "Чужди пътеписи за Балканите", а Герлах не беше ли издаден отделно?
04 Април 2009 18:43
А днешното "интервю" с тази буля ме вбеси страшно, понеже лъсна за всички на какви "компетентни" лица е поверено миналото на този град, който, освен че ми е роден и си го обичам, е и едно от местата в татковината с фантастично минало.
Апропо, антишопите, колко светци имаме от турско и откъде са те?
04 Април 2009 18:43
Прав си. Случаят ми се стори познат, но като спомена за томовете ми светна.
04 Април 2009 19:00
Змей, горното беше шега.
Може да звучи невероятно, но Кремиковци дори и в най-силните си години не е бил сериозен замърсител.Не знам нарочно или без да искат, но са уцелили некакъв специфичен ветрец който отвява изпърдяното към планината.Имам от единия балкон пряка видимост натам и е факт.
Команчи, питах те оня ден историята щудирал ли си я или просто ти иде отръки.
04 Април 2009 19:21
Ловък, отръки на мъжете им идва само любовта, нали знаеш . Другото е любознание
04 Април 2009 19:27
Във всеки случай добре се включи сред знаещите тук...
04 Април 2009 19:32
А яз па да попитам тия клатик.рци в ОП Стара София докога ще минават с номера "вървете вижте подлеза на Президенството". Вие, дами и господа, какво правите за опазване на културно-историческото наследство на София? Колко града имат ЦЯЛ римски амфитеатър и над колко римски амфитеатъра в света има хотели? И какво направихте вие, за да не стане така?

Команч ти пак си недоволен нещо. Няма угодия за тебе.

С нещастния си бюджет ОП Стара София и Софийския исторически музей правят и невъзможното за да се справят със задачите си. Общината и главно ББ много искаха да им вземат Централна баня, определена за експозиция на Софийския исторически музей. Накрая все пак кандисаха, но срещу увеличаване на частта (вече около 70% от площтта на сградата) за СПА-центрове, салони за масаж и красота и прочее е*алници.
Накрая - Марияна не казва, че откакто е ББ на власт, той всячески се опитва да закрие музея и, ако му стискаше, отдавна да го е направил. По експозиционните зали в Централна баня не се работи вече почти три години.
Що се отнася до амфитеатъра, Команч, пак не си наясно - или умишлено заблуждаваш. Не ОП Стара София, а Националния институт за унищожаване на паметниците на културата (НИПК) издаде предписание, че хотел може да направи над разкритата част от амфитеатъра. Голяма част от амфитеатъра попада под самата сграда на НИПК, която е в много тежко конструктивно състояние, но си я пазят понеже началниците в НИПК гушат здраво от наеми в същинската сграда на института, построена им преди 20 години в Дървеница. Самия амфитеатър е обект на НИПК (уж ръководител е Ж. Величков). Археолозите от ОП Стара София са само заместник ръководители на обекта.

Тъй, че Команч, не заблуждавай форума, на който и без това многто малко му трябва за да бъде дестабилизиран.
04 Април 2009 19:34
Ловкия,
Не си спомням или съм пропуснал въпроса, на който не съм ти отговорил. А доколкото зная мястото на "Кремиковци" е избрано съзнателно съобразно преобладаващото течение в Софийското поле. Нямам пряка видимост към комбината, но към стълбовете пушек при безветрие - да.
04 Април 2009 19:37
Змей,
Казваш шопите били истински българи??!!

На мен по ми иде да хвана вяра на старата теза, че останки от печенежките нашествия по българските земи през 1048-1049 г. са именно шопите и населението в Разлога. Този въпрос е вече изследван.

Или искаш да кажеш, че истински българи са само печенегите???

В македонските форуми ще те приемат с разтворени обятия!!!
04 Април 2009 19:42
Накрая - Марияна не казва, че откакто е ББ на власт, той всячески се опитва да закрие музея и, ако му стискаше, отдавна да го е направил. По експозиционните зали в Централна баня не се работи вече почти три години.


А защо не го казва? Защо не каже в прав текст: а бе, така и така, е.ало си е мамата, в тоя град няма управия, руши се, и т. н., аз не мога да се преборя с това, давам си оставката и прочее.
Защо седи на заплата и не прави нищо?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД